*

Αποστολέας Θέμα: Ειδική Αγωγή και προϋπηρεσία  (Αναγνώστηκε 43274 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panagopou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Αγωγή και προϋπηρεσία
« Απάντηση #56 στις: Ιούλιος 31, 2009, 04:33:44 μμ »
physeye, Ο νόμος (3699/2008) λέει το παρακάτω για όσους έχουν σεμινάρια "τυπικο προσόν για την ειδική αγωγή είναι τα σεμινάρια κατάρτισης στην ΕΑΕ από Πανεπιστήμια ή από αναγνωρισμένους κρατικούς φορείς που εποπτεύονται από το Υπουργείο Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων, αποδεδειγμένης διάρκειας τουλάχιστον τετρακοσίων (400) ωρών. Σεμινάρια ετήσιας διάρκειας στην ΕΑΕ, που έχουν υλοποιηθεί μέχρι την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου, από Πανεπιστήμια ή από αναγνωρισμένους κρατικούς φορείς που εποπτεύονται από το Υπουργείο Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων, αναγνωρίζονται, για την ένταξη στον εισαγωγικό βαθμό, ως ισότιμα με τα ανωτέρω σεμινάρια τετρακοσίων (400) ωρών. Επομένως η ερώτηση σου για το ποιος προηγείται (αν κατάλαβα καλά) με σεμινάριο 400 ωρών ή 450 ωρών σε πληροφορώ ότι θεωρούνται ισότιμα και επομένως αυτός με 450 ώρες σεμινάριο δεν κατατάσσεται πρώτος. Θεωρώ την ερώτηση αφελή....Όσον αφορά τα post που αναφέρεις στο υπουργείο είναι απλά γραμματείς χωρίς ιδιαίτερη γνώση του θέματος διότι όσες φορές πήρα να ρωτήσω κάτι όλο στην προισταμένη απευθύνονταν για πληροφορίες. Μη βασίζεσαι και πολύ σ' αυτες....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ειδική Αγωγή και προϋπηρεσία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:43:30 »

Αποσυνδεδεμένος dynamic

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Αγωγή και προϋπηρεσία
« Απάντηση #57 στις: Ιούλιος 31, 2009, 04:41:08 μμ »
Να σας ρωτήσω κάτι τη λέξη ταυτίζεται πώς την ερμηνεύεται;
Kuax στο σημείο με τον ΑΣΕΠ η εγκύκλιοσ διαφερει απο την περσινή.
Ο ΑΣΕΠ  είναι το σημείο που θα υπολογιστει όταν όλα τα υπολοιπα θα ταυτιστουν. Σε όλα τα υπολοιπα ειναι μεσα και η προυπηρεσία.
Αυτά μασ τα εξήγησε ο Παπαιωαννου.Πηραμε παρα πολλα άτομα και λάβαμε διευκρινιστικέσ απαντήσεισ.

Ακριβώς την ίδια απάντηση έλαβα σε τηλεφωνική επικοινωνία με τον κ. Παπαιωάννου. Πρέπει να υπάρχει και ταύτιση στην προυπηρεσία για να ληφθεί υπόψη ο ΑΣΕΠ και το βασικό πτυχίο.

Αποσυνδεδεμένος physeye

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Αγωγή και προϋπηρεσία
« Απάντηση #58 στις: Ιούλιος 31, 2009, 04:52:38 μμ »
Να σας ρωτήσω κάτι τη λέξη ταυτίζεται πώς την ερμηνεύεται;
Kuax στο σημείο με τον ΑΣΕΠ η εγκύκλιοσ διαφερει απο την περσινή.
Ο ΑΣΕΠ  είναι το σημείο που θα υπολογιστει όταν όλα τα υπολοιπα θα ταυτιστουν. Σε όλα τα υπολοιπα ειναι μεσα και η προυπηρεσία.
Αυτά μασ τα εξήγησε ο Παπαιωαννου.Πηραμε παρα πολλα άτομα και λάβαμε διευκρινιστικέσ απαντήσεισ.

Ακριβώς την ίδια απάντηση έλαβα σε τηλεφωνική επικοινωνία με τον κ. Παπαιωάννου. Πρέπει να υπάρχει και ταύτιση στην προυπηρεσία για να ληφθεί υπόψη ο ΑΣΕΠ και το βασικό πτυχίο.
Ο νόμος δεν επιδέχεται καμία ερμηνεία, και δεν δίνει ο νόμος την δυνατότητα στον Διευθηνστή Ειδικής να αλλάξει την εγκύκλοιο .Σε τέτοια περίπτωση θα κάνει παράβαση καθήκοντος.Τέτοια δυνατότητα έχει μόνο ο Υπουργός παιδείας ο οποίος και καθοριζεί τα προσόντα κατάταξης κατά τον νόμο,και μάλιστα σε κάθε έτος έχει την δυνατότητα να είναι διαφορετικά.Ο διευθηντής ειδικής είναι υπεύθηνος μόνο για την σωστή εφαρμογή της.Θεωρώ ότι η προυπηρεσία που σας είπε ότι ταυτίζεται είναι αυτή των 10 μηνών.Αλλιώς ........θα έχει ο ίδιος πρόβλημα.





