*

Αποστολέας Θέμα: φροντιστηρια ασεπ  (Αναγνώστηκε 5227 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
φροντιστηρια ασεπ
« στις: Ιούλιος 05, 2009, 03:16:46 μμ »
μπηκα τωρα στο site ενος πασιγνωστου φροντιστηριου, για ασεπ εκπαιδευτικων και οχι μονο,και στις απαντησεις για ειδικη διδακτικη π.χ 2007 εχει παραθεσει την θεωρια του CECR,του κοινου ευρωπαικου πλαισιου αναφορας για τις γλωσσες.την θεωρια την ξερουμε ολοι.μας κοροιδευουν;πηγαινα κι εγω σ αυτο το φροντιστηριο για ασεπ 2005.απαραδεκτα τα μαθηματα τους και ελαχιστα για ειδικη

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: φροντιστηρια ασεπ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:32:48 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: φροντιστηρια ασεπ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 05, 2009, 03:29:51 μμ »
πηγα και γω φετος σε φροντιστηριο για ειδικη διδακτικη νεων μονο και ΟΚ εγραψα χειροτερα απο την προηγουμενη. Ομως, εμαθα πραγματα,δεν ριχνω σε καμια περιπτωση το φταιξιμο στο φροντιστηριο. Πραγματι η ειδικη διδακτικη ειναι θεμα τυχης καθαρα και μονο πιστευω.

οσο αφορα το γνωστικο εκει πια ειναι πεταμενα λεφτα και χαμενος χρονος.
για την επομενη θα διαβασω μονος μου,οπως εκανα και στον προηγουμενο και πηγα πολυ καλα. ουτε θα ξοδεψω μια περιουσια σε βιβλια τυπου πολλαπλων κλπ. θα ειμαι πολυ φειδωλος σε αγορα βιβλιων.

μια καλοστημενη βιομηχανια ειναι εις βαρος μας. μη παιξουμε το παιχνιδι τους.(εννοειται πως οι νεοι υποψηφιοι θα ξοδεψουν, δεν γινεται αλλιως, αλλα τουλαχιστον ας τους συμβουλεψουμε εμεις να αγορασουν  εκεινα που πραγματικα αξιζουν)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

erietta

  • Επισκέπτης
Απ: φροντιστηρια ασεπ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 05, 2009, 03:40:56 μμ »
Κρίνοντας από ό,τι συνέβη σε μένα, είμαι πλέον κατά των "σύγχρονων" διδακτικών μεθόδων που προτείνουν γνωστά φροντιστήρια. Όπως έγραψα ξάνά, με κάτι τέτοια πήρα στον ΑΣΕΠ 2007, στη διδακτική αρχαίων, 48. Και από άλλους συναδέρφους ακούω ότι είναι έξαλλοι με φροντιστήριο που παρακολούθησαν. Θυμάμαι με τι σιγουριά διακήρυττε ο καθηγητής εκεί ότι την ταδε μέθοδο πρέπει να ακολουθήσετε!!!!! Μπούρδες. Ένας πραγματικός επιστήμονας δεν είναι τόσο δογματικός. Φέτος, παρακολούθησα ένα σεμινάριο 25-30 ωρών συνοπτικό και για τις τρεις ενότητες. Χωρίς προετοιμασία, αλλά ακολουθώντας το γενικό πλάνο που μας είχε δοθεί (το σχεδιάγραμμα, με σαφή αρχή, μέση και τέλος) και γνωρίζοντας το κείμενο της Οδύσσειας αλλά και το ότι το 2ο ερώτημα ήταν γνωστικό και όχι διδακτική, πήρα, 78,5. Μια χαρά.

erietta

  • Επισκέπτης
Απ: φροντιστηρια ασεπ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 05, 2009, 03:49:05 μμ »
Επίσης, προτείνω οι συνάδερφοι να πάνε και να παρακολουθήσουν δοκιμαστικά κάπου, χωρίς να δεσμευθούν. Αν πιστεύουν ότι ικανοποιούνται, τότε να συνεχίσουν. Πήγα κι εγώ φέτος κάπου γιατί άκουγα ότι ο τάδε καθηγητής εκεί είναι πολύ καλός. Επειδή λοιπόν κι εγώ έχω διδάξει σε φροντιστήρια και διδάσκω γενικότερα, είπα να δω τι γίνεται. Όταν πήγα εκεί, κατάλαβα ότι ο άνθρωπος είχε τόσα άλλα θέματα και προβλήματα στο κεφάλι του, ώστε δεν είχε όρεξη να διδάξει ουσιαστικά. Ε, μετά την δεύτερη φορά, γεια σας. Και υπήρχαν άτομα που έρχονταν από Πάτρα και Λαμία γι' αυτό το μάθημα. Ελπίζω να μην το μετάνιωσαν. Πάντως, η οικονομική εκμετάλλευση των φροντιστηρίων είναι δεδομένη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: φροντιστηρια ασεπ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:32:48 »

