*

Αποστολέας Θέμα: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας  (Αναγνώστηκε 46175 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Tasoula Fazzoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω τα παιδιά,τα ζώα,τα ταξίδια,τη μουσική!
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Απάντηση #56 στις: Ιούνιος 26, 2013, 09:23:10 μμ »
Καλως σας βρηκα,αγαπητε Lasid :)

Το θεμα ειναι οτι η γνωση ειναι δυναμη.Και αν εχεις δυναμη,ξεπερνας πολλα εμποδια και πολλους....πονηρους.

Αν ολοι λαβουμε γνωση αυτης της εγκυκλιου και τους "κολλησουμε στον τοιχο",δε θα εχουν λογο να μας παιδευουν.Ακολουθειτε το νομο και ολα καλα!!
Ποτέ μην αφήνεις για αύριο αυτό που μπορείς να κάνεις σήμερα...Η ζωή είναι μικρή!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:34:33 »

Αποσυνδεδεμένος solil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Απάντηση #57 στις: Ιούνιος 26, 2013, 09:39:44 μμ »
Όπως φαίνεται στη σελίδα του ΟΑΕΔ, τα δικαιολογητικά που χρειάζεται να προσκομίσεις είναι:

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ
1. Έγγραφο Καταγγελίας Σύμβασης Εργασίας ή βεβαίωση Λήξης Σύμβασης Ορισμένου χρόνου.
2. Το έντυπο «Βεβαίωση Εργοδότη» το οποίο συμπληρώνει ο εργοδότης σύμφωνα με τις εγγραφές της ΑΠΔ (Αναλυτική Περιοδική Δήλωση που υποβάλλεται στο ΙΚΑ) του τελευταίου τριμήνου πριν από την καταγγελία της σύμβασης εργασίας. Το έντυπο αυτό θα φέρει πρωτότυπη σφραγίδα και υπογραφή του εργοδότη, χωρίς κάποια επιπλέον σφραγίδα επικύρωσης από το αρμόδιο κατάστημα του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ.
3. Οικογενειακό βιβλιάριο Ασθενείας, εφόσον υπάρχουν συντηρούμενα μέλη.
4. Πρόσφατο Εκκαθαριστικό Σημείωμα Εφορίας ή εφόσον δεν υπάρχει, επικυρωμένο αντίγραφο της τελευταίας δήλωσης εισοδήματος.
5. Αστυνομική Ταυτότητα του ασφαλισμένου.
6. Αποδεικτικό διεύθυνσης κατοικίας του ασφαλισμένου (π.χ. λογαριασμός ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΕΥΔΑΠ).
7. Λογαριασμό Εθνικής Τραπέζης (ΙΒΑΝ) στον οποίο είναι πρώτος δικαιούχος.

Καλησπέρα.

Εκτός από αυτά που αναφέρονται παραπάνω, εμένα σήμερα που πήγα μου ζήτησαν και την ίδια τη σύμβαση εργασίας (!). Κρατάτε τη κι αυτή καλού κακού, μπας και γλιτώσετε εσείς τα δρομολόγια. Τα ένσημα των τελευταίων 2 ετών δεν τα ζητήσανε, καθώς μπορούσαν, όπως ειπώθηκε ήδη, να τα δουν μόνοι τους από το σύστημα - για τους τελευταίους μήνες αρκεί η "βεβαίωση εργοδότη".
 

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Απάντηση #58 στις: Ιούνιος 26, 2013, 09:49:44 μμ »
Tasoula Fazzoula συμφωνώ απόλυτα ότι η γνώση είναι δύναμη κι αν είχες να μας παραθέσεις και σύνδεσμο για να ενημερωθούμε για την εγκύκλιο θα ήταν ακόμη καλύτερα!

solil η σύμβαση εργασίας δεν είναι μέσα στα δικαιολογητικά και επομένως δεν είμαστε υποχρεωμένοι να τους την προσκομίσουμε. Εκεί δεν είναι ΙΚΑ, είναι ΟΑΕΔ.

