*

Αποστολέας Θέμα: ειδικη διδακτικη αρχαιων  (Αναγνώστηκε 17972 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 955
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη αρχαιων
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 11, 2009, 03:33:23 μμ »
επειδη δεν μπορω να  επισυναψω το σχεδιο  λογω μεγεθους, οποιος θελει ας μου στειλει προσωπικο μνμ με το μειλ του

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ειδικη διδακτικη αρχαιων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:24:53 »

Αποσυνδεδεμένος _Apostolia_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη αρχαιων
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 15, 2009, 09:45:10 μμ »
επειδη δεν μπορω να  επισυναψω το σχεδιο  λογω μεγεθους, οποιος θελει ας μου στειλει προσωπικο μνμ με το μειλ του
xarakara,χάρηκα πάρα πολύ όταν είδα πως έχει κάποιος την διάθεση και την ευγενή καλοσύνη να βοηθήσει στέλνοντας το ίδιο του το σχέδιο!Σ'ευχαριστούμε πολύ και μόνο που το σκέφτηκες!
Όπως έχω πει και σε άλλο τόπικ έχω ταλαιπωρηθεί πάρα πολυ με αυτό το μάθημα,σε σημείο να μη θέλω να ξαναδώσω πάλι σε αυτόν τον διαγωνισμό! Φέτος ήταν η τριτη μου φορά! Τις 2 προηγουμενες κατάφερνα βαθμολογίες λίγο πάνω από την βάση χώρις να έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα ομολογώ!Φέτος όμως είχα πραγματικές ελπίδες!Προσπάθησα πολύ,με φροντιστηρια και αρκετη εξασκηση,αλλα μου ηρθε ένας απογοητευτικός έως και ταπεινωτικός βαθμος!Πραγματικά σοκαρίστηκα,δεδομένου οτι τα είχα παει αρκετα καλα στο γνωστικο!Αν πραγματικα ισχύει η πρότασή σου,θα ηθελα πολυ να παρω μια γεύση απο ενα γραπτο με τόσο καλή βαθμολογια!Θα με βοηθούσε πραγματικα...!Να σου στείλω το email μου?

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη αρχαιων
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 15, 2009, 09:46:04 μμ »
επειδη δεν μπορω να  επισυναψω το σχεδιο  λογω μεγεθους, οποιος θελει ας μου στειλει προσωπικο μνμ με το μειλ του

Ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου! :)

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη αρχαιων
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 15, 2009, 09:58:22 μμ »
Δείτε κι εδώ τις απαντήσεις από τα φροντιστήρια Καρφή.
http://www.karfis.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=69&Itemid=73

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ειδικη διδακτικη αρχαιων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:24:53 »

Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη αρχαιων
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 15, 2009, 10:04:03 μμ »
επειδη δεν μπορω να  επισυναψω το σχεδιο  λογω μεγεθους, οποιος θελει ας μου στειλει προσωπικο μνμ με το μειλ του

Ευχαριστούμε πολύ xarakara!!  :)

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 955
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη αρχαιων
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 16, 2009, 08:33:39 πμ »
εγω το 2ο ερωτημα το απαντησα σαν γνωστικο.το σχεδιο του καρφη για το 2ο μου φαινεται ελλιπες.εσεις τι λετε;ωστοσο το σχεδιο για το 1ο ηταν αρκετα καλο αλλα νομιζω οτι θα επρεπε να δινει και οδηγιες για την περιληψη.εγω παντως δεν εγραψα περιληψη απο οσα θυμαμαι.

