*

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαιτερο σε ΕΚΘΕΣΗ γ λυκειου  (Αναγνώστηκε 7925 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dora3110

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νήδυμος Ύπνος
    • Προφίλ
Τιμές για ιδιαιτερο σε ΕΚΘΕΣΗ γ λυκειου
« στις: Ιούλιος 15, 2009, 05:37:20 μμ »
παιδια καλησπέρα!εχω αναλάβει 2 ιδιατερα σε ενα σπιτι (2 αδερφακια) β κ γ λυκειου, Η αλήθεια είναι οτι ειμαι 25 ετων κ όπως θα καταλαβαίνετε δεν εχω και τη φοβερη εμπειρία..... θα ηθελα να μου πειτε περιπου τι τιμες παιζουν για την εκθεση. Και με τις  2 μαθητριες θα εχω στην εκθεση απο 2 διωρα γιατι ειναι ειδικες περιπτωσεις.Τι τιμες θα με συμβουλευατε?
Νήδυμος Ύπνος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαιτερο σε ΕΚΘΕΣΗ γ λυκειου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:59:10 »

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαιτερο σε ΕΚΘΕΣΗ γ λυκειου
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 15, 2009, 05:58:40 μμ »
Η τιμή πάντα ποικίλει ανάλογα με την περιοχή που μένεις. Για επαρχία που μένω τα 15 ευρώ θεωρούνται καλή τιμή, τα 18 σχετικά τσιμπημένη. Για Θεσσαλονίκη που έμενα τα 18-22 είναι νορμάλ, ενώ στη Αθήνα ξέρω ότι οι καθηγητές παίρνουν και περισσότερα. Εξαρτάται πάντα και από την οικονομική κατάσταση της κάθε οικογένειας. Πάντως εμένα μου έχει τύχει να πάρω αρκετά λιγότερα σε περιπτώσεις που η οικογένεια δυσκολευόταν οικονομικά και τα παιδιά ήταν καλοί μαθητές και καλά παιδιά! Πάντως αν θα κάνεις 8 ώρες όπως καταλαβαίνω θα πρέπει να σκεφτείς να τους κάνεις και μια καλύτερη τιμή, γιατί είναι αρκετές.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαιτερο σε ΕΚΘΕΣΗ γ λυκειου
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 15, 2009, 06:26:14 μμ »
παιδια καλησπέρα!εχω αναλάβει 2 ιδιατερα σε ενα σπιτι (2 αδερφακια) β κ γ λυκειου, Η αλήθεια είναι οτι ειμαι 25 ετων κ όπως θα καταλαβαίνετε δεν εχω και τη φοβερη εμπειρία..... θα ηθελα να μου πειτε περιπου τι τιμες παιζουν για την εκθεση. Και με τις  2 μαθητριες θα εχω στην εκθεση απο 2 διωρα γιατι ειναι ειδικες περιπτωσεις.Τι τιμες θα με συμβουλευατε?

η AndreaEirini σου εδωσε πολυ χρησιμες συμβουλες.
οπωσδηποτε η τιμη καθοριζεται απο διαφορους παραγοντες οπως ειναι η σχεση που υπαρχει με το ατομο π.χ.συγγενεια,φιλος κλπ, η αποσταση απο το σπιτι σου, η ωρες μαθηματος,οσο περισσοτερες τοσο πιο καλη η τιμη,το μαθημα που η εκθεση γ'λυκ.ειναι νομιζω το πιο ακριβοπληρωμενο,η περιοχη,π.χ. αν ειναι επαρχια,μικρο χωριο ή μεγαλη πολη κλπ κλπ
ολα αυτα η συναδελφος πιο πανω στα επεσημανε.
προσωπικα (μενω πειραια) η τιμη στην εκθεση ειναι 20 ευρω η ωρα αρα 40 το δυωρο.
στην Χιο αν ημουν ισως να επερνα 15 την ωρα.
μιλησες ομως για εμπειριατην οποια δεν εχεις να υποθεσω. αλλα δεν αναφερθηκες στο πως θα γινεται το μαθημα. ισως αυτο το δεις απο τα πρωτα μαθηματα. ετσι κι αλλιως εδω ειμαστε.σιγουρα θα τα καταφερεις,αρκει να εχιε μερακι και ορεξη.θελει δουλεια.
υπαρχει νομιζω και σχετικο τοπικ στο φορουμ οπου μπορεις να διαβασεις τις συζητησεις που εγινα πανω σε αυτο. σιγουρα θα βοηθηθεις και ο,τι αλλο θελεις να μαθεις το ρωτας. εδω ειμαστε. στις επαλξεις.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος despoina25

