*

Αποστολέας Θέμα: Συνάδελφοι παρακαλώ βοήθεια - τα φώτα σας - ΠΕ60  (Αναγνώστηκε 4678 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Marrilita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Συνάδελφοι παρακαλώ βοήθεια - τα φώτα σας - ΠΕ60
« στις: Ιούνιος 26, 2009, 11:15:33 πμ »
Καλημέρα σε όλους. Καλή σταδιοδρομία στους διοριστέους του διαγωνισμού και καλή τύχη σε όλους τους υπόλοιπους.
Συνάδελφοι χρειάζομαι  τα φώτα σας.  Συνολικάσυγκεντρώνω 26,66  από τον τελευταίο και τον προηγούμενο διαγωνισμο του ΑΣΕΠ. θα ήθελα να μου πείτε κατα πόσον είναι πιθανό να με καλέσουν ως αναπληρώτρια από τον ερχόμενο Σεπτέβριο αλλά έχω και ένα άλλο θέμα πιο σοβαρό. Είμαι έγκυος και περιμένω να γεννήσω στις αρχές Αυγούστου. Σε περίπτωση που τους επόμενους μήνες με καλέσουν τι θα δικαιούμαι αφού τα μωρά μου (περιμένω δίδυμα) θα ειναι σχεδόν νεογέννητα; Για παράδειγμα τον Ιανουάριο τα μωρά θα είναι πέντε μηνών αν με καλέσουν τότε θα δικαιούμαι κάποια άδεια ή όχι.
Άν γνωρίζετε κάτι παρακαλώ βοηθήστε γιατί δεν βγάζω άκρη.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 30, 2009, 11:19:02 πμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνάδελφοι παρακαλώ βοήθεια - τα φώτα σας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:23:11 »

Αποσυνδεδεμένος flora

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: Συνάδελφοι παρακαλώ βοήθεια - τα φώτα σας
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 26, 2009, 12:00:00 μμ »
Οι εργαζόμενες μητέρες που είναι στο ΙΚΑ δικαιούνται 6 μήνες άδεια εκτός από τις αναπληρώτριες.
Αυτό το τελευταίο το διάβασα φέτος στο alfavita. Ψάξε μήπως έχω λάθος.

Αποσυνδεδεμένος Marrilita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Συνάδελφοι παρακαλώ βοήθεια - τα φώτα σας
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 26, 2009, 12:15:51 μμ »
flora ευχαριστώ πολύ για την απάντηση αν και ελπίζω να μην είναι έτσι γιατί σε αυτή την περίπτωση μάλλον θα έχω σοβαρό πρόβλημα. το θέμα ειναι ότι στην αρχική αίτηση είχαν δηλώσει μόνο τις περιοχές της Αττικής αλλά πήγα και την άλλαξα τελευταία στιγμή βάζοντας το ναι σε όλα.

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Συνάδελφοι παρακαλώ βοήθεια - τα φώτα σας
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 26, 2009, 12:36:01 μμ »
Καλημέρα σε όλους. Καλή σταδιοδρομία στους διοριστέους του διαγωνισμού και καλή τύχη σε όλους τους υπόλοιπους.
Συνάδελφοι χρειάζομαι  τα φώτα σας.  Συνολικάσυγκεντρώνω 26,66  από τον τελευταίο και τον προηγούμενο διαγωνισμο του ΑΣΕΠ. θα ήθελα να μου πείτε κατα πόσον είναι πιθανό να με καλέσουν ως αναπληρώτρια από τον ερχόμενο Σεπτέβριο αλλά έχω και ένα άλλο θέμα πιο σοβαρό. Είμαι έγκυος και περιμένω να γεννήσω στις αρχές Αυγούστου. Σε περίπτωση που τους επόμενους μήνες με καλέσουν τι θα δικαιούμαι αφού τα μωρά μου (περιμένω δίδυμα) θα ειναι σχεδόν νεογέννητα; Για παράδειγμα τον Ιανουάριο τα μωρά θα είναι πέντε μηνών αν με καλέσουν τότε θα δικαιούμαι κάποια άδεια ή όχι.
Άν γνωρίζετε κάτι παρακαλώ βοηθήστε γιατί δεν βγάζω άκρη.
Πρωτιστως ευχομαι να γεννησεις με το καλο.