Αποσυνδεδεμένος solil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Απάντηση #59 στις: Ιούνιος 26, 2013, 10:18:07 μμ »
Εμ, το ξέρω βρε Lasid αλλά δεν είχα όρεξη να τσακωθώ πρωινιάτικα. Μου λέει, μάλιστα, "η αίτησή σας εκκρεμεί μέχρι να μου φέρετε τη σύμβαση". Τι να πεις...
 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:34:33 »

Αποσυνδεδεμένος Tasoula Fazzoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω τα παιδιά,τα ζώα,τα ταξίδια,τη μουσική!
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Απάντηση #60 στις: Ιούνιος 27, 2013, 10:46:14 μμ »
Tasoula Fazzoula συμφωνώ απόλυτα ότι η γνώση είναι δύναμη κι αν είχες να μας παραθέσεις και σύνδεσμο για να ενημερωθούμε για την εγκύκλιο θα ήταν ακόμη καλύτερα!

solil η σύμβαση εργασίας δεν είναι μέσα στα δικαιολογητικά και επομένως δεν είμαστε υποχρεωμένοι να τους την προσκομίσουμε. Εκεί δεν είναι ΙΚΑ, είναι ΟΑΕΔ.

Καλησπερα,αγαπητοι συναδελφοι.
Lasid,σ'ευχαριστω και θα φροντισω να σας παραθεσω τα παντα,γιατι ειμαι σχεδον σιγουρη οτι ισως ειμαι η μοναδικη αναπληρωτρια αυτη τη στιγμη που θα επιδοτηθει κανονικα και δεν εχει "εκκρεμοτητα".Ποσο μου τη δινει αυτη η λεξη!

Οπως σας προανεφερα,πηγα ξανα σημερα στον ΟΑΕΔ Γλυφαδας,με ηρεμο τροπο να τους εξηγησω οτι το να μας ζητανε ενσημα Ιουνιου,αλλα και γενικα να μας ζητανε ενσημα εκτυπωμενα ειναι παρατυπο και παρανομο,καθως η επισημη εγκυκλιος που τους εχει σταλει και που αυτην ΟΦΕΙΛΟΥΝ να ακολουθουν,πουθενα δεν αναφερει οτι ο ασφαλισμενος ανεργος οφειλει να προσκομιζει βεβαιωση εργοδοτη με ενσημα!

Μια ταλαιπωρια τριων ωρων,συναδελφοι.Ο ενας να με στελνει στον αλλον.Απο τον Αννα στον Καϊαφα.Απο τις υπαλληλους που εκδιδουν τις καρτες στη διευθυντρια.Απο τη διευθυντρια στον "προϊσταμενο" και απο τον προϊσταμενο στη διευθυντρια και ξανα και ξανα.
Να μην καταλαβαινουν τι τους λεω και τι τους εξηγω και να λενε τα δικα τους.Ειχαν την εντυπωση οτι εγω δεν γνωριζω καν πώς βγαινουν τα ενσημα μας και οι βεβαιωσεις και πως αυτοι χρειαζεται να μας ζητανε ολα αυτα τα εγγραφα,που τα περισσοτερα δεν τα χρειαζονται καν!

Να τους δειχνω τι αναφερει κοτζαμ υπουργικη αποφαση κι αυτοι να μου δειχνουν ενα εγγραφο της πλακας που τους εχει σταλει και που αφορα το τι χρειαζεται να κανουν οι ιδιοι(οι του ΟΑΕΔ) σε σχεση με το ΙΚΑ,κατι που αφορα μοναχα τη σχεση αυτων και του ΙΚΑ κι οχι εμας που εγγραφομαστε.

