*

Αποστολέας Θέμα: Ειδική Αγωγή και προϋπηρεσία  (Αναγνώστηκε 43271 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος newone

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Αγωγή και προϋπηρεσία
« Απάντηση #168 στις: Αύγουστος 19, 2009, 10:45:12 μμ »
όχι βέβαια και αυτό ακριβώς εννοούσα όταν είπα ότι όλο αυτό με τα σεμινάρια μου φαίνεται παράλογο!!! εννοείται ότι εκείνος που έχει πχ μτχ και 20 ή 10 μήνες προυπηρεσία έχει περισσότερη γνώση στην ειδική αγωγή από εκείνον που αγόρασε ένα σεμινάριο!!!!
απλά αυτό που έγραψε η christina προκύπτει δυστυχώς από την εγκύκλιο! 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ειδική Αγωγή και προϋπηρεσία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:02:11 »

Αποσυνδεδεμένος Υπατία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Αγωγή και προϋπηρεσία
« Απάντηση #169 στις: Αύγουστος 19, 2009, 10:58:20 μμ »
Κι εγώ στην ίδια κατηγορία με εσένα ανήκω. Έχω μεταπτυχιακό και 16 μήνες προϋπηρεσία.
Οι έχοντες, λοιπόν, μεταπτυχιακό θα καταταγούν σύμφωνα με την προϋπηρεσία τους, σύμφωνα με τα όσα ειπώθηκαν σήμερα στο ΥΠΕΠΘ. Βέβαια, θα προηγηθούν στη σειρά κατάταξης οι έχοντες διδακτορικό και οι εκείνοι που έχουν μεταπτυχιακό και σεμινάριο ανεξάρτητα από την προϋπηρεσία τους, εφόσον πληρούν δύο από τα προσόντα ένταξης στον πίνακα.
Ποσέξατε τι είπε για τις προθέσεις του Υπουργείου; Για να μην εφησυχάζουμε.
Μεταπτυχιακό και σεμινάριο σκέτο ¨τρώνε¨ το μεταπτυχιακό και προυπηρεσία ακόμη και 20 μηνών.
Και να προσθέσω κάτι ακόμα.
Μεταπτυχιακό και ΑΣΕΠ γενικής ¨τρώνε¨ το Μεταπτυχιακό και προυπηρεσία λιγότερη των 10 μηνών. Έτσι έλεγε η εγκύκλιος. ΤΟ άλλαξαν;
Για να περιοριστούμε στην κατηγορία που σε ενδιαφέρει.
Άρα που μετράει η προυπηρεσία στην κατάταξη;Πως θα προσμετρηθεί η προυπηρεσία μεταξύ εκείνων που ανήκουν στην ίδια κατηγορία; Μετά τον ΑΣΕΠ. Τι καινούριο τους είπε σήμερα το Υπουργείο. Δεν την καταλαβαίνω την ανάγνωση που έκανε η Christina.

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2009, 11:09:45 μμ από gekal »

Αποσυνδεδεμένος newone

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Αγωγή και προϋπηρεσία
« Απάντηση #170 στις: Αύγουστος 19, 2009, 11:10:40 μμ »
πολύ μου αρέσει το ρήμα "τρώει" που χρησιμοποιείς! :)
ακριβώς το ίδιο λέμε όλοι νομίζω
στην κατηγορία των μεταπτυχιακών αν κατάλαβα καλά η κατάταξη θα είναι:
μτχ + σεμινάριο
μτχ + ασεπ
μτχ + προυπηρεσία
μτχ + ημερομηνία κτήσης πτυχίου ή μεταπτυχιακού?

σωστά έχω καταλάβει???
ααα και όσο για την περιβόητη κατηγορία προυπηρεσίας 10+, γνωρίζει άραγε το υπουργείο ότι τους περισσότερους αναπληρωτές πέρισι τους προσέλαβε στη β φάση (15 Σεπτέμβρη) και άρα έχουν 9,5 μήνες προυπηρεσία??? άλλο τραγελαφικό!

Αποσυνδεδεμένος Υπατία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Αγωγή και προϋπηρεσία
« Απάντηση #171 στις: Αύγουστος 19, 2009, 11:19:08 μμ »
Κατάλαβες τι ΔΕΝ καταλαβαίνω;
Γιατί η Christina έδωσε την εντύπωση ότι σήμερα πήραν την υπόσχεση απ΄το Υπουργείο ότι θα μετρήσουν την προυπηρεσία; Από που προκύπτει αυτό απ΄τα λεγόμενά της; Μπορείς να με ¨φωτίσεις¨;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ειδική Αγωγή και προϋπηρεσία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:02:11 »

Αποσυνδεδεμένος newone

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Αγωγή και προϋπηρεσία
« Απάντηση #172 στις: Αύγουστος 19, 2009, 11:25:39 μμ »
έχω την εντύπωση ότι με βάση την εγκύκλιο η κατάταξη θα γινόταν ως εξής:
μτχ + σεμινάριο
μτχ + ασεπ
μτχ + ημερομηνία κτήσης πτυχίου ή μεταπτυχιακού?