Αποσυνδεδεμένος Nokoleta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Αγωγή και προϋπηρεσία
« Απάντηση #59 στις: Ιούλιος 31, 2009, 04:55:40 μμ »
συνάδελφοι να ρωτήσω, όταν λέτε ταύτιση στην προϋπηρεσία εννοείται μόνο για όσους έχουν πάνω από 10 μήνες?
Εγώ για παράδειγμα που έχω 9,5 μήνες αν όντως ισχύσει η προυπηρεσία ως βασικό προσον, θα προταχθώ κάποιου με μηδενική?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ειδική Αγωγή και προϋπηρεσία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:43:30 »

Αποσυνδεδεμένος physeye

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Αγωγή και προϋπηρεσία
« Απάντηση #60 στις: Ιούλιος 31, 2009, 05:03:23 μμ »
Σύμφωνα με την εγκύκλοιο όχι.Δεν καλύπτεις την κατηγορία (η).Άρα ανήκεις στην κατηγορία (Σεμινάριο μόνο).Εντός κατηγορίας η κατάταξη γίνεται βάση ΑΣΕΠ.κτλ

Αποσυνδεδεμένος rose-PEO2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Αγωγή και προϋπηρεσία
« Απάντηση #61 στις: Ιούλιος 31, 2009, 05:15:44 μμ »
PHYSEYE παραπλανεισ αδικα τουσ συναδελφουσ!!!Μπορεισ να μου απαντησεισ τι ειδικοτητα εχεισ και ποσα χρονια δουλεψεσ στην ΕΙΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗ

Αποσυνδεδεμένος Nokoleta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Αγωγή και προϋπηρεσία
« Απάντηση #62 στις: Ιούλιος 31, 2009, 05:21:50 μμ »
βασικά είμαι κατηγορία μεταπτυχιακού. Περισυ ήμουνα 50 θέσεις κάτω από μία φίλη μου με την οποία είχαμε ίδια ημεροχρονολογία μεταπτυχιακου αλλά εκείνη είχε και 9 μήνες προϋπηρεσίας. Προφανώς η ημεροχρονολογία αναφέρεται στον βασικό τίτλο? 

Αποσυνδεδεμένος dynamic

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Αγωγή και προϋπηρεσία
« Απάντηση #63 στις: Ιούλιος 31, 2009, 05:22:57 μμ »
Σύμφωνα με την εγκύκλοιο όχι.Δεν καλύπτεις την κατηγορία (η).Άρα ανήκεις στην κατηγορία (Σεμινάριο μόνο).Εντός κατηγορίας η κατάταξη γίνεται βάση ΑΣΕΠ.κτλ

Σε τηλεφωνική επικοινωνία με τον κ. Παπαιωάννου του έφερα το εξής παράδειγμα: Είναι δύο μεταπτυχιακοί χωρίς ΑΣΕΠ και χωρίς σεμινάριο αλλά με προυπηρεσία και οι δύο πάνω από ένα έτος. Συγκεκριμένα ο ένας έχει 22 μήνες προυπηρεσία και ο αλλος 15 (εμπίπτουν στην ίδια κατηγοριά δηλ. με τουλάχιστον ένα έτος προυπηρεσία).  Η ερώτηση μου λοιπόν ήταν ποιος απο τους δύο προτάσσεται αυτός που έχει μεγαλύτερη προυπηρεσία ή αυτός που έχει παλιότερο βασικό πτυχίο. Η απάντηση του κ. Παπαιωάννου ήταν οτι σε αυτή την περίπτωση δεν υπάρχει ταύτιση.

Αποσυνδεδεμένος dynamic

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Αγωγή και προϋπηρεσία
« Απάντηση #64 στις: Ιούλιος 31, 2009, 05:26:00 μμ »
βασικά είμαι κατηγορία μεταπτυχιακού. Περισυ ήμουνα 50 θέσεις κάτω από μία φίλη μου με την οποία είχαμε ίδια ημεροχρονολογία μεταπτυχιακου αλλά εκείνη είχε και 9 μήνες προϋπηρεσίας. Προφανώς η ημεροχρονολογία αναφέρεται στον βασικό τίτλο? 

Ναι, η ημεροχρονολογία σχετίζεται με το βασικό τίτλο σπουδών και όχι του μεταπτυχιακού.

Αποσυνδεδεμένος physeye

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Αγωγή και προϋπηρεσία
« Απάντηση #65 στις: Ιούλιος 31, 2009, 05:28:41 μμ »
Που τους παραπλανώ?????Είμαι φυσικός τελευταία φορά που δούλεψα στην ειδική ήμουν αναπληρώτρια το 2005.Τώρα δεν είμαι στην ειδική.Μέχρι να διοριστώ είδαν πολλά τα μάτια μου και χρειάστηκε κάθε φορά να κάνω ενστάσεις κάθε μα καθε καλοκαίρι μέχρι να βρώ στο τέλος άκρη γιατί στην Ελλάδα γίνεται ότι του καπνίσει του καθενός αν τον αφήσεις.Αυτό συμβουλεύω στους συναδέλφους,και σε εσένα.Ο λόγος που πήρες τηλέφωνο στο υπουργείο είναι ακριβώς αυτό που είδα και εγώ και ανυσήχησες όπως και πολλοί από ότι διάβασα σε παλαιότερα post.Δεν νομίζω ότι είναι δίκαιο να μου επιτίθεσαι.Το να μην σε συμφέρει να ακούγεται μια άποψη που εγώ θεωρώ σωστή είναι λογικό.Το να μου επιτίθεσαι όμως δεν είναι δίκαιο.

