*

Αποστολέας Θέμα: Απίστευτα και όμως Ελληνικά  (Αναγνώστηκε 5272 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thecooler

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απίστευτα και όμως Ελληνικά
« στις: Ιούλιος 17, 2009, 04:54:59 μμ »
Σε κάποια άλλη ανάρτηση στο παρόν φόρουμ , κάποια φρεσκο-αποσπασμένη στο ΥΠΕΠΘ ζητά πληροφορίες για τις συνθήκες εργασίας που επικρατούν εκεί . Η συζήτηση μοιραία εκτροχιάστηκε  , παραδέχομαι και με δική μου ευθύνη  , και βγήκε ( ελαφρώς ) εκτός θέματος . Ειλικρινά όμως ,  δεν κρατιέμαι όταν διαβάζω θέματα τα οποία παρουσιάζουν το κατάπτυστο ρουσφετολογικό καθεστώς των αποσπάσεων σε γραφεία -  φορείς ως κάτι το φυσιολογικό . Για να μη βγώ λοιπόν ξανά εκτός θέματος  , το (ξανα)κάνω θέμα από μόνο του  , συνοψίζοντας αυτή τη φορά τις δικαιολογίες των αποσπασμένων οι οποίες είναι από ξεκαρδιστικές εώς εξοργιστικές  ( συχνά ταυτόχρονα  , πως τα καταφέρνετε βρε παλιόπαιδα ; ).Νομίζω οτι θα είναι ένα ευχάριστο καλοκαιρινό ανάγνωσμα

Δικαιολογία Πρώτη :
"Δεν φταίω εγώ που ο νόμος μου δίνει το δικαίωμα να παίρνω  απόσπαση σε γραφείο με τα μόρια της οργανικής μου"

Δηλαδή  , οτι είναι νόμιμο είναι και ηθικό .Βρε που το χω ξανακούσει , που το χω ξανακούσει... . Τη μικρή λεπτομέρεια  δε , οτι για να πάρεις απόσπαση στα περισσότερα γραφεία - φορείς δεν αρκεί ο νόμος , αλλά και κάτι υπεράνω  ;) του νόμου  , το αποσιωπούμε πλήρως .how convenient που λένε και στα ζαγοροχώρια

Δικαιολογία δεύτερη :
"Παίρνουμε τα μόρια αλλά δουλεύουμε περισσότερο το καλοκαίρι"

Εδώ τι να πεί κανείς;  Την έννοια 'σχέση κόστους  - οφέλους' δεν τη γνωρίζουν ; Γιατί αγαπητοί μου χρειάζεται χοντρό βύσμα για τα περισσοτερα γραφεία ; Μα γιατί η ζήτηση υπερβαίνει κατά πολύ την προσφορά .Και γιατί αυτό ;Μα γιατί ο  ( σκάρτος ) ένας μήνας παραπάνω "δουλειάς"  ξεπληρώνεται α-δ-ρ-ο-τ-α-τ-α. Συγκρινεται δε ο ογκος και η πίεση της δουλειάς σε ένα σχολείο με αυτή στα περισσότερα γραφεία ;Δεν θα απαντήσω εγώ   , αναζητήστε μαρτυρίες αποσπασμένων .Πάντως όποιος ζορίζεται στα γραφεία των μεγάλων πόλεων , να μου το πεί και θα του βρώ σίιιιιγουρα αμοιβαία μετάθεση σε σχολείο. Το ανάποδο δεν μπορώ να το κάνω , δεν είμαι και μάγος

Δικαιολογία τρίτη:
"Εσείς που κατηγορείτε εμάς τους αποσπασμένους το κάνετε γιατί είστε εμπαθείς , ζουλιάρηδες και φθονεροί  , γιατί δεν είστε μάγκες σαν και μας . Αν μπορούσατε θα πέρνατε και εσείς απόσπαση"

Η κορωνίδα όλων των δικαιολογιών! Υπάρχει ψυχολογικός όρος που την εξηγεί ακριβώς , αλλά δεν τον θυμάμαι και δεν θέλω να ξυπνάω τον Σίγκμουντ μεσημεριάτικα να μου θυμίσει . Μεγαλείο σκέψης! Είναι μέσα στο μυαλό όλων μας  , ξέρουν πως σκεφτόμαστε !! Οργουελικόν !

