*

Αποστολέας Θέμα: homeschooling- κατ' οίκον εκπαίδευση  (Αναγνώστηκε 4250 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
homeschooling- κατ' οίκον εκπαίδευση
« στις: Ιούλιος 16, 2009, 12:37:24 μμ »
Συνάδελφοι ποια είναι η άποψή σας (αν έχετε) για το ζήτημα. Ενδεικτικά παραθέτω μια συζήτηση σε φόρουμ γονέων, γιατί με έχει προβληματίσει πάρα πολύ. Ρίξτε μια ματιά

 http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=40177
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: homeschooling- κατ' οίκον εκπαίδευση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:04:56 »

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: homeschooling- κατ' οίκον εκπαίδευση
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 16, 2009, 12:50:19 μμ »
Πάρα πολύ ενδιαφέρον, Ritalamp! Δεν πρόλαβα να διαβάσω όλα τα μηνύματα και να ψάξω για τα υπέρ και τα κατά αλλά θα το κάνω. Δε στέκομαι, όμως, σ'αυτό αλλά στο forum γονέων. Δεν ήξερα ότι υπάρχουν τέτοια. Μπράβο που μας ενημέρωσες!  :) Ξέρεις ότι ό,τι έχει να κάνει με παιδοψυχολογία μ'ενδιαφέρει απίστευτα (αν θυμάσαι τη συζήτηση με πμ που είχαμε). Thanks και πάλι!

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: homeschooling- κατ' οίκον εκπαίδευση
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 16, 2009, 02:01:25 μμ »
Δεν διάβασα όσα λέγονται στο λινκ που μας παραπεμπεις, αλλα γνωριζω το θεσμο στο εξωτερικο, οπου εξυπηρετει κυριως γονεις (πχ στρατιωτικοι) οι οποιοι αλλαζουν τοπο διαμονης συχνα πυκνα. Η αποψη μου ειναι πως βοηθαει πολυ σε αυτην την περιπτωση στο να μη βιωνει το παιδι τη συνεχη αλλαγη σχολικου (και οχι μονο) περιβαλλοντος, αλλα σιγουρα δεν εχει τα πλεονεκτηματα των οσων θα περασει στο σχολειο, ακομα κι αν αρχικα φαινονται...μειονεκτηματα καποια!

Που συζητηθηκε καπου οτι δε θα εχει ουτε απολυτηριο Λυκειου, απο οσο γνωριζω δινει κανονικα εξετασεις/τεστ, τελος παντων υπαρχει μια μορφη αξιολογησης σε καποιο εκπαιδευτικο ιδρυμα (προς Θεου, οχι στο σπιτι!) και παιρνει κανονικα απολυτηριο, δινει εισαγωγικες κλπ. Ετσι δεν ειναι;

Παντως σιγουρα το homeschooling απαιτει ικανοτατους γονεις, που θα εχουν γνωσεις αλλα και υπομονη, θα ακολουθουν ωραρια και θα επιβαλλουν καποια πειθαρχια, οχι "ελα μωρε, διαβαζουμε αργοτερα".

Προσωπικα το παιδι μου δεν εχω αποφασισει ακομα αν θα του μαθω εγω Αγγλικα, ποσω μαλλον να του διδασκα ολα τα μαθηματα εγω!

