*

Αποστολέας Θέμα: Μόνιμοι και αναπληρωτές εκπαιδευτικοί θα καλύπτουν τις κενές θέσεις στα σχολεία  (Αναγνώστηκε 3575 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Puma

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
    • Προσωπική σελίδα
Μόνιμοι και αναπληρωτές εκπαιδευτικοί θα καλύπτουν τις κενές θέσεις στα σχολεία


Της ΛΙΑΣ ΝΙΚΗΤΑΚΗ
Απογευματινή
 

Την κατάργηση του θεσμού των ωρομισθίων εκπαιδευτικών και την αντικατάστασή του από μεγαλύτερο αριθμό μόνιμων διορισμών, με παράλληλη διατήρηση του θεσμού των αναπληρωτών, μελετά σύμφωνα με πληροφορίες ο υπουργός Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων Άρης Σπηλιωτόπουλος.

 

Στις προθέσεις του υπουργού είναι να σταματήσει να υπάρχει αυτή η ιδιότυπη «ομηρία» των εκπαιδευτικών, το καθεστώς της απασχόλησης με ωριαία αποζημίωση που δεν συνάδει με τη βαρύτητα του λειτουργήματος το οποίο επιτελούν. Παράλληλα εξετάζεται σοβαρά το ενδεχόμενο ενεργοποίησης του συστήματος αξιολόγησης των εκπαιδευτικών, γι’ αυτό χθες σε δηλώσεις του μετά τη συνεδρίαση της Πολιτικής Επιτροπής για την Παιδεία ο κ. Σπηλιωτόπουλος τόνισε ότι «χρειάζονται αλλαγές, οι οποίες ενδέχεται να δημιουργήσουν την αίσθηση των συγκρούσεων με κατεστημένες νοοτροπίες και λογικές». Και πρόσθεσε ότι «επιχειρούμε, εκεί που απαιτούνται ρήξεις και τομές, αυτές να είναι με τη μεγαλύτερη δυνατή συναίνεση», χαρακτηρίζοντας γι’ άλλη μια φορά «υπεύθυνη» τη στάση όσων αποφάσισαν να συμμετέχουν στο διάλογο και σημειώνοντας ότι «εμείς εξετάζουμε τις προτάσεις και τις θέσεις και εκείνων που αποφάσισαν να μη συμμετέχουν».

 

Το πόρισμα του Συμβουλίου Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης υπό τον καθηγητή Γιώργο Μπαμπινιώτη αναμένεται τον Οκτώβριο και ακολούθως, όπως είπε ο υπουργός, «θα προχωρήσουμε με ταχείς ρυθμούς, χωρίς αιφνιδιασμούς και με την ίδια προσήλωση στις δημοκρατικές διαδικασίες και στη συναίνεση, στο νομοθετικό έργο που απαιτείται».

 

Για την έως τώρα πορεία του εθνικού διαλόγου για την Παιδεία ο καθ’ ύλην αρμόδιος υπουργός επρόκειτο να ενημερώσει σήμερα τον πρωθυπουργό Κώστα Καραμανλή στο Μέγαρο Μαξίμου, ενώ μία ώρα αργότερα -στις 12 το μεσημέρι- είναι προγραμματισμένη η πρώτη κατ’ ιδίαν συνάντηση του πρωθυπουργού με τον κ. Μπαμπινιώτη.

 

Χθες, ο κ. Σπηλιωτόπουλος επεσήμανε ότι «η ριζική μεταρρύθμιση του Λυκείου και του συστήματος εισαγωγής στην ανώτατη εκπαίδευση, καθώς και οι συνακόλουθες αλλαγές στο Γυμνάσιο και το σύστημα τεχνικής εκπαίδευσης αποτελούν διακηρυγμένες προτεραιότητες της κυβέρνησης, οι οποίες μπορούν να προχωρήσουν με συναίνεση και να διαμορφώσουν μια νέα εκπαιδευτική πραγματικότητα για τη χώρα». Κομβικό σημείο η αποσύνδεση του Λυκείου από τον τρόπο εισαγωγής στα Πανεπιστήμια.

 

Για τα νέα βιβλία και την αναμόρφωση των αναλυτικών προγραμμάτων, με στόχο την αναβάθμιση των σπουδών στο Λύκειο, μίλησε η εκπρόσωπος της Ν.Δ. Κρινιώ Κανελλοπούλου.

