*

Αποστολέας Θέμα: Περίοδοι μέτρησης ενσήμων για το ταμείο ανεργίας (14μηνο, διετία)  (Αναγνώστηκε 99286 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ

Θα μπορούσες να γίνει λίγο πιο συγκεκριμένος/η; Γιατί να είναι πάντα 117 οι ημέρες εργασίας και ποιες περιόδους αφορούν;
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος masi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γεια σου jak_13! Είμαι καθηγήτρια σε Φροντιστήριο Μέσης Εκπαίδευσης. Τελευταία φορά πήρα επίδομα το 2014 και τη συνέχιση αυτού το 2015. Τώρα θα υπολογιστούν από Ιούνιο 2015 έως Ιούλιο 2016, οπότε και απολύομαι, πλην των τελευταίων 2 μηνών. (Αίτηση για επίδομα κάνω τέλος Ιουλίου). Συνεπώς για την προαναφερόμενη περίοδο, τα ένσημά μου θα είναι 117. Το ίδιο και του χρόνου και πάει λέγοντας... Ελπίζω να έγινα κατανοητή :)

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ

Καλησπέρα masi! Πράγματι αν είναι διάσπαρτα τα ένσημα μέσα στο 14μηνο τότε ίσως να έχεις πρόβλημα. Ωστόσο, για να σου πω με σιγουριά θα ήθελα να γνωρίζω την ακριβή κατανομή των ημερών εργασίας διότι μου κάνει εντύπωση πώς βγαίνουν κάθε χρόνο ακριβώς οι ίδιες.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος masi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πάντα 3 ημέρες την εβδομάδα, πλην Ιουνίου και Ιουλίου, οπότε και έχω μόνο μία παρουσία για καθεμία από τις 5 εβδομάδες του θερινού προγράμματος.... Σ' ευχαριστώ για την απάντηση και το ενδιαφέρον. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ

Όντως υπάρχει πρόβλημα. Αφού σε απασχολεί όλο το χρόνο θα μπορούσε να "απλώσει" λίγο τα ένσημα χωρίς να επιβαρυνθεί καθόλου.
Να είσαι καλά.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος masi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μακάρι να γίνει έτσι, jak_13! Θα το επιδιώξω, μήπως και καταφέρω κάτι. Να σου πω την αλήθεια, έχω ζητήσει να απασχολούμαι 4 μέρες, αλλά δεν λειτούργησε βάσει προγράμματος. Ίδωμεν!
Να είσαι καλά, σε ευχαριστώ και πάλι.

Αποσυνδεδεμένος giotaT

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γεια σας συνάδελφοι!μια ερωτηση θελω να κάνω....τους 2 τελευταίους μηνες ενσημων που μας δίνει ο εργοδότης δεν μετράνε για το ταμείο ανεργίας;

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Γεια σας συνάδελφοι!μια ερωτηση θελω να κάνω....τους 2 τελευταίους μηνες ενσημων που μας δίνει ο εργοδότης δεν μετράνε για το ταμείο ανεργίας;

Δεν μετράνε, γι`αυτό η καταμέτρηση γίνεται για το 14μηνο. Στην ουσία είναι για ένα χρόνο αφού εξαιρεθούν οι δύο τελευταίοι μήνες.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος nikivvv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Περίοδοι μέτρησης ενσήμων για το ταμείο ανεργίας (14μηνο, διετία)
« Απάντηση #316 στις: Αύγουστος 17, 2016, 08:17:35 μμ »
Καλησπέρα, έχω δύο πολύ σημαντικές και επέιγουσες ερωτήσεις.
Είμαι ωρομίσθια καθηγήτρια σε φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης και έχω λάβει τα 3 προηγούμενα χρόνια ταμείο ανεργίας. Στον οαεδ σήμερα μου είπαν ότι αφού πέρυσι είχα επίδομα ο υπολογισμός των ενσήμων γίνεται από τη λήξη του προηγούμενου επιδόματος μεχρι και 2 μήνες πριν την απόλυση. Δηλα΄δη δεν ισχύει ο γενικός κανόνας 125 ένσημα τους τελευταίους 14 μηνες χωρις τους 2. Είναι σωστό αυτό;; Μου μετράει δηλαδή ένσημα μόνο από Σεπτέμβρη μέχρι Μάρτη.
Επίσης 1 ημέρα εργασίας = 1 ένσημο;;;;;; Η παίζουν ρόλο και οι ώρες και το ωρομίσθιο. Μία ώρα μόνο σε ένα φροντιστήριο την εβδομάδα δε μου δίνει ένα ένσημο;;;

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Περίοδοι μέτρησης ενσήμων για το ταμείο ανεργίας (14μηνο, διετία)
« Απάντηση #317 στις: Αύγουστος 17, 2016, 08:51:24 μμ »