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: φροντιστηρια ασεπ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 06, 2009, 12:47:12 μμ »
η ειδικη διδακτικη θελει καθηγητη που να γνωριζει σε βαθος το αντικειμενο,θελει πρακτικη εξασκηση και αρκετη ενασχοληση.ο χρονος στον ασεπ πιεζει.εχεις τη διδακτικη, ενα σωρο πραγματα που πρεπει να σκεφτεις για να τα γραψεις,εχεις και τα παιδαγωγικα και το απαντητικο.πρεπει να εχεις κανει τετοια εξασκηση που να σου βγαινουν αβιαστα,να τα εχεις χωνεψει τοσο.ομοιως στα παιδαγωγικα πρεπει να εχεις κανει τοσες πολλαπλες επιλογες που να γνωριζεις πλεον το μηχανισμο τους.στα φροντιστηρια,διδασκουν ολοι οι ασχετοι.τους ρωτας π.χ κατι και δεν ξερουν να σου απαντησουν

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: φροντιστηρια ασεπ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 06, 2009, 12:50:23 μμ »
παντως δυο φιλες που πηγαν ειδικη διδακτικη στο γνωστο φροντιστηριο εγραψαν 50 αρια...και εγω που αυτοσχεδιασα εντελως..70...  ::) ειχα σκοπο να παω φετος....αλλα τωρα μαλλον το ξανασκεφτομαι...δεν ξερω κατα ποο αξιζει τελιικα........

Αποσυνδεδεμένος sissi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 410
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: φροντιστηρια ασεπ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 06, 2009, 01:04:27 μμ »
Και γω πήγα παιδια φροντηστηριο σε γνωστο αθηναικο σε ολα και γνωστικο και παιδαγωγικα και ειδική (είμαι πε11). Το αποτέλεσμα με αγχώσαν τόσο πολύ που δεν απέδωσα μας φόρτωσαν με μια βιβλιοθήκη βιβλία και το 2005 που ειχα διαβάσει μόνη μου τα πήγα πολύ καλύτερα πάντως!!!Ακόμα και στην ειδική διδακτική!!!Μια βιομηχανία είναι καλοστημένη και τ'ιποτε άλλο!!Στον επόμενο θα διαβάσω μόνη μου είναι πολύ καλύτερα και θα αρίσω να οργανώνομαι απο το σεπτέμβρη ;)

