*

Αποστολέας Θέμα: Ιδιαίτερα Μαθηματικών  (Αναγνώστηκε 32667 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Μαθηματικών
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 20, 2009, 04:41:47 μμ »
δεν γνωρίζω καθόλου την ύλη των βιβλίωνπου μου λες,οπότε δεν ξέρω να σου απαντήσω!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιαίτερα Μαθηματικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:43:25 »

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Μαθηματικών
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 20, 2009, 04:49:33 μμ »
ότι βοήθημα και αν αγοράσεις από το εμπόριο,για κάθε σχολική παράγραφο  έχουν και αυτά αντίστοιχη.σε κάθε τέτοια παράγραφοέχουν ασκήσεις.διάλεξα από διάφορα βοηθήματα ασκήσεις αξιόλογες για κάθε παράγραφο και τις έβαλα σε ένα κόρπους!


Τι σημαίνει κόρπους;

Αποσυνδεδεμένος ALEXAN

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Μαθηματικών
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 26, 2009, 10:01:20 μμ »
Να κάνω και εγω μερικές ερωτήσεις για ιδιαίτερο θετικής κατεύθυνσης Γ λυκείου. Να ενημερώσω οτι ο μαθητής δεν έκανε καλοκαιρινό  και θα ξεκινήσουμε πρώτη φορά απο 1 Σεπτέμβρη ( αυτό με αγχώνει λίγο όσον αφορα στην ύλη αν και πρόκειτε για σχετικά καλό μαθητή). Λοιπόν οι ερωτήσεις:

1. Πόσες ώρες γενικής και πόσες κατεύθυνση την εβδομάδα;
2. Μέχρι πότε πρέπει να βγεί η ύλη για να προλάβουμε και επαναλήψεις; Γενικότερα έχετε ενα χρονοδιάγραμμα; (μην ξεχνάτε δεν έκανε καλοκαιρινό)
3. Βάζετε τον μαθητή να αγοράσει βοήθημα ή του δίνετε εσείς υλικό;

Επίσης οποιαδήποτε πληροφορία για τον τρόπο που δουλεύετε είναι πολύτιμη.
Ευχαριστώ


Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Μαθηματικών
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 26, 2009, 10:58:26 μμ »
Αν είχε κάνει καλοκαιρινό θα σου πρότεινα 1-2 Γενικής και 4-5 Κατεύθυνση ανάλογα βέβαια με το επίπεδο του μαθητή.Πρέπει να του κάνεις και μια επανάληψη απο τα προϋγούμενα δηλ κάποια βασικά των προϋγούμενων τάξεων

Επειδή δεν έκανε καλοκαιρινό θα έλεγα να κάνεις   2 ώρες  Γεν.  και 5 κατ. τουλάχιστον μέχρι τα Χριστούγεννα και ανάλογα σε ποιο σημειο της ύλης είσαι διατηρεις τις ώρες ή τις ελαττώνεις απο μια ώρα
Μέχρι να αρχίσουν τα σχολεια μπορεις να κάνεις πιο εντατικά ώστε τουλάχιστον να έχεις κάνει την επανάληψη των βασικών γνώσεων

Η ύλη καλό είναι να έχει βγει μέχρι τέλη Φεβρουαρίου το πολύ αρχές Μαρτίου ώστε να έχεις την δυνατότητα των επαναλήψεων

Οσο για το υλικο το καλύτερο είναι να του δίνεις εσυ, αλλά μερικά παιδιά νοιώθουν την ανάγκη να έχουν κάποιο βοήθημα.Αν σου το ζητήσει μπορεις να του προτείνεις 2-3 βιβλία να πάει σε ένα βιβλιοπωλείο και να διαλέξει τι του αρέσει αυτού.Κάποιοι μαθητές επηρεάζονται απο τον τρόπο γραφής, παρουσίασης

Μην ξεχνάς τα επαναληπτικά διαγωνίσματα.Πρεπει να τα εντάξεις και αυτά στην διαδασκαλία σου
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 26, 2009, 11:00:53 μμ από vikoulaki »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιαίτερα Μαθηματικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:43:25 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Μαθηματικών
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 27, 2009, 09:42:46 πμ »
Τα διαγωνίσματα στο ιδιαίτερο πως τα κάνεις; Έρχεται ο μαθητής κάποια έξτρα ώρα (ώστε να μην χαθούν ώρες από το κανονικό μάθημα) σπίτι σου και τον αφήνεις να γράφει ενώ εσύ μαγειρεύεις και του ρίχνεις καμια ματιά!! ? ή του το δίνεις να το κάνει σπίτι του;

Επίσης μπορείς να προτείνεις ενδεικτικά τις ώρες που χρειάζονται για ιδιαίτερο για τα μαθηματικά των υπόλοιπων τάξεων του Λυκείου; (άλγεβρες, γεωμετρίες.. κλπ)

Αποσυνδεδεμένος ALEXAN

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Μαθηματικών
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 27, 2009, 10:36:09 πμ »
Vikoulaki σε ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

Μερικές ερωτήσεις ακόμη:

1. Αν ο μαθητής δεν θέλει να κάνει τόσες ώρες ιδιαίτερο πόσο μπορώ να το περιορίσω;
2. Όσον αφορά στο οικονομικό κομμάτι, πέρυσι του έπαιρνα 14 ευρώ την ώρα. Φέτος ;