Για την συνεχεια:1.με τοσα μορια λογικα θα σε καλεσουν ως τον Οκτωβριο.
2.οταν γινει αυτο νομιζω οτι θα πρεπει να κανεις αναληψη υπηρεσιας και προσκομιζοντας τα απαραιτητα δικαιολογητικα μπορεις να κανεις χρηση της αδειας λοχειας (3 μηνες απο τον τοκετο).
3.οσο για τους 6 μηνες(αδεια ανατροφης τεκνου) δεν ειμαι σιγουρη  οτι δεν δικαιουσαι ως αναπληρωτρια,νομιζω οτι προσφατα κατι αλλαξε σχετικα με αυτο.
Σου αξιζουν διπλα συγχαρητηρια,ευχομαι να σου πανε ολα καλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνάδελφοι παρακαλώ βοήθεια - τα φώτα σας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:23:11 »

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Συνάδελφοι παρακαλώ βοήθεια - τα φώτα σας
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 30, 2009, 10:43:48 πμ »
Καλημέρα σε όλους, ξέρει κάποις που μπορώ να δω πόσα μόρια είναι τα παιδιά και διάφορα άλλα σχετικά;
Συγκεκριμένα, ενδιαφέρομαι να δω για τα μόρια γάμου, παιδιού, για παιδί εκτος γάμου και μεταπτυχιακο. Λογικά θα υπάρχει κάποια εγκύκλιος...αν ξέρει κάτι κάποιος παρακαλώ ας τον κάνει ενα link! ;D

Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Συνάδελφοι παρακαλώ βοήθεια - τα φώτα σας
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 30, 2009, 10:50:38 πμ »
Καλημέρα σε όλους, ξέρει κάποις που μπορώ να δω πόσα μόρια είναι τα παιδιά και διάφορα άλλα σχετικά;
Συγκεκριμένα, ενδιαφέρομαι να δω για τα μόρια γάμου, παιδιού, για παιδί εκτος γάμου και μεταπτυχιακο. Λογικά θα υπάρχει κάποια εγκύκλιος...αν ξέρει κάτι κάποιος παρακαλώ ας τον κάνει ενα link! ;D

επιπλέον (το ξέχασα πριν) αυτά τα μόρια βοηθάνε αφού διοριστεί κάποιος ή μ αυτά τα μόρια ανεβαίνει στον πίνακα κατευθείαν και διορίζεται; Δηλαδή αν με τον βαθμό πτυχίου είχε 80 θα διοριζόταν αν είχε και κάποιο απο τα παραπάνω μόρια;

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Συνάδελφοι παρακαλώ βοήθεια - τα φώτα σας
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 30, 2009, 11:08:24 πμ »
Καλημέρα σε όλους. Καλή σταδιοδρομία στους διοριστέους του διαγωνισμού και καλή τύχη σε όλους τους υπόλοιπους.
Συνάδελφοι χρειάζομαι  τα φώτα σας.  Συνολικάσυγκεντρώνω 26,66  από τον τελευταίο και τον προηγούμενο διαγωνισμο του ΑΣΕΠ. θα ήθελα να μου πείτε κατα πόσον είναι πιθανό να με καλέσουν ως αναπληρώτρια από τον ερχόμενο Σεπτέβριο αλλά έχω και ένα άλλο θέμα πιο σοβαρό. Είμαι έγκυος και περιμένω να γεννήσω στις αρχές Αυγούστου. Σε περίπτωση που τους επόμενους μήνες με καλέσουν τι θα δικαιούμαι αφού τα μωρά μου (περιμένω δίδυμα) θα ειναι σχεδόν νεογέννητα; Για παράδειγμα τον Ιανουάριο τα μωρά θα είναι πέντε μηνών αν με καλέσουν τότε θα δικαιούμαι κάποια άδεια ή όχι.
Άν γνωρίζετε κάτι παρακαλώ βοηθήστε γιατί δεν βγάζω άκρη.
Το έχω ψάξει, δεν δικαιούσαι τίποτα πέρα από τους δύο μήνες πριν, δύο μήνες μετά. Το μόνο που όταν σε καλέσουν η δευτεροβάθμια θα σε αφήσει να διαλέξεις ποιο κενό θέλεις αφού είσαι με δυο μωρά και αυτό αν είναι άνθρωποι, με την καλή τους θέληση. Οι μητέρες αναπληρώτριες δεν δικαιούνται ούτε άδεια ανατροφής ούτε την εξάμηνη άδεια προστασίας μητρότητας του ικα. Δεν είναι μάνες... >:( :-\
Και νομίζω δικαιούσαι μειωμένο ωράριο δηλ 19 αντί για 21 ώρες, αλλά θέλει ψάξιμο αυτό.

Αποσυνδεδεμένος stasi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συνάδελφοι παρακαλώ βοήθεια - τα φώτα σας
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 30, 2009, 12:23:45 μμ »
Καλημέρα σε όλους, ξέρει κάποις που μπορώ να δω πόσα μόρια είναι τα παιδιά και διάφορα άλλα σχετικά;
Συγκεκριμένα, ενδιαφέρομαι να δω για τα μόρια γάμου, παιδιού, για παιδί εκτος γάμου και μεταπτυχιακο. Λογικά θα υπάρχει κάποια εγκύκλιος...αν ξέρει κάτι κάποιος παρακαλώ ας τον κάνει ενα link! ;D

