*

Αποστολέας Θέμα: Κανείς αποσπασμένος στο Υπουργείο Παιδείας (κεντρική υπηρεσία);;  (Αναγνώστηκε 6454 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mac190604

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, όπως την έχω φανταστεί!
    • Προφίλ
    • http://lisari.blogspot.com

Και μην ξεχνάτε ότι ενώ αυτή την εποχή όλοι όσοι είστε στα σχολεία κάθεστε εμείς στο υπουργείο δουλεύουμε σκληρά μέσα στη ζέστη.

Δεν καθόμαστε, είναι αναρρωτική άδεια από την σχολική σεζόν!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος thecooler

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
bernoulli δεν σας έχουν αρκουδίσιον στο υπουργείο ? Οχι τίποτ'αλλο αλλα ζεσταίνεται γρήγορα και ο φραπέςςςςςς. Μιλάμε για εργασιακό μεσαίωνα

Και σοβαρά τώρα  , να τελειώνει το παραμυθάκι με τον κακό το νόμο  , που αναγκάζει τους αγνούς "συναδέλφους" να παρατάνε την οργανική τους στου διαόλου τη μάνα για "τις ανάγκες τις υπηρεσίας" . Η βυσματάρα που βάλατε δεν αναφέρεται σε κανένα νόμο εντάξει ;

Και για μια φορά ακόμα

Η μοριοδότηση των αποσπασμένων σε γραφεία και φορείς είναι ΚΛΟΠΗ!


Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
 Για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις και παρανοήσεις να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα.

1. Το μόνο πρόβλημα που υπάρχει αυτή τη στιγμή είναι η απόσταση υπουργείο-MALL . Κανονικά θα έπρεπε να υπήρχε ξεχωριστή είσοδος κατευθείαν στο εμπορικό κεντρο από το υπουργείο. Όχι να βγαίνουμε απέξω και να κάνουμε όλη αυτή τη διαδρομή μέσα στον ήλιο για να πιούμε έναν καφέ!!!

2. Επίσης σχετικά με τα μόρια. Στην αρχή είχα οργανική κάπου στη Βοιωτία, αλλά όταν είδα ότι μπορώ να είμαι κάθε χρόνο στο υπουργείο σκέφτηκα ότι καλά θα ήταν να έπαιρνα και τα μόρια της Σαμοθράκης. Στο γραφείο που είμαι υπάρχουν και άλλοι συνάδελφοι που είναι σε αλλα απομακρυσμένα νησιά. Δε νομίζω ότι έκανα κάτι παράτυπο. Μου το δίνει το δικαίωμα αυτό ο νόμος. Εσείς που το κατακρίνετε αν είχατε τη δυνατότητα θα το κάνατε και εσείς για αυτό μην βιάζεστε να κρίνετε

Και μην ξεχνάτε ότι ενώ αυτή την εποχή όλοι όσοι είστε στα σχολεία κάθεστε εμείς στο υπουργείο δουλεύουμε σκληρά μέσα στη ζέστη.


Τελικά έχει φάση που δουλευόμαστε και μεταξύ μας..... κι έχουμε βρει τρόπους να το δικαιολογούμε κιόλας!

Και για να τελειώνουμε και με το επιχείρημα " κι εσείς θα κάνατε το ίδιο εάν μπορούσατε", έχω να σου πω πολύ φιλικά τα εξης:

Εγώ που - ειρήσθω εν παρόδω, κάνω καθημερινά 65 χ2 = 130 χλμ αλλέ-ρετούρ για να τσιμπήσω τα 8 μοριάκια που εσύ παίρνεις δουλεύοντας σκληρά μέσα στη ζέστη - είμαι εκπαιδευτικός τάξης, από πεποίθηση. Γουστάρω να είμαι μέσα στην τάξη και ν' αντιμετωπίζω τα χιλιάδες προβλήματα, κρίσεις και άγχη της. Γουστάρω να διδάσκω και να κάνω ό,τι μπορώ για τα παιδιά που έχω κάθε φορά από κάτω. Είμαι καθηγητής πολύ πολύ συνειδητά και επίσης συνειδητά έκατσα και πέρασα εναμιση χρόνο προετοιμασίας για ΑΣΕΠ σε τέτοιες συνθήκες που δεν εύχομαι ούτε στον εχθρό μου, ξέροντας τι θέλω να κάνω.

Τούτου δοθέντος, θέλω να σου διευκρινίσω ότι αν είχα κι εγώ "τον τρόπο μου":
-ίσως να ήθελα να έρθω πιο κοντά στο σπίτι μου
-ίσως να με ενδιέφερε να αποσπαστώ σε κάποιο πανεπιστημιακό τμήμα για μια περιόδο συνδυάζοντάς το με διδακτορική διατριβή
-ίσως να ζητούσα 2ετή εκπαιδευτική άδεια για τον ίδιο σκοπό
-ίσως να με ενδιέφερε να δουλέψω στο ΚΕΓ ή στην Εθνική Βιβλιοθήκη

και φυσικά όλο και κάτι θα πετύχαινα από τα παραπάνω αφού θα είχα "τον τρόπο μου" (γιατί τώρα που δεν τον έχω δεν το βλέπω να συμβαίνει, αλλά δεν με πειράζει κιόλας).

