*

Αποστολέας Θέμα: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας  (Αναγνώστηκε 46158 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dora22

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Απάντηση #112 στις: Ιούλιος 05, 2013, 03:42:49 μμ »
στον οαεδ αγ παρασκευής εδωσα το περσινο εκκαθαριστικό...ειπα δεν εκανα ακομη και ολα καλά

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:14:18 »

Αποσυνδεδεμένος thask

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 456
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Απάντηση #113 στις: Ιούλιος 05, 2013, 03:53:38 μμ »
Και στην περίπτωσή μου δέχτηκαν το περσινό, πίεσέ τους λίγο Κωνστ/νε. Μια ερώτηση για όσους κατέθεσαν τα χαρτιά τους: απάντηση σας είπαν θα πάρουμε  απο 1η Σεπτέμβρη, ενώ τις άλλες χρονιές ξέραμε αρχές Αυγούστου;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Απάντηση #114 στις: Ιούλιος 05, 2013, 05:10:28 μμ »
Στη Βθμια Μαγνησίας δεν εκδώσαν τα ενσημα του τελευταίου τριμήνου και απο τον ΟΑΕΔ διαβεβαιώσαν τους συναδελφους ότι δεν θα ξεκινησει η διαδικασία του επιδόματος Απο την Διευθυνση μας είπαν οτι θα είναι έτοιμα τα ένσημα στα τέλη της άλλης εβδομάδας και φυσικά την πληρώνει ο αναπληρωτης  ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ  Α ρε μια τροικα μας χρειάζεται παντου ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!
Demec ρίξε μια ματιά εδώ στις πληροφορίες που μας φέρνει η συνάδελφος Tasoula Fazzoula
http://www.pde.gr/index.php?topic=12597.msg678997#msg678997
Λέει ότι δε χρειάζεται να τους πάμε στον ΟΑΕΔ καθόλου ένσημα ούτε ΑΠΔ τριμήνου.
Αν διαβάσεις και παρακάτω το αποδεικνύει κιόλας... Για πιέστε λίγο τον ΟΑΕΔ της περιοχής σας!

Αποσυνδεδεμένος vasoulals

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07 + ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Απάντηση #115 στις: Ιούλιος 05, 2013, 05:28:22 μμ »
Και στην περίπτωσή μου δέχτηκαν το περσινό, πίεσέ τους λίγο Κωνστ/νε. Μια ερώτηση για όσους κατέθεσαν τα χαρτιά τους: απάντηση σας είπαν θα πάρουμε  απο 1η Σεπτέμβρη, ενώ τις άλλες χρονιές ξέραμε αρχές Αυγούστου;

Απάντηση για το αν θα πάρουμε επίδομα; Εμένα μου έδωσαν κατευθείαν το χαρτί με το ποσό που δικαιούμαι και το χρονικό διάστημα που δικαιούμαι. 28 Αυγούστου πρέπει να παρουσιαστώ για να μπει.
Μην ονειρεύεσαι την ζωή σου, ΖΗΣΕ τα όνειρά σου!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:14:18 »

Αποσυνδεδεμένος thask

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 456
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Απάντηση #116 στις: Ιούλιος 05, 2013, 05:31:41 μμ »
Για πόσους μήνες δικαιούσαι; Πότε ξεκίνησες σε σχολείο; Εγώ μέσα Οκτωβρίου. Στην περιοχή μου προφανώς έχουν πιο αργούς ρυθμούς... Thanks vasoulals
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 05, 2013, 05:39:45 μμ από Lasid »

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Απάντηση #117 στις: Ιούλιος 05, 2013, 05:37:23 μμ »
Στη Βθμια Μαγνησίας δεν εκδώσαν τα ενσημα του τελευταίου τριμήνου και απο τον ΟΑΕΔ διαβεβαιώσαν τους συναδελφους ότι δεν θα ξεκινησει η διαδικασία του επιδόματος Απο την Διευθυνση μας είπαν οτι θα είναι έτοιμα τα ένσημα στα τέλη της άλλης εβδομάδας και φυσικά την πληρώνει ο αναπληρωτης  ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ  Α ρε μια τροικα μας χρειάζεται παντου ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!
Demec ρίξε μια ματιά εδώ στις πληροφορίες που μας φέρνει η συνάδελφος Tasoula Fazzoula
http://www.pde.gr/index.php?topic=12597.msg678997#msg678997
Λέει ότι δε χρειάζεται να τους πάμε στον ΟΑΕΔ καθόλου ένσημα ούτε ΑΠΔ τριμήνου.
Αν διαβάσεις και παρακάτω το αποδεικνύει κιόλας... Για πιέστε λίγο τον ΟΑΕΔ της περιοχής σας!


