*

Αποστολέας Θέμα: Περίοδοι μέτρησης ενσήμων για το ταμείο ανεργίας (14μηνο, διετία)  (Αναγνώστηκε 99232 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Τώρα κατάλαβα. Μου φαίνεται κάπως περίεργο, αλλά όχι και και παράλογο, από τη στιγμή που δεν θες να συνεχίσεις το προηγούμενο επίδομα, αλλά να βγεις από την αρχή, ίσως να υπολογίζεται έτσι όπως σου είπε.

Τελικά ισχύει αυτό ,μου το επιβεβαίωσαν σήμερα το απόγευμα και αλλοι συνάδελφοι.
Ευχαριστώ και σενα και τον jak13 που συμμεριστήκατε την απορία μου..

Domenica η κατάθεση των γνώσεων σου έτσι κι αλλιώς είναι πολύτιμη. Ισχύει αυτό που έγραψες, αλλά στην τελευταία ερώτηση δεν είχαμε τέτοια περίπτωση. Η olgalia είχε πάρει παλαιότερα το επίδομα.
Να είσαι καλά!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος pkft

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Περίοδοι μέτρησης ενσήμων για το ταμείο ανεργίας (14μηνο, διετία)
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 04, 2010, 02:02:00 μμ »
Να ρωτήσω κάτι γιατί έχω μπερδευτεί...Το Σεπτέμβριο του 09 έκανα διακοπή του επιδόματος γιατί με πήραν ωρομίσθια.Όταν πήγα λοιπόν τον Ιούνιο του 10 στον οαέδ μου είπαν ότι πιάνονται τα ένσημα από την πρόσληψή μου και μετά(τέλη Σεπτέμβρη 09 δηλ.)κ όχι οι τελευταίοι 14 μήνες που ήξερα εγώ.Τελικά μου βγήκε συνέχιση της επιδότησης μέχρι 16/09/10 και όχι εκ νέου επίδομα μέχρι το Δεκέμβριο που έπαιρνα τόσα χρόνια.Είναι όντως έτσι τα πράγματα?

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Περίοδοι μέτρησης ενσήμων για το ταμείο ανεργίας (14μηνο, διετία)
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 05, 2010, 10:47:25 πμ »
Να ρωτήσω κάτι γιατί έχω μπερδευτεί...Το Σεπτέμβριο του 09 έκανα διακοπή του επιδόματος γιατί με πήραν ωρομίσθια.Όταν πήγα λοιπόν τον Ιούνιο του 10 στον οαέδ μου είπαν ότι πιάνονται τα ένσημα από την πρόσληψή μου και μετά(τέλη Σεπτέμβρη 09 δηλ.)κ όχι οι τελευταίοι 14 μήνες που ήξερα εγώ.Τελικά μου βγήκε συνέχιση της επιδότησης μέχρι 16/09/10 και όχι εκ νέου επίδομα μέχρι το Δεκέμβριο που έπαιρνα τόσα χρόνια.Είναι όντως έτσι τα πράγματα?

Δυστυχώς  είναι έτσι και τα ένσημα αυτά πρέπει να είναι 125 (χωρίς να μετρώνται οι 2 τελευταίοι μήνες)..
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος pkft

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Περίοδοι μέτρησης ενσήμων για το ταμείο ανεργίας (14μηνο, διετία)
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 05, 2010, 11:58:45 πμ »
ΟΚ, thx για την απάντηση!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος eleni2008

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Περίοδοι μέτρησης ενσήμων για το ταμείο ανεργίας (14μηνο, διετία)
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 28, 2011, 04:17:23 μμ »
   Παρακαλώ όποιος ξέρει ας με βοηθήσει με τις απορίες που έχω..Ειμαι καθηγήτρια σε φροντιστήριο μεσης εκπαίδευσης και περσι το καλοκαίρι μπήκα πρώτη φορά στο ταμείο ανεργίας. Ζητούσαν (πέρα από τα ένσημα των τελευταίων δύο ετών) 125 ένσημα τους τελευταίους 14 μήνες χωρίς να υπολογίζονται οι 2 τελευταίοι μήνες. Εκανα αίτηση τον Ιουνιο και είχα 125 ένσημα μέχρι και τον Μαρτη του 2010. Ο Απριλης και ο Μαης του 2010 δεν υπολογίστηκαν στην περσινή επιδότηση.
  Φέτος ζητάνε πάλι 125 ένσημα τους τελευταιους 14 μήνες χωρίς να υπολογίζονται ο Απριλης και ο Μαης του 2011. Δηλαδή έτσι όπως το καταλαβαίνω 14 τελευταιοι μήνες είναι από πέρσι τον Απρίλη εως φέτος τον Ιουνιο (που θα ξανακάνω αίτηση) χωρίς να μετρανε οι δύο τελευταίοι. έτσι εχω 140 ένσημα και παιρνω επίδομα..όμως καποιος συναδελφος μου είπε πως δε μετρανε ούτε ο περσινός Απρίλης και Μαης παρόλο που είναι μέσα στο 14μηνο επειδη μεσολάβησε η επιδότηση μου και μετα καινούρια σύμβαση εργασίας και άρα αυτοί οι δύο μήνες πάντα θα χάνονται και θα υπολογιστούν τα ένσημα μου μονο μετα την φετεινή συμβαση, δηλαδη απο Οκτωβρη..Ισχύει αυτο; Δεν είναι άδικο να περιμένουν να συγκεντρώσουμε 125 ένσημα μόνο μέσα σε 6 μήνες;;(Οκτώβρης μεχρι Μαρτης)...Αν αυτό ισχύει υπάρχει καποιος τρόπος να εξαγοράσω τα 17 ένσημα που θα μου λείπουν για να συμπληρώσω 125;;
Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!
Ελένη

