*

Αποστολέας Θέμα: Ιδιαίτερα Μαθηματικών  (Αναγνώστηκε 32677 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Ιδιαίτερα Μαθηματικών
« στις: Ιούλιος 20, 2009, 02:26:26 μμ »
Ανοίγω αυτό το topic μαις και δεν βρήκα κάτι αποκλειστικά για τα Μαθηματικά.

Είμαι νέος στον χώρο και σκέφτομαι να ξεκινήσω κάποια ιδιαίτερα

Θα ήθελα να ρωτήσω για το που κυμαίνονται οι τιμές πάνω κάτω για ιδιαίτερα μαθηματικών σε μαθητές Λυκείου, καθώς και πόσες ώρες την εβδομάδα πρέπει να γίνονται.

Οι ώρες ταυτίζονται με αυτές του σχολικού προγράμματος; Δηλαδή πχ για μαθητή Γ Λυκείου κατεύθυνσης, θα πρέπει να του κάνω 5 ώρες την εβδομάδα, όπως και στο σχολείο; Δηλαδή 20 ώρες τον μήνα; Και από τιμές; αν πω, λέω τώρα, 20 ευρώ την ώρα, βγαίνουν 400ευρώ μόνο για μαθηματικά. Πολλά δεν είναι;

Θέλω την γνώμη σας

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιαίτερα Μαθηματικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:29:37 »

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Μαθηματικών
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 20, 2009, 02:34:45 μμ »
έκανα 10 χρόνια ιδιαίτερα και φέτος τα παρατάω γιατί είμαι διοριστέα!λοιπόν εγώ ακολουθούσα την εξής τακτική:1 λυκείου 1,5 ώρα άλγεβρα και 1,5 ώρα γεωμετρία.μετά το πρώτο τετράμηνο μείωνα την γεωμετρία και έκανα άλγεβρα!
2 λυκείου:1,5 άλγεβρα και 1,5 κατεύθυνση.γεωμετρία δεν έκανα παρά μόνο όταν ήταν να γράψουν διαγώνισμα ένα εξτρά δίωρο.
3 λυκείου:2χ1,5 ώρες κατεύθυνση και 1 ώρα γενικής!
τα τελευταία 2 χρόνια έπαιρνα 25 ευρώ την ώρα.ζω και εργάζομαι σε επαρχιακή πόλη οπότε τα λεφτά ήταν και τσιμπημένα θα έλεγα.
επίσης όταν λέω 25 ευρώ την ώρα εννοώ ένα παιδί μόνο του το έκανα μάθημα και μου έδινε για τα 60 λεπτά 25 ευρώ!
γκρουπ έκανα μόνο με 2 άτομα και μου έδινε το κάθε παιδί από 15 ευρώ την ώρα!

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Μαθηματικών
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 20, 2009, 02:34:59 μμ »
killbill καλή αρχή!
Αν και είμαι Φιλόλογος, ξέρω από τους μαθητές μου ότι πληρώνουν για Μαθηματικά κατεύθυνσης γύρω στα 20-30 ευρώ, ανάλογα με το πόσο "φίρμα" είναι ο καθηγητής. Δεν αναφέρομαι στην Αθήνα, αλλά σε μικρή επαρχιακή πόλη.
Για τις ώρες, δε ξέρω να σου πω, αλλά όλο και κάποιος συνάδελφος του κλάδου σου θα βρεθεί να σου πει. Πάντως εγώ συνήθως υπολογίζω ότι για 2 ώρες σχολείου, θέλω 1 ώρα ιδιαίτερο. Ανάλογα και το μαθητή βέβαια...

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Μαθηματικών
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 20, 2009, 02:47:28 μμ »
Γενικά επομένως οι ώρες σε ιδιαίτερο είναι λιγότερες από τις αντίστοιχες του σχολικού προγράμματος?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιαίτερα Μαθηματικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:29:37 »

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Μαθηματικών
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 20, 2009, 02:52:03 μμ »
Στα Φιλιλογικά τουλάχιστον, για τα οποία μπορώ να μιλήσω, έτσι συμβαίνει. Παίζει ρόλο όμως και ο μαθητής, το πόση δουλειά θα βγάλει μόνος του στο σπίτι.

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Μαθηματικών
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 20, 2009, 02:53:28 μμ »
φυσικά και είναι λιγότερες από του σχολείου!
βέβαια πάντα υπάρχουν και περιπτώσεις παιδιών που δεν έχουν καθόλου καλή σχέση με τα μαθηματικά και εκεί μπορεί να κάνεις και περισσότερες ώρες απ΄ότι στο σχολείο.γνώμη μου είναι να αποφεύγεις τέτοιους μαθητές γιατί χάνεις εύκολα την υπομονή σου!

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Μαθηματικών
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 20, 2009, 03:02:13 μμ »
Κάτι άλλο που με ανησυχεί και με έχει προβληματίσει λιγο, είναι το πως αντιμετωπίζετε το θέμα να σου φέρει κάποιος μαθητής μια άσκηση από το σχολείο ή από φίλο του ή από το περιοδικό Ευκλείδης κλπ, και να σου πει θέλω να μου την λύσετε.. και αυτή η άσκηση να είναι πολύ δύσκολη.

