*

Αποστολέας Θέμα: Απίστευτα και όμως Ελληνικά  (Αναγνώστηκε 5271 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Απίστευτα και όμως Ελληνικά
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 18, 2009, 11:51:19 πμ »
Έχω ξαναγράψει τη γνώμη μου για τις κάθε είδους αποσπάσεις σε φορείς , υπουργεία, μητροπόλεις κ.λ.π.
Θα συμφωνήσω να τις παίρνουν άτομα με πραγματική ανάγκη να μένουν σπίτι τους.Παντρεμένοι με παιδιά, άτομα με προβλήματα υγείας, με γονείς αρρώστους που θέλουν φροντίδα ίσως, διαζευγμένοι με επιμέλεια παιδιών που δεν τα βγάζουν πέρα να πληρώνουν 2 σπίτια και καμιά δυο άλλες περιπτώσεις που ίσως μου διαφεύγουν. Οι υπόλοιπες κατηγορίες των 25χρονων, των άλλων που δεν μπορούν να αφήσουν πίσω τη γκόμενα ή το γκόμενο κ.λ.π δεν ανήκουν για μένα στον εκπαιδευτικό κλάδο και δεν αγαπούν τη δουλειά τους.Είναι δημοσιουπαλληλίσκοι με τη χειρότερη έννοια της λέξης.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απίστευτα και όμως Ελληνικά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:27:28 »

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Απίστευτα και όμως Ελληνικά
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 18, 2009, 11:57:47 πμ »
Μμμμ, επειδή ως  γυναίκα έχω κάποιες μέρες αναγκαστικό ρεπό από τη θάλασσα ας απαντήσω στο φίλο bernoulli ότι είναι πολύ αρρωστημένο άτομο και μάλλον ... κάποιες άλλες ελλείψεις τον κάνουν να κοκορεύεται την απόσπασή του στο υπουργείο  ;D

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: Απίστευτα και όμως Ελληνικά
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 18, 2009, 12:02:19 μμ »
Μμμμ, επειδή ως  γυναίκα έχω κάποιες μέρες αναγκαστικό ρεπό από τη θάλασσα ας απαντήσω στο φίλο bernoulli ότι είναι πολύ αρρωστημένο άτομο και μάλλον ... κάποιες άλλες ελλείψεις τον κάνουν να κοκορεύεται την απόσπασή του στο υπουργείο  ;D
;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
είπα να γελάσω και εγώ λίγο,μιας και αναγκαστικά βρίσκομαι και εγώ στο σπίτι!

Αποσυνδεδεμένος mauri_agelada

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Άντρας
  • οταν η εκπαιδευση παιδευει και τους εκπαιδευτες
    • Προφίλ
Απ: Απίστευτα και όμως Ελληνικά
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 18, 2009, 12:09:13 μμ »
Φίλε "Zuperman"    γνωρίζουμε όλοι μας [άσχετα με το αν είμαστε διορισμένοι ή όχι,   (εγώ προσωπικά όχι,  ήμουν αναπληρωτής φέτος),   αν έχουμε υπάρξει σε κάποιο γραφείο ως αποσπασμένοι ή όχι]    ότι για να πάρει κάπoιος απόσπαση  (εκτός από περιπτώσεις που πραγματικά υπάρχουν  λόγοι σοβαροί   οπότε ούτως ή άλλως μάλλον θα την πάρει)    απαιτείται βίσμα!!!!!

