*

Αποστολέας Θέμα: Βοηθήματα Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου  (Αναγνώστηκε 78859 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου
« Απάντηση #126 στις: Ιούνιος 13, 2011, 02:06:18 μμ »
Όντως, υπάρχουν πολλές θεματογραφίες. Θα σου έλεγα να δεις και την Θεματογραφία του Σαρρή από τις εκδόσεις Πατάκη, καθώς και του Τότσικα, εκδόσεις Gutemberg. Η πρώτη έχει αναλυτική συντακτική ανάλυση των κειμένων,  θεωρία συντακτικού και την συστήνουν πολλοί καθηγητές στους μαθητές τους. Για ό,τι άλλο, εδώ είμαστε. Καλό διάβασμα!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βοηθήματα Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:11:45 »

Αποσυνδεδεμένος Cogito ergo sum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου
« Απάντηση #127 στις: Ιούνιος 13, 2011, 05:09:39 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και την υποδοχή. :) Μάλιστα, τη θεματογραφια τού Σαρρή που αναφέρθηκε την έχω ήδη αγοράσει. Θα ψάξω και για εκείνη των εκδόσεων Μπαχαράκη, ώστε να έχω όσο το δυνατόν περισσότερες πηγές κειμένων.
Γενικά είχα υπόψη μου εκδόσεις Ζητη και Μεταίχμιο, οπότε χαίρομαι πολυ που τις εγκρίνετε. 

Στη Λογοτεχνία και τα Λατινικά τι θα προτείνατε; Είχα ακούσει τα καλύτερα για τις εκδόσεις Ελληνικά γράμματα και Μεταίχμιο αντίστοιχα. Μάλιστα μου είχαν πει να αποφύγω οποιοδήποτε άλλο εκδοτικό οίκο στα Λατινικά, εξαιτίας λαθών. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Για την έκθεση έχω αγοράσει το τρίτομο έργο Κοινός Νους των εκδόσεων Ελληνοεκδοτική. Προσωπικά το βρήκα πληρέστατο αν και αποφεύγω τα τυποποιημενα πρότυπα θεματικών. Θα ήθελα ακόμα τα φώτα σας για τις εκδόσεις Ρώσση. Αξίζουν;

Αυτα τα λίγα.  :P

Αποσυνδεδεμένος katerina11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου
« Απάντηση #128 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 02:35:18 μμ »
Ποια βοηθήματα μου προτείνετε για τα φιλολογικά μαθήματα της Α' λυκείου?

Αποσυνδεδεμένος aris82

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
  • μεταξὺ χειλέων καὶ κύλικος πολλὰ πέλει
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου
« Απάντηση #129 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 03:51:10 μμ »
Συμφωνώ με τον συνάδελφο pierre ότι πρέπει να ανοίξει ένα τέτοιο νήμα με το οποίο θα προτείνονται βιβλία ειδικά Γραμματικής και Συντακτικού μιας που η υπουργός μας έχει σκοπό να αναβαθμίσει τα Αρχαία και τα Λατινικά με την πρότασή της για...Εμβάθυνση από την Β' Λυκείου της επόμενης σχολικής χρονιάς. Το θέμα βέβαια δεν είναι να προτείνονται βιβλία, όπως έκανε ο pierre αλλά να υπάρχει αιτιολόγηση για την πρότασή του. Αρνούμαι να σχολιάσω το Συντακτικό του Μεταιχμίου καθώς αντικατοπτρίζει με τον καλύτερο τρόπο πόσο δίκαιο είχε ο Καλλίμαχος όταν έλεγε "μέγα βιβλίον μέγα κακόν". Και μόνο που παρουσιάζει χωρίς αιδώ το "επιρρηματικό κατηγορούμενο του ποσού" στη σελ. 39 καθιστά το πόνημα ύποπτο. Θα ήθελα να ακούσω γιατί μας προτείνεις το Συντακτικό του Μπαχαράκη...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βοηθήματα Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:11:45 »

Αποσυνδεδεμένος asvos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου
« Απάντηση #130 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 02:48:52 μμ »
Συναδελφοι, θα ηθελα να μου προτεινετε καποιο καλο βοθημα με ασκησεις και θεωρια για την εκθεση της β' λυκειου!
Ευχαριστω εκ των προτερων!

Αποσυνδεδεμένος eli_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου
« Απάντηση #131 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 04:02:34 μμ »
Ένα πολύ καλό βοήθημα που έχει κυκλοφορήσει φέτος είναι του Μητσέλου . Δεν έχω προλάβει να το δουλέψω , αλλά έχω της Γ΄ λυκείου του ίδιου συγγραφέα που είναι πάρα πολύ καλό.Έχει στην αρχή θεωρία και ασκήσεις και στη συνέχεια σχεδιαγράμματα και κριτήρια.

Αποσυνδεδεμένος Marine

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου
« Απάντηση #132 στις: Αύγουστος 16, 2015, 12:08:12 μμ »
Μπορειτε να μου προτεινετε βοηθηματα ιστοριας κατευθυνσης;

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου
« Απάντηση #133 στις: Μάρτιος 04, 2016, 03:02:29 μμ »
Καλησπερα. Ψαχνω καποιο βοηθημα με αναλυτικη συνταξη του Επιταφιου...γνωρίζετε μήπως κάποιο?