  • Συνδρομητής
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαιτερο σε ΕΚΘΕΣΗ γ λυκειου
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 15, 2009, 07:06:31 μμ »
   Κι εγώ πιστεύω πως από τη στιγμή που θα κάνεις 8 ώρες καλό είναι να τους προτείνεις μια καλή τιμή. Πχ. αντί για 40 ευρώ το 2ωρο κατέβασέ το στα 35. Στα 30 να το κατεβάσεις μόνο αν είναι κοντά στην περιοχή που μένεις. Εγώ στα 25 που είχα αναλάβει το πρώτο μου ιδιαίτερο β' λυκείου, έπαιρνα 15 ευρώ, γιατί κάναμε 6 ώρες την εβδομάδα και ήταν 20 λεπτά από το σπίτι μου, στη δυτική Θεσσαλονίκη. Τώρα, αν έκανα μάθημα σε καμιά πιο high περιοχή και έκαιγα και πόση βενζίνη, κάτι παραπάνω θα χρέωνα.
   Γενικά,όπως προείπαν και οι συνάδελφοι, είναι πολύ οι παράγοντες που θα διαμορφώσουν την τελική τιμή. Π.χ. εγώ φέτος για ένα δίωρο έκθεση+αρχαία α'λυκείου - που ήταν πιο πολύ επεξήγηση αποριών- έπαιρνα 25 ευρώ, δηλαδή 12,5 ευρώ την ώρα. Στην προκειμένη όμως περίπτωση επρόκειτο για γνωστό μου, που ξέρω ότι κάνει 2 δουλειές για να ζήσει την οικογένειά του επειδή η γυναίκα του δε δουλεύει. Επίσης, το σπίτι τους ήταν στο κέντρο, οπότε πήγαινα με το λεωφορείο σε μισή ώρα. Μάλιστα μου ζήτησαν φέτος να συνεχίσουμε για έκθεση β' λυκείου, μιας και στο φροντιστήριο που θα πάει θα κάνει μόνο τα μαθήματα της Τεχνολογικής και σκέφτομαι να μην την ανεβάσω την τιμή, γιατί πραγματικά πρόκειται για μια οικογένεια που εκτιμώ πολύ και για ένα παιδί αστέρι. Ειδικά τη στιγμή που ξέρω ότι ο πατέρας θα πληρώνει το φροντιστήριο του παιδιού, τα αγγλικά και τα ωδεία της μικρής του κόρης και όλα τα έξοδα που συνεπάγεται η συντήρηση μιας οικογένειας, δε θέλω να τους χρεώσω περαιτέρω, παρόλο που μου πρότειναν αύξηση. Με ρώτησε μάλιστα η μητέρα του παιδιού "δε θα σου δώσουμε κάτι παραπάνω βρε κοπέλα μου;Τόσο κόπο κάνεις"! Τελικά αυτοί που ζουν με ένα πολύ συγκεκριμένο εισόδημα, είναι και οι πιο αξιοπρεπείς και εκτιμούν περισσότερο τη δουλειά του καθηγητή. Τις μεγαλύτερες τσιγκουνιές θα τις δεις από όσους ζουν στις βίλλες των προαστίων!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαιτερο σε ΕΚΘΕΣΗ γ λυκειου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:59:10 »

Αποσυνδεδεμένος dora3110

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νήδυμος Ύπνος
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαιτερο σε ΕΚΘΕΣΗ γ λυκειου
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 15, 2009, 09:47:33 μμ »
παιδια, αν και καθυστερημενα, σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας!!!!
Νήδυμος Ύπνος