Καλησπέρα. Ο γενικός κανόνας ισχύει, όπως ισχύει και ο υπολογισμός του αριθμού των ενσήμων από τη λήξη του προηγούμενου επιδόματος, δηλαδή τα ίδια ένσημα δε μπορούν να υπολογισθούν δύο φορές.
Όσο για το αν είναι κάθε μέρα εργασίας και ένα ένσημο, αυτό εξαρτάται από το ημερομίσθιο.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος nikivvv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Περίοδοι μέτρησης ενσήμων για το ταμείο ανεργίας (14μηνο, διετία)
« Απάντηση #318 στις: Αύγουστος 17, 2016, 10:21:12 μμ »
Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Δεν τίθεται θέμα περί υπολογισμού των ενσήμων δύο φορές, αφού ούτως ή άλλως τα ένσημα του Απριλίου και του Μαίου δεν είχαν μετρηθεί στην προηγούμενη επιδότηση (είναι οι δύο τελευταίοι μήνες που αφαιρούνται). Μετά από πολύ ψάξιμο και αφού βρήκα εγκυκλίους του 1985 και του 2013, βρήκα ότι όντως η μέτρηση των ενσήμων ξεκινά από τη λήξη της προηγούμενης επιδότησης... Αυτό όμως δυστυχώς δεν ανγράφεται πουθενα στις πρυποθέσεις του οαεδ και το βρήκα μόνο όταν ανέτρεξα στις εγκυκλίους τους...Αυτό είναι γελοίο κατά τη γνώμη μου και θα το θέσω ως θεμα στον προιστάμενο του οαεδ.

Τώρα όσον αφορά για την άλλη σας απάντηση , θα το εκτιμούσα αν μπορούσατε να μου πείτε λίγες περισσότερες πληροφορίες για το πως σχετίζεται ο αριθμός των ενσήμων με το ημερομίσθιο. ή έστω αν γνωρίζετε που μπορώ να ανατρέξω για να το μάθω γιατί μετά από πολύ ψάξιμο στο internet δεν κατάφερα να λύσω την απορία μου. Ευχαριστώ και πάλι!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Περίοδοι μέτρησης ενσήμων για το ταμείο ανεργίας (14μηνο, διετία)
« Απάντηση #319 στις: Αύγουστος 18, 2016, 05:05:05 πμ »

Μοιάζει παράδοξο τα ένσημα που δεν υπολογίζονται να απαιτούνται για τον υπολογισμό του επιδόματος ανεργίας αλλά αυτόν τον τρόπο επινόησαν για να εμποδίσουν τις επαναλαμβανόμενες σκόπιμες επιδοτήσεις.

Για το θέμα των ενσήμων, θα πρέπει το ημερομίσθιο του εργαζόμενου να υπερβαίνει το τεκμαρτό ημερομίσθιο της 1ης ασφαλιστικής κλάσης του ΙΚΑ που σήμερα ανέρχεται στα 11,06 €, για να υπολογισθεί ως ένσημο.

Παρακαλώ!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Περίοδοι μέτρησης ενσήμων για το ταμείο ανεργίας (14μηνο, διετία)
« Απάντηση #320 στις: Αύγουστος 18, 2016, 03:56:33 μμ »
Διαβάζοντας τα παραπάνω έχω την εξής απορία: πήρα μέρος της συνέχειας του προηγούμενου ταμείου μου και το διέκοψα λογω έναρξης σύμβασης θερινής εργασίας, που αναμένεται να ολοκληρωθεί μέχρι τα τέλη Αυγούστου. Επειδή έχω μπερδευτεί με την καταμέτρηση ενσήμων όπως τα διάβαζα, πότε θα πρέπει να λήξει η σύμβασή μου αυτή ώστε να δικαιούμαι ταμείο; Σημειωτέον ότι η προηγούμενη σύμβασή μου ως αναπληρώτρια ήταν από 22/01-21/06. Μπορεί κάποιος να μου πει πόσα ένσημα χρειάζομαι για ταμείο και ποιο είναι το προβλεπόμενο διάστημα καταμέτρησης;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Περίοδοι μέτρησης ενσήμων για το ταμείο ανεργίας (14μηνο, διετία)
« Απάντηση #321 στις: Αύγουστος 18, 2016, 05:22:36 μμ »
Εφόσον η σύμβασή σου ως αναπληρώτρια ήταν για 5 μήνες ακριβώς, έχεις συγκεντρώσει 125 ένσημα ως 21/6.
Αν απολυθείς οποτεδήποτε μετά τις 21/8 (το δίμηνο 21/6-21/8 αφαιρείται) και παίρνεις 5 μήνες ταμείο ανεργίας.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 324
Σύνολο: 328

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.