Ας δεχτούμε όμως οτι όλοι οι εκπαιδευτικοί είμαστε ένα μάτσο λαμόγια που κοιτάμε πως θα την κάνουμε από την οργανική μας κρατώντας και τα ωραία μας μόρια .
Και λοιπόν .Σημασία κύριοι έχει ποιός κάνει τη λαδιά  , όχι ποιός νομίζετε οτι θα-ηθελε-αλλά-δεν-μπορεί.

Φανταστείτε δηλαδη  , πιάνετε κάποιον να κλέβει μια φεράρι , και η δικαιολογία του είναι " Έλα τώρα , και συ θα ήθελες να την κλέψεις  , τέτοιο κόκκινο μωρό , απλά είσαι φοβίκουλας ή δεν ξέρεις να παραβιάζεις πόρτες  . Το ίδιο είμαστε  , και μου τη λές γιατί απλά είσαι εμπαθής και με ζουλεύεις!"


Και για να μην κουράζονται μερικοί  , ναι ειμαι εμπαθής και εμμονοληπτικός . Χαίρετε

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απίστευτα και όμως Ελληνικά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:47:51 »

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: Απίστευτα και όμως Ελληνικά
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 17, 2009, 05:27:06 μμ »
 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
οι άνθρωποι έχουν δίκιο:αφού το έχουν το μέσο να μην προσπαθήσουν για κάτι ακόμη καλύτερο?

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Απίστευτα και όμως Ελληνικά
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 17, 2009, 05:45:08 μμ »
Εγώ προσωπικά δεν θα άλλαζα με τίποτα τη διδασκαλία της επιστήμης που γουστάρω με μια θέση διοικητικού υπαλλήλου όπου θα κάνω κάτι βαρετό και πέρα από αυτό που σπούδασα και μ' άρεσει.
Φαίνεται ότι όσοι προτιμούν (και έχουν το μέσον) να παίρνουν αποσπάσεις σε υπουργεία κλπ., μάλλον δεν τους αρέσει κα ιδιαίτερα αυτό που σπούδασαν ή/και έχουν τη νοοτροπία του κλασικού μ...α νεοέλληνα με το να βολευτεί η να νομίζει ότι έχει βολευτεί δηλαδή.
Τι να πείς... Τα πάντα θέμα επιλογών είναι στη ζωή και γενικά καλό είναι να μην κλαίγεται κανείς για τις επιλογές που κάνει.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος crypto

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Γυναίκα
  • LOVE WILL KEEP US ALIVE
    • Προφίλ
Απ: Απίστευτα και όμως Ελληνικά
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 17, 2009, 06:50:06 μμ »
Σε κάποια άλλη ανάρτηση στο παρόν φόρουμ , κάποια φρεσκο-αποσπασμένη στο ΥΠΕΠΘ ζητά πληροφορίες για τις συνθήκες εργασίας που επικρατούν εκεί . Η συζήτηση μοιραία εκτροχιάστηκε  , παραδέχομαι και με δική μου ευθύνη  , και βγήκε ( ελαφρώς ) εκτός θέματος . Ειλικρινά όμως ,  δεν κρατιέμαι όταν διαβάζω θέματα τα οποία παρουσιάζουν το κατάπτυστο ρουσφετολογικό καθεστώς των αποσπάσεων σε γραφεία -  φορείς ως κάτι το φυσιολογικό . Για να μη βγώ λοιπόν ξανά εκτός θέματος  , το (ξανα)κάνω θέμα από μόνο του  , συνοψίζοντας αυτή τη φορά τις δικαιολογίες των αποσπασμένων οι οποίες είναι από ξεκαρδιστικές εώς εξοργιστικές  ( συχνά ταυτόχρονα  , πως τα καταφέρνετε βρε παλιόπαιδα ; ).Νομίζω οτι θα είναι ένα ευχάριστο καλοκαιρινό ανάγνωσμα