ααααααααααααχ...μη λες τετοια στον κόσμο φίλε Λάζαρε!!!!!την πάτησα άσχημα...

πήγα στον ΟΑΕΔ, και με ευγενικό ύφος μεν, αλλά χιλίων καρδιναλίων δε, είπα στην υπάλληλο ότι δε θα της αφήσω τις ΑΠΔ του τελευταίου τριμήνου, καθώς η ΚΥΑ(την οποία διάβασα, αλλά δεν εκτύπωσα για να της την πάω) αναφέρει ότι δε χρειάζονται

γύρισε και μου είπε " δεν ξέρω καμία ΚΥΑ και δεν ξέρω τι λέει, αλλά αν δεν μου τις δώσετε, επίδομα ανεργίας δε θα πάρετε"(sic)

και μετά μου λέτε δεν συγχωρείται άγνοια νόμου....στο δικό μας οαεδ, έχουμε δικούς μας νόμους......
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 05, 2013, 05:43:19 μμ από adigoni »

Αποσυνδεδεμένος vasoulals

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07 + ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Απάντηση #118 στις: Ιούλιος 05, 2013, 05:42:41 μμ »
Για πόσους μήνες δικαιούσαι; Πότε ξεκίνησες σε σχολείο; Εγώ μέσα Οκτωβρίου. Στην περιοχή μου προφανώς έχουν πιο αργούς ρυθμούς... Thans vasoulals

Ξεκίνησα τον Σεπτέμβρη. Δικαιούμαι επίδομα από τις 28/6 μέχρι και 10/01. Κανονικά θα έπαιρνα περισσότερο καιρό, αλλά με την ισχύουσα διάταξη για τα 450 ωρομίσθια μου έκοψαν κάποιες μέρες.  Θα ήταν πολύ ευχάριστο να μην χρειαστεί να τους πάρω όλους, γιατί αυτό θα σημαίνει ότι πάλι με πήραν και δεύτερον ότι όλο και κάποιο ωρομίσθιο θα μείνει για του χρόνου στο επίδομα, αν δεν βγάλουν τίποτα καινούριο!!! ;)
Μην ονειρεύεσαι την ζωή σου, ΖΗΣΕ τα όνειρά σου!!!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Απάντηση #119 στις: Ιούλιος 05, 2013, 05:45:18 μμ »
adigoni πώς την πάτησες, αφού αυτό που ισχυριζόσουν ήταν σωστό; Κρίμα που δεν είχες και την ΚΥΑ για να το αποδείξεις. Εγώ δεν είπα να μπούνε σε αυτή τη διαδικασία όλοι. Όποιος δεν μπορεί να πάρει τις ΑΠΔ από τη Διεύθυνση και έτσι ο καθυστερεί την αίτησή του στον ΟΑΕΔ, ας επιστρατεύσει το κουράγιο του κι ας πάει να διεκδικήσει τα νόμιμα!

Η Tasoula Fazzoula το έκανε και δικαιώθηκε. Μάλιστα δεν το έκανε για τον εαυτό της μόνο...το έκανε για να αλλάξουν τα πράγματα και να επωφεληθούμε όλοι. Για ρίξτε κανένα τηλεφωνάκι στη διοίκηση του ΟΑΕΔ (όπου είναι ήδη ενημερωμένοι) και κάντε τη δουλειά σας χωρίς προβλήματα!

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Απάντηση #120 στις: Ιούλιος 05, 2013, 05:48:42 μμ »
 :D :D :D :Dτης βγάζω το καπέλο.....αλλά παρολαυτά, κι αν το έκανα, θα μου τις κρατούσαν....

Και μία απορία:έχουν κολλήσει σε όλα τα ταμεία του ΟΑΕΔ πινακίδες που λένε ότι για κάθε συναλλαγή μας με τον ΟΑΕΔ πρέπει να προσκομίζουμε εκκαθαριστικό και αποδεικτικό ΑΜΚΑ.Υπάρχει τέτοια εντολή από τα κεντρικά του ΟΑΕΔ ή κι αυτό είναι απ' τα τερτίπια του δικού μας;;;;