Όλα τα παραπάνω για λίγο, με σκοπό όταν λήξει η 2ετία να επιστρέψω στην τάξη και να εφαρμόσω κάτι καινούριο που έμαθα, και χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα να παίρνω μόρια πόλης.

Σίγουρα ΔΕΝ θα ήθελα ποτέ να πάω να μιζεριάζω σε ένα γραφείο ΔΔΕ ή στο Υπουργείο της Συμφοράς  καλύπτοντας όπως όπως διοικητικές ανάγκες του κράτους που θα έπρεπε να προσλάβει άλλους για να τις καλύψουν και ν' αφήσει εμένα ήσυχο να κάνω τη δουλειά για την οποία με πληρώνει.

Και να σου πω και κάτι άλλο; Ακόμη κι αν τελικά κάποτε πήγαινα σε μια τέτοια υπηρεσία, ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα έμπαινα σε φόρουμ σαν κι αυτό να γράφω μηνύματα σαν και τα δικά σου για να "τρίψω στη μούρη" των συναδέλφων μου το πώς παίρνω εγώ τα μόριά μου, σε αντίθεση με αυτούς και πόσο σκληρά δουλεύω το καλοκαίρι που αυτοί κάθονται....

ΥΓ Και ναι, είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ σαν κι εμένα.....ΕΥΤΥΧΩΣ!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 16, 2009, 01:51:44 μμ από daffyduck »
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος mac190604

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, όπως την έχω φανταστεί!
    • Προφίλ
    • http://lisari.blogspot.com
Μήπως ξεχάσατε τι λέει το topic;; Αυτές οι συζητήσεις είναι πολύ ωραίες αλλά όχι σε αυτό το θέμα που ανοίξαμε, φαίνεται κομπλεξικό όταν μιλάμε για θέσεις υπουργείων ή φορέων γενικότερα, και να πετάγεστε για άλλα ντι άλλον!! Ότι του φανή του λολοστεφανή....

Και να σας πω την αλήθεια; Ενώ συμφωνώ με τις απόψεις σας (σε γενικές γραμμές, όχι απόλυτα) με τον τρόπο που φέρεστε με αναγκάζετε να διαφωνήσω, αφού το εριστικό στυλ δεν είναι τρόπος προσέγγισης... από την μια καταλαβαίνω τον θυμό σας για την αδικία των μορίων αλλά όχι και για τις συνθήκες δουλειάς. Ας ηρεμήσουμε και ας ξαναγυρίσουμε στο θέμα.... Κανείς στο υπουργείο;;;

Υ.Γ: Τουλάχιστον ο bernouli ήταν εντός θέματος (ασχέτως αν σας προκάλεσε με αυτά που έγραψε)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος thecooler

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
και κάτι ακόμα εκτός θέματος  , για τον μπερνούλι

εγώ θα μπορούσα να το κάνω ( να πάρω απόσπαση με μόρια καστελόριζου , αλλά δεν το κάνω  ) Δεν είναι όλοι σαν και του λόγου σας ... Κομπρέντε ;

erietta

  • Επισκέπτης
Είναι τουλάχιστον προκλητικό να διαβάζουμε αυτά τα πράγματα από τους αποσπασμένους στο ΥΠΕΠΘ. Απαράδεκτοι και Ελληνάρες....

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Από τη μια λέω μου αρέσει η τάξη,μου αρέσει η συναστροφή με τα παιδιά οκ!
Από την άλλη όμως όταν βλέπω υπαλλήλους γραφείου να μην ξέρουν τι τους γίνεται,λέω "άμα δούλευα εγώ εκεί θα έκανα πραγματικά σωστή δουλειά".
Κάποιοι πρέπει να πάνε στα γραφεία,κάποιοι πρέπει να πάνε στις τάξεις.
Το θέμα είναι και οι μεν και οι δε να κάνουν σωστά τη δουλειά τους.
Και μη μου πείτε ότι όλοι όσοι είναι στα σχολεία αλλάζουν φανελάκια από τον ιδρώτα!
Έτσι είναι και στα γραφεία.
Κάποιοι δουλεύουν συνειδητά,κάποιοι πάλι όχι.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Από τη μια λέω μου αρέσει η τάξη,μου αρέσει η συναστροφή με τα παιδιά οκ!
Από την άλλη όμως όταν βλέπω υπαλλήλους γραφείου να μην ξέρουν τι τους γίνεται,λέω "άμα δούλευα εγώ εκεί θα έκανα πραγματικά σωστή δουλειά".
Κάποιοι πρέπει να πάνε στα γραφεία,κάποιοι πρέπει να πάνε στις τάξεις.
Το θέμα είναι και οι μεν και οι δε να κάνουν σωστά τη δουλειά τους.
Και μη μου πείτε ότι όλοι όσοι είναι στα σχολεία αλλάζουν φανελάκια από τον ιδρώτα!
Έτσι είναι και στα γραφεία.
Κάποιοι δουλεύουν συνειδητά,κάποιοι πάλι όχι.