Δικαιολογία Πρώτη :
"Δεν φταίω εγώ που ο νόμος μου δίνει το δικαίωμα να παίρνω  απόσπαση σε γραφείο με τα μόρια της οργανικής μου"





















































































Καλά,όλα τα λεφτά η απάντηση σου.Εσύ ωραία τα λες αλλά έλα που άλλοι υπηρετούμε μακριά απο τα σπίιτια μας κ άλλοι φουκαράδες ''ζορίζονται''στα γραφεία!!

Δηλαδή  , οτι είναι νόμιμο είναι και ηθικό .Βρε που το χω ξανακούσει , που το χω ξανακούσει... . Τη μικρή λεπτομέρεια  δε , οτι για να πάρεις απόσπαση στα περισσότερα γραφεία - φορείς δεν αρκεί ο νόμος , αλλά και κάτι υπεράνω  ;) του νόμου  , το αποσιωπούμε πλήρως .how convenient που λένε και στα ζαγοροχώρια

Δικαιολογία δεύτερη :
"Παίρνουμε τα μόρια αλλά δουλεύουμε περισσότερο το καλοκαίρι"

Εδώ τι να πεί κανείς;  Την έννοια 'σχέση κόστους  - οφέλους' δεν τη γνωρίζουν ; Γιατί αγαπητοί μου χρειάζεται χοντρό βύσμα για τα περισσοτερα γραφεία ; Μα γιατί η ζήτηση υπερβαίνει κατά πολύ την προσφορά .Και γιατί αυτό ;Μα γιατί ο  ( σκάρτος ) ένας μήνας παραπάνω "δουλειάς"  ξεπληρώνεται α-δ-ρ-ο-τ-α-τ-α. Συγκρινεται δε ο ογκος και η πίεση της δουλειάς σε ένα σχολείο με αυτή στα περισσότερα γραφεία ;Δεν θα απαντήσω εγώ   , αναζητήστε μαρτυρίες αποσπασμένων .Πάντως όποιος ζορίζεται στα γραφεία των μεγάλων πόλεων , να μου το πεί και θα του βρώ σίιιιιγουρα αμοιβαία μετάθεση σε σχολείο. Το ανάποδο δεν μπορώ να το κάνω , δεν είμαι και μάγος

Δικαιολογία τρίτη:
"Εσείς που κατηγορείτε εμάς τους αποσπασμένους το κάνετε γιατί είστε εμπαθείς , ζουλιάρηδες και φθονεροί  , γιατί δεν είστε μάγκες σαν και μας . Αν μπορούσατε θα πέρνατε και εσείς απόσπαση"

Η κορωνίδα όλων των δικαιολογιών! Υπάρχει ψυχολογικός όρος που την εξηγεί ακριβώς , αλλά δεν τον θυμάμαι και δεν θέλω να ξυπνάω τον Σίγκμουντ μεσημεριάτικα να μου θυμίσει . Μεγαλείο σκέψης! Είναι μέσα στο μυαλό όλων μας  , ξέρουν πως σκεφτόμαστε !! Οργουελικόν !

Ας δεχτούμε όμως οτι όλοι οι εκπαιδευτικοί είμαστε ένα μάτσο λαμόγια που κοιτάμε πως θα την κάνουμε από την οργανική μας κρατώντας και τα ωραία μας μόρια .
Και λοιπόν .Σημασία κύριοι έχει ποιός κάνει τη λαδιά  , όχι ποιός νομίζετε οτι θα-ηθελε-αλλά-δεν-μπορεί.