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου
« Απάντηση #134 στις: Μάρτιος 04, 2016, 03:57:06 μμ »
Παράθεση
Καλησπερα. Ψαχνω καποιο βοηθημα με αναλυτικη συνταξη του Επιταφιου...γνωρίζετε μήπως κάποιο?

Δες εδώ ενδεικτικά. http://www.politeianet.gr/index.php?category_id=&page=shop.browse&option=com_virtuemart&Itemid=89&limitstart=0&advanced=1&keyword1=%CE%B8%CE%BF%CF%85%CE%BA%CF%85%CE%B4%CE%B9%CE%B4%CE%B7+%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%84%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%BF%CF%82&keyword1method=0&keyword2=&keyword2method=0&writerid=-1&edWriter=&epimid=-1&edEpime
Δεν ξέρω όμως αν υπάρχουν φέτος στην αγορά γιατί δεν διδάσκεται στο σχολείο πλέον. Καλό είναι να επικοινωνήσεις με το βιβλιοπωλείο αν είναι διαθέσιμα.

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Βοηθήματα Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου
« Απάντηση #135 στις: Μάρτιος 04, 2016, 06:33:43 μμ »
Εκδόσεις μεταίχμιο δες.

Αποσυνδεδεμένος paramythenia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου
« Απάντηση #136 στις: Μάιος 28, 2016, 12:08:00 πμ »
Μπορείτε να μου προτείνετε βοηθήματα για έκθεση γ λυκείου; Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα τον Κοινό Νου κυρίως για τα στοιχεία, του Μητσέλου, των Μπατζινα - Λούλου και σπάνιοτερα του Σάρρα (ελληνοεκδοτική) και του Γκανέτσου (ΕΟΣΚ). Υπαρχει κάποιο άλλο αξιόλογο, με πρόσφατα κείμενα στα κριτήρια αξιολόγησης και μεγάλο εύρος θεμάτων;

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου
« Απάντηση #137 στις: Μάιος 28, 2016, 09:06:09 πμ »
Καλό είναι του Μητσέλου, η σειρά του Κούτρα Πειστικός Λόγος. Σου λέω αυτά που έχω στην βιβλιοθήκη μου. Φέτος αγόρασα κι εγώ του Σάρρα αλλά δεν ενθουσιάστηκα.  Επίτρεψέ μου να σου πω ότι τα καλύτερα κείμενα για επεξεργασία είναι τα προηγούμενα θέματα των εξετάσεων. Εμείς στο σχολείο αυτά δουλεύουμε και έτσι καλύψαμε όλα τα πιθανά ερωτήματα των Πανελλαδικών.

Αποσυνδεδεμένος Ο άνθρωπος του κάβου

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου
« Απάντηση #138 στις: Μάιος 29, 2016, 04:17:41 μμ »
Μπορείτε να μου προτείνετε βοηθήματα για έκθεση γ λυκείου; Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα τον Κοινό Νου κυρίως για τα στοιχεία, του Μητσέλου, των Μπατζινα - Λούλου και σπάνιοτερα του Σάρρα (ελληνοεκδοτική) και του Γκανέτσου (ΕΟΣΚ). Υπαρχει κάποιο άλλο αξιόλογο, με πρόσφατα κείμενα στα κριτήρια αξιολόγησης και μεγάλο εύρος θεμάτων;
Καλησπέρα σας! Μπορείτε επίσης να δείτε το βοήθημα των εκδόσεων Χατζηθωμά. Είναι δίτομο έργο. Τα κείμενα των κριτηρίων αξιολόγησης είναι πρόσφατα και πολύ καλές οι ερωτήσεις που περιέχονται στα κριτήρια αξιολόγησης. Προσωπικά το βρίσκω πολύ αξιόλογο. Ελπίζω να σας βοήθησα!

Αποσυνδεδεμένος paramythenia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου
« Απάντηση #139 στις: Μάιος 30, 2016, 01:35:51 μμ »
Καλό είναι του Μητσέλου, η σειρά του Κούτρα Πειστικός Λόγος. Σου λέω αυτά που έχω στην βιβλιοθήκη μου. Φέτος αγόρασα κι εγώ του Σάρρα αλλά δεν ενθουσιάστηκα.  Επίτρεψέ μου να σου πω ότι τα καλύτερα κείμενα για επεξεργασία είναι τα προηγούμενα θέματα των εξετάσεων. Εμείς στο σχολείο αυτά δουλεύουμε και έτσι καλύψαμε όλα τα πιθανά ερωτήματα των Πανελλαδικών.

Του Μητσέλου χρησιμοποίω κυρίως για τα κριτήρια αλλά θα ήθελα πιο πρόσφατα κείμενα. Όσο για τα προηγούμενα θέματα των εξετάσεων εννοείται πως τα κάνω, στην επανάληψη.

Καλησπέρα σας! Μπορείτε επίσης να δείτε το βοήθημα των εκδόσεων Χατζηθωμά. Είναι δίτομο έργο. Τα κείμενα των κριτηρίων αξιολόγησης είναι πρόσφατα και πολύ καλές οι ερωτήσεις που περιέχονται στα κριτήρια αξιολόγησης. Προσωπικά το βρίσκω πολύ αξιόλογο. Ελπίζω να σας βοήθησα!

Εκδ. Χατζηθωμά ε; Θα το αναζητήσω...

Σας ευχαριστώ και τους δύο πολύ!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159425
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 306
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 256
Σύνολο: 270

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.