Να απαιτω να μου δωσει η διευθυντρια το ονομα της (ειναι υποχρεωμενος καθε δημοσιος υπαλληλος να το αναφερει,να το ξερετε αυτο) και να το αρνειται,προτου της κατεθετα ΓΡΑΠΤΩΣ το αιτημα μου σχετικα με τη συνεχιση της διαδικασιας για την επιδοτηση μου,η οποια ηταν σε παυση απο χθες,γιατι ειχα "εκκρεμοτητα".
Εφτιαξα δυο υπευθυνες δηλωσεις,η μια ανεφερε οτι απαιτω να συνεχιστει το αιτημα μου και να προχωρησουν στη διαδιακασια για να παρω το επιδομα μου,καθως δεν τιθεται λογος να μου ζητουν χαρτια που ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ!Το δευτερο εγγραφο που παλι της εδωσα(της διευθυντριας)ηταν ερωτηση στην οποια ελεγα το εξης :"Γιατι δεν ακολουθειτε τις οδηγιες που σας δινει η σχετικη εγκυκλιος και δινετε αυθαιρετες δικες σας;"
Τα πρωτοκολλησα και τα δυο(ετσι ωστε να ειναι νομιμα κι επισημα και καταγεγραμμενα) και της τα κοτσαρα.
Εντωμεταξυ,μου ειπε το ονομα της,γιατι απειλησα να την αναφερω στην κεντρικη διοικηση και μου ειπε οτι θα λαβω απαντηση και να περιμενω.

Κατα τη διαρκεια αυτη ολη,επικοινωνησα με την Κεντρικη Διοικηση,με το δευτερο νουμερο,το 9989195,το πρωτο δεν το σηκωνουν (τα τηλεφωνα αναφερονται πανω στην εγκυκλιο,αριστερα,θα το δειτε μεσα) και ενημερωσα τον κ.Καραχαλιο που ειναι υπευθυνος για την περιπτωση.ΑΥΤΟΝ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ!!!Στην αρχη ελεγε κοτσανες κι αυτος,αλλα ουτε κι αυτος ειχε ενημερωθει ποτε για την εγκυκλιο αυτη(για να καταλαβετε ποσο ασχετοι κι ανενημερωτοι ειναι πρωτα αυτοι κι επειτα ολοι εμεις που τους ακολουθουμε πιστα).

Σας πληροφορω οτι εκατσε,τη διαβασε και τους πηρε τηλεφωνο,τους ειπε οτι ενημερωθηκε για την περιπτωση μου!
Ηρθε η ιδια η διευθυντρια,με βρηκε και με την ουρα στα σκελια μου ειπε οτι το αιτημα μου θα προχωρησει,κατοπιν εντολης της Κεντρικης Διοικησης τους (Καραχαλιο)!!!!!
Θριαμβος,ξεμπερδεψα μεσα σε 2 λεπτα και φυσικα χωρις εκκρεμοτητες και μπουρδες!

Αφηστε δε που ολοι λεγανε το ονομα "Καραχαλιος" και τρεμανε,τρεις και μια τους πηγε.Και το δικο μου φυσικα(σκοτωθηκανε να με εξυπηρετησουνε).

Εγινε τετοια αναστατωση σημερα εκει μεσα,που θα τη φυσανε και δε θα κρυωνει.Αλλα δεν τους περασε!!!!!!Κι εγω θα παρω το επιδομα μου εγκαιρα κι οχι μετα απο 15 μερες που λενε οτι εχει καποιος προθεσμια για να παει το ρημαδι το χαρτι με τα ενσημα Ιουνη,που πρεπει να γυρισουμε αναποδα τα παντα για να το παρουμε,χωρις να ειναι,οχι μονο απαραιτητο,αλλα ουτε και εφικτο,καθως δεν εχει εκπνευσει ο μηνας και δεν κατατιθεται ακομα!

Μια συμβουλη απο μενα.Ενημερωθειτε ,συναδελφοι,σωστα.Διαβαστε τους νομους και τα δικαιωματα σας.Μην τους επιτρεπετε να σας τρεχουν χωρις λογο και να ικανοποιειτε τα βιτσια τους.Επειδη θελουν να μας ξεφορτωνονται,μας τρεχουν και φυσικα,κοιτανε να παρουμε λιγοτερα λεφτα.

