*

Αποστολέας Θέμα: Ειδική Αγωγή και προϋπηρεσία  (Αναγνώστηκε 43030 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ;;;;;;;;;;;

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Αγωγή και προϋπηρεσία
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 30, 2009, 07:52:15 πμ »
Γνωριζει κανεις κατι γι΄αυτό;;;;;;;;;;

http://www.esos.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=1991&Itemid=79
 ??? ??? ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ειδική Αγωγή και προϋπηρεσία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:51:18 »

Αποσυνδεδεμένος panagopou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Αγωγή και προϋπηρεσία
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 30, 2009, 09:26:50 πμ »
μπορείτε να με υπολογίζετε και εμένα στις ενέργειές σας, καθώς θα βοηθήσω όπως μπορώ....Ο,τιδήποτε χρειαστείτε. Πρέπει να πιέσουμε και να βγει διευκρινιστική οπωσδήποτε....
militsa, δεν έχω ιδέα γιαυτό!!!!

Αποσυνδεδεμένος draminos.

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Αγωγή και προϋπηρεσία
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 30, 2009, 10:33:47 πμ »
Και εμεις απο περιφερεια ειμαστε μαζι σας παιδια. Μονο που δεν είναι ευκολο να κατεβουμε Αθηνα για το ραντεβου. Ποιος ειναι τελος παντων αυτος ο Παπαιωαννου που ερμηνευει την εγκυκλιο αυτος και μονον αυτος σωστα και τοσοι εκπαιδευτικοι που εχουμε οργωσει την Ελλαδα με αναπληρωσεις και ωρομισθιες και εχουμε και "διδακτορικο"  στο θεμα των μοριων προσληψης δεν μπορουμε να κατανοησουμε τι εννοει ο ποιητης? Μπορλοτοοοοοοοο θελουνε οι καρεκλοκενταυροι μπουρλοτοοοοοοο

Αποσυνδεδεμένος dynamic

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Αγωγή και προϋπηρεσία
« Απάντηση #45 στις: Ιούλιος 30, 2009, 01:14:32 μμ »
Μόλις τώρα επικοινώνησα με τον κ. Παπαιωάννου.

Η απάντηση του σχετικά με το θέμα της προυπηρεσίας ήταν οτι στο σημείο της εγκυκλίου που αναφέρεται η ταύτιση της σειράς κατάταξης εννοείται ταύτιση και στα μόρια προυπηρεσίας :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ειδική Αγωγή και προϋπηρεσία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:51:18 »

Αποσυνδεδεμένος physeye

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Αγωγή και προϋπηρεσία
« Απάντηση #46 στις: Ιούλιος 31, 2009, 01:38:32 μμ »
Εγώ διορισμένη είμαι και δεν μου πέφτει λόγος αλλά ένας γνωστός μου είπε ότι θα την κάνει την ένσταση έτσι και μετρήσει η προυπηρεσία.Και μιας και μου ζήτησε την γνώμη μου ,δίκιο έχει!Βέβαια μερολυπτώ, άλλα δεν είναι δυνατόν να αλλάξει η εγκύκλοιος μετά τις αιτήσεις!Επέλεξε περιοχές βάση της θέσης που του καθόριζε η εγκύκλοιος.Και θα αλλάξει αφού το υπουργείο δει πρώτα πως είναι η κατάταξη?Δηλαδή πρώτα βλέπουμε τι προσόντα έχουν οι υποψήφιοι και που είναι οι δικοί μας και μετά θα καθορίσουμε ποια προσόντα προρσμετρώνται ???Είναι δυνατόν να περάσει κάτι τέτοιο?Άλωστε το ποια είναι τα προσόντα αναγράφετε σαφώς στην εγκύκλοιο.......
Παράθεση
εντάσσονται οι εκπαιδευτικοί που διαθέτουν τα παρακάτω προσόντα με την εξής σειρά
και στην συνέχεια αναφέρει
Παράθεση
Εάν, μετά τα παραπάνω, ταυτίζεται η σειρά κατάταξης των υποψηφίων, θα ληφθούν υπόψη:
 