Γιατί απαιτείται βίσμα?      γιατί προφανώς μιλάμε για κάτι ΕΝΤΕΛΩΣ   ΙΔΑΝΙΚΟ   το να είσαι στο σπίτι σου και  να παίρνεις πχ τα μόρια της ΛΕΡΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ποιός είναι τόσο ΧΑΖΟΣ που θα έβαζε και βίσμα για να τον ταλαιπωρήσουν τελικά   χωρίς αντάλλαγμα!!!!!!    Δε γνωρίζω πολλούς τέτοιους ΕΛΛΗΝΕΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Από ό,τι έχω μάθει όλο αυτό το σύστημα με τα μη δουλεμένα «κλεμμένα» μόρια έχει ξεκινήσει σαν κίνητριο για να επιλέξουν κάποιοι τα γραφεία στα οποία κατά διαστήματα υπάρχει μπόλικη δουλειά και δεν το προτιμούσαν οι καθηγητές. (και εν μέρη λοιπόν συμφωνώ μαζί σου "zuperman" για τις δυσκολότερες συνθήκες δουλειάς  τουλάχιστον κατά διαστήματα).
Αλλά πείτε μου,  αυτός που πραγματικά έχει ανάγκη να βρίσκεται δίπλα στο σπίτι του, για δικούς του λόγους,  ενδιαφέρετε για τα μόρια?  
Όχι!
Αν πρέπει να βρίσκεσαι στον τόπο σου θα πας χωρίς να σε ενδιαφέρει τίποτα άλλο, γιατί ούτως ή άλλως σε εξυπηρετούν με το να σε τοποθετήσουν κοντά στις υποχρεώσεις σου,    δε θα ζητούσες επιπλέον προνόμια!!!!    Έτσι δεν είναι???    Κάνω τόσο μεγάλο λάθος????

Και θα αφήσω λοιπόν αυτούς που πραγματικά έχουν λόγους,   όλοι οι άλλοι τι κάνουν?   απλώς εκμεταλλεύονται το νόμο προς όφελός τους, με απλά λόγια ΒΟΛΕΥΟΝΤΑΙ   ΩΡΑΙΟΤΑΤΑ!!!

Και θα τελειώσω με αυτό που έγραψε ένας συνάδελφος σε άρθρο του στο www.alfavita.gr όπυ έλεγε ότι το πιο δίκαιο από κάθε άποψη ώστε να υπάρχει και αυτό το κίνητρο θα ήταν να παίρνει ο αποσπασμένος 1 ή 2 περισσότερα μόρια από το πιο κοντινό σχολείο προς το γραφείο στο οποίο αποσπάται!!!!    Και περισσότερα μόρια θα πάρει για να κουραστει (ας το δεχτούμε) λίγο περισσότερο), και σε καμία περίπτωση δε θα πάρει τα 9, 10 ή όσα μόρια του δυσπρόσιτου για παράδειγμα στο οποίο έχει τοποθετηθεί!!!!!




Δε γενικεύω και συμφωνώ με το ότι δεν πρέπει να το κάνουμε.

αλλά ρε σεις παιδιά ποιόν κοροιδεύουμε?      είναι μια κατάσταση η οποία εξακολουθεί να υπάρχει γιατί βολεύει όλους αυτούς που έχουν μάθει να λειτουργούν σαν κλασσικοί    Μ........ς   Έλληνες ανήθικα (όχι παράνομα απαραίτητα, δεν έχει σημασία τόσο αυτό,   όπως πολύ σωστά επεσήμανε ο «thecooler»),   βολεμένοι και κρυμμένοι σε αυτό το σύστημα για το οποίο κατά τ'άλλα δεν έχουμε καμία ευθύνη, λες και είναι κάτι που μας το επιβάλλουν χωρίς να μας αρέσει ΠΟΤΕ.

ΜΑ ΠΟΙΟΝ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΜΕ ρε σεις συνάδελφοι!!?!??!?!?!?!?!?!
ΠΕ0404
ετσι απλα....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απίστευτα και όμως Ελληνικά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:27:28 »

Αποσυνδεδεμένος amalfi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 228
    • Προφίλ
Απ: Απίστευτα και όμως Ελληνικά
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 18, 2009, 12:13:45 μμ »
Παράθεση
γιατί προφανώς μιλάμε για κάτι ΕΝΤΕΛΩΣ   ΙΔΑΝΙΚΟ   το να είσαι στο σπίτι σου και  να παίρνεις πχ τα μόρια της ΛΕΡΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

τρομαζω με την ιδεα.

(τοσο ασχημη ειναι η Λερος?  εχω ακουσει καλα λογια)

Παράθεση
Ποιός είναι τόσο ΧΑΖΟΣ που θα έβαζε και βίσμα για να τον ταλαιπωρήσουν τελικά   χωρίς αντάλλαγμα!!!!!!    Δε γνωρίζω πολλούς τέτοιους ΕΛΛΗΝΕΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ε οχι και χωρις ανταλλαγμα.

