*

Αποστολέας Θέμα: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας  (Αναγνώστηκε 46142 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasoulals

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07 + ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Απάντηση #98 στις: Ιούλιος 05, 2013, 01:19:46 πμ »
Μακάρι να ξεμπερδέψεις με το εκκαθαριστικό του 2012, αλλά στη Θεσσαλονίκη ζητάνε το Ε1 του 2013.
Θυμάμαι μια χρονιά που επίσης δεν είχε λήξει η προθεσμία για τις φορολογικές δηλώσεις, αλλά αναγκάστηκα να πάω στην εφορία να υποβάλω τη δήλωσή μου για να τους προσκομίσω το Ε1 εκείνου του έτους...

Ό,τι να'ναι πια!!! Τέλος πάντων, καλά ξεμπερδέματα να έχουν όσοι παλεύουν ακόμα με το τέρας της γραφειοκρατίας. Καλή σας νύχτα!
Μην ονειρεύεσαι την ζωή σου, ΖΗΣΕ τα όνειρά σου!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:07:17 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Απάντηση #99 στις: Ιούλιος 05, 2013, 08:20:39 πμ »
Δεν μπορεί κανένας να σε υποχρεώσει να έχεις το φετινό εκκαθαριστικό, εφόσον η προσθεσμία για να κάνεις τη δήλωσή σου είναι μέχρι τον Αύγουστο. Εξάλλου στην ίδια την ιστοσελίδα του ΟΑΕΔ μιλάει για "πρόσφατο εκκαθαριστικό" ή αντίγραφο της "τελευταίας δήλωσης εισοδήματος", αν ήταν τόσο αναγκαία να είναι το φετινό θα έλεγε "του τρέχοντος έτους".
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 05, 2013, 08:25:11 πμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Απάντηση #100 στις: Ιούλιος 05, 2013, 09:44:24 πμ »
Εγω σημερα εδωσα το περσινο. Το κρατησε αλλα μου ειπε, οταν κανω τη δηλωση, να παω το αντιγραφο και το εκκαθαριστικο. Το αφησε, λοιπον, ως εκκρεμοτητα και μαλιστα μου τονισε πως οσο πιο πολυ αργησω να τους το παω, τοσο περισσοτερο θα μου καθυστερησουν τα χρηματα, ισως αρχες ΣΕπτεμβρη. Αν το παω σε λιγες μερες, τα χρηματα θα βγουν σε 45 ημερες περιπου.
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος intemperanta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Απάντηση #101 στις: Ιούλιος 05, 2013, 10:00:39 πμ »
Μακάρι να ξεμπερδέψεις με το εκκαθαριστικό του 2012, αλλά στη Θεσσαλονίκη ζητάνε το Ε1 του 2013.
Θυμάμαι μια χρονιά που επίσης δεν είχε λήξει η προθεσμία για τις φορολογικές δηλώσεις, αλλά αναγκάστηκα να πάω στην εφορία να υποβάλω τη δήλωσή μου για να τους προσκομίσω το Ε1 εκείνου του έτους...


Καλημέρα! Σε ποιον ΟΑΕΔ πήγες; Χθες πήγα στη Δωδεκανήσου με το εκκαθαριστικό του 2012 και το δέχτηκαν κανονικά. Δεν μου είπαν τίποτα για εκκαθαριστικό του '13 ή Ε1. Μάλλον το κάθε παράρτημα κάνει τα δικά του...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 05, 2013, 10:03:19 πμ από intemperanta »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:07:17 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Απάντηση #102 στις: Ιούλιος 05, 2013, 10:02:45 πμ »
Εμένα μου είπαν ότι μια χαρά δέχονται και το περσινό εκκαθαριστικό.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Απάντηση #103 στις: Ιούλιος 05, 2013, 10:07:07 πμ »
Εγω σημερα εδωσα το περσινο. Το κρατησε αλλα μου ειπε, οταν κανω τη δηλωση, να παω το αντιγραφο και το εκκαθαριστικο. Το αφησε, λοιπον, ως εκκρεμοτητα και μαλιστα μου τονισε πως οσο πιο πολυ αργησω να τους το παω, τοσο περισσοτερο θα μου καθυστερησουν τα χρηματα, ισως αρχες ΣΕπτεμβρη. Αν το παω σε λιγες μερες, τα χρηματα θα βγουν σε 45 ημερες περιπου.
45 μέρες μετά είναι στις 20 Αυγούστου. Δηλαδή και τους επόμενους μήνες η πληρωμή του επιδόματος σου θα γίνεται στις 20 του μήνα, ή αυτό είναι μόνο για τον πρώτο μήνα; Γιατί υποτίθεται ότι αν καταθέσεις την αίτησή σου μέχρι τις 7 του μήνα, το επίδομα "τρέχει" από τις 7. Εγώ πάντως όσες φορές βγήκα σε επίδομα, σε ένα περίπου μήνα είχε μπει το πρώτο.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Απάντηση #104 στις: Ιούλιος 05, 2013, 10:48:55 πμ »
Green ανάλογα με τις αιτήσεις που δέχεται ένα ΚΠΑ ΟΑΕΔ μπορεί να φτάσει η αναμονή για την απόφαση και τις 40-45 μέρες. Προφανώς αυτό συμβαίνει σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη που εξυπηρετούνται περισσότεροι πολίτες.

