*

Αποστολέας Θέμα: Μόρια τοποθέτησης λiγότερα απο τα μορια μετάθεσης???  (Αναγνώστηκε 3055 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Θα αναφερω μια περιπτωση και οποιος γνωρίζει παρακαλώ να με βοηθήσει

Συνάδερφος ΠΕ20 παίρνει μετάθεση το 2008 στη περιοχή 1ης προτίμησης της+ εντοποιοτητα+συνηπηρέτηση με μόρια 34,21
το 2008 μενει στη διαθεση με 28,21 μόρια
η περιοχη μεταθεσης δίνει 4 μορια
φετος με τις νεες τοποθετησεις παραμένει στη διαθεση με 33,55 μορια!!!

ενω κανονικα θε έπρεπε να έχει
34,21 (μορια μεταθεσης)+4(μορια συνθηκων διαβίωσης)+2(της χρονιας)-2(που είχε με την 1η προτίμηση)=38,21!!!!!
ή 28,21 (περσινα μορια τοποθετησης)+4(μορια συνθηκων διαβίωσης)+2(της χρονιας)=34,21
η οικογενειακή της κατάσταση είναι αμετάβλητη....
όπως και να το πάρει κανεις δεν βγαίνουν τα μόρια που της έχουν δώσει φέτος......

τι μπορεί να κάνει καποιος για να μάθει τι παίχτηκε με τα μόρα της συναδέρφου??
χωράει καταγγελία???οπως φαινεται τα μόρια της μεταθεσης της ήταν λάθος υπολογισμένα!!!

εαν κανω λαθος υπολογισμού μορίων ας με διορθώσει κάποιος....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2009, 03:28:46 μμ από heren »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: Μόρια τοποθέτησης λiγότερα απο τα μορια μετάθεσης???
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 26, 2009, 04:06:04 μμ »
Δεν ξέρω αν θα σου δώσω να καταλάβεις, αλλά δες τι υποψιάζομαι ότι συνέβη:
Όταν ο συνάδελφος συμπλήρωσε την αίτηση μετάθεσης έλαβε υπόψιν ότι θα είναι στην ίδια Διεύθυνση μέχρι τέλος Αυγούστου, άρα προσμέτρησε 2 μήνες παραπάνω στα μόρια του για την μετάθεση. Οι δύο μήνες θα του έδωσαν 2/12 * μόρια δυσμενών συνθηκών + 2/12 * μόρια υπηρεσίας (2 είναι ανά έτος). Δηλαδή αν η αρχική περιοχή δίνει π.χ. 10 μόρια θα πήρε: 2/12 * 10 + 2/12 * 2 =  1,67 + 0,33 = 2.
Αν μετά πήρε μετάθεση σε περιοχή που δίνει λιγότερα μόρια δυσμενών συνθηκών π.χ. 4, τότε στην επόμενη αίτηση μετάθεσης τα μόρια των δύο καλοκαιρινών μηνών υπολογίζονται αλλιώς: 2/12 * 4 + 2/12 * 2 = 0,66 + 0,33 = 1.
Έτσι στο παράδειγμά μας φαίνεται να χάνει 1 μόριο και όλα αυτά όχι γιατί έγινε κάπου λάθος, αλλά γιατί στην πρώτη αίτηση μη γνωρίζοντας αν θα πάρει μετάθεση θεώρησε ότι και το καλοκαίρι θα παραμείνει στην πρώτη περιοχή, έτσι προσμέτρησε τα μόρια αυτά μέχρι 31/8. Όταν όμως πήρε μετάθεση από 1/7, τα μόρια των 2 μηνών άλλαξαν τρόπο υπολογισμού.