η ζωη δεν ειναι ταλαιπωρια για ολους.

"θα πρεπει να φανταστουμε το Σισυφο ευτυχισμενο"


[δεν παρακολουθω τη "συζητηση". αν δεν καταλαβα και τοσο καλα, παρτε την απαντηση και επικολληστε τη [νοητα] σε 9/10 θεματα του φορουμ [δεν παει χαμενη δηλαδη])

[εγω δε γνωριζω πολλους ΕΛΛΗΝΕΣ.  δεν εχει να κανει ουτε με ταυτοτητες ουτε με αλφάβητα ουτε με "παιδειες" [τραγικο?] ουτε με συνορα ουτε με αιματα ουτε και με γονιδια]

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2009, 01:10:44 μμ από amalfi »

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Απίστευτα και όμως Ελληνικά
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 18, 2009, 12:18:35 μμ »
Προσωπικά δεν θα πήγαινα σε γραφείο ούτε αν με παρακαλούσαν!!!
Κουράστηκα για να γίνω εκπ/κός και όχι δημόσιος υπάλληλος.Αν ήθελα τέτοια δουλειά θα προσπαθούσα να πάω σε καμιά δημόσια υπηρεσία ή υπουργείο από την αρχή.
Γι'αυτό και δεν εξετάζω το αν δουλεύουν εκεί περισσότερο ή όχι.Το πρόβλημα εστιάζεται κατά την άποψή μου σε δύο σημεία:
1)Στο ότι κάποιοι  θεωρούν τους εαυτούς τους πολύ προνομιούχους που είναι εκεί,με τον τρόπο που είναι εκεί και δεν δείχνουν καμιά συστολή ως προς τον τρόπο που το πέτυχαν.Δηλαδή αν τους κρίνεις και τους πεις "ρε παιδιά,όχι τόσο θράσος,μην προκαλεἰτε κιόλας" ή "η Ελλάδα είναι πανέμορφη χώρα,δεν είναι μόνο η Αθήνα",θα θεωρήσουν ότι ζηλεύεις!!
Πρόκειται για εντελώς ανώριμη συμπεριφορά που νόμιζα ότι πλέον έχει εκλείψει στη νέα γενιά και δυστυχώς είναι επικίνδυνη και διαιωνίζει τα κακώς κείμενα στην κοινωνία που ζούμε.Το έγραψα και στο θέμα τους ότι σε οποιαδήποτε ευρωπαική χώρα έβγαινε υπάλληλος υπουργείου και κοκορευόταν ότι δεν δουλεύει,αυτομάτως την επομένη θα περνούσε πειθαρχικό. Αυτό συνάδελφοι με ενδιαφέρει σαν πολίτη.

2)Υπάρχει και το πρακτικό κομμάτι της κατάστασης (ανεξάρτητα από το αν ξεκίνησε από μια πλάκα ενός συναδέλφου,όπως βλέπουμε και παραπάνω,δεν είναι καθόλου αστείο...),που με ενδιαφέρει ως εκπ/κό.Με προβληματίζει το γεγονός ότι μπαίνουν σε τάξη άτομα που εμφανίζουν αντικοινωνική και ανήθικη συμπεριφορά.Δεν ισχυρίζομαι φυσικά ότι εγώ είμαι ο κήνσορας της εκπ/κής κοινότητας,αλλά το να λες ότι έτσι είναι τα πράγματα και συμμορφώσου,είναι βαθιά ανήθικο και αυταρχικό και θεωρώ ότι δεν έχει να προσφέρει τίποτα στα παιδιά.