 

Το Εθνικό Απολυτήριο

Από πλευράς της αξιωματικής αντιπολίτευσης, η πολιτική εκπρόσωπος του ΠΑΣΟΚ για θέματα Παιδείας Άννα Διαμαντοπούλου κατέθεσε πλαίσιο προτάσεων, που περιλαμβάνει μεταξύ άλλων:

Αναμόρφωση των προγραμμάτων σπουδών στο Λύκειο, με εισαγωγή μαθημάτων επιλογής που θα διευρύνονται από τάξη σε τάξη, καθώς και σταδιακό περιορισμό των γνωστικών αντικειμένων, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα μειωθεί ο συνολικός χρόνος εργασίας μαθητών και εκπαιδευτικών στο σχολείο. Θα εξακολουθήσουν να προσφέρονται όλα τα σημερινά (ή και περισσότερα) μαθήματα, οι μαθητές όμως θα επιλέγουν μικρότερο αριθμό μαθημάτων, με καθένα από τα οποία θα ασχολούνται περισσότερο χρόνο στο σχολείο. Σε σχέση με το σύστημα πρόσβασης στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, προβλέπεται ότι εφόσον το εθνικό απολυτήριο θα πιστοποιεί ουσιαστικές γνώσεις, η κατοχή του θα διασφαλίζει θέση σε Πανεπιστήμια ή ΤΕΙ. Οι εξετάσεις για το εθνικό απολυτήριο θα διεξάγονται κεντρικά και με διαδικασίες αντίστοιχες των σημερινών, ενώ τα θέματα θα επιλέγονται από σχετική τράπεζα στην οποία θα περιλαμβάνεται σταθμισμένης δυσκολίας μεγάλη πληθώρα θεμάτων. Τα Ιδρύματα θα ορίζουν μαθήματα και συντελεστές βαρύτητας που θα λαμβάνονται υπόψη για την εισαγωγή φοιτητών στις σχολές τους. Οι μαθητές θα μπορούν να υποβάλλουν αίτηση για εισαγωγή σε όσες σχολές επιθυμούν.

 

Παπαγαλία τέλος

«Μακάρι όλα στην Ελλάδα να πήγαιναν τόσο καλά όσο ο εθνικός διάλογος για την Παιδεία», ήταν το σχόλιο του εκπροσώπου του Λαϊκού Ορθόδοξου Συναγερμού Αδώνιδος Γεωργιάδη, μετά τη συνεδρίαση της Πολιτικής Επιτροπής για την Παιδεία, υπό τον υπουργό Άρη Σπηλιωτόπουλο, παρουσία του προέδρου του Συμβουλίου Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Γιώργου Μπαμπινιώτη. Σε δηλώσεις του, ο κ. Γεωργιάδης επεσήμανε ότι «το σημαντικότερο θα είναι να βγαίνει ένας μαθητής από το σχολείο όχι εθισμένος στην παπαγαλία και την αποστήθιση, αλλά στο να έχει αποκτήσει έστω και στοιχειωδώς κριτική σκέψη».




Τι λέτε ότι μπορεί να σημαίνει το παραπάνω για τους Πληροφορικάριους?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ekpaideytikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ότι θα διοριστουν οι απόφοιτοι του Παν. Πειραιά εφόσον μέσα σε ένα βράδυ τους αναγνωρίζει Παιδαγωγική επάρκεια. Άρα φωτογραφικοί διορισμοί απόφοιτων μόνο ενός Πανεπιστημίου και όλοι όσοι δουλεύουν τρια τέσσερα χρόνια ως ωρομίσθιοι ας αλλάξουν δουλειά.

Αν σημαίνει κάτι άλλο ας μου το πει κάποιος.
"Let's get together and feel all right" ΠΕ86.ΕΑΕ

Αποσυνδεδεμένος carina

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ότι θα διοριστουν οι απόφοιτοι του Παν. Πειραιά εφόσον μέσα σε ένα βράδυ τους αναγνωρίζει Παιδαγωγική επάρκεια. Άρα φωτογραφικοί διορισμοί απόφοιτων μόνο ενός Πανεπιστημίου και όλοι όσοι δουλεύουν τρια τέσσερα χρόνια ως ωρομίσθιοι ας αλλάξουν δουλειά.

Αν σημαίνει κάτι άλλο ας μου το πει κάποιος.