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Απάντηση #121 στις: Ιούλιος 05, 2013, 05:50:45 μμ »
Στη Βθμια Μαγνησίας δεν εκδώσαν τα ενσημα του τελευταίου τριμήνου και απο τον ΟΑΕΔ διαβεβαιώσαν τους συναδελφους ότι δεν θα ξεκινησει η διαδικασία του επιδόματος Απο την Διευθυνση μας είπαν οτι θα είναι έτοιμα τα ένσημα στα τέλη της άλλης εβδομάδας και φυσικά την πληρώνει ο αναπληρωτης  ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ  Α ρε μια τροικα μας χρειάζεται παντου ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!
Demec ρίξε μια ματιά εδώ στις πληροφορίες που μας φέρνει η συνάδελφος Tasoula Fazzoula
http://www.pde.gr/index.php?topic=12597.msg678997#msg678997
Λέει ότι δε χρειάζεται να τους πάμε στον ΟΑΕΔ καθόλου ένσημα ούτε ΑΠΔ τριμήνου.
Αν διαβάσεις και παρακάτω το αποδεικνύει κιόλας... Για πιέστε λίγο τον ΟΑΕΔ της περιοχής σας!
Σε κάθε περίπτωση οι Διευθύνσεις οφείλουν να έχουν τα χαρτιά των αναπληρωτων έτοιμα την ημερομηνία της απόλυσής τους. Δεν ξέρουν ο καθένας για τι μπορεί να τα χρειάζεται. Αν νομίζουν ότι δεν προλαβαίνουν, να ξεκινήσουν την ετοιμασία νωρίτερα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Απάντηση #122 στις: Ιούλιος 05, 2013, 05:51:31 μμ »
Γύρισε και μου είπε " δεν ξέρω καμία ΚΥΑ και δεν ξέρω τι λέει, αλλά αν δεν μου τις δώσετε, επίδομα ανεργίας δε θα πάρετε"(sic)

και μετά μου λέτε δεν συγχωρείται άγνοια νόμου....στο δικό μας οαεδ, έχουμε δικούς μας νόμους......
Δεν τους έτριξες αρκετά τα δόντια. Έπρεπε να απαντήσεις ότι αν δεν την ξέρετε την ΚΥΑ είναι καιρός να τη μάθετε.
Κι αν εξακολουθήσετε να ισχυρίζεστε ότι δε θα μου δώσετε επίδομα, θα σας δώσει η διοίκηση εντολή να το κάνετε!
Πρέπει να τους κάνετε να βαράνε προσοχή... Είδατε μόλις έπεσαν τα τηλέφωνα από την Αθήνα τι ωραία που την εξυπηρέτησαν την Tasoula Fazzoula;

Το εκκαθαριστικό και το αποδεικτικό ΑΜΚΑ όντως είναι απαραίτητο.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Απάντηση #123 στις: Ιούλιος 05, 2013, 07:20:04 μμ »
στον οαεδ αγ παρασκευής εδωσα το περσινο εκκαθαριστικό...ειπα δεν εκανα ακομη και ολα καλά
Μα και εγώ πήγα το περσινό αλλά θέλουν και το φετινό! Και όταν τους είπα να το φέρω όταν παρουσιαστώ για πρώτη φορά για την απόφαση μου είπαν να το πάω σύντομα γιατί δε θα βγει αλλιώς απόφαση! Τι να πω;

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Απάντηση #124 στις: Ιούλιος 06, 2013, 01:32:17 πμ »

Lasid, καλό είναι να συνιστούμε τρίξιμο των δοντιών αλλά εκεί είναι διαφορετικά τα πράγματα όταν σε εκβιάζουν, ειδικά όταν έχεις χάσει μια μέρα για να φτάσεις εκεί. Δε λέω ότι δεν πρέπει να διεκδικούμε το σωστό αλλά η αυθαιρεσία του κάθε υποκαταστήματος είναι απαράδεκτη και φαίνεται και από τα εκκαθαριστικά της εφορίας που ζητάνε, ενώ στα απαιτούμενα δικαιολογητικά οι ίδιοι γράφουν "το πλέον πρόσφατο εκκαθαριστικό σημείωμα εφορίας".
Green, έχει εξηγηθεί αρκετές φορές γιατί δε μπορεί να ξεκινήσει η ετοιμασία νωρίτερα.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Απάντηση #125 στις: Ιούλιος 06, 2013, 08:29:49 πμ »
Για ποιό λόγο δεν μπορεί να γίνει η προετοιμασία νωρίτερα; Πως εξηγείται κάποιες διευθύνσεις με μεγάλο αριθμό αναπληρωτών να είναι τυπικές με τις ημερομηνίες, και άλλες με μικρότερο να καθυστερούν κάθε χρόνο; Δεν είναι και θέμα υπαλλήλων;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 329
Σύνολο: 330

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.