*

Αποστολέας Θέμα: διλλημα για μικρο μαθητη  (Αναγνώστηκε 5860 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
διλλημα για μικρο μαθητη
« στις: Ιούνιος 29, 2009, 02:30:36 πμ »
κανω μαθηνα σε ενα αγορακι που θα παει πεμπτη δημοτικου.αριστος μαθητης.σε 9 μηνες καναμε α και b junior.του εκανα το red submarine και μετα το  green submarine.φετος καναμε την πρωτη κανονικη The wonderkids 1.επειδη ειναι πραγματικα αριστος και διαβαζει πολυ ( να φανταστειτε εμαθε ολα τα ανωμαλα ρηματα και τις παθητικες μετοχες αν και μικρος) σκεφτομουνα να του κανω 3η κανονικη και οχι δευτερα.ποια ειναι η γνωμη σας?θα ηθελα να μου προτεινεται αν υπαρχει καποιο βιβλιο που να συνδυαζει με καποιο τροπο αυτες τις 2 ταξεις.απ΄την αλλη ισως να ηταν καλυτερα να κανει κανονικα τις ταξεις.ειναι μικρος και ισως να  μην μπορεσει να ανταπεξελθει.Ααααααα κανουμε μαθημα μονο 2 ωρες τη βδομαδα γιατι δεν εχει χρονο για περισσοτερο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: διλλημα για μικρο μαθητη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:32:20 »

Αποσυνδεδεμένος raniarep

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: διλλημα για μικρο μαθητη
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 29, 2009, 02:44:51 μμ »
θα σου πρότεινα να συνεχίσετε κανονικά στη Β. σκέψου ότι προχωρώντας θα συναντήσετε γραμματικά φαινόμενα και έννοιες που απαιτούν περισσότερη ωριμότητα για την κατανόησή τους. ΄Αλλωστε αν ο μαθητής είναι τόσο δυνατός το πιθανότερο είναι να βγει εξίσου γρήγορα η τάξη και να προχωρήσετε στην επόμενη συντομότερα.
χαλαρά...

Αποσυνδεδεμένος Vera_Sp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: διλλημα για μικρο μαθητη
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 29, 2009, 04:09:47 μμ »
Να προσπεράσεις έτσι απλά την Β τάξη δεν νομίζω ότι θα ήταν κι ό,τι καλύτερο. Μόνο με θερινά μαθήματα και μαθήματα Σεπτέμβρη θα μπορούσε να γίνει αυτό, αλλά είναι ήδη τέλη Ιουνίου και δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν διατεθειμένοι οι γονείς και το ίδο το παιδί να κάνει μαθήματα εντατικά και να διαβάζει μέσα στο κατακαλόκαιρο. Βιβλίο που να συνδυάζει αυτές τις τάξεις δεν γνωρίζω, ίσως γιατί τα μοναδικά bumper courses που υπάρχουν είναι για Junior A/B και για D/E. Και η Raniarep έχει δίκιο στο ότι θα συναντήσετε γραμματικά φαινόμενα που απαιτούν μεγαλύτερη ωριμότητα. Τώρα αν δεις ότι η B σου βγαίνει πολύ εύκολα, προχώρησε την γρήγορα παραλείποντας ενδεχομένως κάποια units (αυτό εναπόκειται στη δική σου κρίση) και πηγαίνοντας και στη C μέσα στη χρονιά που ακολουθεί. Διάλεξε όμως κι ένα απαιτητικό βιβλίο, όπως το Smash της Macmillan  το Heroes της Oxford. Τα Wonderkids δεν τα έχω δουλέψει, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη. Πήγαινε σε κάποιον Φλωρά να δεις διάφορα βιβλία και να κάνεις σύγκριση(μπορείς να τα δεις και στην έκθεση, αλλά αργεί ακόμα και δεν ξέρω αν βιάζεσαι για κάποιο λόγο ούτε σε ποια πόλη βρίσκεσαι). Παρεμπιπτόντως, οι 2 ώρες είναι καλές για αυτά τα επίπεδα, αλλά όχι και να προσπεράσεις τάξη. Κάποιο έξτρα βιβλίο skills κάνετε? Σε τι επίπεδο έιναι οι εκθέσεις του? Το listening?