η κατηγορία μτχ+προυπηρεσία έλειπε και εκεί αναφερόμασταν όταν λέγαμε ότι δε θα προσμετρηθεί η προυπηρεσία! (πολύ κουλό δηλαδή!)
αν κατάλαβα καλά σήμερα πήραν την υπόσχεση ότι η προυπηρεσία θα μπει ανάμεσα στο κριτήριο του ασεπ και της ημερομηνίας κτήσης.
κάνω λάθος??


Αποσυνδεδεμένος Υπατία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Αγωγή και προϋπηρεσία
« Απάντηση #173 στις: Αύγουστος 19, 2009, 11:32:54 μμ »

Μάλλον όχι. Αν πήραν αυτή την υπόσχεση. Παρόλα αυτά εξακολουθώ να βρίσκω εντελώς άσχετο να μετρήσει επιτυχία στον ΑΣΕΠ γενικής Παιδείας πριν την προυπηρεσία στην ειδική αγωγή.Όσοι έχουν μπει σε τάξη ειδικής αντιλαμβάνονται γιατί το λέω...

Ποιά είναι η γνώμη σου;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2009, 11:34:44 μμ από gekal »

Αποσυνδεδεμένος newone

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Αγωγή και προϋπηρεσία
« Απάντηση #174 στις: Αύγουστος 19, 2009, 11:38:14 μμ »
και πάλι συμφωνώ μαζί σου!

για μένα -ανεξάρτητα αν με συμφέρει προσωπικά ή όχι- ανάμεσα στους έχοντες μτχ για να παραμείνω στο παράδειγμα η κατάταξη θα έπρεπε να είναι:

μτχ+ προυπηρεσία

μτχ+προυπηρεσία+σεμινάριο (αν δηλαδή συμπίπτει η προυπηρεσία)

μτχ+προυπηρεσία +ημερομηνία κτήσης μεταπτυχιακού (αν κάποιοι έχουν ίδια προυπηρεσία + σεμινάριο ή μόνο ίδια προυπηρεσία)

μτχ+ ημερομηνία κτήσης μτχ (αν κάποιοι δεν έχουν καμιία προυπηρεσία)

ο ασεπ γενικής δεν έχει θέση στην ειδική αγωγή!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Υπατία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Αγωγή και προϋπηρεσία
« Απάντηση #175 στις: Αύγουστος 19, 2009, 11:51:05 μμ »
Και κάτι ακόμη για τα ¨χρυσοπληρωμένα σεμινάρια¨. Αν και τα μεταπτυχιακά είναι επίσης χρυσοπληρωμένα δεν είναι εκεί μόνο το θέμα...
Κάνουν νόμους για την ειδική αγωγή και δεν έχουν φροντίσει να υπάρχει δημόσια εκπαίδευση για τους εκπαιδευτικούς που θα τη στηρίξουν. Ειδικά για ειδικότητες σαν την δική μου, ΠΕ03, δεν είχαν πέρσι καθηγητές και πήραν απ΄τον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών. Φυσικά με άλλα δεδομένα, δηλαδή ότι η προυπηρεσία θα μετράει και δεν είχαν καθόλου το κριτήριο του ΑΣΕΠ γενικής (και λογικά κατά τη γνώμη μου). Για να κολυμπήσουμε λοιπόν στα βαθιά νερά που μας έρριξαν, όσοι ενδιαφέρονταν πραγματικά για την ειδική αλλά και άντεχαν οικονομικά και φυσικά, πήγαν κι έκαναν το σεμινάριο με δεδομένο ότι η μικρή τους, έστω, προυπηρεσία θα μετρούσε. Και φυσικά αφού ξεσπιτώθηκαν και πήγαν στην άκρη της χώρας ακόμη και για λίγες ώρες μερικές φορές, ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΝ, αλλάζουν τα κριτήρια και προηγούνται αυτοί που έχουν ένα άσχετο με την ειδική προσόν, όπως αυτό του ΑΣΕΠ. Έτσι ένας με σεμινάριο και 9,5 μήνες βρίσκεται πίσω από έναν με σεμινάριο και ΑΣΕΠ και μάλιστα αιφνιδιαστικά και αφού πήγε και μπάλωσε τρύπες που δεν είχαν φροντίσει να μην υπάρχουν! Να μη μιλήσω για τους κακόμοιρους τους ωρομίσθιους που πήγαν στην άκρη της χώρας για 3,5 μήνες προυπηρεσίας και τώρα τους λένε συγνώμη δεν υπολογίζεται. Δεν είναι άδικο και για τους καθηγητές αυτό αλλά και για τα παιδιά της ειδικής; Εκεί θα γίνει η σφαγή φέτος. Και οι λόγοι που το κάνει αυτό το Υπουγείο; Έτσι θέλει  φέτος... ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΠΗΡΕ ΠΙΣΩ. Αλλού ξέρει να προσμετρά τις προυπηρεσίες (βλέπε ΟΑΕΔ) ακόμη κι από άλλα Υπουργεία. Στην ειδική; γιατί τέτοια αντιμετώπιση; ¨ΑΝ υποψιαστώ¨... Και φυσικά η απάντηση είναι προφανής...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2009, 12:03:21 πμ από gekal »