Αν θελησετε να κανετε ο,τι εκανα στον ΟΑΕΔ Γλυφαδας(που τα ιδια ζητα σε ολους τους συναδελφους σαν εμενα),εχετε μεγαλη υπομονη,πεισμα και θεληση,μην κανετε πισω και μη φυγετε,προτου σας εξυπηρετησουν οπως οφειλουν.Μεχρι τερμα να φτασετε.Εγω απαιτησα να εκδωσουν διευκρινιστικη εγκυκλιο,που να λεει τα ακριβη δικαιολογητικα που θελουν και οχι τα προπερσινα που εχει η ρημαδα η ιστοσελιδα τους(δεν εχει καν ενημερωθει,αναφερει βεβαιωση εργοδοτη με ενσημα του τριμηνου ΠΡΙΝ την καταγγελια συμβασης,δεν ισχυει καν πια αυτο).
Για να καταλαβετε ποσο βρωμαει το συστημα μας απο παντου!
Δε θα σας κουρασω αλλο.
Μια θερμη παρακληση.Ενημερωστε τους συναδελφους σας γι'αυτο και μην τρεχετε ολοι για βεβαιωσεις Ιουνη,προς Θεου!Ειναι παρανομο να σας το ζητανε,ο,τι χαρτι και να σας δειξουν.
Παρτε την εγκυκλιο,εκτυπωστε τη και εχετε τη κοντα σας να τους τη δειξετε.

http://static.diavgeia.gov.gr/doc/%CE%92%CE%9F%CE%A744691%CE%A92-%CE%A43%CE%A8


Να τονισω οτι ολα οσα ανεφερα εγιναν με τη ΜΕΓΑΛΗ βοηθεια του αδερφου και λογιστη μου!!Οχι μονη μου.Δε γεννηθηκα ουτε ειδημων,ουτε παντογνωστρια στα θεματα αυτα! Η εγκυκλιος που σας επισυναπτω ειναι σχετικα με την ΕΓΓΡΑΦΗ σας στα μητρωα του ΟΑΕΔ κι οχι για επιδομα.Αλλα και παλι να απαιτειτε να σας δειχνουν ΜΕ ΒΑΣΗ ΠΟΙΟ ΕΓΓΡΑΦΟ ΣΑΣ ΖΗΤΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΖΕΤΕ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΣΧΕΤΙΚΗ ΜΕ ΤΟ ΜΗΝΑ ΤΗΣ ΑΠΟΛΥΣΗΣ!Σχετικα με το τηλεφωνο που πρεπει να παρετε.Το δευτερο νουμερο,το 9989195,το πρωτο δεν το σηκωνουν!!!Ο Καραχαλιος ειναι υπευθυνος για ολους τους ΟΑΕΔ Ελλαδας.
Αυτα να μελετατε,πριν κανετε οτιδηποτε.
Εγω ηρεμησα.Δεν τους περασε.Καλα να παθουνε.Και θα επιδοτηθω κανονικα.
Καλο βραδακι και καλη δυναμη.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 28, 2013, 05:04:38 μμ από Tasoula Fazzoula »
Ποτέ μην αφήνεις για αύριο αυτό που μπορείς να κάνεις σήμερα...Η ζωή είναι μικρή!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Απάντηση #61 στις: Ιούνιος 27, 2013, 10:54:37 μμ »
Ευχαριστούμε πολύ Tasoula Fazzoula για την ενημέρωση. Είμαι σίγουρος ότι θα είναι πολύ χρήσιμη για όλους!

Αποσυνδεδεμένος Tasoula Fazzoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω τα παιδιά,τα ζώα,τα ταξίδια,τη μουσική!
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Απάντηση #62 στις: Ιούνιος 27, 2013, 11:00:52 μμ »
Δεν ενιωθα καλα να τα καταφερω εγω μοναχα κι οχι κι αλλοι συναδελφοι,Lasid...Ειναι αδικο να μας ταλαιπωρουν,για να χανουμε το λιγοστο βοηθημα που εχουμε για το καλοκαιρι....Ευχομαι να ενημερωθουν αρκετοι(μακαρι να μπορουσα ολους να τους ενημερωσω)!!!  ::)
Ποτέ μην αφήνεις για αύριο αυτό που μπορείς να κάνεις σήμερα...Η ζωή είναι μικρή!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Απάντηση #63 στις: Ιούνιος 27, 2013, 11:02:43 μμ »
Θα ενημερωθούν από το pde. Διαβάζουν πολλοί τον πίνακα με τα θέματα για τα επιδόματα ΟΑΕΔ, ακόμα και μη εκπαιδευτικοί. Οπότε εσύ έχεις κάνει και την προσφορά σου και την ενημέρωσή σου. Μείνε ήσυχη! :)

