*

Αποστολέας Θέμα: Ιδιωτικά νηπιαγωγεία  (Αναγνώστηκε 8015 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Ιδιωτικά νηπιαγωγεία
« στις: Ιούλιος 04, 2009, 09:58:41 μμ »
Καλησπέρα θα ήθελα να ακουσω απο οσους γνωριζετε πληροφοριες οσον αφορα τα ιδιωτικα νηπιαγωγεια και κατα ποσο ειναι υποχρεωμενοι να μας δηλωσουν στο υπουργειο παιδειας ωστε να παιρνουμε και μορια για τον επομενο ασεπ.
Ευχαριστω, καλο ΣΑΒ/ΚΟ .
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιωτικά νηπιαγωγεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:42:52 »

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά νηπιαγωγεία
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 04, 2009, 11:23:35 μμ »
Καλησπέρα MairyLiscious. Εννοείται πως είναι υποχρεωμένοι οι ιδιοκτήτες εκπαιδευτηρίων με Νηπιαγωγείο ή παιδικών με τμήματα Νηπιαγωγείων να πάρουν Νηπιαγωγό και να μας κάνουν πρόσληψη(η οποία πηγαίνει στα γραφεία Α βαθμιας) και φυσικά να μας πληρώνουν με μισθό εκπαιδευτικού και να μας ασφαλίζουν ::) ::)
Όσο για τα μόρια που ανέφερες δεν προστιθενται στα μορια μας απο τον επόμενο ΑΣΕΠ, μετράνε σαν συντάξιμα κτλ, τουλάχιστον εγω αυτό κατάλαβα  :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2009, 11:27:07 μμ από vasilikiP »

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά νηπιαγωγεία
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 05, 2009, 08:02:16 μμ »
ευχαριστω για την απαντηση σου βασιλικη αλλα αυτο που καταλαβα ειναι οτι τα μορια μετρανε στον επομενο ασεπ
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά νηπιαγωγεία
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 05, 2009, 10:21:03 μμ »
ευχαριστω για την απαντηση σου βασιλικη αλλα αυτο που καταλαβα ειναι οτι τα μορια μετρανε στον επομενο ασεπ
Παρακαλώ! Να τηλεφωνήσεις σε ένα γραφείο Αβαθμιας να το ρωτήσεις ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιωτικά νηπιαγωγεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:42:52 »

Αποσυνδεδεμένος titi6984

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά νηπιαγωγεία
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 06, 2009, 01:02:47 πμ »
πολλά ακούγονται και νομίζω πως την απάντηση θα μας τη δώσει το γραφείο α'βάθμιας! εγώ ήξερα πως μετράνε τα μόρια σαν προϋπηρεσίας γτ όταν κάναμε την αίτηση για τον ασεπ στην πρωτοβάθμιας με ρώτησαν αν με δηλώνει από τον παιδικό που δούλευα ώστε να μου περάσουν προϋπηρεσία. Είναι υποχρεωμένοι να μας δηλώνουν, αν δεν το κάνουν είτε δεν έχουν άδεια, είτε σου κάνουν παγαποντιά! 2 χρόνια σύμβαση, μισθό δημοσίου, διακοπές δημοσίου,ε κι αν δεν κάνεις ωράριο δημοσίου δεν χάθηκε κι ο κόσμος! η απορία μου είναι άλλη, αν μας πάρουν για δημοτικό, ως τι μας δηλώνουν στην α'βάθμιας, άρα τι μόρια παίρνουμε;;;

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά νηπιαγωγεία
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 06, 2009, 09:03:31 πμ »
αν εχεις α+β δημοτικου δν παιρνεις μορια μου το ειπε κοπελα που εχει την α δημοτικου
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά νηπιαγωγεία
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 06, 2009, 10:00:29 πμ »
Όπως τα λέει η Μαίρη είναι  ;)
Μην μπερδεύεστε με το τι σας έχουν δηλώσει. Κι εγώ όταν ήμουν στο ιδιωτικό ήμουν δηλωμένη ως νηπιαγωγός (και στην επιθεώρηση εργασίας και στο ΙΚΑ).Το ιδιωτικό ανήκε στο υπ. Υγείας -Πρόνοιας, οπότε δεν αναγνωρίστηκε ποτέ η όποια προϋπηρεσία. Δεν ξέρω τι παραθυράκια έχουν αφήσει με την τροπολογία περί υποχρεωτικής αγωγής. Αλλά, όταν ένα νηπιαγωγείο-σταθμός έχει και τάξεις μικρότερες των προνηπίων δεν μπορεί να ανήκει στο ΥΠΕΠΘ γιατί πρέπει να ανήκει και στο Πρόνοιας (πράγμα αδύνατο να υπάγεσαι σε δύο υπουργεία), άρα κι εσείς (ό,τι κι αν σας έχουν δηλώσει) δεν μπορείτε να είστε υπάλληλοι του ΥΠΕΠΘ και επομένως να αναγνωρίζεται η προϋπηρεσία σας.
Όσοι νηπιαγωγοί δουλεύουν στα δημοτικά ως δάσκαλοι, δεν παίρνουν μόρια προϋπηρεσίας στον ΑΣΕΠ (λογικό αφού δεν εξασκείς την ειδικότητά σου) αλλά μετράνε τα χρόνια αυτά ως συντάξιμα αργοτερα και στη μισθολογική εξέλιξη νομίζω.