Τέτοια ανώριμη συμπεριφορά την πληρώνουν δυστυχώς άνθρωποι σοβαροί που είτε είχαν κάποιο σοβαρό λόγο να αποσπαστούν,τα κατάφεραν και τώρα τους παίρνει και αυτούς η μπάλα,είτε άλλοι που έχουν και αυτοί παρόμοιους λόγους για να αποσπαστούν αλλά δεν τα κατάφεραν εξαιτίας (τολμώ να πω) κάποιων κακομαθημένων συναδέλφων που εμφανίζουν προσκόλληση στο στάδιο της πνευματικής ανάπτυξης,καθώς ακολουθούν τις μικροαστικές αντιλήψεις της γενιάς των γονέων μας...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2009, 12:25:57 μμ από rublev »

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Απίστευτα και όμως Ελληνικά
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 18, 2009, 12:27:32 μμ »
Rublev, είσαι το alter ego μου... ;D ;D Τα γράφεις όπως ακριβώς τα σκέφτομαι κι εγώ, και μπράβο σου που άνοιξες κι αυτό το θέμα ώστε να μπορούμε να κλαφτούμε κι εμείς οι κακομοίρηδες βρε αδερφέ που Σάββατο πρωί με τον κάυσωνα δεν πάμε θάλασσα και καθόμαστε στον υπολογιστή (ο "συνάδελφος" bernoulli προφανώς έχει πάρει το laptop του στην παραλία και ποστάρει από εκεί στο φόρουμ).

Σε ότι έχεις γράψει σε αυτό το θέμα βάλε + 1.000.000 κι από εμένα!  :D
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος Lygeia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Απίστευτα και όμως Ελληνικά
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 18, 2009, 12:31:12 μμ »
(Μια και αυτό το thread δημιουργήθηκε μετά από δικά μου σχόλια λέω να πω και εγώ την άποψή μου)

  Είναι πραγματικά λυπηρό Σάββατο πρωί με τον καύσωνα αντί κάποιοι να πάνε για μπάνιο να κάθονται μπροστά σε έναν υπολογιστή και να κλαίγονται κυριολεκτικά για αυτούς που εκμεταλλεύονται τα παραθυράκια του συστήματος.Οκ παιδιά εσείς είστε οι άξιοι σταυροφόροι της αλήθειας και της δικαιοσύνης σε έναν κόσμο που βυθίζεται στο ρουσφέτι και τη διαφθορά (ιππότη της ασφάλτου μου θυμίζει).
    Δεν ξέρω αν το έχετε καταλάβει αλλά ζείτε στην ελλάδα, όπου ότι και να κάνεις χρειάζεται βύσμα. Από το σχολείο μέχρι το πανεπιστήμιο τον στρατό και φυσικά την αγορά εργασίας.
    Ποιο είναι το συμπέρασμα λοιπόν?  έχετε 2 επιλογές η μία είναι να συστρατευτείτε με το σύστημα και να είστε και εσείς μέρος αυτής της σαπίλας και η άλλη απλά να το δεχτείτε, να πείτε ότι οκ έτσι είναι τα πράγματα θα είμαι πάντα στην απέξω αλλά είναι επιλογή μου και αυτό είναι το τίμημα για την διάτηρηση της αξιοπρέπειάς μου . Εσείς φυσικά δεν κάνετε τίποτα από τα 2 αλλά κάθεστε και κλαίγεστε. Τι ακριβώς θα καταφέρετε έτσι? Ίσως μόνο να ξεσπάσετε λίγο και να γλυτώσετε τα λεφτά από τον ψυχολόγο.
   Τώρα μην πει κάποιος ότι έχεις και άλλη επιλογή δηλαδή να πολεμήσεις το σύστημα και τη διαφθορά. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Και ξέρετε που το ξέρω? Πρόσφατα έγιναν οι εκλογές της ΟΛΜΕ και πρώτη δύναμη ανακυρήχθηκε πανυγηρικά η ΔΑΚΕ. Χρειάζεται να πω κάτι άλλο?

ΥΓ. Σήμερα δεν έχω γραφείο, οπότε πάω για μπάνιο και σας συμβουλεύω να κάνετε και εσείς το ίδιο. Θα μου λείψουν τα ψώνια στο MALL φυσικά αλλά μπορώ να κάνω υπομονή 2 μέρες. Τουλάχιστον θα "ξεκουραστώ" 2 μέρες. Ξέρετε πόση ώρα θέλεις να γύρισεις όλα τα μαγαζία στο MALL. Σίγουρα πιο κουραστικό από το να γράφεις στο pde