Ως γνωστόν στα μαθηματικά αυτό συμβαίνει. Δεν μπορεί κάποιος να είναι ρομπότ και ότι του δώσουν να το λύνει αμέσως. Πχ μπορεί να σου φέρει μια άσκηση στην γεωμετρία που να θέλει να σκεφτείς παπάδες. Αν είσαι καθηγητής στο σχολείο κάνεις εσύ κουμάντο στο τι θα λύσεις και μπορείς να έχει προετοιμαστεί. Στο ιδιαίτερο ομως τι κάνεις;

Αυτό το θέμα πως το αντιμετωπίζετε γενικά; ή μόνο εγώ έχω αυτήν την ανασφάλεια;

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Μαθηματικών
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 20, 2009, 03:12:16 μμ »
φυσικά και δεν είσαι ο μόνος που έχει αυτή την ανασφάλεια!όλοι ας στα πρώτα χρόνια της δουλειάς μας το αγχος αυτό το είχαμε και όποιος λέει ότι δεν το είχε,λέει ψέμματα!αυτό που είχα κάνει εγώ ήταν το εξής:ασκήσεις με Ευκλείδη κλπ ,το δηλώνεις ρητά ότι δεν ασχολείσαι!ασκείσεις φίλων επίσης δεν λύνεις με την λογική ότι δεν κάνεις μάθημα τον φίλο του !τέλος ασκήσεις καθηγητών που δίνουν στοσχολείο,μη τις φοβάσαι.είναι εύκολες και βατές!και σχεδόν πάντα βασίζονται στη θεωρία του βιβλίου ή σε θεωρία που τους έχουν κάνει στο τετράδιο(μηξεχνάς να ζητάς να δεις τι ακριβώς τους έχει κάνει στο σχολείο όταν σου λέει ότι τους εχει ΄δώσει άσκηση ο καθηγητής!
όλα αυτά θα μπορούσες αν ήθελες να τα εφαρμόσεις για όλες τις τάξεις έκτος από την Γ λυκείου!
εκεί κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να είσαι καλά προετοιμασμένος ώστε να μπορέσεις να κάνεις μάθημα!

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Μαθηματικών
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 20, 2009, 03:39:05 μμ »
Οκ, σε ευχαριστώ για τις συμβουλές, και κάτι ακόμα,

στο ιδιαίτερο ακολουθείς standard κάποι βοήθημα (πχ Σαβάλλας) και λες στον μαθητή αγόρασέ το, αυτό θα δουλεύουμε, και λύνεις ασκήσεις κυρίως απο κει.


ή φτιάχνεις δικά σου φυλλάδια με ασκήσεις που έχεις συλλέξει απο διάφορα βοηθήματα;

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Μαθηματικών
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 20, 2009, 03:43:45 μμ »
ποτέ μου δεν έβαλα τους μαθητές μου να αγοράσουν βοήθημα στα μαθηματικά!άντα αγόραζα εγώ και από εκεί μέσα έβρισκα αξιόλοες ασκήσεις έκανα κόρπους μόνο με ασκήσεις και έτσι εκτός του βιβλίου δουλεύαμε και τις ασκήσεις από τοκόρπους μου!
τα σχόλια των μαθητών όταν ο καθηγητής από τα ιδιαίτερα τους λέει έιτε να αγοράσουν το κόρπους είτε το βοήθημα:τόσα λεφτά του δίνουμε και ο/η γύφτος μας βάζει να αγοράσουμε και το κόρπους!
πάντα τις φωτοτυπίες τις έδινα εγώ!

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Μαθηματικών
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 20, 2009, 03:48:16 μμ »
.... έκανα κόρπους μόνο με ασκήσεις....

τι εννοείς;

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Μαθηματικών
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 20, 2009, 03:54:10 μμ »
ότι βοήθημα και αν αγοράσεις από το εμπόριο,για κάθε σχολική παράγραφο  έχουν και αυτά αντίστοιχη.σε κάθε τέτοια παράγραφοέχουν ασκήσεις.διάλεξα από διάφορα βοηθήματα ασκήσεις αξιόλογες για κάθε παράγραφο και τις έβαλα σε ένα κόρπους!

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Ιδιαίτερα Μαθηματικών
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 20, 2009, 04:02:38 μμ »
....μιλάμε αυθεντία στα ισιαίτερα, τωρα αυθεντία και στο δημόσιο σχολείο....

Αποσυνδεδεμένος zwi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση/ ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Μαθηματικών
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 20, 2009, 04:03:18 μμ »
Να κάνω μια ερώτηση στους μαθηματικούς του forum...
Είμαι φιλόλογος και θα δώσω κατατακτήριες στο παιδαγωγικό. Στην ύλη υπάρχουν και μαθηματικά φέτος, δυο βιβλία του Λεμονίδη, Περίπατος στη μάθηση της στοιχειώδους αριθμητικής και Στοιχεία αριθμητικής και θεωρίας αριθμών για τον δάσκαλο (4 κεφάλαια).
Θα είναι δύσκολο να ανταπεξέλθω στις ασκήσεις;; Με πόσες ώρες θα μπορούσα σε ιδιαίτερο να βγάλω την ύλη;;
You can lose more than your patience ...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162188
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 693
Σύνολο: 717

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.