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: διλλημα για μικρο μαθητη
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 29, 2009, 04:29:20 μμ »
Και εγώ θεωρώ ότι η Β δεν παραλείπεται. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να την "τρέξεις" πιο γρήγορα ίσως παραλέιποντας γνωστά γραμματικά φαινόμενα. Έχεις δει τα Upstream  ή τα Click on; Είναι αρκετά απαιτητικά και στο τέλος της Β ουσιαστικά θα είναι στο επίπεδο της C. Μετά τη C μπορείς άνετα να παραλείψεις την D. Το έχω κάνει επιτυχώς . Προσωπικά έχω προσπεράσει και τη C τάξη και δούλεψε καλά αλλά με ενήλικες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: διλλημα για μικρο μαθητη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:32:20 »

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: διλλημα για μικρο μαθητη
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 29, 2009, 04:42:29 μμ »
κανουμε skills ενα του γριβα.ειναι αριστες οι εκθεσεις του χωρις λαθη.καμια παραλειψη αρθρου ή προθεσης οχι ομως κατι σοβαρο.δεν εχει προβλημα κανενα στην εκφραση και εχει πλουσιο λεξιλογιο.ενσωματωνει και το λεξιλογιο απο το coursebook.αστερι και στο listening.πολυ σπανια να κανει λαθος ασχετως του τυπου ασκησης.εχω αμφιβολιες για την ταξη οσον αφορα το λεξιλογιο μονο.γραμματικη ειμαι σιγουρη οτι θα τα καταφερει.ομως αν προσπερασω την ταξη πιστευω οτι θα μεινει πισω μονο στο λεξιλογιο.αν παρουμε βιβλια β ταξης θα πρεπει να προσπερασω το μισο βιβλιο γραμματικης.ξερει τελεια ενεστωτα αοριστο μελλοντα και τους χρησιμοποιει σωστα και στον προφορικο λογο.βαριεται να κανει ασκησεις με πραγματα που ηδη γνωριζει.θα ειναι μεγαλο ρισκο ομως να πηδηξω τηνταξη.δεν εχω υποψη μου καποιο βιβλιο που να συνδυαζει τις 2 αυτες ταξεις γι'αυτο και ρωταω.πραγματικα δεν ξερω τι να κανω

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: διλλημα για μικρο μαθητη
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 29, 2009, 08:56:00 μμ »
συμφωνω. Μια ταξη σαν τη Β ειναι πολυ βασικη. Ακομα και ενας αριστος μαθητης με τα κενα που θα δημιουργησει οταν θα ερθει η υλη της C που ειναι βαρια ταξη μπορει να κλωτσησει εως και να μισησει τη γλωσσα. Εαν ειναι τοσο δυνατος μαθητης θα προτεινα για να αποφυγεις τη βαρεμαρα να κανετε κανενα reader που θα του αρεσει ετσι ωστε να εμπλουτισει ακομα περισσοτερο τις γνωσεις του μεσα απο κατι διασκεδαστικο. Υπαρχουν περιθωρια να πηδηξει κανεις ταξη μετα τη D χωρις να ρισκαρει τοσο. Το να βρει κανεις τετοιους μαθητες με ορεξη ειναι πολυ σπανιο πλεον οποτε don't push your luck...

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: διλλημα για μικρο μαθητη
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 29, 2009, 10:29:08 μμ »
νομιζω πως εχετε δικιο.γιατι να το διακινδυνευσω?εξαλου εχει πολυ χρονο μπροστα του,πεμπτη δημοτικου θα παει.γενικως με τους μαθητεσ μου ειμαι τυχερη.παολο που δουλευω σε φροντιστηριο και εχω πολλους μαθητεσ  ειναι ολοι τους πολυ ησυχοι και απο μετριο επιπεδο και πανω.2-3 ειναι η εξαιρεση που κανουν αγγλικα μονο και μονο επειδη πρεπει.αλλα και στο σχολειο ειναι πολυ αδυνατοι μαθητες.επισης κανω μαθημα σ'ενα παιδακι της γειτονιας μου και μου εχει βγαλει το λαδι.δεν διαβαζει παρα μονο καμια λεξη και ολη την ωρα σκεφτεται το ποδοσφαιρο.οι γονεις του αν και ενημεροι δεν κανουν κατι παρα μονο απειλες οτι δεν θα ξαναβγει εξω κτλ αλλα ποτε δεν τηρουν τιποτα.του χρονου θα του κανω c senior αλλα δεν ξερει τιποτα.οσο για writing δεν το συζητω μαυρα μεσανυχτα.τι να κανω?πως να το χειριστω?

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: διλλημα για μικρο μαθητη
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 30, 2009, 12:12:07 πμ »
Αν και δεν ειναι η ενδεδειγμένη λύση, τα παιδιά που δεν έχουν καμιά όρεξη τα σταματάω μόνη μου, εφόσον πρόκειται για ιδιαίτερα και δεν υπάρχει ουσιαστική συνεργασία με τους γονείς. Είναι και ψυχοφθόρα και σε καθυστερούν και επαγγελματικά. Οι επόμενοι γονείς ή κάποιος εργοδότης θα σου ζητήσουν διαπιστευτήρια και επιτυχίες. Εκτός αν υπάρχει κάτι που νομίζεις ότι μπορείς να κάνεις για να κεντρίσεις το ενδιαφερον του.