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: homeschooling- κατ' οίκον εκπαίδευση
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 16, 2009, 02:49:34 μμ »
Συμφωνώ με τις προλαλήσασες! Θέλει πολλά προσόντα για να αναλάβεις τέτοια ευθύνη. Εγώ νόμιζα ότι homeschooling σημαίνει να προσλαμβάνεις κάποιον tutor, όπως γίνεται σε Αγγλία/ΗΠΑ απ'όσο ξέρω σε περιπτώσεις παιδιών που για σοβαρούς λόγους δεν μπορούν να πάνε σχολείο. Αλλά αυτό είναι διαφορετικό. Δύσκολο πολύ. :-\
Irene, εγώ δε θα διδάξω αγγλικά στα παιδιά μου. Όταν γέννησα την πρώτη φορά μου έλεγαν κάποιοι: Καλά, καθηγήτρια αγγλικών είσαι, γιατί δεν κάνεις το παιδί bilingual; Εξαιρετικά δύσκολο. Απαιτεί να του μιλάς αγγλικά όλη την ώρα. Ακόμα και κατσάδες στα αγγλικά! Έχω γνωστό που το κάνει. Είπα δε θα το κάνω αλλά είχα αποφασίσει να μην το στείλω φροντιστήριο στο μέλλον και να του κάνω εγώ ιδιαίτερα, ή ακόμα καλύτερα σε γκρουπάκι με κανά 2 φίλους του για να υπάρχει συγκεκριμένο πρόγραμμα, άμιλλα, να μην υποκύπτουμε σε πειρασμούς του στυλ "Έλα μωρέ, αργότερα. Τώρα έχω μπουγάδα", κλπ. Τελικά νομίζω ότι μ'αυτόν τον τρόπο μπερδεύουμε τους ρόλους μας. Κι επειδή με ξέρω (θα του σχολιάζω το μάθημα μετά, θα τον πιέζω, θα τον αγχώσω :-[) αποφάσισα να μην το κάνω. Εδώ τον άντρα μου πήγα να του κάνω ιδιαίτερα για το ECPE (που είναι κι ενήλικος) και ερχόταν αδιάβαστος (όταν κι αν ερχόταν), κλπ. Θα τους κάνω κάποια έξτρα πράγματα, θα παρακολουθώ από κοντά την πρόοδό τους (και λόγω της ιδιότητάς μου θα μπορώ να κρίνω τη δασκάλα και τη μέθοδο), θα βοηθάω αλλά ως εκεί. Δουλεύουμε όλο το πρωί, γυρνάμε σπίτι και τρέχουμε πανικόβλητες να προλάβουμε τα πάντα και κάποια στιγμή θέλουμε να ξεκουραστούμε. Εϊναι δυνατόν το σπίτι μας να το κάνουμε φροντιστήριο; Εγώ θα θυμάμαι δουλειές που έχω και θα σηκώνομαι συνέχεια. ;D ;D ;D Πάντως, όσες καθηγήτριες ξέρω, καμιά δεν το κατάφερε. Είναι τυχαίο, άραγε; :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: homeschooling- κατ' οίκον εκπαίδευση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:04:56 »

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: homeschooling- κατ' οίκον εκπαίδευση
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 16, 2009, 03:25:13 μμ »
Χαιρομαι που το συζητησες αυτο! Θα σου στειλω πμ γιατι αν απαντησω εδω, θα με κατσαδιασουν ως εκτος θεματος! ;D

Αποσυνδεδεμένος elleni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 213
    • Προφίλ
Απ: homeschooling- κατ' οίκον εκπαίδευση
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 16, 2009, 03:41:16 μμ »
Δεν ξέρω... Προσωπικά με τρομάζουν αυτές οι απόψεις - τις βρίσκω υπερβολικά συντηρητικές και ακραίες και συνοψίζονται στο εξής :" Το δικό μου το παιδί να ζήσει στις συνθήκες που ζουν όλα τα παιδιά στο σχολείο, να το στενοχωρήσουν οι συμμαθητές του, να το μαλώσει ο δάσκαλος, να δει τα καλά και τα άσχημα της κοινωνίας μας από τόσο μικρό; Δεν θα το επιτρέψω να συμβεί ποτέ!!! Όχι, το δικό μου παιδί είναι ξεχωριστό και θα ζήσει στην ωραία του γυάλα μέχρι να του πω ΕΓΩ!".

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: homeschooling- κατ' οίκον εκπαίδευση
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 16, 2009, 04:11:47 μμ »
Αν οι γονείς επέλεγαν να επενδύσουν το 1/3 της ενέργειας που απαιτείται για να οργανωθεί επιτυχώς το hs στην ενεργό δράση για τη βελτίωση της εκπαίδευσης δε θα γινόντουσαν θαύματα; Εμένα αυτό με προβλημάτισε πολύ. Είναι διατεθειμμένοι να ξεκινήσουν κάτι από την αρχή με όλο το πιθανό κόστος, αλλά όχι να παλέψουν με τα κακώς κείμενα.

Έχει κανείς εμπειρία ή τουλάχιστον έχει ασχοληθεί σε περισσότερο βάθος με το θεσμό αυτό, γιατί εγώ επιδερμικά το είχα κοιτάξει πριν από κανένα χρόνο που είχα δει μια σχετική εκπομπή και πάλι με είχε προβληματίσει.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος someone