Αποσυνδεδεμένος despoina25

  • Συνδρομητής
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: φροντιστηρια ασεπ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 06, 2009, 01:05:27 μμ »
   Εγώ, ελλείψει χρόνου και χρημάτων, παρακολούθησα μόνο 20 ώρες διδακτική της Ιστορίας (200 ευρώ μου κόστισε). Η αλήθεια είναι ότι τη συγκεκιρμένη καθηγήτρια μου την είχαν συστήσει και άλλοι γνωστοί μου. Και πράγματι με βοήθησε. Σίγουρα, τα περισσότερα από αυτά τα είχα σκεφτεί ή διαβάσει κι από μόνη μου, όμως δεν ήξερα πώς να τα παρουσιάσω. Η συγκεκριμένη μαλιστα καθηγήτρια είναι και διορθρώτρια, οπότε ήξερε να μας πει κάποια πράγματα σε σχέση με τη βαθμολόγηση. Σίγουρα παίζει ρόλο και η υποκειμενική βαθμολόγηση, γι' αυτό και όταν βαθμολογούσε τι ασκήσεις μας, μας έβαζε π.χ. 80-90  ή 85-95, 80+ κτλ Και πράγματι πήρα 88, άρα με βοήθησε να κινηθώ στα σωστά πλαίσια. Πάνω από όλα βέβαια μου έδωσε πρακτικές ιδέες για το πώς μπορώ να βελτιώσω τη διδασκαλία μου, κάτι που στο Πανεπιστήμιο είχα κάνει μόνο στα πλαίσια ενός μαθήματος.
      Τώρα, όσον αφορά το γνωστικό, συμφωνώ με το Μάρκο ότι είναι χαμένος χρόνος. Στην τελική, είναι δυνατόν ένας απόφοιτος Φιλοσοφικής να πληρώνει για να του δώσουν τη μετάφραση του Λυπουρλή στα Ηθικά Νικομάχεια, σχόλια για τον Καβάφη ή σχεδιαγράμματα Αρχαίας Ιστορίας; Δεν μπορεί να τα βρει μόνος του; Δε μπορώ να καταλάβω πώς ένας επιστήμονας δυσκολεύεται να προσανατολιστεί σε μία βιβλιοθήκη. Στην τελική προτοιμώ να δώδω κάποια χρήματα για να αγοράσω μερικά βιβλία και να εμπλουτίσω το υλικό μου, παρά να χρησοπληρώσω σημειώσεις που μπορώ να κρατήσω και μόνη μου. Άσε που θεωρώ ότι είναι και μεγάλο χάσιμο χρόνου. Όταν παρακολούθησα διδακτική γνώρισα άτομα που είχαν πληρώσει όλο το "πακέτο" (γύρω στα 3000!) και όλη την ημέρα παρακολυθούσαν μαθήματα. Δεν κατάλαβα ποτέ πότε προλάβαιναν να διαβάσουν.

      Η μόνη περίπτωση που ίσως δικαιολογώ την επιλογή του Φροντιστηρίου είναι αν κάποιος έχει παρατήσει το αντικείμενο καμιά δεκαριά χρόνια και αποφάσισε να επανέλθει. Τότε ναι, ίσως χρειάζεται κάποια βοήθεια.

Αποσυνδεδεμένος despoina25

  • Συνδρομητής
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: φροντιστηρια ασεπ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 06, 2009, 01:08:47 μμ »
 Αν πάντως κάποιος προτιμά τη λύση του φροντιστηρίου, καλό θα ήταν να συμβουλευτεί ανθρώπους που έχουν δώσει και όχι να χρυσοπληρώνει πακέτα που δεν έχουν τίποτα να του προσφέρουν

erietta

  • Επισκέπτης
Απ: φροντιστηρια ασεπ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 06, 2009, 01:22:08 μμ »
Δέσποινα, όπως αποδεικνύεται, έκανες την καλύτερη επιλογή. Το γεγονός ότι η καθηγήτρια ήταν και διορθώτρια έπαιξε καθοριστικό ρόλο, πιστεύω. Αυτό προτείνω και σέ όσους θα δώσουν την άλλη φορά. Ναι, σε φροντιστήριο ειδικής διδακτικής, αρκεί να σας έχουν συστήσει τον καθηγητή και όσοι πήγαν να έχουν γράψει πολύ καλά. Αλλιώς, όλα τα άλλα είναι διαφήμιση και μόνο για να τραβάνε κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: φροντιστηρια ασεπ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 06, 2009, 01:40:42 μμ »
Δέσποινα, όπως αποδεικνύεται, έκανες την καλύτερη επιλογή. Το γεγονός ότι η καθηγήτρια ήταν και διορθώτρια έπαιξε καθοριστικό ρόλο, πιστεύω. Αυτό προτείνω και σέ όσους θα δώσουν την άλλη φορά. Ναι, σε φροντιστήριο ειδικής διδακτικής, αρκεί να σας έχουν συστήσει τον καθηγητή και όσοι πήγαν να έχουν γράψει πολύ καλά. Αλλιώς, όλα τα άλλα είναι διαφήμιση και μόνο για να τραβάνε κόσμο.