Αποσυνδεδεμένος Tasoula Fazzoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω τα παιδιά,τα ζώα,τα ταξίδια,τη μουσική!
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Απάντηση #64 στις: Ιούνιος 27, 2013, 11:04:40 μμ »
Όπως φαίνεται στη σελίδα του ΟΑΕΔ, τα δικαιολογητικά που χρειάζεται να προσκομίσεις είναι:

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ
1. Έγγραφο Καταγγελίας Σύμβασης Εργασίας ή βεβαίωση Λήξης Σύμβασης Ορισμένου χρόνου.
2. Το έντυπο «Βεβαίωση Εργοδότη» το οποίο συμπληρώνει ο εργοδότης σύμφωνα με τις εγγραφές της ΑΠΔ (Αναλυτική Περιοδική Δήλωση που υποβάλλεται στο ΙΚΑ) του τελευταίου τριμήνου πριν από την καταγγελία της σύμβασης εργασίας. Το έντυπο αυτό θα φέρει πρωτότυπη σφραγίδα και υπογραφή του εργοδότη, χωρίς κάποια επιπλέον σφραγίδα επικύρωσης από το αρμόδιο κατάστημα του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ.
3. Οικογενειακό βιβλιάριο Ασθενείας, εφόσον υπάρχουν συντηρούμενα μέλη.
4. Πρόσφατο Εκκαθαριστικό Σημείωμα Εφορίας ή εφόσον δεν υπάρχει, επικυρωμένο αντίγραφο της τελευταίας δήλωσης εισοδήματος.
5. Αστυνομική Ταυτότητα του ασφαλισμένου.
6. Αποδεικτικό διεύθυνσης κατοικίας του ασφαλισμένου (π.χ. λογαριασμός ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΕΥΔΑΠ).
7. Λογαριασμό Εθνικής Τραπέζης (ΙΒΑΝ) στον οποίο είναι πρώτος δικαιούχος.

Καλησπέρα.

Εκτός από αυτά που αναφέρονται παραπάνω, εμένα σήμερα που πήγα μου ζήτησαν και την ίδια τη σύμβαση εργασίας (!). Κρατάτε τη κι αυτή καλού κακού, μπας και γλιτώσετε εσείς τα δρομολόγια. Τα ένσημα των τελευταίων 2 ετών δεν τα ζητήσανε, καθώς μπορούσαν, όπως ειπώθηκε ήδη, να τα δουν μόνοι τους από το σύστημα - για τους τελευταίους μήνες αρκεί η "βεβαίωση εργοδότη".
 

Μη διανοηθεις καν να τους πας οχι μονο συμβαση,αλλα ουτε και ενσημα,αγαπητε Solil!!!!!!!!!
Παρε την εγκυκλιο που σας εχω απο κατωεκτυπωσε τη,δειξτη και,αν επιμενουν,παρε ενα τηλεφωνακι στην Κεντρικη Διοικηση,να δεις για ποτε θα τα αναιρεσουν ολα οσα σου ζητανε..........Μην κολωσεις!!!Σας λεω,10-20 ατομα να ενοχλησουν τον κεντρικο διευθυντη στη Διοικηση,θα αναγκαστουν να γινουν τυπικοι,για να μην τους ζαλιζουμε ολη την ωρα(σημερα εχασαν δυο ωρες "δουλειας" τους ψαχνοντας και τηλεφωνωντας χαχαχαχαχχα!!!!!
Ποτέ μην αφήνεις για αύριο αυτό που μπορείς να κάνεις σήμερα...Η ζωή είναι μικρή!