ΥΓ. Επίσης κι εδώ έχουν ανοιχτεί δύο ολόιδια θέματα... :-\ (http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=12966.0)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2009, 10:06:27 πμ από sophie »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος titi6984

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά νηπιαγωγεία
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 08, 2009, 06:21:01 μμ »
λοιπόν συναδέλφισσες, επειδή είδα ότι υπάρχουν διάφορα θέματα για την ιδιωτική εκπαίδευση λέω να σας δώσω τα φώτα μου καθώς πήγα στην α'βάθμια σήμερα όπου ήταν απίστευτα εξυπηρετικοί! Μέχρι και καφέ με κέρασαν!!!  ;D ;D ;D λοιπόν είτε σαν νηπιαγωγός σε νηπιαγωγείο είτε σαν νηπιαγωγός σε α+β δημοτικού έχει δικαίωμα ο εργοδότης να σου κάνει σύμβαση μέχρι 21/6 όπου και τελειώνει το διδακτικό έτος ΕΦΟΣΟΝ η πρόσληψη έγινε λόγω αντικατάστασης πχ κάποια κοπέλα πήρα άδεια εγκυμοσύνης και χρειάστηκαν άτομο. κατά τ'άλλα αν σας πάρουν στο νηπιαγωγείο είναι υποχρεωμένοι να σας κάνουν 2 χρόνια σύμβαση με αποδοχές ανάλογες του δημοσίου και διακοπές ανάλογες, όσον αφορά στο ωράριο ο καθένας ζητάει ότι θέλει κι αν έχεις ανάγκη ας δουλέψεις και λίγο παραπάνω, αρκεί που δεν είναι παιδικός σταθμός. αν σας πάρουν σε α+β δημοτικού η σύμβαση γίνεται μέχρι το τέλος του διδακτικού έτους δηλ.31/8, η σχετική υπουργική απόφαση το λέει σαφέστατα αυτό, μου το έδειξαν κιόλας. όσον αφορά στα μόρια, είτε σε νηπιαγωγείο είτε δημοτικό παίρνεις 0,5/εξάμηνο ως προσαύξηση στον ασεπ κι αν μπεις δεν ξεκινάς με μισθό πρωτοδιόριστου. όσον αφορά στις συμβάσεις πάει 2 χρόνια-4 χρόνια μετά και μετά αορίστου. για το δημοτικό όμως δεν μπορούν να κάνουν 2 χρόνια σύμβαση καθώς μπορεί να μην ισχύει για πάντα η έλλειψη δασκάλων.

Αποσυνδεδεμένος titi6984

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά νηπιαγωγεία
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 08, 2009, 06:31:56 μμ »
Παράθεση
δεν ξεκινάς με μισθό πρωτοδιόριστου

 εννοώ θα παίρνεις μεγαλύτερο μισθό σαν να έχεις ήδη προϋπηρεσία στο δημόσιο άσχετα που τα έκανες σε ιδιωτικό αυτά τα 1-2 χρόνια

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά νηπιαγωγεία
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 08, 2009, 06:47:38 μμ »
Δύσκολα πάντως σε διορίζουν τα ιδιωτικά ώστε να μετρήσουν όλα αυτά. Τα πρώτα χρόνια  μέχρι να σε δοκιμάσουν (με ένα κουταλάκι ο καθένας τους  >:( >:( >:() συνήθως είσαι υπάλληλος γραφείου ή κάτι τέτοιο. Μετά σε διορίζουν κι αρχίζουν τα οφέλη. Όπως και να χει αν μπορείτε να δουλέψετε σε ιδιωτκό στην ειδικότητά μας να το κάνετε ακόμη κι αν δεν πληροί τις προϋποθέσεις για το διορισμό. Θα σας βοηθήσει πολύ ,αρκεί να έχετε τα μάτια σας ανοιχτά.!! (Επίσης δε σημαίνει ότι δε θα πρέπει να διεκδικήσετε ταυτόχρονα και το διορισμό σας στο ΥΠΕΠΘ είτε μέσω του ιδιωτικού είτε μέσω των γνωστών και μη εξαιρετέων διαδικασιών του δημοσίου)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος walse