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Περίοδοι μέτρησης ενσήμων για το ταμείο ανεργίας (14μηνο, διετία)
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 28, 2011, 05:02:38 μμ »
   Παρακαλώ όποιος ξέρει ας με βοηθήσει με τις απορίες που έχω..Ειμαι καθηγήτρια σε φροντιστήριο μεσης εκπαίδευσης και περσι το καλοκαίρι μπήκα πρώτη φορά στο ταμείο ανεργίας. Ζητούσαν (πέρα από τα ένσημα των τελευταίων δύο ετών) 125 ένσημα τους τελευταίους 14 μήνες χωρίς να υπολογίζονται οι 2 τελευταίοι μήνες. Εκανα αίτηση τον Ιουνιο και είχα 125 ένσημα μέχρι και τον Μαρτη του 2010. Ο Απριλης και ο Μαης του 2010 δεν υπολογίστηκαν στην περσινή επιδότηση.
  Φέτος ζητάνε πάλι 125 ένσημα τους τελευταιους 14 μήνες χωρίς να υπολογίζονται ο Απριλης και ο Μαης του 2011. Δηλαδή έτσι όπως το καταλαβαίνω 14 τελευταιοι μήνες είναι από πέρσι τον Απρίλη εως φέτος τον Ιουνιο (που θα ξανακάνω αίτηση) χωρίς να μετρανε οι δύο τελευταίοι. έτσι εχω 140 ένσημα και παιρνω επίδομα..όμως καποιος συναδελφος μου είπε πως δε μετρανε ούτε ο περσινός Απρίλης και Μαης παρόλο που είναι μέσα στο 14μηνο επειδη μεσολάβησε η επιδότηση μου και μετα καινούρια σύμβαση εργασίας και άρα αυτοί οι δύο μήνες πάντα θα χάνονται και θα υπολογιστούν τα ένσημα μου μονο μετα την φετεινή συμβαση, δηλαδη απο Οκτωβρη..Ισχύει αυτο; Δεν είναι άδικο να περιμένουν να συγκεντρώσουμε 125 ένσημα μόνο μέσα σε 6 μήνες;;(Οκτώβρης μεχρι Μαρτης)...Αν αυτό ισχύει υπάρχει καποιος τρόπος να εξαγοράσω τα 17 ένσημα που θα μου λείπουν για να συμπληρώσω 125;;
Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!
Ελένη
Αυτό που σου είπε ο συνάδελφος ισχύει. Ξαναρχίζεις να μετράς ένσημα από την πρώτη μέρα της νέας πρόσληψης.
Μπορεί και να μη χρειαστεί να εξαγοράσεις ένσημα, επειδή όταν περισσεύουν μήνες επιδότησεις από την περσινή χρονιά που δε χρησιμοποίησες, τα παίρνεις ως συνέχεια το επόμενο καλοκαίρι. Λογικά σ'εσένα που πήρες πρώτη φορά πέρσι ταμείο ανεργίας πρέπει να είχαν εγκρίνει αρκετούς μήνες επιδότησης. Άρα πρέπει να σου αρκούν για το καλοκαίρι του 2011.