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: διλλημα για μικρο μαθητη
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 30, 2009, 01:55:00 πμ »
οι γονεις του ειναι περιεργοι χαρακτηρες.τον εχουν μοναχοπαιδι και δεν του χαλανε χαταρι.επειδη ειναι γειτονας δεν θελω να παρεξηγηθω μαζι τους.τους συνανταω καθημερινα και ξερω πως αν τους ζητησω να σταματησουμε δεν θα το παρουν πολυ καλα.απ'την αλλη σκεφτομαι μηπως τωρα που θα παει γυμνασιο ωριμασει και  καταλαβει οτι πρεπει να διαβασει ή αν ειμαι πολυ τυχερη δεν θα μπορει να τα βγαλει περα και θα μου ζητησουν να σταματησουμε.η 2 περιπτωση με βολευει μιασ και δεν θα χρειαστει να ερθω σε αντιπαραθεση μαζι τους και κυριως με τη μαμα.οσον αφορα το οικονομικο παιρνω μονο 10E γιατι  ξερω οτι ειναι πεταμενα λεφτα για αυτους.μην γυρισουν αυριο μεθαυριο και πουν οτι τους εγδυσα οικονομικα

Αποσυνδεδεμένος drew

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: διλλημα για μικρο μαθητη
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 01, 2009, 12:08:48 πμ »
Bettina θα στο πω για να μην κάνεις το ίδιο λάθος που έκανα πέρυσι σε καλή μαθήτρια: ποτέ μα ποτέ δεν προσπερνάμε τάξεις ακόμα και με καλοκαιρινά μαθήματα. Το ζήτημα δεν είναι μόνο η γραμματική. Το κυριότερο είναι το λεξιλόγιο!!!! Και εμένα με είχαν πιέσει να κάνω D & E class μαζί σε μια πανέξυπνη μαθήτρια με αποτέλεσμα να έχε κενά στο λεξιλόγιο και να τρέχω ένα ολόκληρο καλοκαίρι να καλύψω τα κενά. Συμπέρασμα: αν τα παιδιά στοχεύουν σε κάποιο δίπλωμα θα πρέπει να περνάνε από όλα τα επίπεδα... ;)

Αποσυνδεδεμένος Vera_Sp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: διλλημα για μικρο μαθητη
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 04, 2009, 12:12:26 μμ »
οι γονεις του ειναι περιεργοι χαρακτηρες.τον εχουν μοναχοπαιδι και δεν του χαλανε χαταρι.επειδη ειναι γειτονας δεν θελω να παρεξηγηθω μαζι τους.τους συνανταω καθημερινα και ξερω πως αν τους ζητησω να σταματησουμε δεν θα το παρουν πολυ καλα.απ'την αλλη σκεφτομαι μηπως τωρα που θα παει γυμνασιο ωριμασει και  καταλαβει οτι πρεπει να διαβασει ή αν ειμαι πολυ τυχερη δεν θα μπορει να τα βγαλει περα και θα μου ζητησουν να σταματησουμε.η 2 περιπτωση με βολευει μιασ και δεν θα χρειαστει να ερθω σε αντιπαραθεση μαζι τους και κυριως με τη μαμα.οσον αφορα το οικονομικο παιρνω μονο 10E γιατι  ξερω οτι ειναι πεταμενα λεφτα για αυτους.μην γυρισουν αυριο μεθαυριο και πουν οτι τους εγδυσα οικονομικα
Ωχ! Μακάρι να ωριμάσει στο γυμνάσιο, αλλά συνήθως γίνεται το αντίθετο (ειδικά στα αγόρια). Θ'αρχίσει να ασχολείται και μ'άλλα πράγματα πλην του ποδοσφαίρου.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Vera_Sp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: διλλημα για μικρο μαθητη
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 04, 2009, 12:14:53 μμ »
συμφωνω. Μια ταξη σαν τη Β ειναι πολυ βασικη. Ακομα και ενας αριστος μαθητης με τα κενα που θα δημιουργησει οταν θα ερθει η υλη της C που ειναι βαρια ταξη μπορει να κλωτσησει εως και να μισησει τη γλωσσα. Εαν ειναι τοσο δυνατος μαθητης θα προτεινα για να αποφυγεις τη βαρεμαρα να κανετε κανενα reader που θα του αρεσει ετσι ωστε να εμπλουτισει ακομα περισσοτερο τις γνωσεις του μεσα απο κατι διασκεδαστικο. Υπαρχουν περιθωρια να πηδηξει κανεις ταξη μετα τη D χωρις να ρισκαρει τοσο. Το να βρει κανεις τετοιους μαθητες με ορεξη ειναι πολυ σπανιο πλεον οποτε don't push your luck...

Συμφωνώ απόλυτα!!! :) Όσες φορές έχω ενσωματώσει reader στη διδασκαλία μου, τα αποτελέσματα ήταν θεαματικά!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161828
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 514
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 451
Σύνολο: 456

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.