*

Αποστολέας Θέμα: Αριθμός αναπληρωτών 2009-2010  (Αναγνώστηκε 31549 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Emili

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Αριθμός αναπληρωτών 2009-2010
« Απάντηση #126 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 02:28:29 μμ »
Βρε sophie μου, κανείς δεν έκρινε και κατέκρινε όλες τις παλιές νηπιαγωγούς. Απλά αναπαρήγαγα αυτό που μου είπαν. Έτυχε να διαβάσω σε ένα θέμα πως παλιές κάνουν αγώνα για να μην ανοίξουν ολοήμερα. Ρώτησα γιατί, μου είπε πως δεν θέλουν να δουλεύουν το απόγευμα. Κι επειδή συμβαίνει είναι κατακριτέο. Και τονίζω πως δεν αναφερόμαστε πάντα στο σύνολο, αλλά εν τέλει σε ένα ευκαταφρόνητο ποσοστό. Για αυτές που παλεύουν γιαυτόν το σκοπό, όχι για κτιριακά ζητήματα κλπ. Μεγάλη απόκλιση το ένα από το άλλο. Κι ενώ προς το παρόν είμαι έξω από τον χορό, φροντίζω να μαθαίνω των έσω. Συνάδελφος - φίλη πήγε αναπληρώτρια σε ολοήμερο (ας μην αναφέρουμε που) και η παλιά απλά της ανακοίνωσε: "θα έρχεσαι συνέχεια απόγευμα". Όταν ερωτήθηκε γιατί η απάντηση ήταν, εγώ το απόγευμα δεν έρχομαι σχολείο. Ίσως στο συγκεκριμένο σχολείο να ήταν αυτός ο λόγος διότι κτιριακό πρόβλημα κλπ δεν υπάρχει. Είναι όλα στην εντέλεια. Αλλά και το δεν έρχομαι απόγευμα στο σχολείο, δεν είναι απάντηση. Αύριο - μεθαύριο θα μπω κι εγώ στο χωρό, αλλά θέλω να πιστεύω πως τέτοιες καταστάσεις δεν θα τις προκαλώ.
Αυτά όλα τα αναφέρω, όχι για να σου εναντιωθώ, προς Θεού. Αντιθέτως, για να σου ξεκαθαρίσω ότι όλα όσα αναφέρθηκαν και προηγουμένως δεν "πάνε" για όλες τις παλιές. Εξάλλου, πάντα όταν μιλάμε για γεγονότα ή διάφορα τέτοια κουλά και περιέργα, δεν αναφερόμαστε στο σύνολο, αλλά στο μερικό.  :D


To exw akousei k egw  na sumbainei auto sta nipiagvgeia apo tis sunadelfous!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αριθμός αναπληρωτών 2009-2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:01:34 »

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Αριθμός αναπληρωτών 2009-2010
« Απάντηση #127 στις: Σεπτέμβριος 25, 2009, 09:03:30 πμ »
Καταρχήν να ξεκαθαρίσω κάτι...Δεν ένιωσα να "μου" εναντιώνεται κανένας. Επίσης (προς αποφυγή παρεξηγήσεως!) δε διεκδικώ τον "τίτλο" της παλιάς!!!!! ;D Ασχέτως ηλικίας, πιο "νεούδι" δε θα μπορούσα να είμαι... 8)
Το σχόλιο το έκανα για να σας επισημάνω να μη θεωρείτε δεδομένο ότι κάθε φορά που ακούτε πως η τάδε αρνήθηκε να γίνει το σχολείο ολοήμερο, το κάνει γιατί δε θέλει να χάσει την άνεσή της. Μπορεί να συμβαίνει κάτι άλλο. Δηλαδή κρατάτε μία επιφύλαξη και μη βγάζετε ένα συμπέρασμα που συμπαρασύρει τους πάντες γιατί είναι άδικο κάποια κατακριτέα περιστατικά να βγάζουν το "κακό" όνομα για όλο τον κλάδο.
Γνωρίζω πολύ καλά ότι συμβαίνουν αυτά, όπως γνωρίζω ότι υπάρχουν συνάδελφοι που θεωρούν το σχολείο τσιφλίκι τους και το κλασσικό κεκτημένο τους. Δεν υπάρχει νόμος που να λέει ότι το κλασσικό το παίρνει η προϊσταμένη ή η "αρχαιότερη" σε χρόνια υπηρεσίας κλπ. Οπότε (συμβουλή  ;D) μην υποκύπτετε σε τέτοιου είδους αυθαιρεσίες. Όταν υπάρχουν τέτοια προβλήματα απευθύνεστε στη σχ. σύμβουλο και (εφόσον κι εκείνη είναι εντάξει) το θέμα λύνεται. Αυτό το λέω γιατί εμείς (εννοώ οι "νέοι") με την υποχωρητική στάση μας παγιώνουμε μία απαράδεκτη κατάσταση!!!!! :P
Τελειώνω εδώ γιατί έχει ξεφύγει το θέμα... :-[
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος gioulitsa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω τα ζουζούνια μου - ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Αριθμός αναπληρωτών 2009-2010
« Απάντηση #128 στις: Σεπτέμβριος 25, 2009, 09:04:29 μμ »
sophie σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου. Μακάρι να μπορέσουμε να αντιμετωπίσουμε τις όποιες καταστάσεις με σύνεση και ψυχραιμία! Πλέον μπήκα στο χορό... Να με δω να χορεύω ;) Εσύ είσαι σε σχολείο τώρα; Που βρίσκεσαι; Εγώ φεύγω για Βοιωτία

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Αριθμός αναπληρωτών 2009-2010
« Απάντηση #129 στις: Σεπτέμβριος 25, 2009, 09:43:30 μμ »
sophie σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου. Μακάρι να μπορέσουμε να αντιμετωπίσουμε τις όποιες καταστάσεις με σύνεση και ψυχραιμία! Πλέον μπήκα στο χορό... Να με δω να χορεύω ;) Εσύ είσαι σε σχολείο τώρα; Που βρίσκεσαι; Εγώ φεύγω για Βοιωτία
Θα "χορέψεις" και θα σου αρέσει πολύ!!!! ;D Καλή αρχή εύχομαι και σύντομα και μόνιμη! ;) Εγώ για δεύτερο χρόνο (μετά από μετάθεση) πλέον είμαι 'Α Αθήνας αλλά δεν έχω πάρει οργανική (κι απ' ό,τι φαίνεται, με το γραφείο που "χτυπάω", θ' αργήσω μάλλον. 8))
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αριθμός αναπληρωτών 2009-2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:01:34 »

Αποσυνδεδεμένος gioulitsa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω τα ζουζούνια μου - ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Αριθμός αναπληρωτών 2009-2010
« Απάντηση #130 στις: Σεπτέμβριος 25, 2009, 11:19:56 μμ »
Α' Αθήνας very nice. Θαρρώ δηλαδή. Εύχομαι καλή τύχη και σε σένα. Πιο συγκεκριμένο δε ξέρω... να πω καλή τοποθέτηση; Τα 'ριξες όλα μαζί. Μετάθεση, οργανική, γραφείο  ::)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32324
  • Τελευταία: Meliki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161495
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 524
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 27
Επισκέπτες: 385
Σύνολο: 412

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.