Δεν είναι δυνατό ,γιατί δεν είναι νόμιμο να αλλάξουν τα παρακάτω προσόντα μετά τις αιτήσεις.Έχουν δει πολλά τα μάτια μου αλλά να το δει και αυτό ? Αλλαγές κριτηρίων μετά τις αιτήσεις?
Μιλάω για αλλαγή γιατί ευτηχώς η δυστηχώς ,η εγκύκλοιος είναι σαφής και προσδιορίζει την κατάταξη επακριβώς και με λεπτομέρεια χωρίς να αφήνει παραθυράκια για το τι θεωρεί ο καθένας προσόν .
Σκεφτείτε το λίγο τι θα πει: άλλαξαν τα κριτήρια μετά τις αιτήσεις γιατί βόλευε κάποιους άλλους, και κατάλαβα ότι έχουν δίκιο?
Σκεφτομαι τον φίλο μου που δεν συμπλήρωσε το κουτάκι γιατί ξέρει ότι βρίσκεται μέσα στους πρώτους γιατι ΑΣΕΠ έχουν πολυ λίγες ,ενώ με την αλλαγή που λέτε θα βρεθεί πολύ, πολύ κάτω.Τι να του πείτε τώρα του ανθρώπου? Μην έχεις εμπιστοσύνη στις εγκυκλοίους και το τι λένε?
Δεν νομίζω ότι είναι δυνατόν.Μήπως είστε λίγο άδικοι?

Αποσυνδεδεμένος xristis23

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Αγωγή και προϋπηρεσία
« Απάντηση #47 στις: Ιούλιος 31, 2009, 02:01:26 μμ »
ρε παιδια, αφου η προυπηρεσια ειναι το τελευταιο προσον που αναφερει:

¨η) Οι εκπαιδευτικοί με τουλάχιστον ένα διδακτικό έτος προϋπηρεσία σε ΣΜΕΑΕ (10 μήνες). ¨

και μετα ειναι ο ασεπ, βαθμος πτυχιου κτλ
πιστευω οτι αγχωνομαστε τσαμπα


Αποσυνδεδεμένος physeye

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Αγωγή και προϋπηρεσία
« Απάντηση #48 στις: Ιούλιος 31, 2009, 02:16:42 μμ »
ρε παιδια, αφου η προυπηρεσια ειναι το τελευταιο προσον που αναφερει:

¨η) Οι εκπαιδευτικοί με τουλάχιστον ένα διδακτικό έτος προϋπηρεσία σε ΣΜΕΑΕ (10 μήνες). ¨

και μετα ειναι ο ασεπ, βαθμος πτυχιου κτλ
πιστευω οτι αγχωνομαστε τσαμπα



Το να έχεις τουλάχιστον 10 μήνες είναι προσόν και σε βάζει στην κατηγορία...ναι ,δεν σε κατατάσει όμως.Το πως κατατάσεσαι εντός της κατηγορίας αναφέρεται :
Παράθεση
Προτάσσονται στην κατηγορία τους οι υποψήφιοι εκπαιδευτικοί που διαθέτουν και τα προσόντα των επόμενων κατηγοριών, π.χ. μεταξύ των υποψηφίων που διαθέτουν διδακτορικό δίπλωμα θα προταχθούν οι κάτοχοι μεταπτυχιακών τίτλων κ.ο.κ.

Το να έχεις 11 ή 12 ή 13 δεν είναι παραπάνω προσόν όμως.
Δηλαδή το να έχεις τουλαχιστον 400 ωρών σεμινάριο είναι προσόν το να έχεις όμως 450 δεν σε βάζει παραπάνω!!!!
Νομίζω ότι πραγματικά παραθυράκι δεν υπάρχει .

Αποσυνδεδεμένος rose-PEO2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Αγωγή και προϋπηρεσία
« Απάντηση #49 στις: Ιούλιος 31, 2009, 02:34:29 μμ »
Προσ physeye
Aυτο που μασ ξεκαθαρισε τελικα το υπουργειο είναι πωσ η προυπηρεσία αποτελεί τυπικό   προσον και θα προσμετρηθεί στην κατάξή μασ.
Ο ΑΣΕΠ ΕΡΧΕΤΑΙ ΜΕΤΆ!!!Γιατί κάποιοσ με σεμινάριο μό νο και επιτυχία στον ΑΣΕΠ να περάσει κάποιον 'αλλο με σεμιναριο και 20 μήνεσ στην ειδική αγωγή????Πραγματικά δε σε καταλαβαίνω; Ο φίλοσ τι προσοντα έχει και τι ειδικότητα είναι;

Αποσυνδεδεμένος rose-PEO2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Αγωγή και προϋπηρεσία
« Απάντηση #50 στις: Ιούλιος 31, 2009, 02:35:42 μμ »
ΓΙΑ ΠΟΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΚΡΙΤΗΡΙΩΝ ΜΙΛΑΣ?

