*

Αποστολέας Θέμα: Ποινές μαθητών  (Αναγνώστηκε 26514 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος angieth

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ποινές μαθητών
« στις: Μάρτιος 01, 2007, 04:29:40 μμ »
Καλησπέρα παιδιά.
Γνωρίζει κανείς από εσάς αν υπάρχει καμία διάταξη, εγκύκλιος ή νόμος σχετικά με τις 'ποινές 'των μαθητών στο σχολείο? Μέχρι ποιο σημείο είναι αρμόδιοι οι καθηγητές για τη συμπεριφορά των μαθητών? Έχουν δικαίωμα να τιμωρήσουν μαθητές για κάποια συμπεριφορά τους εναντίον κάποιων συμμαθητών τους εκτός σχολείου και μετά το σχολικό ωράριο?

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ποινές μαθητών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:01:11 »

lousalome84

  • Επισκέπτης
Απ: Ποινές μαθητών
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 01, 2007, 09:00:40 μμ »
Θα βοηθούσε πολύ εάν περιέγραφες τι ακριβώς εννοείς 'μετά το σχολικό ωράριο'? Αν δλδ τους πετύχεις το απόγευμα σε μία καφετέρια?

Αποσυνδεδεμένος angieth

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποινές μαθητών
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 01, 2007, 09:26:46 μμ »
Δεν τους πέτυχα σε καφετέρια! Μισή ώρα μετά το σχόλασμα έγινε το περιστατικό και μακριά από το χώρο του σχολείου. 

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ποινές μαθητών
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 01, 2007, 09:34:56 μμ »
και το θέμα σου είναι τώρα αν έχεις την εξουσία να τους τιμωρήσεις επιβάλλοντας τους ποινή?
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ποινές μαθητών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:01:11 »

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Ποινές μαθητών
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 01, 2007, 10:30:39 μμ »
Στο δικό μας σχολείο που έτυχα να βρίσουν μια γυκαίκα που περπάταγε, κάναμε σύλλογο και αποδόθηκαν ποινές.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος angieth

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποινές μαθητών
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 01, 2007, 10:32:12 μμ »
Εγώ δε θέλω να τους τιμωρήσω καθώς έγινε έξω από το σχολείο!! Αλλά ο διευθυντής έχει συγκαλέσει σύλλογο για αυτό το θέμα! Θέλω να ξέρω για ποιο λόγο είμαι υπεύθυνη για τη συμπεριφορά τους έξω από το σχολείο! 

Αποσυνδεδεμένος angieth

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποινές μαθητών
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 01, 2007, 10:32:51 μμ »
μέσα στο χώρο του σχολείου έγινε αυτό?