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαιτερο σε ΕΚΘΕΣΗ γ λυκειου
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 17, 2009, 10:31:23 μμ »
Πριν λίγο καιρό μου ζήτησε μια κοπελιά να κάνουμε μάθημα Έκθεση και άγνωστο. Θα πάει Γ Λυκείου. Η κοπελίτσα είναι από το χωριό μου, την ξερω, είναι καλή μαθήτρια και πολύ καλό παιδί. Μου είπε ότι στην αρχή έψαχνε για φροντιστήριο, αλλά δεν την βόλευαν τα λεωφορεία για να κατεβαίνει από το χωριό (απέχει 45 χμ) έτσι ώστε να ενταχθεί σε τμήμα.
Τέλος πάντων, γνωρίζω πως προέρχεται από σπίτι με πολλά προβλήματα, οικογενειακά, οικονομικά, προβλήματα υγεία, τα πάντα. Επειδή πραγματικά ήθελα να τη βοηθήσω, της είπα πως θα μπορούσαμε να κάνουμε μάθημα χωρίς να με πληρώνει και αν θέλει, να μου κάνει ένα συμβολικό δώρο όταν θα τελειώσουμε τον Ιούνιο.
Η κοπελιά όχι μόνο δε δέχτηκε, αλλά ένοιωσε και προσβεβλημένη (ίσως και με το δίκιο της, δε ξέρω), λέγοντας ότι έχει ανάγκη από δασκάλα και όχι από ελεημοσύνη.
Τί λεφτά να της ζητήσω? Έχω σκάσει με το θέμα. Ξέρω ότι στο σπίτι δεν υπάρχουν χρήματα και ότι τα μαθήματα θα τα πληρώνει ο 20χρονος αδερφός της που δουλεύει σε γκαράζ (πόσα να παίρνει το παιδί?). Οι γονείς δεν ενδιαφέρονται καθόλου. Με τον αδερφό της ήρθαν να τα συζητήσουμε.
Σκέφτηκα να της πω γύρω στα 7-8 ερώ την ώρα. Δεδομένου ότι θα κάνουμε 2 ώρες Έκθεση και 2 Αρχαία, να μην του βγαίνει του παιδιού πάνω από 100-150 ευρώ το μήνα. Τί λέτε κι εσείς? Δε θέλω να την κάνω να αιστενθεί άβολα, αλλά από την άλλη, σκέφτομαι και την οικογένεια. Πραγματικά, αν μπορώ να κάνω κάποια διαφορά στη ζωή της μικρής, δε θα με πείραζε να πληρώσω κιόλας... ??? ???

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαιτερο σε ΕΚΘΕΣΗ γ λυκειου
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 17, 2009, 10:53:53 μμ »
gringa, νομίζω γύρω στα 10ευρώ...Δε βγαίνουν πολλά το μήνα.Τόσα είχα συμφωνήσει με μία ανάλογη περίπτωση, ήταν όμως σε καλύτερη κατάσταση από το κορίτσι που περιγράφεις...Μπράβο για την ευαισθησία σου...

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαιτερο σε ΕΚΘΕΣΗ γ λυκειου
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 17, 2009, 11:32:23 μμ »
Κάπου εκεί θα της πω, έχεις δίκιο. Νομίζω πως πρέπει να συνυπολογίσω και τα εισιτήριά της, που λιγικά θα της βγαίνουν άλλο ένα 20ρικο τη βδομάδα περίπου. Ελπίζω να πάνε όλα καλά!
Ευχαριστώ πολύ :)

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαιτερο σε ΕΚΘΕΣΗ γ λυκειου
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 18, 2009, 12:20:21 πμ »
Όλα καλά θα πάνε, θα δεις ! Πολλές φορές, παιδιά που προέρχονται από τέτοιο περιβάλλον είναι πιο "δυνατά" από άλλα, που τα έχουν όλα...Σου μιλώ εκ πείρας στο ζήτημα αυτό... Καλή επιτυχία και σε σένα και στο κορίτσι !!

Αποσυνδεδεμένος despoina25

  • Συνδρομητής
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαιτερο σε ΕΚΘΕΣΗ γ λυκειου
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 18, 2009, 10:01:49 πμ »
Καλή επιτυχία gringa! Μπράβο σου!

   

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαιτερο σε ΕΚΘΕΣΗ γ λυκειου
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 18, 2009, 10:12:16 πμ »
Όλα καλά θα πάνε, θα δεις ! Πολλές φορές, παιδιά που προέρχονται από τέτοιο περιβάλλον είναι πιο "δυνατά" από άλλα, που τα έχουν όλα...Σου μιλώ εκ πείρας στο ζήτημα αυτό... Καλή επιτυχία και σε σένα και στο κορίτσι !!

παρα πολυ σωστα μιλας! ετσι πραγματι ειναι. μιλαω εκ πειρας.
εγω εχω κανει και αφιλοκερδος μαθημα σε τετοια παιδια. αξιζει τον κοπο και αισθανομαστε και μεις οτι αληθινα παρασχουμε εργο.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαιτερο σε ΕΚΘΕΣΗ γ λυκειου
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 18, 2009, 02:08:25 μμ »
[εγω εχω κανει και αφιλοκερδος μαθημα σε τετοια παιδια. αξιζει τον κοπο και αισθανομαστε και μεις οτι αληθινα παρασχουμε εργο.]
[/quote]

Όπως τα λες, MARKO...Έχεις δίκιο...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 606
Σύνολο: 607

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.