Φανταστείτε δηλαδη  , πιάνετε κάποιον να κλέβει μια φεράρι , και η δικαιολογία του είναι " Έλα τώρα , και συ θα ήθελες να την κλέψεις  , τέτοιο κόκκινο μωρό , απλά είσαι φοβίκουλας ή δεν ξέρεις να παραβιάζεις πόρτες  . Το ίδιο είμαστε  , και μου τη λές γιατί απλά είσαι εμπαθής και με ζουλεύεις!"


Και για να μην κουράζονται μερικοί  , ναι ειμαι εμπαθής και εμμονοληπτικός . Χαίρετε
In a world of leaders, let the others be the followers!
ΠΕΟ6

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απίστευτα και όμως Ελληνικά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:47:51 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Απίστευτα και όμως Ελληνικά
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 17, 2009, 07:13:11 μμ »
Τι να πείς... Τα πάντα θέμα επιλογών είναι στη ζωή και γενικά καλό είναι να μην κλαίγεται κανείς για τις επιλογές που κάνει.

συμφωνω απολυτα.+++++++++++++++++++++++++++
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απίστευτα και όμως Ελληνικά
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 17, 2009, 08:39:19 μμ »
Σε κάποια άλλη ανάρτηση στο παρόν φόρουμ , κάποια φρεσκο-αποσπασμένη στο ΥΠΕΠΘ ζητά πληροφορίες για τις συνθήκες εργασίας που επικρατούν εκεί . Η συζήτηση μοιραία εκτροχιάστηκε  , παραδέχομαι και με δική μου ευθύνη  , και βγήκε ( ελαφρώς ) εκτός θέματος . Ειλικρινά όμως ,  δεν κρατιέμαι όταν διαβάζω θέματα τα οποία παρουσιάζουν το κατάπτυστο ρουσφετολογικό καθεστώς των αποσπάσεων σε γραφεία -  φορείς ως κάτι το φυσιολογικό . Για να μη βγώ λοιπόν ξανά εκτός θέματος  , το (ξανα)κάνω θέμα από μόνο του  , συνοψίζοντας αυτή τη φορά τις δικαιολογίες των αποσπασμένων οι οποίες είναι από ξεκαρδιστικές εώς εξοργιστικές  ( συχνά ταυτόχρονα  , πως τα καταφέρνετε βρε παλιόπαιδα ; ).Νομίζω οτι θα είναι ένα ευχάριστο καλοκαιρινό ανάγνωσμα

Δικαιολογία Πρώτη :
"Δεν φταίω εγώ που ο νόμος μου δίνει το δικαίωμα να παίρνω  απόσπαση σε γραφείο με τα μόρια της οργανικής μου"

Δηλαδή  , οτι είναι νόμιμο είναι και ηθικό .Βρε που το χω ξανακούσει , που το χω ξανακούσει... . Τη μικρή λεπτομέρεια  δε , οτι για να πάρεις απόσπαση στα περισσότερα γραφεία - φορείς δεν αρκεί ο νόμος , αλλά και κάτι υπεράνω  ;) του νόμου  , το αποσιωπούμε πλήρως .how convenient που λένε και στα ζαγοροχώρια

Δικαιολογία δεύτερη :
"Παίρνουμε τα μόρια αλλά δουλεύουμε περισσότερο το καλοκαίρι"

Εδώ τι να πεί κανείς;  Την έννοια 'σχέση κόστους  - οφέλους' δεν τη γνωρίζουν ; Γιατί αγαπητοί μου χρειάζεται χοντρό βύσμα για τα περισσοτερα γραφεία ; Μα γιατί η ζήτηση υπερβαίνει κατά πολύ την προσφορά .Και γιατί αυτό ;Μα γιατί ο  ( σκάρτος ) ένας μήνας παραπάνω "δουλειάς"  ξεπληρώνεται α-δ-ρ-ο-τ-α-τ-α. Συγκρινεται δε ο ογκος και η πίεση της δουλειάς σε ένα σχολείο με αυτή στα περισσότερα γραφεία ;Δεν θα απαντήσω εγώ   , αναζητήστε μαρτυρίες αποσπασμένων .Πάντως όποιος ζορίζεται στα γραφεία των μεγάλων πόλεων , να μου το πεί και θα του βρώ σίιιιιγουρα αμοιβαία μετάθεση σε σχολείο. Το ανάποδο δεν μπορώ να το κάνω , δεν είμαι και μάγος