Αποσυνδεδεμένος kuax

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • [url=http://www.xarakas.gr][img]http://www.xarakas
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Αγωγή και προϋπηρεσία
« Απάντηση #51 στις: Ιούλιος 31, 2009, 02:44:49 μμ »
ρε παιδια, αφου η προυπηρεσια ειναι το τελευταιο προσον που αναφερει:

¨η) Οι εκπαιδευτικοί με τουλάχιστον ένα διδακτικό έτος προϋπηρεσία σε ΣΜΕΑΕ (10 μήνες). ¨

και μετα ειναι ο ασεπ, βαθμος πτυχιου κτλ
πιστευω οτι αγχωνομαστε τσαμπα



Το να έχεις τουλάχιστον 10 μήνες είναι προσόν και σε βάζει στην κατηγορία...ναι ,δεν σε κατατάσει όμως.Το πως κατατάσεσαι εντός της κατηγορίας αναφέρεται :
Παράθεση
Προτάσσονται στην κατηγορία τους οι υποψήφιοι εκπαιδευτικοί που διαθέτουν και τα προσόντα των επόμενων κατηγοριών, π.χ. μεταξύ των υποψηφίων που διαθέτουν διδακτορικό δίπλωμα θα προταχθούν οι κάτοχοι μεταπτυχιακών τίτλων κ.ο.κ.

Το να έχεις 11 ή 12 ή 13 δεν είναι παραπάνω προσόν όμως.
Δηλαδή το να έχεις τουλαχιστον 400 ωρών σεμινάριο είναι προσόν το να έχεις όμως 450 δεν σε βάζει παραπάνω!!!!
Νομίζω ότι πραγματικά παραθυράκι δεν υπάρχει .

συμφωνω μαζι σου.και επαναλαμβανω οτι στους μεταπτυχιακους περυσι προτεραιοτητα ειχε ο ασεπ και οχι η προυπηρεσια.το ιδιο απο εδω και περα θα ισχυει και για τους υπολοιπους.οπως και το 24μηνο με επιτυχια ασεπ προηγειται καποιου με περισσοτερους μηνες προυπηρεσιας ετσι και τωρα θα προηγειται η επιτυχια ασεπ.

Αποσυνδεδεμένος rose-PEO2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Αγωγή και προϋπηρεσία
« Απάντηση #52 στις: Ιούλιος 31, 2009, 03:01:31 μμ »
Να σας ρωτήσω κάτι τη λέξη ταυτίζεται πώς την ερμηνεύεται;
Kuax στο σημείο με τον ΑΣΕΠ η εγκύκλιοσ διαφερει απο την περσινή.
Ο ΑΣΕΠ  είναι το σημείο που θα υπολογιστει όταν όλα τα υπολοιπα θα ταυτιστουν. Σε όλα τα υπολοιπα ειναι μεσα και η προυπηρεσία.
Αυτά μασ τα εξήγησε ο Παπαιωαννου.Πηραμε παρα πολλα άτομα και λάβαμε διευκρινιστικέσ απαντήσεισ.

Αποσυνδεδεμένος physeye

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Αγωγή και προϋπηρεσία
« Απάντηση #53 στις: Ιούλιος 31, 2009, 03:52:57 μμ »
Δεν ξέρω πόσα άτομα πήρατε τηλέφωνο αλλά όταν ένας έχει Σεμινάριο, 11 μήνες και ΑΣΕΠ και κάπιος άλλος έχει Σεμινάριο 12 μήνες και όχι ΑΣΕΠ τότε σύμφωνα με την εγκύκλοιο βρίσκονται στην ίδια κατηγορία.

Δηλαδή στην κατηγορία Σεμινάριο+ 10 μήνες.
 Τυπικό προσόν είναι το ότι έχουν πάνω απο 10 μήνες ,όπως και το ότι έχουν σεμινάριο 400 ωρών.
Στην συνέχεια η εγκύκλοιος αναφέρει πως γίνεται η κατάταξη εντός της κατηγορίας .