Τόση οσφυοκαμψία για.... ψώνια στο MALL; Είναι πράγματι...λυπηρό

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Απίστευτα και όμως Ελληνικά
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 18, 2009, 12:38:01 μμ »
Πόσα ψώνια μπορεί να κάνει κανείς με το μισθό μας??Εκτός αν στα "ψώνια" κάνουν καλύτερες τιμές για να ψωνίσουν  ;D

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Απίστευτα και όμως Ελληνικά
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 18, 2009, 01:21:15 μμ »
Αν δεν ήθελες αρρωστημένα σχόλια, θα μπορούσες απλά να περιγράψεις πώς είναι το ωράριό σου ,θα μπορούσες επίσης να πεις ότι δεν κουράζεσαι με έναν όχι τόσο προκλητικό τρόπο.
Η γνώμη σου για μένα με αφήνει παγερά αδιάφορη, όπως κι εσένα η δική μου σίγουρα.Είναι δικαίωμά μου να την εκφράσω όμως.Αυτά και τέλος, με τύπους σαν εσένα που το παίζουν καθηγητές ενώ είναι δημοσιουπαλληλίσκοι της δεκάρας δεν θέλω να έχω πολλά πολλά.

Αποσυνδεδεμένος mauri_agelada

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Άντρας
  • οταν η εκπαιδευση παιδευει και τους εκπαιδευτες
    • Προφίλ
Απ: Απίστευτα και όμως Ελληνικά
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 18, 2009, 01:23:58 μμ »
Καλά να περάσεις φίλε.

αυτό που λέμε όλοι ότι μας ταλαιπωρεί είναι στο χέρι μας να το αλλάξουμε,  όσο λίγο ή πολύ μπορούμε.

αυτό που διάβασα λίγο πιο πάνω για παράδειγμα,    ναι ρε παιδιά και τί έγινε αν πας και 1 ή 2 χρόνια μακριά από το σπίτι σου?   λες και θα σε στείλουν στα κάτεργα και δεν το θέλεις!     Ας μην είμαστε ούτε τόσο αχάριστοι και κυρίως τόσο προκλητικοί με αυτές τις μεταθέσεις!

Ε, ναι λοιπόν εύχομαι αυτές να σταματήσουν (άρα να προσληφθούν άτομα για αυτές τις διοικητικές θέσεις)   ή τουλάχιστον να σταματήσουν αυτά τα "κοροιδίστικα"   (όπως θα έλεγε και η γιαγιά μου) μόρια που δεν τα δικαιούνται αυτοί οι αποσπασμένοι.

Δε θέλω να λέω μεγάλες κουβέντες όμως θα συμφωνήσω πως προφανώς η μαγεία του επαγγέλματός μας είναι να βρίσκεσαι μέσα στην τάξη και να βλέπεις την προσπάθειά σου μέσα από την πρόοδο των μαθητών σου,  όσο έυκολο ή δύσκολο κι αν είναι.

Όσο για τη Λέρο, να εξηγηθώ λέγοντας ότι δεν έχω πάει αλλά εύχομαι να πάω συντομα,  μακάρι σαν εκπαιδευτικός,  κι επιπλέον στις αιτήσεις αναπληρωτών να πω ότι οι μισές και πλέον επιλογές μου ήταν διάφορα δυσπρόσιτα της Ελλάδας.    Όχι απλώς δεν υποτιμώ αυτές τις περιοχές αλλά ειλικρινά θέλω να είμαι από τους τυχερούς που γνωρίζουν πραγματικά αυτά τα μέρη της Ελλάδας κι ας λένε οι υπόλοιποι ότι ζηλεύουμε το γραφείο τους σε μια συνηθισμένη δημόσια υπηρεσία.

Μήπως όμως όντως τελικά όλοι αυτοί που προσπαθούν να βολευτούν στα γραφεία είναι γιατί δεν μπόρεσαν να χαρούν τη διαδικασία της εκπαίδευσης, ή τελικά κατάλαβαν πως άδικα μπήκαν σε αυτό το χώρο αφού
 δεν ήταν φτιαγμένοι για αυτόν!!!?????
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2009, 01:27:43 μμ από mauri_agelada »
ΠΕ0404
ετσι απλα....