Μπερδεύτηκες;  ;D

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μόρια τοποθέτησης λiγότερα απο τα μορια μετάθεσης???
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 26, 2009, 06:31:51 μμ »
Αν καταλαβαίνω καλά, το σχολειο το περσινο και αυτό που παραμένει φέτος δίνει 4 μόρια.
Μπορεις να μου πεις το σχολειο πριν την περσινή μετάθεση πόσα μορια είχε;
Ίσως τότε να μπορέσω να βγάλω ακρη...
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Μόρια τοποθέτησης λiγότερα απο τα μορια μετάθεσης???
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 29, 2009, 11:32:51 πμ »
Το Σχολικό ετος 2005-2006 κριθηκε υπεραριθμη και ηταν σε σχολείο μεσα στη Λαρισα με οργανική στην Α Ζακύνθου.
Ηταν σε σχολειο της Α Ζακύνθου αν θυμαμαι καλα ειχε μονο 3 μορια!!


Οπως και να εχει τα μορια της δεν βγαινουν!!
Καταλαβαινω πως υπολογίζονται τα μόρια του καλοκαιριου, έχει τυχει και σε μένα αλλα είχα διαφορά μόνο 0,30 μόρια όχι ολοκληρες μοναδες!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 29, 2009, 11:35:29 πμ από heren »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μόρια τοποθέτησης λiγότερα απο τα μορια μετάθεσης???
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 29, 2009, 02:10:23 μμ »
Κάθησα και τα υπολόγισα και μόνο αν ήταν σε σχολείο με 8 μόρια, τότε τα μόρια που της δίνουν φέτος βγαίνουν ακριβώς.Σιγουρευτείτε ότι το σχολείο στο οποιο άνηκε είχε τρια μόρια (προσέξτε μόνο γιατι μερικές φορές σε άλλο σχολειο μας τοποθετούν εικονικα και απο το οποιο παίρνουμε μόρια και σε άλλο τελικα υπηρετούμε).
Αν όντως πήρε 3 μόρια, πάρτε τηλ τη ΔΔΕ και ρωτήστε.μην αφήσετε να περάσει ο καιρός χωρις να διευκρινιστεί το θέμα.
Καλή συνέχεια!!!
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Μόρια τοποθέτησης λiγότερα απο τα μορια μετάθεσης???
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 02, 2009, 11:33:26 μμ »
Κάθησα και τα υπολόγισα και μόνο αν ήταν σε σχολείο με 8 μόρια, τότε τα μόρια που της δίνουν φέτος βγαίνουν ακριβώς.Σιγουρευτείτε ότι το σχολείο στο οποιο άνηκε είχε τρια μόρια (προσέξτε μόνο γιατι μερικές φορές σε άλλο σχολειο μας τοποθετούν εικονικα και απο το οποιο παίρνουμε μόρια και σε άλλο τελικα υπηρετούμε).
Αν όντως πήρε 3 μόρια, πάρτε τηλ τη ΔΔΕ και ρωτήστε.μην αφήσετε να περάσει ο καιρός χωρις να διευκρινιστεί το θέμα.
Καλή συνέχεια!!!

To σιγουρο ειναι οτι ειχε τοποθετηση Α Ζακύνθου (3 μορια). Δεν υπηρέτησε καθολου γιατι τον 1 χρονο κριθηκε Υπεραριθμη και υπηρετησε μεσα στη Λαρισα, τον 2 χρονο πηρε αποσπαση σε  ΠΥΣΔΕ (στο Νομο οπου πηρε τελικα τη μεταθεση)και τον 3 χρονο πηρε αποσπαση σε γραφειο ΔΔΕ του προαναφερομενου Νομου και την 4+5 χρονια ηταν σε σχολειο με 4 μορια(τελικη μεταθεση).
Αυτο που υποψιαζομαι ειναι να την ειχαν τοποθετησει σε σχολειο με 10 μορια τη 2 χρονια ενω καθοταν σε γραφειακι της ΔΔΕ
Το οτι τα μορια αλλαξαν τοσο πολυ μου δινει την εντυπωση οτι την χρονια που πηρε την πολυπόθητη μετάθεση ειχαν υπολογιστεί λάθος προς οφελος δικό της. Φετος που τα μόρια υπολογίζονται αυτόματα απο το σύστημα βγηκαν και τα πραγματικά μορια
Μιλησα με αιρετο και μου ειπε να μην το ψαξω περισσοτερο απο τη στιγμη που θελω να παρω μεταθεση στην ιδια ΔΔΕ.(για να μη δημιουργήσω προκατάληψη απένατι στο προσωπό μου)
Το θέμα είναι αν εχω το  δικαίωμα να μαθω πως υπολογίστηκαν τα μόρια χωρις να επικαλεστουν στη ΔΔΕ το απορριτο προσωπικων δεδομένων.
Για ακομη μια φορα φαινεται η αδυναμια του συστήματος.
Ευχαριστω πολύ soul που ασχολήθηκες με το θέμα και μου έδωσες απαντήσεις