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ποινές μαθητών
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 01, 2007, 10:53:26 μμ »
Σε λίγο θα αρχίσει να μου σηκώνεται η τρίχα κάγκελο. Δεν είναι δυνατόν εν έτη 2007 διευθυντές σχολικών μονάδων να θέλουν να επιβάλουν ποινή σε μαθητές για ανάρμοστη συμπεριφορά εκτός σχολείου.
Δεν ξέρω τι έκαναν οι συγκεκριμένοι μαθητές και σε καμιά περίπτωση δεν θα επιδοκίμαζα μια συμπεριφορά βίαιη ή δεν ξέρω τι άλλο εκτός «κανόνων» έκαναν τα παιδιά.
Αλλά δουλειά του σχολείου δεν είναι να κάνει τον χωροφύλακα. Τέτοιο ρόλο και αρμοδιότητες για να μην πω εξουσίες είχε το σχολείο σε άλλες «μαύρες» εποχές.(πχ στην εποχή της διδακτορίας του Μεταξά και λίγο πιο πρόσφατα στην εποχή της Χούντας).
Έλεος δηλαδή angieth να θεωρηθείς εσύ υπεύθυνη για τη συμπεριφορά των μαθητών. Εντάξει καταλαβαίνω να σου πει κάποιος ότι, εφόσον ήσουν παρούσα κατά τύχη όπως και οποιοσδήποτε άλλος θα μπορούσε να είναι στη θέση σου, όφειλες όπως ο καθένας να προσπαθήσεις να αποτρέψεις ή να «συνετίσεις» τους «παραβάτες». Αλλά από αυτό μέχρι να θεωρηθείς υπεύθυνη και να αποδοθούν ευθύνες σε σένα και ποινές στα παιδιά υπάρχει μεγάλη απόσταση.
Αλήθεια ξέρει υπεύθυνα κάποιος από τους συναδέλφους που είναι μόνιμος και χρόνια στην εκπαίδευση να μας πει αν πράγματι υπάρχει κάποιο επίσημο έγγραφο που να δικαιολογεί την επιβολή ποινών σε παρεκκλίνουσα συμπεριφορά μαθητών εκτός σχολείου από μέρους των εκπαιδευτικών?
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος mavoglou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τι σκέψεις θα μας θυμούνται οι μαθητές μας;
    • Προφίλ
Απ: Ποινές μαθητών
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 01, 2007, 11:09:01 μμ »
angieth
Πριν πάρετε οποιαδήποτε απόφαση ζήτησε να δεις το νόμο.
Αν πάρετε απόφαση πέρα από την αρμοδιότητά σας, ο γονέας μπορεί να σας πάει στα δικαστήρια και να κερδίσει.
Μπορεί να σου φαίνεται ασυνήθιστο, αλλά ξέρω τέτοιες περιπτώσεις. Και βέβαια ένα δικαστήριο θα τραβήξει χρόνια και θα κοστίσει αρκετά χρήματα και ακόμα, μια καταδικαστική απόφαση μπαίνει στο φάκελό σου και είναι τροχοπέδη σε κάθε προσπάθειά σου για οποιαδήποτε εξέλιξη.

Αν, χωρίς να δείτε το νόμο, πάρετε απόφαση επιβολής ποινής εσύ έχεις δικαίωμα να διαφωνήσεις και η διαφωνία σου να γραφτεί στο πρακτικό.

Αν δεν έχετε το νόμο ή δεν μπορείτε να τον βρείτε μπορείτε πάντα να ζητήσετε τη βοήθεια του Γραφείου που ανήκετε.

Καλύτερα να καθυστερήσετε μια μέρα να βγάλετε απόφαση παρά να αποφασίσετε μια άδικη ποινή. Αυτό είναι καλό να το τονίσεις.
Ο πολύς ιδρώτας δε σημαίνει ότι και το σπίτι που χτίστηκε είναι γερό.

Αποσυνδεδεμένος angieth

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποινές μαθητών
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 02, 2007, 09:22:19 πμ »
Αυτόν το νόμο 'η διάταξη ψάχνω σχετικά με τις τιμωρίες των μαθητών που προφανώς αναφέρονται για το χώρο του σχολείου. Εννοείται πως δε συμφωνώ για τιμωρία τωμ μαθητών για κάτι που έκανα έξω από το σχολείο. Υπεύθυνοι είναι οι γονεις τους!!

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Ποινές μαθητών
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 02, 2007, 10:19:54 πμ »
Επειδή κάνουμε μια δουλειά που δεν πρεέπει να σταματάει όταν κτυπήσει το κουδούνι και να είμαστε πρότυπα με τη συμπεριφορά μας ΚΑΙ εκτός ωρών υπηρεσίας, θεωρώ σωστή ενέργεια του διευθυντή να καλέσει σύλλογο.
Από εκεί και πέρα πιστεύω ότι θα πρέπει να υπάρχει επίπληξη στους μαθητές εφόσον έγινε κάτι επιλήψημο.