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: homeschooling- κατ' οίκον εκπαίδευση
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 16, 2009, 04:19:49 μμ »
Όντως φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα η συζήτηση, αν και καταρχην συμφωνω με την άποψη οτι ειναι εξαιρετικα δυσκολο να διδάξουμε τα παιδια μας (κι εγω, αν και με τους μαθητες σε ιδιαιτερα & φροντιστηρια δε ειχα ποτέ θέμα, θεωρω ότι δεν θα μπορουσα να διδάξω τα παιδια μου διαχωριζοντας το ρολο του γονιου απο αυτον του δασκαλου). Θα προσπαθησω να βρω το χρονο να διαβασω τις αποψεις που εχουν παρατεθει στο parents - απο μια γρηγορη ματια, ειδα οτι πολλες ειναι πραγματικα καλοδιατυπωμενες και τεκμηριωμενες.
Για να'μαι ειλικρινης, περιμενα κατι αντιστοιχο κι εδω... Γιατι μπορω να πω οτι στο Parents ειδα πιο σοβαρες τοποθετησεις σε σχεση με 1-2 'ευκολες' διαπιστωσεις και συμπερασματα για γονεις που διαβασα εδω...

Αποσυνδεδεμένος nellynelly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: homeschooling- κατ' οίκον εκπαίδευση
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 16, 2009, 05:01:59 μμ »
Έχει τύχει να διαβάσω κάποια πράγματα για αυτό το θέμα και χαίρομαι που το θίξατε.Από όσο γνωρίζω αυτοί που το προτιμούν κυρίως στην Aμερική,δεν έχουν πρόσβαση σε σχολεία λόγω αποστάσεων.Επίσης αρκετοί από αυτους είναι μέλη χριστιανικών οργανώσεων από ό,τι έχω καταλάβει και ίσως θέλουν να περάσουν κάποιες αξίες με τα μαθήματα.Υπάρχουν 2 τρόποι.Είτε παρουσιάζεις στο τέλος της εξεταστικής περιόδουν πορτφόλιο σε κάποιο σχολέιο ή παίρνεις την ύλη από κάποιο σχολέιο που το λένε umbrella.Πάντως ψάχνονται παρα πολύ από θεμα ύλης και προσαρμόζουν την ύλη στις ανάγκες κάθε μαθητή.Προσωπικά προτιμώ τα σχολεία,όμως είναι μια πολύ καλή λύση για κάποια παιδιά που λόγω ασθένειας δεν μπορούν να πηγαίνουν σχολείο.Έχει ενδιαφέρον πάντως γιατί εφαρμόζονται πολλές διαφορετικές μέθοδοι ,έτσι ώστε να πάρει κάποιος ιδέες για το μάθημα του.

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: homeschooling- κατ' οίκον εκπαίδευση
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 16, 2009, 06:55:02 μμ »
Νελυ πες κάποια πράγματα περισσότερο. Τα περι χριστιανικού προσανατολισμού τα είχα ενοπίσει κι εγώ. Μ' ενδιαφέρει πολύ το παιδαγωγικό κομμάτι πώς ρυθμίζεται, αλλά και το αν έχεις άποψη για τα ψυχοκοινωνικά ζητήματα που εγείρονται.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος someone

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: homeschooling- κατ' οίκον εκπαίδευση
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 16, 2009, 07:19:28 μμ »
Τις απόψεις μας παραθέτουμε εδώ. Πρέπει να έχουμε εντρυφήσει επιστημονικά στο συγκεκριμένο θέμα για να έχουμε άποψη; Ούτε εσύ είδα να κάνεις κάποια σοβαρή τοποθέτηση. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάθε τόσο εμφανίζεται και κάποιος που σχολιάζει αρνητικά τον τρόπο που συζητάμε.  >:( >:( >:(
Συγνωμη, παρεξηγήθηκε αυτο που έγραψα γιατι προφανως δεν το διατυπωσα σωστα....Αναφερομουν μονο σε 1-2 σχόλια-"αφορισμους", σε αναφορες σε κομπλεξικους γονεις και σε ευκολα συμπεράσματα. 
Όσο για " σοβαρη" τοποθέτηση, δεν ισχυρίστηκα ότι εκανα κατι τετοιο, αλλα και δεν καταδικασα καμια άποψη - και τουλάχιστον δεν σχολιασα αποψεις χωρις να τις διαβασω..
Συγνωμη και παλι για την παρεξηγηση.