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη αρχαιων
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 16, 2009, 11:04:04 πμ »
κ οπως μου το ειχε πει η νυφη μου ειναι σα να λες σε καποιον να κανει κοτοπουλο με πατατες. θα βαλει σιγουρα το κοτοπουλο κ τις πατατες θα βαλει ομως κ λαδι κ ριγανι κ αλατακι κτλ. αλλιως ειναι ανοστο αν βαλει μονο κοτοπουλο κ πατατες  ;)
κ παλι συγγνωμη για το μακροσκελες μου μηνυμα
εγώ πάντως τόσα χρόνια τους σερβίρω σκέτο και ανάλατο κοτόπουλο με πατάτες (σκέτο και ξερό σχέδιο, αδιάβαστη στο γνωστικό-εκτός από το 2007) και πήρα για τη συνταγή αυτή τέσσερις φορές 75.
Φέτος το μελέτησα το κοτόπουλο και τις πατάτες (πολύ καλή γνώση του γνωστκού), έβαλα αλατάκι πιπεράκι ό,το ωραίο είχε ο μπαξές, άσε που το κοτόπουλο ήταν καλοαναθρεμμένο, βιολογικής καλλιέργειας που λέμε και το λιγουρεύτηκα έτσι ωραίο που ήταν και ....
αντί να φάω κοτόπουλο.... πήρα τον μπ....λο 53!!!
πέτυχα τον ανορεξικό διορθωτή μάλλον ή μάλλον δεν δοκίμασε καθόλου το κοτόπουλό μου!!!

Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη αρχαιων
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 16, 2009, 12:28:03 μμ »

Άσχετο: όταν βάζουμε στο τέλος βιβλιογραφία στην ειδική προφανώς εννοούμε για το γνωστικό... πχ για Όμηρο από αυτή που δίνει το βιβλίο του καθηγητή; 4-5 βιβλία θα βάλω; πώς επιλέγετε ποιά βιβλία; γιατί σιγά μη διαβάσω 4-5 βιβλία για Όμηρο...
Αν μπορεί κάποιος ας διευκρινήσει το κομμάτι της βιβλιογραφίας.

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη αρχαιων
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 16, 2009, 12:30:38 μμ »
εγω δεν εβαλα καθολου βιβλιογραφια...δεν τη θεωρω απαραιτητη..

Αποσυνδεδεμένος goldy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη αρχαιων
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 16, 2009, 12:36:37 μμ »
επειδη δεν μπορω να  επισυναψω το σχεδιο  λογω μεγεθους, οποιος θελει ας μου στειλει προσωπικο μνμ με το μειλ του
Ευχαριστώ πολύ xarakara!!!

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 955
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη αρχαιων
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 16, 2009, 12:39:23 μμ »
βιβλιογραφια βαζουμε  απο το γνωστικο.εγω την θεωρω απαραιτητη.αλλωστε την δινει και το βιβλιο του καθηγητη.απο ομηρο μπορεις να βαλεις μαρωνιτη .π.χ ομηρικα μεγαθεματα , Αναζήτηση και νόστος του Οδυσσέα -  Η διαλεκτική της Οδύσσειας.εγω π.χ φετος εβαλα ενα περιοδικο την νεα παιδεια που εκνε αναλυση της σκηνης  γλαυκου -διομηδη. και αν θυμαμαι, μονο αυτο προλαβα να γραψω γιατι την ειχα αφησει για το τελος και δεν εγραψα τιποτα αλλο. φυσικα αναφρε και το βιβλιο του καθηγητη , περιοδικο φιλολογος , τευχος 33-34(δεν ειμαι βεβαιη) για τυπικες σκηνες-ορολογια

Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη αρχαιων
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 16, 2009, 12:48:51 μμ »
εγω δεν εβαλα καθολου βιβλιογραφια...δεν τη θεωρω απαραιτητη..


Ούτε και εγώ είχα βάλει Ελένη. Αλλά ας το έχουμε υπόψη μας...