Δικαιολογία τρίτη:
"Εσείς που κατηγορείτε εμάς τους αποσπασμένους το κάνετε γιατί είστε εμπαθείς , ζουλιάρηδες και φθονεροί  , γιατί δεν είστε μάγκες σαν και μας . Αν μπορούσατε θα πέρνατε και εσείς απόσπαση"

Η κορωνίδα όλων των δικαιολογιών! Υπάρχει ψυχολογικός όρος που την εξηγεί ακριβώς , αλλά δεν τον θυμάμαι και δεν θέλω να ξυπνάω τον Σίγκμουντ μεσημεριάτικα να μου θυμίσει . Μεγαλείο σκέψης! Είναι μέσα στο μυαλό όλων μας  , ξέρουν πως σκεφτόμαστε !! Οργουελικόν !

Ας δεχτούμε όμως οτι όλοι οι εκπαιδευτικοί είμαστε ένα μάτσο λαμόγια που κοιτάμε πως θα την κάνουμε από την οργανική μας κρατώντας και τα ωραία μας μόρια .
Και λοιπόν .Σημασία κύριοι έχει ποιός κάνει τη λαδιά  , όχι ποιός νομίζετε οτι θα-ηθελε-αλλά-δεν-μπορεί.

Φανταστείτε δηλαδη  , πιάνετε κάποιον να κλέβει μια φεράρι , και η δικαιολογία του είναι " Έλα τώρα , και συ θα ήθελες να την κλέψεις  , τέτοιο κόκκινο μωρό , απλά είσαι φοβίκουλας ή δεν ξέρεις να παραβιάζεις πόρτες  . Το ίδιο είμαστε  , και μου τη λές γιατί απλά είσαι εμπαθής και με ζουλεύεις!"


Και για να μην κουράζονται μερικοί  , ναι ειμαι εμπαθής και εμμονοληπτικός . Χαίρετε

χαχαχαχαχα!!! Έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα και χαίρομαι που επιτέλους κάποιος το επισημαίνει - και μάλιστα με τόσο γλαφυρό τρόπο!
Ειδικά αυτή η δικαιολογία του "αν - δεν - το - κάνω - εγώ - θα - το - κάνει - κάποιος - άλλος - κι - εγώ - μετά - θα - είμαι - ο - μ@$%#ς - της - υπόθεσης!" με εξοργίζει γιατί είναι ακριβώς ο λόγος που τίποτε δεν αλλάζει σ΄αυτή τη χώρα...

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Απίστευτα και όμως Ελληνικά
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 17, 2009, 10:10:56 μμ »
Το άλλο ωραίο είναι ότι οι ελληνάρες θεωρούν φυσιολογικό αυτό που κάνουν και ότι πρέπει να επιθυμούμε κι εμείς το ίδιο πράγμα.
Φοβερός φασισμός και μιζέρια...έχει χαθεί η επαφή με την πραγματικότητα.
Και μετά τους πειράζει όταν τρώνε κράξιμο από όλους κάθε φορά που ξεμυτίζουν! Ε,ας το συνηθίσουν!!!

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Απίστευτα και όμως Ελληνικά
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 18, 2009, 08:06:55 πμ »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Απίστευτα και όμως Ελληνικά
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 18, 2009, 09:00:53 πμ »
ο ωχαδελφισμος και το βολεμα υπαρχουν απο τη συσταση του ελλευθερου ελληνικου κρατους.για τους γνωστες της ιστοριας αναφερω ως παραδειγμα τη δολοφονια του Καποδιστρια.γιατι εγινε? (γιατι να βολευτουν οι αλλοι και οχι εκεινοι ή και εκεινοι).