Αποσυνδεδεμένος amalfi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 228
    • Προφίλ
Απ: Απίστευτα και όμως Ελληνικά
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 18, 2009, 01:27:01 μμ »
Παράθεση
μήπως όντως όλοι αυτοί που προσπαθούν να βολευτούν στα γραφεία είναι γιατί δεν μπόρεσαν να χαρούν τη διαδικασία της εκπαίδευσης,

(πολυ μ' αρεσει αυτο που λες)

(αν ειναι ετσι τοτε θα περιμενε κανεις να τους συμπαρασταθουμε στο δραμα που "ζουν".  [δε συμβαινει ομως αυτο] [γιατι αραγε?])
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2009, 01:57:56 μμ από amalfi »

Αποσυνδεδεμένος mauri_agelada

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Άντρας
  • οταν η εκπαιδευση παιδευει και τους εκπαιδευτες
    • Προφίλ
Απ: Απίστευτα και όμως Ελληνικά
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 18, 2009, 01:34:07 μμ »
Δε θα το χαρακτήριζα ακριβώς δράμα,  μιας και έχουν βρει τον πολύ βολικό για αυτούς τρόπο να αποφύγουν την πραγματική δουλειά του εκπαιδευτικού μέσα από τα γενναιόδωρα (λόγω χαρισμού των μορίων που όπως έχετε καταλάβει με τρελαίνει)  παραθυράκια του Βισματο-Νόμου!!

Μην παρεξηγηθούν οι βισματικοί αποσπασμένοι,     τη θέση μου διατυπώνω απλώς για συζήτηση από τη μία και ίσως προβληματισμό όσων τουλάχιστων συμφωνούν μαζί μου σε κάποια σημεία, μιας και οι άλλοι που έχουν μάθει να χώνονται παντού και με κάθε τρόπο δε νομίζω να μπουν καν στη διαδικασία να σκεφτούν που είναι το λάθος του πράγματος που με τον τρόπο που σκέφτονται διαιωνίζουν!

Ευχαριστώ!
ΠΕ0404
ετσι απλα....

Αποσυνδεδεμένος thecooler

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Απίστευτα και όμως Ελληνικά
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 18, 2009, 01:39:04 μμ »
επιτρέψατέ μου να σας πω οτι πέρα από σταυροφορία ηθικής  , κλαψούρισμα ή οτι άλλο νομίζει κανείς οτι ήταν το αρχικό ποστ είναι κυρίως θέμα πρακτικό.  Οι αποσπασμένοι παίρνουν τα μόρια των οργανικών τους , τις πιο πολλές φορές διψήφια σε δυσπρόσιτα  , και τούτο πέρα από (θεωρητικά) ανήθικο ή άδικο είναι και θέμα πρακτικό . Τα άτομα αυτά θα σας ( μου )  φάνε βελτιώσεις  , μεταθέσεις , θα σας αναγκάσουν να παραμείνετε για περισσότερα χρόνια μακριά από τα σπίτια σας , να ξοδεύετε ενοίκια  , βενζίνες και ατελείωτες ώρες σε μετακομίσεις και μετακινήσεις . Για εμένα  , που είμαι σχετικά τυχερός μια και το σχολείο είναι 80 χιλιόμετρα από σπίτι μου και μπορώ να πηγαινοέρχομαι ,  κάθε χρόνος μετάθεσης που χάνω και μου την τρώει αποσπασμένος σημαίνει 1,5 - 2 μισθούς το χρόνο σε έξοδα μετακίνησης  , που σας βεβαιώ δεν μου περισσέυουν . επιπλέον χάνω κάθε μέρα 3 ώρες σε μετακίνηση την ημέρα . Μιλάμε δηλαδή για ληστεία , καθαρά και ξάστερα . Αυτά για τους φίλους που μιλάνε για προσωπικές επιλογές  , τις συνέπειες των οποίων πρέπει να επωμιζόμαστε. Φίλοι μου  , αν μπεί διαρρήκτης στο σπίτι σας και σας το αδειάσει , προφανώς ήταν επιλογή του να γίνει διαρρήκτης και δική σας επιλογή να μη γίνετε .Αυτό δεν σημαίνει οτι θα μείνετε μοιρολατρικά να τον κοιτάτε να σας κλέβει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 518
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 730
Σύνολο: 741

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.