++++++++++++++++

εγω σκεπτομαι να μη παω καθολου σε φροντιστηριο.το εκανα στην ειδικη διδκτικη, με βοηθησε γαιτι ειχα καλη καθηγητρια,αλλα εχασα και χρονο στο πηγαινε-ελα. ετσι, για την επομενη φορα προσανατολιζομαι αφου ψαξω καλα και βρω τον "καλο"καθηγητη να κανω ιδιαιτερα, εστω 5 2ωρα και να μου πει ορισμενα πραγματα πανω σε αυτα που εγω θελω να ρωτησω, να δει με προσοχη τα δικα μου σχεδια διδασκαλιας και να εχω οσο χρονο χρειαζομαι για την προετοιμασια μου.
οσο για το οικονομικο, θα μου κοστισει το ιδιο με το να επελεγα καποιο φροντιστηριο γιατι αν για παραδειγμα η ειδ.διδ.των αρχαιων εχει 350 ευρω, και το ιδιαιτερο 40 ευρω η ωρα (ενδεικτικα λεω μια τιμη) τοτε θα κανω 8 ωρες ιδιαιτερο.τις μερες που θελω και τις μερες που μπορω.
δεν ξερω αν συμφωνειτε με αυτη μου τη σκεψη.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος despoina25

  • Συνδρομητής
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: φροντιστηρια ασεπ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 06, 2009, 02:04:59 μμ »
Δέσποινα, όπως αποδεικνύεται, έκανες την καλύτερη επιλογή. Το γεγονός ότι η καθηγήτρια ήταν και διορθώτρια έπαιξε καθοριστικό ρόλο, πιστεύω. Αυτό προτείνω και σέ όσους θα δώσουν την άλλη φορά. Ναι, σε φροντιστήριο ειδικής διδακτικής, αρκεί να σας έχουν συστήσει τον καθηγητή και όσοι πήγαν να έχουν γράψει πολύ καλά. Αλλιώς, όλα τα άλλα είναι διαφήμιση και μόνο για να τραβάνε κόσμο.

++++++++++++++++

εγω σκεπτομαι να μη παω καθολου σε φροντιστηριο.το εκανα στην ειδικη διδκτικη, με βοηθησε γαιτι ειχα καλη καθηγητρια,αλλα εχασα και χρονο στο πηγαινε-ελα. ετσι, για την επομενη φορα προσανατολιζομαι αφου ψαξω καλα και βρω τον "καλο"καθηγητη να κανω ιδιαιτερα, εστω 5 2ωρα και να μου πει ορισμενα πραγματα πανω σε αυτα που εγω θελω να ρωτησω, να δει με προσοχη τα δικα μου σχεδια διδασκαλιας και να εχω οσο χρονο χρειαζομαι για την προετοιμασια μου.
οσο για το οικονομικο, θα μου κοστισει το ιδιο με το να επελεγα καποιο φροντιστηριο γιατι αν για παραδειγμα η ειδ.διδ.των αρχαιων εχει 350 ευρω, και το ιδιαιτερο 40 ευρω η ωρα (ενδεικτικα λεω μια τιμη) τοτε θα κανω 8 ωρες ιδιαιτερο.τις μερες που θελω και τις μερες που μπορω.
δεν ξερω αν συμφωνειτε με αυτη μου τη σκεψη.

 Νομίζω ότι καλά θα κάνεις. Από τη στιγμή που έχεις ήδη την εμπειρία του διαγωνισμού δε χρειάζεται να ακούσεις ξανά τα πάντα από την αρχή. Θα προσαρμόσεις το μάθημα στις δικές σου απορίες και ανάγκες. Απλώς φρόντισε να βρεις έναν αξιόπιστο καθηγητή.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: φροντιστηρια ασεπ
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 06, 2009, 02:28:23 μμ »
σε ευχαριστω Δεσποινα.
γενικα ειμαι κατα και στην παρακολουθηση αλλων μαθηματων εκτος της Β'θεματικης.
ειναι σιγουρα λεφτα πεταμενα.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

erietta

  • Επισκέπτης
Απ: φροντιστηρια ασεπ
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 06, 2009, 02:29:31 μμ »
Προσωπικά, συνιστώ σίγουρα το φροντιστήριο ειδικής διδακτικής σε όσους θα δώσουν για πρώτη φορά, αλλά και σε όσους νιώθουν ιδιαίτερη ανασφάλεια για την διδακτική. Αν π.χ. πήγα σε ένα φροντιστήριο για την ειδική διδακτική και πάτωσα, πώς θα ακολουθήσω την ίδια μέθοδο και την επόμενη φορά;  Αναγκαστικά, θα στραφώ κάπου αλλού, αφού το ψάξω καλά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 474
Σύνολο: 475

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.