intemperanta στον ΟΑΕΔ στην Ταντάλου ήταν πιο απαιτητικοί. Η εμπειρία που έγραψα από εκείνο το ΚΠΑ δεν ήταν φετινή. Πλέον ανήκω στο ΚΠΑ Νεάπολης, αλλά φέτος δεν εργάστηκα για να ξέρω τι ζητάνε ακριβώς. Όπως λέει η fotini18 αν και δέχονται την αίτησή της, καθυστερεί η απόφασή του ΟΑΕΔ μέχρι να τους υποβάλλει το φετινό Ε1 και το εκκαθαριστικό!

Αποσυνδεδεμένος vasoulals

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07 + ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Απάντηση #105 στις: Ιούλιος 05, 2013, 11:32:18 πμ »
Συγνώμη, αλλά την στιγμή που ο ΟΑΕΔ είναι ένας φορέας, δεν θα έπρεπε τα παραρτήματα να ζητούν ακριβώς τα ίδια δικαιολογητικά; Θα αναφέρω πάλι ότι μέχρι στιγμής έχω κάνει τα χαρτιά μου σε τρεις διαφορετικές περιοχές και κάθε μία μου ζητούσε και διαφορετικά. Φέτος πήγα στο παράρτημα της Ρόδου. Η κυρία που με εξυπηρετούσε τρόμαξε με το χαρτομάνι που κουβαλούσα και γελούσε. Με ρώτησε γιατί κουβαλούσα τόσα χαρτιά την στιγμή που τα δικαιολογητικά είναι συγκεκριμένα. Της εξήγησα τον Γολγοθά μου κάθε χρονιά και τότε για 35 λεπτά μου εξηγούσε τι πρέπει να φέρνω από του χρόνου για να μην βγάζω άδικα φωτοτυπίες. Στο χαρτί της εφορίας μου είπε ότι την στιγμή που στα δικαιολογητικά αναφέρεται ότι πρέπει να δοθεί  "Πρόσφατο Εκκαθαριστικό Σημείωμα Εφορίας ή εφόσον δεν υπάρχει, επικυρωμένο αντίγραφο της τελευταίας δήλωσης εισοδήματος", τότε γίνεται δεκτό το εκκαθαριστικό του προηγούμενου έτους, εφόσον δεν υπάρχει του τρέχοντος και είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να το δεχτούν. Αν δεν το έχουν, τότε δέχονται το Ε1, την φετινή φορολογική δήλωση, επικυρωμένο. Μου τα εξηγούσε 35 ολόκληρα λεπτά δίνοντάς μου απαντήσεις σε περίπτωση που τύχω πάλι σε κάποιον που θα μου ζητάει άλλα χαρτιά. Ειλικρινά δεν ξέρω τι να σας πω, συνάδελφοι, αλλά μετά την συζήτηση μαζί της και όσα μου είπε, αν ξαναπάω κάπου και μου ζητάνε κι άλλα χαρτιά πέρα από αυτά που αναφέρονται ή δεν γίνονται αποδεκτά αυτά που έχω, προσωπικά θα πηγαίνω στην διεύθυνση ή όπου αλλού. Δεν γίνεται αλλού να θεωρούνται αποδεκτά και αλλού όχι! Για το ίδιο επίδομα κάνουμε τα χαρτιά μας εξάλλου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 05, 2013, 11:38:10 πμ από vasoulals »
Μην ονειρεύεσαι την ζωή σου, ΖΗΣΕ τα όνειρά σου!!!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Απάντηση #106 στις: Ιούλιος 05, 2013, 11:56:52 πμ »
Δίκιο έχεις, αλλά υπάρχουν υπάλληλοι που δεν ενημερώνονται για τις αλλαγές στα δικαιολογητικά και άλλοι που είναι ευθυνόφοβοι. Στη Ρόδο είχε το χρόνο να σου εξηγεί πάνω από μισή ώρα, ενώ στις μεγάλες πόλεις δεν προλαβαίνουν ούτε να εξυπηρετήσουν τους πολίτες...πόσο μάλλον να διαβάσουν τις νέες οδηγίες που λαβαίνουν!

Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να ενημερωνόμαστε εμείς και να ζητάμε / να διεκδικούμε να δεχτούν τα δικαιολογητικά που τους πηγαίνουμε, χωρίς να ζητάνε περισσότερα από όσα πρέπει.

Αποσυνδεδεμένος vasoulals

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07 + ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Απάντηση #107 στις: Ιούλιος 05, 2013, 12:43:21 μμ »
Έτσι είναι. Ας είμαστε εμείς ενημερωμένοι για να μην τρέχουμε χωρίς λόγο. Είναι σημαντικό να καταθέτουμε τις εμπειρίες μας ώστε να βοηθάμε ο ένας τον άλλο.
Μην ονειρεύεσαι την ζωή σου, ΖΗΣΕ τα όνειρά σου!!!

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Απάντηση #108 στις: Ιούλιος 05, 2013, 12:45:37 μμ »
Δίκιο έχεις, αλλά υπάρχουν υπάλληλοι που δεν ενημερώνονται για τις αλλαγές στα δικαιολογητικά και άλλοι που είναι ευθυνόφοβοι. Στη Ρόδο είχε το χρόνο να σου εξηγεί πάνω από μισή ώρα, ενώ στις μεγάλες πόλεις δεν προλαβαίνουν ούτε να εξυπηρετήσουν τους πολίτες...πόσο μάλλον να διαβάσουν τις νέες οδηγίες που λαβαίνουν!

Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να ενημερωνόμαστε εμείς και να ζητάμε / να διεκδικούμε να δεχτούν τα δικαιολογητικά που τους πηγαίνουμε, χωρίς να ζητάνε περισσότερα από όσα πρέπει.
Ετσι ειναι! Δεν ισχυουν τα ιδια παντου. Στον ΟΑΕΔ της μεγαλυτερης πολης στην κεντρικη Ελλαδα αρκουνται με το εκκαθαριστικο του 2012. Δεν αποκλειεται ομως οταν παρουσιαστουμε στο πρωτο ραντεβου να το απαιτησουν τοτε αν οντως αλλαξε κατι στις οδηγιες και δεν το πηραν χαμπαρι. Παντως μπορει καποιος να το τυπωσεις μονος του απο το ΤΑΧΙS NET και δεν χρειαζεται επικυρωση. Εναλλακτικα μπορει να το ζητησει απο το λογιστη του.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Απάντηση #109 στις: Ιούλιος 05, 2013, 02:12:58 μμ »
Πήγα συνάδελφοι να κάνω αίτηση για επίδομα ανεργίας στον ΟΑΕΔ και θέλουν και τη δήλωση του 2013! Σας το ζήτησαν και εσάς; Δεν έχω κάνει ακόμα τη δήλωση!

Αποσυνδεδεμένος Demek

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 771
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Απάντηση #110 στις: Ιούλιος 05, 2013, 02:28:20 μμ »
Στη Βθμια Μαγνησίας δεν εκδώσαν τα ενσημα του τελευταίου τριμήνου και απο τον ΟΑΕΔ διαβεβαιώσαν τους συναδελφους ότι δεν θα ξεκινησει η διαδικασία του επιδόματος Απο την Διευθυνση μας είπαν οτι θα είναι έτοιμα τα ένσημα στα τέλη της άλλης εβδομάδας και φυσικά την πληρώνει ο αναπληρωτης  ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ  Α ρε μια τροικα μας χρειάζεται παντου ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Απάντηση #111 στις: Ιούλιος 05, 2013, 03:19:54 μμ »
Μα με την απόλυση δε θα έπρεπε να είχαν δώσει και τα ένσημα;
Στον ΟΑΕΔ δε μπορούσαν να κρατήσουν την ημερομηνία της αίτησης και όταν τα πάτε να ξεκινήσει η πληρωμή;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159814
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 559
Σύνολο: 567

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.