Αποσυνδεδεμένος Υπατία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Αγωγή και προϋπηρεσία
« Απάντηση #176 στις: Αύγουστος 20, 2009, 12:00:01 πμ »
Θα διαφωνήσω μαζί σου σε αυτά που έγραψες πριν μόνο στο μπτχ+σεμινάριο να υπολογίζεται γιατί αν κάποιος έχει μεταπτυχιακό δεν νομίζω ότι ένα σεμινάριο έχει να του προσφέρει κάτι περισσότερο!

Αποσυνδεδεμένος newone

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Αγωγή και προϋπηρεσία
« Απάντηση #177 στις: Αύγουστος 20, 2009, 12:09:10 πμ »
πολύ πιθανό.. όμως με κάποιο τρόπο πρέπει να γίνει η κατάταξη! και κατά τη γνώμη μου αν κάποιος π.χ. που έχει μτχ πάει να πληρώσει να κάνει και ένα σεμινάριο στην ειδική σημαίνει ότι αν μη τι άλλο ενδιαφέρεται για τον κλάδο, ότι θέλει με τον όποιο τρόπο να επιμορφωθεί και με προσωπικό οικονομικό κόστος να προσφέρει το περισσότερο που μπορεί!
για αυτό λοιπόν και θεωρώ ότι έτσι πρέπει να προσμετρηθεί (εεε στο κάτω κάτω αφού με κάποιο τρόπο θέλουν να αξιοποιήσουν οι αρμόδιοι και αυτά για να έχουν ζήτηση τουλάχιστον ας το κάνουν σωστά!). σε καμία περίπτωση όμως ένα σεμινάριο δεν πρέπει να "τρώει", όπως είπες, την προυπηρεσία!
αυτά για σήμερα... εις αυριο τα σπουδαία λοιπόν... καληνύχτα σε όλους!

Αποσυνδεδεμένος Nokoleta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Αγωγή και προϋπηρεσία
« Απάντηση #178 στις: Αύγουστος 21, 2009, 01:17:09 πμ »
αναρωτιέμαι αν κάποιος από τους έχοντες μεταπτυχιακό μπήκε στη διαδικασία να κάνει το σεμινάριο, κι αν υπάρχει κάποιος ας μας πει αν αξίζει τον κόπο.Όχι σαν κριτήριο κατάταξης στον πίνακα, αλλά από άποψη γνώσεων και επιπλέον ειδίκευσης.

Αποσυνδεδεμένος spapioan

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 613
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Αγωγή και προϋπηρεσία
« Απάντηση #179 στις: Αύγουστος 21, 2009, 10:16:21 πμ »
αναρωτιέμαι αν κάποιος από τους έχοντες μεταπτυχιακό μπήκε στη διαδικασία να κάνει το σεμινάριο, κι αν υπάρχει κάποιος ας μας πει αν αξίζει τον κόπο.Όχι σαν κριτήριο κατάταξης στον πίνακα, αλλά από άποψη γνώσεων και επιπλέον ειδίκευσης.

πιστευω οτι προς το παρον κανενας! αλλα περιμενε να δεις φετος τι εχει να γινει με την νεα, υπεροχη εγκυκλιο! θα δεις ποσοι μεταπτυχιακοι (κυριως φιλολογοι που εχει κορεστει ο κλαδος τους) θα τρεξουν να δωσουν το διχιλιαρο. μια φιλη μου φυσικος και η αδερφη μου (ψυχολογος) που κανανε το σεμιναριο της ενωσης ελληνων φυσικων, δεν ηταν και πολυ ενθουσιασμενες... αρπαχτη ειναι, για να τα κονομησουν καποιοι,ως συνηθως.