Αποσυνδεδεμένος panagopou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Αγωγή και προϋπηρεσία
« Απάντηση #66 στις: Ιούλιος 31, 2009, 05:30:29 μμ »
αν καταλαβαίνω καλά στην επισήμανση η εγκύκλιος αναφέρεται στο βασικό τίτλο σπουδών, που είναι το πτυχίο της φιλολογίας και δεν εννοεί το μεταπτυχιακό ή το διδακτορικό. Δηλαδή γράψανε μια επισήμανση στο υπουργείο για να προσλάβουν εκπαιδευτικούς της ειδικής αγωγής που θα δουλέψουν στην ειδική αγωγή και μέσα σε κάθε κατηγορία των υποψηφίων μετρούν προσόντα που δεν έχουν καμία σχέση με την ειδική αγωγή (δηλαδή πρώτα ο ασεπ γενικής παιδείας, ο χρόνος κτήσης του πτυχίου φιλολογίας και ο βαθμός του πτυχίου της φιλολογίας και των υπολοίπων πτυχίων που θεωρούνται φιλολογικά). Και τα προσόντα που σε κατατάσσουν στις κατηγορίες δε τα λαμβάνουμε καθόλου υπόψη....

Αποσυνδεδεμένος Nokoleta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Αγωγή και προϋπηρεσία
« Απάντηση #67 στις: Ιούλιος 31, 2009, 05:31:47 μμ »
χμ..άρα λογικά δεν είναι απλά μια κατηγορία 10 μηνών + , αλλά υπολογίζονται και οι μήνες. Ωστόσο αυτό ίσως ισχύει μόνο σε όσουν έχουν συμπληρώσει το 10μηνο...  Τόσο δύσκολο τους είναι επιτέλους να διευκρινήσουν ορισμένα θέματα..ουφφ
ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Αποσυνδεδεμένος Nokoleta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Αγωγή και προϋπηρεσία
« Απάντηση #68 στις: Ιούλιος 31, 2009, 05:34:23 μμ »
αν καταλαβαίνω καλά στην επισήμανση η εγκύκλιος αναφέρεται στο βασικό τίτλο σπουδών, που είναι το πτυχίο της φιλολογίας και δεν εννοεί το μεταπτυχιακό ή το διδακτορικό. Δηλαδή γράψανε μια επισήμανση στο υπουργείο για να προσλάβουν εκπαιδευτικούς της ειδικής αγωγής που θα δουλέψουν στην ειδική αγωγή και μέσα σε κάθε κατηγορία των υποψηφίων μετρούν προσόντα που δεν έχουν καμία σχέση με την ειδική αγωγή (δηλαδή πρώτα ο ασεπ γενικής παιδείας, ο χρόνος κτήσης του πτυχίου φιλολογίας και ο βαθμός του πτυχίου της φιλολογίας και των υπολοίπων πτυχίων που θεωρούνται φιλολογικά). Και τα προσόντα που σε κατατάσσουν στις κατηγορίες δε τα λαμβάνουμε καθόλου υπόψη....

ΠΕΣ ΤΑ ΧΡΥΣΕ ΜΟΥ ΑΝΘΡΩΠΕ!! ;D

Αποσυνδεδεμένος physeye

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Αγωγή και προϋπηρεσία
« Απάντηση #69 στις: Ιούλιος 31, 2009, 05:36:43 μμ »
αν καταλαβαίνω καλά στην επισήμανση η εγκύκλιος αναφέρεται στο βασικό τίτλο σπουδών, που είναι το πτυχίο της φιλολογίας και δεν εννοεί το μεταπτυχιακό ή το διδακτορικό. Δηλαδή γράψανε μια επισήμανση στο υπουργείο για να προσλάβουν εκπαιδευτικούς της ειδικής αγωγής που θα δουλέψουν στην ειδική αγωγή και μέσα σε κάθε κατηγορία των υποψηφίων μετρούν προσόντα που δεν έχουν καμία σχέση με την ειδική αγωγή (δηλαδή πρώτα ο ασεπ γενικής παιδείας, ο χρόνος κτήσης του πτυχίου φιλολογίας και ο βαθμός του πτυχίου της φιλολογίας και των υπολοίπων πτυχίων που θεωρούνται φιλολογικά). Και τα προσόντα που σε κατατάσσουν στις κατηγορίες δε τα λαμβάνουμε καθόλου υπόψη....
Αφού σε κατάταξαν σε κατηγορία ανώτερη ,δεν τα λάβαν υπόψη ? Τι λές? Μετά θα τα ξαναλάβουν υπόψη?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162173
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 672
Σύνολο: 685

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.