Έχουν λοιπόν τα ίδια προσόντα όπως αναφέρονται στην εγκύκλοιο.Το (ζ)  και το  (η)

Και κατατάσσονται βάση ΑΣΕΠ.
Το να έχεις παραπάνω από 11 μήνες δεν σε καταττάσει !
Αντίθετα ο νομοθέτης σκέφτηκε αυτό που λέτε ......το να μην έχει κάποιος προυπηρεσία ....και τον απέκλεισε!Δεν έχει τα παρακάτω προσόντα (10 μήνες) .Όταν κάποιος όμως μπει στην κατηγορία Σεμινάριο και πάνω από 10 μήνες...καταττάσεται βάση ΑΣΕΠ.   
Το ότι πήρατε πάρα πολλοί τηλέφωνο....δείχνει ότι καταλαβαίνεται τι λέω.Δεν νομίζω ότι το υπουργείο ενημερώνει τηλεφωνικά.Και ο κ Παπαιωάννου δεν κάνει ότι του παραπονεθούν στο τηλέφωνο.Ειδικά μετά το τέλος των αιτήσεων.Άλωστε από τα post φαίνεται ότι κανείς στο υπουργείο δεν μιλούσε για προυπηρεσία πριν το τέλος των αιτήσεων.
Αν αλλάξουν τα κριτήρια λοιπον πρέπει να ξαναγίνουν οι αιτήσεις .

Αλήθεια σύμφωνα με τον τρόπο που σκέφτεστε εσείς ....Αν έχεις  σεμινάριο όχι τουλάχιστον 400 αλλά 450 ωρων...ποιός προηγείται? Αυτός που έχει προυπηρεσία όχι τουλαχιστον 10 αλλά 11 ή αυτός που έχει όχι τουλάχιστον 400 αλλά 450 ώρες? Νομίζω ότι πραγματικά όσο και αν πιέσατε γιατι δεν σας άρεσε η εγκύκλοιος ,δεν έχει κανένα παραθυράκι και άλωστε δεν νομίζω ότι θα ανοίξουν παραθυράκι από το υπουργείο.
        Ούτως η άλλως και να ανοίξει ,νομικά δεν στέκει ,και φυσικά δεν θα πουν οι θίγομενοι ,ε καλά ας άλλαξε και ας πήγαμε από κάτω ,δεν πειράζει,δεν θα κάνουμε ένσταση.Και η συμβουλή μου ήταν φυσικά αν χρειαστεί να την κάνει.
         Τέλος είναι άλλο πράγμα να μην σου αρέσει μια εγκύκλοιος και να θες να αλλάξει .Πράγμα που είναι θεμιτό και δεκτό για τον καθένα ,και άλλο να θες να επικρατήσει το δίκαιο των πολλών και να μην εφαρμοστεί η εγκύκλοιος.Για σκεφτείτε το παράδειγμα των ωρών των σεμιναρών όσοι σκέφτεστε διαφορετικά!! 

Αποσυνδεδεμένος kuax

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • [url=http://www.xarakas.gr][img]http://www.xarakas
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Αγωγή και προϋπηρεσία
« Απάντηση #54 στις: Ιούλιος 31, 2009, 04:15:44 μμ »
οι περισσοτεροι που γνωριζω το εχουν αντιληφθει ακριβως ετσι.αν το υπουργειο τα λεει αλλιως τωρα μου φαινεται περιεργο και ακομη περισσοτερο να αλλαξει κατι.κοιταξτε σας παρακαλω λιγο τους περσινους πινακες με τους μεταπτυχιακους.ενας με 12 μορια χωρις ασεπ και ενας με 10 μορια και με ασεπ προηγειται αυτος με τα 10 μορια και ασεπ.πιστευω ολοι καταλαβαμε καλα τι λεει η εγκυκλιος αλλα καποιοι δε βολευονται.εγω εχω επιτυχια στον ασεπ και αν αλλαξει κατι θα κανω ενσταση.δε γινεται 20 ατομα που γνωριζω να διαβαζουμε λαθος την εγκυκλιο?

Αποσυνδεδεμένος rose-PEO2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Αγωγή και προϋπηρεσία
« Απάντηση #55 στις: Ιούλιος 31, 2009, 04:15:59 μμ »
Eπικοινωνήσαμε με τον Παπιωαννου πριν τη ληξη των αιτησεων.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160958
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 31
Επισκέπτες: 484
Σύνολο: 515

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.