Στην περίπτωση που δε σου περισσεύουν μήνες επιδότησης να ξέρεις ότι δε μπορείς να εξαγοράσεις ένσημα από το ΙΚΑ, αλλά μόνο από εργοδότη έμμεσα. Δηλαδή πρέπει να σε έχει προσλάβει ώστε να σου κολλήσει ένσημα. Ένας πολύ καλός τρόπος για να πάρεις από 6 επιπλέον ένσημα για τους μήνες Γενάρη - Φλεβάρη -Μάρτη είναι να δουλέψεις δυο μέρες τη βδομάδα σε άλλο φροντιστήριο, ώστε να πιάσεις τα 18 ένσημα που χρειάζεσαι. Αλλά το πιο απλό, που δε χρειάζεται νέα πρόσληψη, είναι να συνεννοηθείς με το φροντιστήριο που δουλεύεις να σου βάλει έως και τον Μάρτιο τα 17 παραπάνω ένσημα που χρειάζεσαι και να σου κάνει τις αντίστοιχες κρατήσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 28, 2011, 05:04:56 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος eleni2008

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Περίοδοι μέτρησης ενσήμων για το ταμείο ανεργίας (14μηνο, διετία)
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 28, 2011, 05:25:53 μμ »
Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Αν βρώ αλλον εργοδοτη για τα 17 ενσημα που μου λείπουν είναι αναγκη να ειναι φροντιστήριο;; Δε γίνεται να εργαστώ πχ σε καφετερια η οπουδηποτε αλλου εχουν ωρομισθιους;
Επίσης υπαρχει η δυνατοτητα να κανω αίτηση για επιδομα τον Ιουλιο για να πληρωθω τουλαχιστον Ιουλιο ως Σεπτεμβρη; Αφου δε μετρανε οι 2 τελευταιοι μηνες, δε θα μετρανε Μαιος και Ιουνιος αλλα λογικα θα εχει προστεθει ο Απριλης στον οποίο εχω 20 ένσημα και καλυπτω τα 125..ΓΙνεται αυτο;; Ευχαριστώ και πάλι!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2013, 03:27:11 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος TEO FYSIKOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Περίοδοι μέτρησης ενσήμων για το ταμείο ανεργίας (14μηνο, διετία)
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 28, 2011, 05:58:41 μμ »
αν μπεις στην σελίδα του οαεδ θα δεις ότι δεν μετράει η πρόσληψη αλλά η απόληση συνεπώς ο περσυνός απρίλιος και ιούλιος θα μετρήσουν στο 14μηνο σου και δεν θα μετρήσουν οι δυο τελευταίοι μήνες πριν από την αποόλυση.
www.oaed.gr/Pages/SN_58.pg
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 28, 2011, 06:18:48 μμ από TEO FYSIKOS »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Περίοδοι μέτρησης ενσήμων για το ταμείο ανεργίας (14μηνο, διετία)
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 28, 2011, 06:13:13 μμ »
αν μπεις στην σελίδα του οαεδ θα δεις ότι δεν μετράει η πρόσληψη αλλά η απόληση συνεπώς ο περσυνός απρίλιος και ιούλιος θα μετρήσουν στο 14μηνο σου και δεν θα μετρήσουν οι δυο τελευταίοι μήνες πριν από την αποόλυση.
Επίδομα ανεργίας παίρνει και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει στα δύο προηγούμενα, πριν από την απόλυσή του, 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να ...
www.oaed.gr/Pages/SN_58.pg
Μάλλον την μπέρδεψες την Ελένη και επιπλέον νομίζω ότι κάνεις λάθος.

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Περίοδοι μέτρησης ενσήμων για το ταμείο ανεργίας (14μηνο, διετία)
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 28, 2011, 06:18:15 μμ »
αν μπεις στην σελίδα του οαεδ θα δεις ότι δεν μετράει η πρόσληψη αλλά η απόληση συνεπώς ο περσυνός απρίλιος και ιούλιος θα μετρήσουν στο 14μηνο σου και δεν θα μετρήσουν οι δυο τελευταίοι μήνες πριν από την αποόλυση.
Επίδομα ανεργίας παίρνει και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει στα δύο προηγούμενα, πριν από την απόλυσή του, 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να ...
www.oaed.gr/Pages/SN_58.pg