Αποσυνδεδεμένος gogona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Αγωγή και προϋπηρεσία
« Απάντηση #180 στις: Αύγουστος 21, 2009, 02:58:26 μμ »
Γεια σας...πρώτη φορά γράφω στο forum...είμαι από αυτούς που έκανα πρώτα το σεμινάριο και καθώς θεώρησα οτι ναι μεν  ακούς καποια πράγματα αλλά δεν είναι επιστημονικά επαρκές έκανα και μεταπτυχιακό....το σεμινάριο κατα την γνώμη μου μπορεί αν λειτουργήσει μόνο σαν ένα ερέθισμα για να ασχοληθείς περεταίρω με την ειδική αγωγή....αλλιώς επαρκή κατάρτηση δεν αποκτάς...παράλληλα ο ΑΣΕΠ της γενικής
( μετά από 3 φορές που έχω δώσει) δεν θεωρώ οτι είναι άσχετος καθώς σε εξαναγκάζει να διαβάσεις παρα πολύ οπότε αποκτάς αρκετά καλή γνώση του γνωστικού σου αντικειμένου που αυτό άλλωστε πρέπει να προσαρμόσεις και να διαφοροποιήσεις παίρνοντας υπόψιν σου στις ανάγκες του κάθε παιδιού με εα. Γιατί ωραία διορίζεσαι....σε παίρνουν  έστω ωρομίσθια...τι στο καλό θα κάνεις με τα παιδιά που είναι απέναντί σου και οφείλεις να τους παρέχεις την εκπαίδευση που δικαιούνται;;;;; Θα αυτοσχεσιάζεις;;;;Αυτό πρέπει να είναι το σκεπτικό κάθε αξιοπρεπούς εκπαιδευτικού με ένα στοιχειώδες αίσθημα ευθύνης....Η ειδική αγωγή είναι μια τεράστια πρόκληση για κάθε εκπαιδευτικό και απαιτεί πολλά κουράγια και διαρκή προσπάθεια, διάβασμα και επαγρύπνηση....δεν είναι το παραθυράκι για να ικανοποιήσουμε τον διακαή και σεβαστό πόθο μας να εργαστούμε...

Αποσυνδεδεμένος amer

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε03
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Αγωγή και προϋπηρεσία
« Απάντηση #181 στις: Αύγουστος 21, 2009, 03:03:01 μμ »
Γεια σας...πρώτη φορά γράφω στο forum...είμαι από αυτούς που έκανα πρώτα το σεμινάριο και καθώς θεώρησα οτι ναι μεν  ακούς καποια πράγματα αλλά δεν είναι επιστημονικά επαρκές έκανα και μεταπτυχιακό....το σεμινάριο κατα την γνώμη μου μπορεί αν λειτουργήσει μόνο σαν ένα ερέθισμα για να ασχοληθείς περεταίρω με την ειδική αγωγή....αλλιώς επαρκή κατάρτηση δεν αποκτάς...παράλληλα ο ΑΣΕΠ της γενικής
( μετά από 3 φορές που έχω δώσει) δεν θεωρώ οτι είναι άσχετος καθώς σε εξαναγκάζει να διαβάσεις παρα πολύ οπότε αποκτάς αρκετά καλή γνώση του γνωστικού σου αντικειμένου που αυτό άλλωστε πρέπει να προσαρμόσεις και να διαφοροποιήσεις παίρνοντας υπόψιν σου στις ανάγκες του κάθε παιδιού με εα. Γιατί ωραία διορίζεσαι....σε παίρνουν  έστω ωρομίσθια...τι στο καλό θα κάνεις με τα παιδιά που είναι απέναντί σου και οφείλεις να τους παρέχεις την εκπαίδευση που δικαιούνται;;;;; Θα αυτοσχεσιάζεις;;;;Αυτό πρέπει να είναι το σκεπτικό κάθε αξιοπρεπούς εκπαιδευτικού με ένα στοιχειώδες αίσθημα ευθύνης....Η ειδική αγωγή είναι μια τεράστια πρόκληση για κάθε εκπαιδευτικό και απαιτεί πολλά κουράγια και διαρκή προσπάθεια, διάβασμα και επαγρύπνηση....δεν είναι το παραθυράκι για να ικανοποιήσουμε τον διακαή και σεβαστό πόθο μας να εργαστούμε...

Επειδή κι εγώ μέσω σεμιναρίου πήρα το ερέθισμα να ασχολήθώ παραπάνω και τώρα ψάχνω για μεταπτυχιακό, μήπως μπορείς να μου πεις ποιο παρακολούθησες εσύ και τι εντυπώσεις αποκόμισες?αν θες στείλε Pm να μην επηρεάζουμε τη συζήτηση..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 723
Σύνολο: 727

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.125 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.