επιπλέον (το ξέχασα πριν) αυτά τα μόρια βοηθάνε αφού διοριστεί κάποιος ή μ αυτά τα μόρια ανεβαίνει στον πίνακα κατευθείαν και διορίζεται; Δηλαδή αν με τον βαθμό πτυχίου είχε 80 θα διοριζόταν αν είχε και κάποιο απο τα παραπάνω μόρια;

Ο γάμος σου δίνει 4 μόρια. Το ίδιο και κάθε παιδί (αυξάνεται νομίζω στο τρίτο, τέταρτο κτλ.). Ότι σου δίνει μόρια βοηθάει μόνο ΕΦΟΣΟΝ διοριστείς για τοποθέτηση, μετάθεση κτλ. (εκτός βέβαια την περίπτωση που έχεις 4 παιδιά και επιτυχία σε έναν ΑΣΕΠ, οπότε διορίζεσαι κατευθείαν στο σπίτι σου). Για μητέρα ανύπαντρη ΝΟΜΙΖΩ ότι υπάρχει μεγαλύτερη μοριοδότηση και έχει περισσότερα προνόμια.
Δεν πειράζει με τα χρόνια τα δέντρα θα ξαναγίνουν ..... βίλες!

Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Συνάδελφοι παρακαλώ βοήθεια - τα φώτα σας - ΠΕ60
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 30, 2009, 04:25:00 μμ »
Ξέρεις μήπως που μπορώ να βρώ την σχετική εγκύκλιο?Στην σελίδα του ΑΣΕΠ απο ότι είδα δεν έχει τπτ

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5744
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Συνάδελφοι παρακαλώ βοήθεια - τα φώτα σας - ΠΕ60
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 30, 2009, 05:08:09 μμ »
Το μεταπτυχιακό, όπως αναφέρουν οι προκηρύξεις του διαγωνισμού του ΑΣΕΠ  για τους εκπαιδευτικούς,  συνυπολογίζεται στη βαθμολογία των εξετάσεων ως εξής :


•Μεταπτυχιακός τίτλος στην ειδικότητα του κλάδου για την οποία διαγωνίζεται ο υποψήφιος, προσαύξηση 2 μονάδες
•Μεταπτυχιακός τίτλος στην διδακτική της ειδικότητας του κλάδου για την οποία διαγωνίζεται ο υποψήφιος, ή στα παιδαγωγικά, προσαύξηση 3 μονάδες




Τα κοινωνικά κριτήρια ισχύουν μόνο για τις μεταθέσεις. Λεπτομέρειες θα βρεις στα προεδρικά διατάγματα περί μεταθέσεων ( http://dide.dod.sch.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=273&Itemid=62 )

Συνοπτικά:

Στο σύνολο των μορίων υπολογίζονται:
Α) η συνολική υπηρεσία (2 μόρια για κάθε χρόνο)
Β) οι οικογενειακοί λόγοι (4 μόρια για το γάμο, 4 για το πρώτο παιδί, 4 για το δεύτερο παιδί, 6 για το τρίτο και 7 μόρια για κάθε ένα από τα υπόλοιπα παιδιά)
Γ) οι συνθήκες διαβίωσης στις έδρες των σχολείων όπου υπηρέτησαν ή υπηρετούν
Δ) η συνυπηρέτηση (4 μόρια)
Ε) η εντοπιότητα (2 μόρια)

Σε περίπτωση ισοβαθμίας εκπαιδευτικών κατά τις μεταθέσεις στην ίδια περιοχή (βελτιώσεις) και τις τοποθετήσεις, προηγούνται οι εκπαιδευτικοί που υπερέχουν κατά κριτήριο, εάν αυτά συντρέχουν με την εξής σειρά:
Α) στη συνυπηρέτηση
Β) στην εντοπιότητα (εφόσον ζητούν μετάθεση ή τοποθέτηση σε σχολείο του Δήμου ή της κοινότητας που είναι Δημότες)
Γ) στους οικογενειακούς λόγους
Δ) στη συνολική υπηρεσία
Ε) στις συνθήκες διαβίωσης στις έδρες των σχολείων όπου υπηρέτησαν ή υπηρετούν.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Συνάδελφοι παρακαλώ βοήθεια - τα φώτα σας - ΠΕ60
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 02, 2009, 02:12:12 μμ »
ευχαριστώ πολύ Apri να σαι καλα!

Αποσυνδεδεμένος iam_almost_sofuckinhappy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συνάδελφοι παρακαλώ βοήθεια - τα φώτα σας - ΠΕ60
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 02, 2009, 02:29:36 μμ »
ρε παιδια μηπως καποιος μπορει να πει αν με 25 παιζει αναπληρωση απο την πρωτη χρονια η θα ανεβει η βαση αναπληρωσης?

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συνάδελφοι παρακαλώ βοήθεια - τα φώτα σας - ΠΕ60
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 02, 2009, 03:43:26 μμ »
Μην αγχώνεστε παιδιά! Με 25 μόρια θα είσαι σίγουρα μέσα απ' την πρώτη χρονιά.
ΠΕ60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162166
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 752
Σύνολο: 764

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.