δυστυχως δεν υπαρχει αξιοκρατια. και δεν υπαρχει γιατι απλα δεν συμφερει. αυτη συντηρει και αναπτυσει τον δικομματισμο.και ο δικομματισμος λειτουργει ως οπιο του λαου!

το ειπα και αλλοτε, το επεναλαμβανω: ειμαστε αξιοι της μοιρας μας. τιποτα συνειδητα δεν κανουμε να την αλλαξουμε. αν αυτο δεν ειναι "βολεμα συνειδησης" τοτε τι ειναι?
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απίστευτα και όμως Ελληνικά
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 18, 2009, 10:16:19 πμ »
το αστειο αλλα και το επικινδυνο ειναι οτι οχι μονο χρησιμοποιουν αλλους τροπους καποιοι αλλα το φωναζουν κιολας! λες και ειναι κατορθωμα τους!πως να διδαξουν σε παιδια οταν πανε σε ταξη τη στιγμη που δεν μπορεςι να μεταδωσεις ηθος αφου δεν το χεις ο ιδιος..

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5744
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Απίστευτα και όμως Ελληνικά
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 18, 2009, 10:59:03 πμ »
Το βασικό πρόβλημα των Ελλήνων ανά τους αιώνες είναι ο μεγάλος τους εγωκεντρισμός, ο οποίος ποτέ δεν τιθασεύθηκε για πολλούς και ποικίλους λόγους (έλλειψη οργανωμένου κράτους, συνεχής παρέμβαση από ξένα συμφέροντα, συνεχής απειλή από κατακτητές, που εξέθρεφαν το αίσθημα της αυτοσυντήρησης κλπ). Δεν είναι τυχαία η έκκληση του Μακρυγιάννη να αφήσουμε το εγώ και να πάμε στο εμείς. Το μόνο που ενδιέφερε πάντα τους περισσότερους ήταν πώς να βολευτούν οι ίδιοι. Για τους άλλους....δεν βαριέσαι. Εξ ου και η νοοτροπία της συναλλαγής, της παράκαμψης του νόμου. Θα πάνε στο γκισέ εκτός σειράς, θα "σβήσουν" πρόστιμα, θα "κρύψουν" έσοδα από την εφορία, θα καπνίσουν στη μούρη του διπλανού τους, θα ξεπεράσουν κάθε ιεραρχία και κάθε κανόνα, αρκεί να βολευθούν και να καλοπεράσουν οι ίδιοι. Αυτοί θα είναι οι "έξυπνοι" και οι άλλοι τα "κορόιδα" και θα το διατυμπανίζουν σε κάθε περίπτωση, γιατί άλλα προσόντα δεν διαθέτουν. >:( >:(


Τώρα από την άλλη, δεν θα έπρεπε να φθάσουμε στο άλλο άκρο και να θεωρούμε ότι όποιος έχει φθάσει κάπου ψηλά, όποιος ενδιαφέρεται για μια προνομιούχα θέση, βασίζεται μόνο σε "βύσμα", γιατί είναι άδικο για ένα ποσοστό ανθρώπων (μικρό ή μεγάλο, δεν έχει σημασία) που τα καταφέρνει με τις δικές του δυνάμεις και μόνο. Μην πέφτετε να φάτε λ.χ οποιονδήποτε ενδιαφέρεται να αποσπασθεί στο Υπουργείο ή κάπου αλλού. Μη γενικεύετε, γιατί κάποια φορά θα πέσετε και εσείς θύματα μιας γενίκευσης και δεν θα σας αρέσει καθόλου.
Τώρα αν προκαλεί και κοκορεύεται για την παρανομία του.... είναι άλλη κατηγορία και άλλο θέμα :-\ :-\ ::) ::)