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά νηπιαγωγεία
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 08, 2009, 07:01:08 μμ »
Δύσκολα πάντως σε διορίζουν τα ιδιωτικά ώστε να μετρήσουν όλα αυτά. Τα πρώτα χρόνια  μέχρι να σε δοκιμάσουν (με ένα κουταλάκι ο καθένας τους  >:( >:( >:() συνήθως είσαι υπάλληλος γραφείου ή κάτι τέτοιο. Μετά σε διορίζουν κι αρχίζουν τα οφέλη. Όπως και να χει αν μπορείτε να δουλέψετε σε ιδιωτκό στην ειδικότητά μας να το κάνετε ακόμη κι αν δεν πληροί τις προϋποθέσεις για το διορισμό. Θα σας βοηθήσει πολύ ,αρκεί να έχετε τα μάτια σας ανοιχτά.!! (Επίσης δε σημαίνει ότι δε θα πρέπει να διεκδικήσετε ταυτόχρονα και το διορισμό σας στο ΥΠΕΠΘ είτε μέσω του ιδιωτικού είτε μέσω των γνωστών και μη εξαιρετέων διαδικασιών του δημοσίου)

συμφωνω Ritalamp...νομιζω πως η ενασχοληση με το αντικειμενο, σε οποιαδηποτε συνθηκες, σου δινει την ευκαιρια να εχεις αποψη και κριτηριο, που ειναι κατ'εμε και ενας παραγοντας που μπορει να σε βοηθησει στον ΑΣΕΠ!
Ε, ναι.......γυρισα!!!!!
it takes two to tango

Αποσυνδεδεμένος titi6984

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά νηπιαγωγεία
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 08, 2009, 07:13:16 μμ »
πολύ σωστά! και να μην ξεχνάμε κορίτσια ότι μετράει και στο βιογραφικό μας θετικά το να δουλεύουμε σε σχολεία. πράγματι μου έτυχαν κ εμένα περιπτώσεις όπου σε δοκιμάζουν πρώτα σαν βοηθό και καλά, αλλά στις θέσεις α+β δημοτικού σε δηλώνουν γτ δεν υπάρχει βοηθός δασκάλου ώστε να τη σκαπουλάρουν! υπάρχουν σχολεία σοβαρά πάντως όπου φέρονται νόμιμα κ έχω υπόψην μερικά, όταν υπογράψω σύμβαση τον σεπτέμβρη και το σιγουρέψω θα μιλήσω και πιο ανοιχτά να σας πω λεπτομέρειες!  ;)

Αποσυνδεδεμένος annie74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά νηπιαγωγεία
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 08, 2009, 10:32:49 μμ »
Καλησπέρα MairyLiscious. Εννοείται πως είναι υποχρεωμένοι οι ιδιοκτήτες εκπαιδευτηρίων με Νηπιαγωγείο ή παιδικών με τμήματα Νηπιαγωγείων να πάρουν Νηπιαγωγό και να μας κάνουν πρόσληψη(η οποία πηγαίνει στα γραφεία Α βαθμιας) και φυσικά να μας πληρώνουν με μισθό εκπαιδευτικού και να μας ασφαλίζουν ::) ::)
Όσο για τα μόρια που ανέφερες δεν προστιθενται στα μορια μας απο τον επόμενο ΑΣΕΠ, μετράνε σαν συντάξιμα κτλ, τουλάχιστον εγω αυτό κατάλαβα  :-\

Μετράνε κανονικότατα αφού είμαστε σαν ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΡΙΕΣ και όσους μήνες δουλέψουμε τόσα μόρια παίρνουμε....
Προσοχή στις πισώπλατες  μαχαιριές....

Αποσυνδεδεμένος mimi85

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά νηπιαγωγεία
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 09, 2009, 12:19:40 πμ »
όλα αυτα ισχυουν και σε παιδικό σταθμό του δήμου; αν δηλαδή υπάρχει τμήμα νηπιαγωγείου κ η πρόσληψη γίνει σαν νηπιαγωγός; H' είναι μόνο για τα ιδιωτικά;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162170
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 805
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 792
Σύνολο: 806

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.