Αποσυνδεδεμένος Tasoula Fazzoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω τα παιδιά,τα ζώα,τα ταξίδια,τη μουσική!
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Απάντηση #65 στις: Ιούνιος 27, 2013, 11:05:19 μμ »
Θα ενημερωθούν από το pde. Διαβάζουν πολλοί τον πίνακα με τα θέματα για τα επιδόματα ΟΑΕΔ, ακόμα και μη εκπαιδευτικοί. Οπότε εσύ έχεις κάνει και την προσφορά σου και την ενημέρωσή σου. Μείνε ήσυχη! :)

Πολυ χαιρομαι!
Μου επιτρεπεις.... ;D ;D ;D ;D ;)
Ποτέ μην αφήνεις για αύριο αυτό που μπορείς να κάνεις σήμερα...Η ζωή είναι μικρή!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Απάντηση #66 στις: Ιούνιος 27, 2013, 11:08:25 μμ »
Φυσικά συναδέλφισσα! :D

Ευχαριστούμε και πάλι!

Αποσυνδεδεμένος Tasoula Fazzoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω τα παιδιά,τα ζώα,τα ταξίδια,τη μουσική!
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Απάντηση #67 στις: Ιούνιος 27, 2013, 11:19:21 μμ »
Να εισαι καλα,αγαπητε διαχειριστα :)
Εγω ευχαριστω,που επιτελους βρηκα ενα σοβαρο ιστοτοπο να ανταλλασσουμε αποψεις και πληροφοριες!
Καλο βραδακι :)
Ποτέ μην αφήνεις για αύριο αυτό που μπορείς να κάνεις σήμερα...Η ζωή είναι μικρή!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Απάντηση #68 στις: Ιούνιος 27, 2013, 11:35:06 μμ »
Συντονιστής παρακαλώ! :)

Καλωσήρθες και πάλι και θα χαρούμε να γράφεις σε αυτό και σε άλλα θέματα του pde.
Καλό βράδυ ;)

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Απάντηση #69 στις: Ιούνιος 28, 2013, 02:50:00 μμ »
Σήμερα πήγα να εκδώσω ξανά κάρτα ανεργίας  στον ΟΑΕΔ, καθώς εχθές πήρα το έγγραφο της απόλυσής μου από τη ΔΔΕ Α΄Αθήνας. Εξήγησα λοιπόν στον υπάλληλο ότι απλώς θέλω να βγάλω σχετική κάρτα, καθώς γνώριζα εκ των προτέρων ότι δε δικαιούμαι επίδομα ανεργίας ή τριμηνιαίο ειδικό βοήθημα. Δε λέω, ο υπάλληλος να εξυπηρετήσει ήθελε, αλλά επέμενε να ανέβω στον επάνω όροφο να περιμένω άλλη μια ώρα, εκτός δηλ. της μιας που ήδη περίμενα, ώστε να ρωτήσω μήπως τυχόν δικαιούμαι κάτι. Του εξήγησα ότι με 4 ώρες την εβδομάδα ως ωρομίσθια και χωρίς να έχω εργαστεί πέρυσι, σαφώς και δε δικαιούμαι ταμείο, αλλά και για το τριμηνιαίο επίδομα για το οποίο επέμενε του εξήγησα ότι εφόσον βλέπει στο εκκαθαριστικό που του προσκόμισα πως το ετήσιο οικογενειακό εισόδημα είναι μεγαλύτερο από τις 10.000 ή 9.000 που απαιτούνται, θα είναι δώρον άδωρον η επιπλέον αναμονή. Με τα πολλά μου έβγαλε τελικά την κάρτα. Ωστόσο, θεωρώ ότι θα πρέπει να είναι καλύτερα ενημερωμένοι οι υπάλληλοι τουλάχιστον για τα βασικά, ώστε να μη στήνεται άδικα ο κόσμος σε ουρές. Εμείς εδώ ευτυχώς έχουμε συναδέλφους σαν τον Lasid και τον Jak 13 που -να 'ναι καλά τα παιδιά- μας ενημερώνουν, κι έτσι μαθαίνουμε 5 πράγματα.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159843
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 567
Σύνολο: 576

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.