Αποσυνδεδεμένος nellynelly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: homeschooling- κατ' οίκον εκπαίδευση
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 17, 2009, 01:25:38 πμ »
Το θέμα είναι πολύ μεγάλο πάντως...υπάρχουν homeschoolers που ταξιδεύουν διεθνώς και βοηθάνε οικογένειες που διδάσκουν τα παιδιά τους στα αγγλικά.Μερικοί επιλέγουν αυτο τον τρόπο διδασκαλίας γιατί δεν τους αρέσει η υλη των σχολείων..μάλιστα θέλουν να θεωρούνται διαφορετικοί απο αυτούς που διδάσκουν τα παιδιά τους σπίτι μέσω online μαθημάτων που βασίζονται στο πρόγραμμα ενός σχολείου..οι Ηοmeschoolers θέλουν να έχουν μια εκλεκτική προσέγγιση,δοκιμάζουν διάφορες μεθόδους πχ μαθηματικών μέχρι να βρουν ποια ειναι κατάλληλη για κάθε παιδί και προσαρμόζουν την διδασκαλία στις ανάγκες του.Κάποοι θέλουν να διδάσκουν την Βίβλο,άλλοι όχι.Το θέμα ειναι τι επιτρέπει η νομοθεσία κάθε χώρας.Σε κάποιες απαγορεύεται και στην Αμερική είναι αναλογως την πολιτεία και πόσο ελευθερία παρέχει.Το τι διδάσκουν βέβαια στην ιστορία είναι ένα μεγάλο ζήτημα.Πάντως δεν έχει τύχει να δω άσχημα σχόλια για τα σχολεία,δεν δίνουν την εντύπωση ότι τα απορρίπτουν...

Αποσυνδεδεμένος Eleni_volos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λογιστικη & Χρηματοοικονομικη
    • Προφίλ
Απ: homeschooling- κατ' οίκον εκπαίδευση
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 17, 2009, 07:11:47 πμ »
Τις απόψεις μας παραθέτουμε εδώ. Πρέπει να έχουμε εντρυφήσει επιστημονικά στο συγκεκριμένο θέμα για να έχουμε άποψη; Ούτε εσύ είδα να κάνεις κάποια σοβαρή τοποθέτηση. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάθε τόσο εμφανίζεται και κάποιος που σχολιάζει αρνητικά τον τρόπο που συζητάμε.  >:( >:( >:(
Συγνωμη, παρεξηγήθηκε αυτο που έγραψα γιατι προφανως δεν το διατυπωσα σωστα....Αναφερομουν μονο σε 1-2 σχόλια-"αφορισμους", σε αναφορες σε κομπλεξικους γονεις και σε ευκολα συμπεράσματα. 
Όσο για " σοβαρη" τοποθέτηση, δεν ισχυρίστηκα ότι εκανα κατι τετοιο, αλλα και δεν καταδικασα καμια άποψη - και τουλάχιστον δεν σχολιασα αποψεις χωρις να τις διαβασω..
Συγνωμη και παλι για την παρεξηγηση.
.......λες.....δεν καταδικασα καμια αποψη......και την ιδια στιγμη γραφεις........αναφερομουν μονο σε ενα δυο σχολια αφορισμους σε αναφορες σε κομπλεξικους........χαχαχαχαχαχαχαχα.......

.........δεν καταδικασες αλλα φασκεις και αντιφασκεις(να το ψαξεις αυτο ειναι ενα προβλημα)...........να σου πω ,τελικα και εσυ εισαι κομπλεξικος,γιατι ντε και καλα οποιος εχει αλλη αποψη μαζι σου ειτε θα πρεπει να συμφωνησει ειτε θα τον κατηγορεις οτι δεν εχει επιχειρηματα.....ρε συ μηπως εισαι η θεοδωρα 2 η θεματογραφος του σαιτ που αναφερει το θεμα?????χαχαχαχαχαχαχα
Οικονομολογος σε ανεργια

Αποσυνδεδεμένος Music+Museum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: homeschooling- κατ' οίκον εκπαίδευση
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 04, 2009, 04:25:48 πμ »
Μια απάντηση στα γρήγορα.

Θεωρώ το hs πολύ παρακινδυνευμένο και γεμάτο απαιτήσεις σε χρόνο, χρήμα, γνώσεις, ενημέρωση, προνοητικότητα, κλπ

Όμως, εάν
1. Δεν ήταν τόσο μεγάλο το ποσοστό εκπαιδευτικών που δεν έχουν μεράκι και δεν έχουν πολλές γνώσεις
2. Το κράτος έπαιρνε περισσότερο στα σοβαρά το θέμα της παιδείας
τότε
θα ήταν πάρα πολύ μικρότερος ο αριθμός των γονιών που πραγματοποιούν στις σκέψεις τους ή στην καθημερινότητά τους το hs.

Αν υπάρχει καλό σχολείο, τότε προθυμοποιήσε λιγότερο να κάνεις hs..

Αυτή είναι η γνώμη μου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162186
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 635
Σύνολο: 651

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.