......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος zuperman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απίστευτα και όμως Ελληνικά
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 18, 2009, 11:03:03 πμ »
Συνάδελφοι, μιλάω ως εκπαιδευτικός ο οποίος πέρασα πέντε χρόνια αποσπασμένος σε φορείς και πλεόν ευτυχώς δεν έιμαι διότι πήρα μετάθεση. Η ποιότητα δουλειάς στα σχολεία σε σχέση με τα γραφεία δεν συγκρίνεται με ΤΙΠΟΤΑ. Το σχολείο είναι πολύ μα πολύ τούφα σε σχέση με τα γραφεία. Τα πράγματα είναι ΚΥΡΙΛΕ. Θα απαντυήσω στο συνάδελφο που έλεγε για ποιο λόγο φωνάζουνε για τα γραφεία:
Δυστυχώς το 90% των συναδέλφων υπηρετεί μακρυά από το σπίτι του. Άρα δεν θα ήτανε καλό α) να ήτανε στο σπίτι του και β) να έπαιρνε τα μόρια της οργανικής του εαν είναι καλά ή γ) να την υπηρετήσει. Φυασικά και ΝΑΙ. Αν ξέρετε κάποιον που λέει ότι στα γραφεία είναι καλύτερα και είναι με μετάθεση στον ίδιο ή σε όμορο νομό, συγνώμη αλλά από προσωπική πείρα και πείρα κάμοσων γνωστών μου είναι Μ********* και δεν πάει καθόλου καλά.
Δεν υπάρχει πρώην αποσπασμένος (αφήνω ένα 0,1%) που πήγε σε σχολειο της περιοχής του ή σε ευκολοπροσβάσιμο και κοντινό νομό και πήρε απόσπαση σε φορέα ξανά.
Εν κατακλείδι στο γραφείο δουλεύεις αρκετά περισσότερο από το σχολείο αλλά το γνωρίζεις εκ των προτέρων, κάνεις την δουλειά σου και θα πρέπει και να λες και ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος kshl

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Απίστευτα και όμως Ελληνικά
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 18, 2009, 11:05:12 πμ »
 ??? Ένα ολόκληρο thread όπου προτρέπουμε όσους έχουν βρεί την πλάγια οδό να το κάνουν στα μουλωχτά... Ποιόν εξυπηρετεί αυτό; Απο τη μία ζητάμε διαφάνεια, ενώ απο την άλλη όταν κάποιος κάνει την υπέρβαση (για τους όποιους λόγους) και γνωστοποιεί καταστάσεις του λέμε "μή μιλάς"! Ξέρω ότι έχετε καλές προθέσεις αλλά οξύμωρο μου φαίνεται...
Ώς απόφοιτος ΑΕΙ θεωρώ τους απόφοιτους ΤΕΙ εν δυνάμει ισάξιους ή και καλύτερους σε κάθε επίπεδο.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5744
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Απίστευτα και όμως Ελληνικά
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 18, 2009, 11:17:38 πμ »
Προσωπικά δεν είμαι υπέρ του "μουλωχτού" και της αδιαφάνειας. Το θέμα είναι όμως ότι η υπέρβαση μπροστά σε ανθρώπους που δεν μπορούν να αντιδράσουν επί της ουσίας (δεν είναι δημοσιογράφοι, δεν είναι πολιτικοί, δεν είναι καν ανώτατοι αξιωματούχοι) είναι υπέρβαση εκ του ασφαλούς που στόχο έχει μόνο την πρόκληση. Αυτό που λένε οι περισσότεροι, φαντάζομαι, είναι "Αφού ούτως ή άλλως δεν μπορώ να κάνω κάτι, για να σταματήσω αυτήν την κατάσταση, τουλάχιστον μην με προκαλείς, αφήνοντας να εννοηθεί ότι είμαι κορόιδο και ανίκανος να καταφέρω ό,τι και εσύ". Δεν αντιδρούν στην ειλικρίνεια, αλλά στο θράσος.
 
Αν και μεταξύ μας πιστεύω ότι ο εκπαιδευτικός που προκάλεσε όλες αυτές τις συζητήσεις μάλλον πλάκα ήθελε να κάνει. Απλώς άγγιξε χωρίς να το καταλάβει ευαίσθητες χορδές.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2009, 11:25:47 πμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 689
Σύνολο: 699

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.