Πες τα βρε, Αγάπη....
Εγώ έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι, αν ένας άνθρωπος είναι τεμπέλης και λουφαδόρος, και στην πιο πιεστική και δύσκολη δουλειά να βρεθεί, θα βρει τρόπο να λουφάρει εις βάρος των συναδέλφων του και των υπολοίπων. Αν πάλι είναι προκομένος και ευσυνείδητος, και αντικείμενο εργασίας να μην έχει, θα βρει, για να βελτιώσει την κατάσταση γύρω του. Είναι θέμα ανατροφής και χαρακτήρα.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Αγάπη, apri, μια χαρά τα λέτε και δεν νομίζω ότι υπάρχει κανείς που θα τα αμφισβητούσε κάτι από αυτά - είναι προφανές και αυτονόητο ότι υπάρχουν και ανθούν δίπλα μας και οι δύο κατηγορίες που αναφέρετε. Τα'χουμε πει και διαπιστώσει πολλές φορές και σε άλλα θέματα, με άλλες ευκαιρίες.

Το θέμα μας όμως εδώ είναι άλλο: να μη σου φτάνει που ανήκεις στους βολεμένους που έχουν βρει το μήνα που τρέφει τους άλλους 11, αλλά να το διατυμπανίζεις κιόλας ειρωνευόμενος τους συναδέλφους σου που (επειδή) δεν ακολουθούν την ίδια τακτική. Και επιπλέον (γιατί τούρτα χωρίς κερασάκι δεν γίνεται) να αποφασίζεις εκ των προτέρων τι θα έκανε και τι δεν θα έκανε ο καθένας στη θέση σου. Δηλ. να μη δέχεσαι κιόλας ότι υπάρχουν και άλλοι που δεν θα φερόντουσαν έτσι, αλλά να επιμένεις ότι είναι όλοι σαν εσένα!

Δηλ. τελικά τι όριο έχουν το θράσος και η προκλητικότητα;

Εμένα αυτό ήταν που μου άναψε τα λαμπάκια βασικά....όχι ότι έχει καμία σημασία, αλλά ετσι για να ξέρουμε τι λέμε...
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Να πω την αλήθεια μου,έτσι που το διάβασα εγώ,όπως το εισέπραξα εγώ,το βρήκα χαριτωμένο!
Μου άρεσε,περισσότερο το είδα σαν να ειρωνεύεται μία κατάσταση,την ερώτηση που έγινε νωρίτερα και αφορούσε στο ωράριο.
Μετά σκέφτηκα ότι με τα σχόλιά μας,ίσως και τη σοβαροφάνειά μας,δώσαμε στο Bernoulli, την ευκαιρία να μας σκανιάξει,συνεχίζοντας την πλάκα του.
Ίσως να κάνω και λάθος,δε ξέρω.
Έτσι ερμήνεψα εγώ τα μηνύματα.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος Λουλου

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 02
    • Προφίλ
Να πω την αλήθεια μου,έτσι που το διάβασα εγώ,όπως το εισέπραξα εγώ,το βρήκα χαριτωμένο!
Μου άρεσε,περισσότερο το είδα σαν να ειρωνεύεται μία κατάσταση,την ερώτηση που έγινε νωρίτερα και αφορούσε στο ωράριο.
Μετά σκέφτηκα ότι με τα σχόλιά μας,ίσως και τη σοβαροφάνειά μας,δώσαμε στο Bernoulli, την ευκαιρία να μας σκανιάξει,συνεχίζοντας την πλάκα του.
Ίσως να κάνω και λάθος,δε ξέρω.
Έτσι ερμήνεψα εγώ τα μηνύματα.
+++++++ :)

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Σαν πολύ δε συμφωνούμε σήμερα εμείς οι 2?
Εντύπωση μου κάνει. ::)


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
COOL!!!

Γιατί μερικές φορές στο φόρουμ κάνουμε τη τρίχα....τριχιά!!![/size]


Αποσυνδεδεμένος mac190604

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, όπως την έχω φανταστεί!
    • Προφίλ
    • http://lisari.blogspot.com
Από τη μια λέω μου αρέσει η τάξη,μου αρέσει η συναστροφή με τα παιδιά οκ!
Από την άλλη όμως όταν βλέπω υπαλλήλους γραφείου να μην ξέρουν τι τους γίνεται,λέω "άμα δούλευα εγώ εκεί θα έκανα πραγματικά σωστή δουλειά".
Κάποιοι πρέπει να πάνε στα γραφεία,κάποιοι πρέπει να πάνε στις τάξεις.
Το θέμα είναι και οι μεν και οι δε να κάνουν σωστά τη δουλειά τους.
Και μη μου πείτε ότι όλοι όσοι είναι στα σχολεία αλλάζουν φανελάκια από τον ιδρώτα!
Έτσι είναι και στα γραφεία.
Κάποιοι δουλεύουν συνειδητά,κάποιοι πάλι όχι.

++++

Αυτό είπα και εγώ, αλλά ...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159812
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 479
Σύνολο: 485

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.