Σαφώς και οι συνάδελφοι έχουν δίκιο σχετικά με τα νομικά θέματα. Θεωρώι όμως ότι έχουμε καθήκον να δίνουμε στους μαθητές την κατεύθυνση ότι θα πρέπει να είναι παντού σωστοί και εντός αλλά και εκτός σχολείου.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Ποινές μαθητών
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 02, 2007, 10:35:08 πμ »
Συμφωνώ κι εγώ πάνω σε αυτό.Προσωπικά δεν θα μπορούσα να γυρίσω την πλάτη ή να αδιαφορήσω ή να πω δεν είναι δική μου δουλειά αν έβλεπα ένα μαθητή να κάνει κάτι πολύ σοβαρό,μόνο και μόνο επειδή είναι έξω από τα κάγκελα του σχολείου.Ο/η angieth δεν αναφέρει ποιο ήταν ακριβώς το παράπτωμα,αλλά δε νομίζω ότι θα συγκαλούνταν ο σύλλογος χωρίς πραγματικά σοβαρό λόγο.Φυσικά και δε θα γυρίσουμε στη δεκαετία του '60,δεν τίθεται θέμα αστυνόμευσης,αλλά από την άλλη δε νομίζω ότι θα πρέπει να αγνοήσουμε κάτι που υπέπεσε στην αντίληψή μας και που μπορεί να ήταν επικίνδυνο για το παιδί ή για τους άλλους.Για ποινές δε νομίζω ότι συμφωνώ,αλλά σίγουρα κάποια επίπληξη ή,ακόμα καλύτερα,κάποια συζήτηση με τους εμπλεκόμενους νομίζω ότι θα χρειαζόταν... :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 02, 2007, 10:40:05 πμ από sophie »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος angieth

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποινές μαθητών
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 02, 2007, 02:01:43 μμ »
Άλλο η επίπληξη και άλλο η τιμωρία -ποινή! Εγώ θέλω να ξέρω αν είναι στην αρμοδιότητά μου να τιμωρήσω μαθητές για γεγονός έξω από το σχολείο και εκτός σχολικού ωραρίου! Υπάρχει σχετική νομοθεσία και την ψάχνω.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Ποινές μαθητών
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 02, 2007, 07:30:10 μμ »
Το μόνο που βρήκα είναι διάφοροι σχολικοί κανονισμοί -> http://www.schools.ac.cy/gym-dia-nic/rules.doc και http://www.avgouleaschool.gr/kanonismos_DHM.html
Στα σημεία που αναφέρεται στην συμπεριφορά των μαθητών, και στα δύο γενικά η λογική είναι ότι οι μαθητές οφείλουν να είναι κόσμιοι και εντός και εκτός σχολείου. Αυτό όμως που δεν αναφέρεται είναι εάν μπορούν να επιβληθούν ποινές από το σχολείο και ποιες είναι αυτές.

Θα σε συμβούλευα να ψάξεις να βρεις τον σχολικό κανονισμό του σχολείου σου και να δεις τι ακριβώς αναφέρει. Εάν λέει ξεκάθαρα ότι ΜΠΟΡΟΥΝ να επιβληθούν ποινές, τότε έτσι είναι. Εάν τα μπουρδουκλώνει τότε είναι ζήτημα ερμηνείας το τι θα κάνετε.

Εγώ πάντως εάν βρισκόμουν σε μια παρόμοια κατάσταση θα πρότεινα στον σύλλογο να γίνει επίπληξη και να ειδοποιηθούν οι γονείς του να έρθουν από το σχολείο για να ενημερωθούν. Έτσι, δίνονται στο παιδί 2 μηνύματα: 1ον ότι το σχολείο και οι γονείς του δουλεύουν για την διαπαιδαγώγησή του σε συνεργασία και 2ον ότι ΚΥΡΙΟΙ υπεύθυνοι για την τιμωρία (ή την επιβράβευσή του) είναι οι γονείς του .

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160911
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 750
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 728
Σύνολο: 733

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.