Από τη στιγμή που η eleni2008 πήρε επίδομα ανεργίας το καλοκαίρι κι έκανε νέα σύμβαση εργασίας το φθινόπωρο,χρειάζεται να συγκεντρώσει 125 ένσημα από την ημερομηνία πρόσληψης ως και 2 μήνες πριν την ημερομηνία απόλυσης..
Το θέμα αυτό έχει συζητηθεί πολλές φορές στο τόπικ.
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Περίοδοι μέτρησης ενσήμων για το ταμείο ανεργίας (14μηνο, διετία)
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 28, 2011, 06:20:54 μμ »
Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Αν βρώ αλλον εργοδοτη για τα 17 ενσημα που μου λείπουν είναι αναγκη να ειναι φροντιστήριο;; Δε γίνειται να εργαστώ πχ σε καφετερια η οπουδηποτε αλλου εχουν ωρομισθιους;
Επίσης υπαρχει η δυνατοτητα να κανω αίτηση για επιδομα τον Ιουλιο για να πληρωθω τουλαχιστον Ιουλιο ως Σεπτεμβρη; Αφου δε μετρανε οι 2 τελευταιοι μηνες, δε θα μετρανε Μαιος και Ιουνιος αλλα λογικα θα εχει προστεθει ο Απριλης στον οποίο εχω 20 ένσημα και καλυπτω τα 125..ΓΙνεται αυτο;; Ευχαριστώ και πάλι!
Μπορείς να δουλέψεις οπουδήποτε, ακόμα και σε καφετέρια. Όμως, πρέπει να φροντίσεις να μπαίνουν τα ένσημα από τη δεύτερη εργασία έτσι ώστε να κανέναν μήνα να μην ξεπερνούν τα 25, αλλιώς τζάμπα θα πληρώνεις. Στον ΟΑΕΔ μετράνε μέγιστο 25 ένσημα ανά μήνα.

Οι μήνες που αφαιρούνται είναι οι τελευταίοι δύο πριν την απόλυση, όχι οι τελευταίοι δύο από την αίτηση στον ΟΑΕΔ και πίσω. Για να μη χάσεις μέρες επιδότησης από τον ΟΑΕΔ πρέπει να κάνες την αίτηση το πολύ σε μια εβδομάδα από την απόλυση. Το δικαίωμα να κάνεις, όμως, αίτηση για επιδότηση ανεργίας το έχεις έως και δύο μήνες μετά την ημερομηνία απόλυσης. Εσένα σε συμφέρει να κάνεις την αίτηση μέσα στην πρώτη εβδομάδα από την απόλυσή σου από το φροντιστήριο. Φυσικά αυτό σημαίνει ότι ταυτόχρονα πρέπει να απολυθείς και από την καφετέρια.

Αποσυνδεδεμένος eleni2008

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Περίοδοι μέτρησης ενσήμων για το ταμείο ανεργίας (14μηνο, διετία)
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 28, 2011, 06:42:03 μμ »
Αν με απολύσουν 15 Μαίου δε θα μετρανε τα ενσημα απο 15 Μαρτίου και μετα;Πρεπει δηλαδη η απόλυση ναναι 30 Μαιου για να κερδίσω όλο τον Μαρτη ή δεν εχει σημασία; Το ρωταω γιατι ο Γεναρης τελειωσε και θα πρεπει μεσα στον Φλεβάρη και το μισό Μαρτη να κερδισω απο τον καινουριο εργοδοτη 17 ενσημα και δε μου φτανει ο χρονος γιατι θα ξεπερναω τα 25/ μηνα..Αν ζητησω να απολυθω π.χ. 5 Ιουνίου θα μετρανε τα ενσημα μου ως και 5 Απριλιου ή οι μηνες πανε "στρογγυλά";

Αποσυνδεδεμένος TEO FYSIKOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Περίοδοι μέτρησης ενσήμων για το ταμείο ανεργίας (14μηνο, διετία)
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 28, 2011, 06:53:20 μμ »
Μετρας τις μέρες όχι τους μήνες στρογγυλά. Δηλαδή με απόλυση 5 Ιουνίου μετράς ένσημα μέχρι και 5 απριλίου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2013, 03:28:34 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Περίοδοι μέτρησης ενσήμων για το ταμείο ανεργίας (14μηνο, διετία)
« Απάντηση #41 στις: Ιανουάριος 28, 2011, 06:56:35 μμ »
Αν με απολύσουν 15 Μαίου δε θα μετρανε τα ενσημα απο 15 Μαρτίου και μετα;Πρεπει δηλαδη η απόλυση ναναι 30 Μαιου για να κερδίσω όλο τον Μαρτη ή δεν εχει σημασία; Το ρωταω γιατι ο Γεναρης τελειωσε και θα πρεπει μεσα στον Φλεβάρη και το μισό Μαρτη να κερδισω απο τον καινουριο εργοδοτη 17 ενσημα και δε μου φτανει ο χρονος γιατι θα ξεπερναω τα 25/ μηνα..Αν ζητησω να απολυθω π.χ. 5 Ιουνίου θα μετρανε τα ενσημα μου ως και 5 Απριλιου ή οι μηνες πανε "στρογγυλά";

Αν απολυθείς 15 Μαίου τα ένσημα σου θα μετρήσουν μέχρι 15-3.
Θα υπολογίζεις πως τα ενσημα μετράνε ακριβώς δύο μήνες πριν από την ημερομηνία απόλυσης και στον Οαεδ μετράνε το πολύ 25 ενσημα .
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159772
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 529
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 486
Σύνολο: 492

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.