Ίσως ότι οι ωρομίσθιοι θα γίνουν αναπληρωτές και κάποιοι αναπληρωτές μόνιμοι;

Αποσυνδεδεμένος ekpaideytikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ότι θα διοριστουν οι απόφοιτοι του Παν. Πειραιά εφόσον μέσα σε ένα βράδυ τους αναγνωρίζει Παιδαγωγική επάρκεια. Άρα φωτογραφικοί διορισμοί απόφοιτων μόνο ενός Πανεπιστημίου και όλοι όσοι δουλεύουν τρια τέσσερα χρόνια ως ωρομίσθιοι ας αλλάξουν δουλειά.

Αν σημαίνει κάτι άλλο ας μου το πει κάποιος.

Ίσως ότι οι ωρομίσθιοι θα γίνουν αναπληρωτές και κάποιοι αναπληρωτές μόνιμοι;
Μακάρι...... Όλοι αυτό θέλουμε αλλα βλάπω αρκετές συντεχνιακές κινήσεις που με τρομάζουν....
"Let's get together and feel all right" ΠΕ86.ΕΑΕ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Ο κλάδος της Πληροφορικής στα σχολεία έκλεισε. Αυτή είναι η ουσία.
Όσοι δεν πρόλαβαν να διοριστούν καλύτερα να ψάξουν κι άλλες επαγγελματικές
λύσεις. Αφήστε που και με τους μισθούς των νέων δημοσίων υπαλλήλων από
1/1/2010 δε θα αξίζει κι όλας να ασχοληθεί κανείς.

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 506
    • Προφίλ
Ότι θα διοριστουν οι απόφοιτοι του Παν. Πειραιά εφόσον μέσα σε ένα βράδυ τους αναγνωρίζει Παιδαγωγική επάρκεια. Άρα φωτογραφικοί διορισμοί απόφοιτων μόνο ενός Πανεπιστημίου και όλοι όσοι δουλεύουν τρια τέσσερα χρόνια ως ωρομίσθιοι ας αλλάξουν δουλειά.

Αν σημαίνει κάτι άλλο ας μου το πει κάποιος.
Δεν κατάλαβα πως θα διοριστούν? Κενά στον κλάδο μας δεν υπάρχουν, άλλος ΑΣΕΠ δεν θα γίνει αφού δεν υπάρχουν κενά. Απλά θα τους δώσουν μόνιμη δουλεία με την ωρομισθία.
Στο φετινό ΑΣΕΠ δεν νομίζω να τους αναγνωρίσουν γιατί δεν γίνεται να αλλάξει η προκήρυξη.
Λογικά όμως οι 34 που διορίζονται θα είναι από του Πειραιά, γιατί όπως λένε η σχολή τους είναι ειδική για καθηγητές, άρα θα έγραψαν πολύ καλύτερα από εμάς στον ΑΣΕΠ τόσο στα παιδαγωγικά όσο και στο γνωστικό.

Αποσυνδεδεμένος aktorion

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Ότι θα διοριστουν οι απόφοιτοι του Παν. Πειραιά εφόσον μέσα σε ένα βράδυ τους αναγνωρίζει Παιδαγωγική επάρκεια. Άρα φωτογραφικοί διορισμοί απόφοιτων μόνο ενός Πανεπιστημίου και όλοι όσοι δουλεύουν τρια τέσσερα χρόνια ως ωρομίσθιοι ας αλλάξουν δουλειά.

Αν σημαίνει κάτι άλλο ας μου το πει κάποιος.
Λογικά όμως οι 34 που διορίζονται θα είναι από του Πειραιά, γιατί όπως λένε η σχολή τους είναι ειδική για καθηγητές, άρα θα έγραψαν πολύ καλύτερα από εμάς στον ΑΣΕΠ τόσο στα παιδαγωγικά όσο και στο γνωστικό.
Με ποιά ακριβώς λογική άμα ξέρεις καλά τα παιδαγωγικά ξέρεις και το γνωστικό. Μάλλον το αντίθετο συμβαίνει γιατί έχω την εντύπωση οτι κάνεις αντίστοιχα λιγότερα μαθήματα πληροφορικής. Επίσης προσωπική εντύπωση είναι οτι τα παιδαγωγικά μαθήματα σε κάνεις να νιώθεις λίγο περίεργα (εμένα με κάναν να νιώθω αρκετα χαζός παντως ομολογώ όταν διάβαζα για ΑΣΕΠ πρώτη φορά στην ζωή μου) οπότε δεν συμφωνώ με το παραπάνω συμπέρασμα.