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Μόρια τοποθέτησης λiγότερα απο τα μορια μετάθεσης???
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 03, 2009, 08:26:22 πμ »
Δεν ξέρω αν θα βοηθήσω αλλά μου έτυχε κάτι ανάλογο φέτος (παρέμεινα στη διάθεση, μου φάνηκε ότι τα μόριά μου ήταν λιγότερα απ' όσο υπολόγιζα) και πήγα στο γραφείο και το έψαξα. Εμένα η περίπτωσή μου ήταν αυτή που αναφέρει ο vsk. Την πρώτη χρονιά πήρα κανονικά τα 7 μόρια του σχολείου, τη δεύτερη (λόγω μετάθεσης-καλοκαιρινών μηνών) τα 7 μόρια έγιναν 5,83. Επίσης όταν έφυγα από το προηγούμενο γραφείο μου είχαν υπολογίσει μόρια υπηρεσίας από ΦΕΚ διορισμού (έβγαιναν 0,16 επιπλέον, δηλαδή σύνολο 2,16) ενώ φέτος υπολογίστηκαν από τη μέρα ορκομωσίας.
Ίσως είναι κάτι ανάλογο... :-\

ΥΓ. Να συμπληρώσω ότι το δεκάμηνο (όπως λογικά θα υπολογίζονται οι μονάδες συνθηκών διαβίωσης λόγω μετάθεσης φέτος) με βάση τον πίνακα που ακολουθεί την εγκύκλιο μεταθέσεων υπολογίζεται 3,33 μόρια για σχολείο με 4 μόρια. Έτσι βγαίνουν : 28,21+3,33=31,54+2 (υπηρεσία)=33,54 (το 0,01 μπορεί να είναι απόκλιση που έχει να κάνει με τις μέρες)
Έχω επισυνάψει τον σχετικό πίνακα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2009, 09:02:54 πμ από sophie »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μόρια τοποθέτησης λiγότερα απο τα μορια μετάθεσης???
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 03, 2009, 09:36:25 πμ »
Δεν κάνει τίποτα, heren.Χαιρομαι να βοηθάω ή τουλάχιστον να προσπαθώ , όταν κάτι το γνωρίζω.
Θεωρώ ότι κάτι τέτοιο που σου είπα έχει γίνει και δεν προκειται για λάθος.
Πάντως το να πάρετε τη ΔΔΕ και να κάνετε μια ερώτηση δεν είναι κακό.Δεν είπα να τσακωθείς μαζι τους, αλλα να ρωτήσεις τον υπάλληλο που ασχολειται με τις μεταθέσεις πώς υπολόγισε τα μορια και γιατι υπάρχει αυτή η διαφορά μορίων.
Δεν ειναι υποχρεωμένοι όλοι οι συνάδελφοι να γνωρίζουν πώς βγαινουν τα μόρια, ούτε προκειται να κακοχαρακτηριστεις ή να σε βάλουν στο μάτι, επειδη έκανες μια ερώτηση.
 :) :) :)
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159792
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 457
Σύνολο: 471

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.