βιβλιογραφια βαζουμε  απο το γνωστικο.εγω την θεωρω απαραιτητη.αλλωστε την δινει και το βιβλιο του καθηγητη.απο ομηρο μπορεις να βαλεις μαρωνιτη .π.χ ομηρικα μεγαθεματα , Αναζήτηση και νόστος του Οδυσσέα -  Η διαλεκτική της Οδύσσειας.εγω π.χ φετος εβαλα ενα περιοδικο την νεα παιδεια που εκνε αναλυση της σκηνης  γλαυκου -διομηδη. και αν θυμαμαι, μονο αυτο προλαβα να γραψω γιατι την ειχα αφησει για το τελος και δεν εγραψα τιποτα αλλο. φυσικα αναφρε και το βιβλιο του καθηγητη , περιοδικο φιλολογος , τευχος 33-34(δεν ειμαι βεβαιη) για τυπικες σκηνες-ορολογια


δηλαδή να γράψω μέσα ως πρώτο το βιβλίο καθηγητή; αυτό εννοείς; και από εκεί και πέρα 2-3 βιβλία και περιοδικά σωστά το κατάλαβα;
Εποπτικό υλικό; πχ CD, φωτογραφίες κτλ έβαλες; Αυτά ισχύουν λογικά και σε άλλες διδακτικές; είμαι λίγο άσχετη με το άθλημα και προσπαθώ να βγάλω κανένα συμπέρασμα..  :)

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 955
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη αρχαιων
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 16, 2009, 12:53:55 μμ »
ναι!περιοδικα, βιβλια, ο,τι εχει το βιβλιο του καθηγητη, βαλτο.βεβαια να σχετιζεται με το θεμα. π.χ αυτα του μαρωνιτη για τα φετινα δεν ενδεικνυνται. και τα εποπτικα μεσα ειναι αυτα που ανεφερες και κολλανε σε ολες τις διδακτικες. μη νομιζεις και γω στον φετινο διαγωνισμο  εντρυφησα στο θεμα μετα τον προηγουμενο ασεπ , οπου ο ενας μου εβαλε 73 και ο αλλος 50!αρα σκεφτηκα κατι δεν κανω καλα. κατι που να ειναι για τους περισσοτερους αποδεκτο.εποπτικα μεσα εβαλα ,γιατι συνδεσα το θεμα μου με τη λογοτεχνια( π.χ ευριπιδη-ελενη ) και την τεχνη(γκουερνικα-πικασσο)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 16, 2009, 12:56:55 μμ από xarakara »

Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη αρχαιων
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 16, 2009, 01:04:26 μμ »
ναι!περιοδικα, βιβλια, ο,τι εχει το βιβλιο του καθηγητη, βαλτο.βεβαια να σχετιζεται με το θεμα. π.χ αυτα του μαρωνιτη για τα φετινα δεν ενδεικνυνται. και τα εποπτικα μεσα ειναι αυτα που ανεφερες και κολλανε σε ολες τις διδακτικες. μη νομιζεις και γω στον φετινο διαγωνισμο  εντρυφησα στο θεμα μετα τον προηγουμενο ασεπ , οπου ο ενας μου εβαλε 73 και ο αλλος 50!αρα σκεφτηκα κατι δεν κανω καλα. κατι που να ειναι για τους περισσοτερους αποδεκτο.

Ευχαριστώ xaracara. Ναι, αυτό σκέφτομαι και εγώ.
Φέτος πήρα ένα 69 διδακτική έχοντας κάνει μια τρελή πατάτα και γι΄αυτό λέω πως ήμουν τυχερή. Θα είμαι όμως ξανά;  Αυτό που θέλω να κάνω είναι ένα αξιοπρεπές σχέδιο που να πάρει έστω τόσο. Ακούω κάτι 40άρια και διστάζω να βασιστώ μόνο στην έμπνευσή μου και την επόμενη φορά... γιατί αυτό μπορει να πετύχει μπορεί και όχι. Ένα πλήρες σχετικά σχέδιο και για τον πιο απαιτητικό διορθωτή ένα 65-70 δε θα σου δώσει;;   ??? Μακάρι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162188
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 696
Σύνολο: 715

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.