Πάντως το πλεονέκτημα που δίνεται στον διαγωνισμό είναι απαράδεκτο και αβάσιμο μιας και σου δίνει "άπειρα μόρια" απαξ και πιάσεις την βάση και όχι απλά κάποια επιπλέον μόρια ως προσόν.

Σε ότι αφορά το σχόλιο του ekpaideutikos +1 με τα τσαρούχια

Αποσυνδεδεμένος NAS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Ο Αρης θα μας κάνει όλους μόνιμους και αναπληρωτές ... χαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχχαχαχααχαχ ... Ακομα και αν δεν είναι φωτογραφική αυτή η ρύθμιση (όπως πολυ σωστά αναφέρθηκε ) ένα είναι το σχόλιο μου ... ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΕΣ Μ@@ΚΙΕΣ
o...ΑΜΩ της γειτονιάς σου

Αποσυνδεδεμένος solar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
ΜΕ 20 ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ ΠΕ 19-20 ΣΤΑ ΣΜΕΑ ΘΑ ΚΑΛΥΨΟΥΝ ΤΑ ΚΕΝΑ??
ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ?? ΞΑΦΝΙΚΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΟΡΙΣΤΙΚΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΔΑΜΕ Κ ΣΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΟΙ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ??

Αποσυνδεδεμένος nanakimou

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Βλέπω ότι υπάρχει μεγάλη αδικία στον κλάδο σας και θα σας πρότεινα να κινητοποιηθείτε στέλνοντας mail στα Μ.Μ.Ε… πιστεύω ότι είναι ο μόνος τρόπος για να διεκδικήσετε αυτά που σας ανήκουν! Ο περισσότερος κόσμος θεωρεί ότι στην εκπαίδευση υπάρχουν μόνο οι νηπιαγωγοί, οι δάσκαλοι και οι καθηγητές (εννοώντας φιλολόγους)!!! Είναι προεκλογική περίοδος και θα τους πόναγε πολύ αν δημοσιοποιούσατε ότι η σχολική χρόνια έχει αρχίσει σχεδόν ένα μήνα τώρα και στις αίθουσες δεν υπάρχει κανένας καθηγητής πληροφορικής, ούτε διοριστέος ούτε αναπληρωτής!!

Εγώ είμαι νηπιαγωγός και οι συνάδελφοι μου σε αυτό το forum κάθε μέρα στέλνανε mail και μηνύματα στην εκπομπή της Τσαπανίδου (net) και όχι μόνο, το αποτέλεσμα είμαστε ήδη στην τέταρτη φάση αναπληρωτών και πάμε για πέμπτη! Τώρα θα μου πείτε ότι ο κλάδος μου έχει καλύτερη απορρόφηση, ναι έχει και εμείς «γκρινιάζουμε» και διεκδικούμε ακόμα τις θέσεις που αν και έχουν ανακοινωθεί δεν έχουν καλυφθεί…πόσο δίκιο μάλλον έχετε εσείς! Γιατί να μην έχουν βγει οι οριστικοί σας πίνακες; Την κολλητή μου την πήραν τηλέφωνο στις 31/8 για επιβεβαίωση δικαιολογητικών, τι έκαναν 8 μέρες πριν βγει η ανακοίνωση «Αναστολή διαδικασιών προσλήψεων κατά την προεκλογική περίοδο»;

Υ.Γ. Συγνώμη αν σας κούρασα, εύχομαι ότι καλύτερο σε όλους!!!

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
nanakimou δεν μπορείς να φανταστείς πόσες επιστολές, διαμαρτυρίες έχουμε στείλει σε εφημερίδες,ΑΣΕΠ, ΥΠΕΠΘ,Τσαπανίδου κλπ. Κανείς όμως δεν ενδιαφέται για εμάς, όπως και για τις Τεχνικές Ειδικότητες...

Την τελευταία φορά που επικοινώνησα με τη ΝΕΤ και την εκπομπή της Τσαπανίδου, απάντησε μία αγενέστατη υπάλληλος, η οποία μου είπε"Δεν μπορούμε να βγάλουμε άκρη με το ΑΣΕΠ! Είπαν ότι δεν πρόκειται να βγάλουν αποτελέσματα πριν τις εκλογές"

Δε ξέρω αν μπορούσαμε να κάνουμε κάτι άλλο, αλλά εδώ και 15 μέρες αυτό κάνουμε, στέλνουμε επιστολές...Αποτέλεσμα; Μία τρύπα στο νερό...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 443
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 373
Σύνολο: 381

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.129 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.