Killbill  μπορώ να σου πω τι κάνω εγώ:

1. Άλγεβρα Α λυκείου 2 ώρες
2. Γεωμετρία απο καθόλου μέχρι 2 ώρες σε αυτούς που επιμένουν
3. Άλγεβρα Β λυκείου 2 ώρες
4. Κατεύθυνση Β λυκείου 2 ώρες
5. Γεωμετρία απο καθόλου μέχρι 2 ώρες σε αυτούς που επιμένουν
6. Όσον αφορά στα διαγωνίσματα τα δίνω στο σπίτι με την επιτήρηση κάποιου κηδεμόνα

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Μαθηματικών
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 29, 2009, 10:27:07 πμ »
Τα διαγωνίσματα στο ιδιαίτερο πως τα κάνεις; Έρχεται ο μαθητής κάποια έξτρα ώρα (ώστε να μην χαθούν ώρες από το κανονικό μάθημα) σπίτι σου και τον αφήνεις να γράφει ενώ εσύ μαγειρεύεις και του ρίχνεις καμια ματιά!! ? ή του το δίνεις να το κάνει σπίτι του;


Δεν ξέρω αν οι συνάδελφοί σου/ σες σου μαγειρεύουν εκείνη την ώρα και ρωτάς αν το κάνω και εγω, αλλά συνάδελφε δεν θα το έκανΑ ΠΟΤΕ  αυτό
Για να σοβαρευτούμε και επι του θέματος:
Ή ερχόταν στο σπίτι και εγω στον ίδιο χώρο για να επιβλέπω τον μαθητή είτε διαβάζοντας ένα βιβλίο ή γράφοντας κάποιες σημειώσεις, αλλά ποτέ εργασίες που να έχουν σχέση με το σπίτι ή στο σπίτι του μαθητή με την επίβλεψη γονιού

Οσο για τις ώρες θα συμφωνήσω με τον/την  ALEXAN , αλλά να συμπληρώσω οτι ποτέ δεν άφησα στο περιθώριο την Γεωμετρία είτε είναι Α΄Λυκείου ή Β΄Λυκείου

Και θα αναφέρω ένα απλό π.χ. πρόπερσι στα Μαθηματικά Κατ. Γ΄Λυκείου οποιος θυμόταν τύπους απο Κανονικά Πολύγωνα έβγαινε υποερώτημα χωρίς κόπο

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Μαθηματικών
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 30, 2009, 10:02:24 μμ »
Οκ! πάντως δεν είναι κακό να ρίχνεις και μια ματιά στο φαγητό!!

  :)

Αποσυνδεδεμένος stratosmath

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Μαθηματικών
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 30, 2009, 10:49:46 μμ »
Alexan θεωρώ οτι για Μαθηματικά Γενικής Παιδείας ειναι πάρα πολές οι 2 ώρες. Μιλάμε πρακτικά για εναμιση κεφαλαίο ύλης και μάλιστα όχι ιδιαίτερα δύσκολο μιας και απευθύνεται και σε παιδιά Θεωρητικής Κατεύθυνσης. Το 1ο κεφάλαιο δεν το μετράω μιας και συναρτήσεις - όρια - παραγώγους θα τα μάθει σε αρκετά μεγαλύτερο βάθος στην  Κατευθυνση. Οπότε θεωρώ πως 1 ώρα την εβδομάδα ειναι αρκετή και θα σε συμβούλευα να αρχίσεις με Στατιστική. Όσον αφορά τα Μαθηματικά Κατευθυνσης όπου είναι και το ζόρι 4 ώρες νομίζω θα σε καλύψουν (Θεωρώ ότι ο μαθητης έχει κάποιο αξιοπρεπές επίπεδο και όχι πολλά κενά). Θα πρέπει να βάλεις αυστηρό χρονοδιάγραμμα  πότε θα ολοκληρώνεις κάποια ενότητα και αν δεν σε βγάζει κάποιες εξτρα ώρες. Μιας και ξεκινάς τώρα την ύλη θα πρέπει να υπολογίζεις να την βγάλεις γύρω στα μέσα Μαρτιου. (Δεν νομίζω να προλαβεις νωρίτερα) Αν και δεν νομίζω πως πρέπει να σε απασχολεί τόσο το πότε θα την τελειώσεις όσο το πόσο καλά θα την ξέρει ο μαθητής σου. (Αυτό βέβαια το ξεκαθαρίζεις απο την αρχή και στο παιδί και στους γονείς του για να μην νιώθει κανείς πίεση όταν θα ακούει για συμμαθητές του που έχουν ήδη ξεκινήσει επαναλήψεις). Το κυριότερο για μένα μην αγχωθείς εσύ και αν αγχωθείς να μην το μεταδώσεις στο μαθητή σου. Αυτά απο μένα και σου εύχομαι καλή συνέχεια και καλά αποτελέσματα.
Και να μην ξεχαστώ 25Ε είναι καλά...τετοια ώρα με λιγότερα δύσκολα θα βρούν. Οι καθηγητές που κανουν τρίτη λυκείου είναι ήδη κλεισμένοι.

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Μαθηματικών
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 31, 2009, 06:23:34 μμ »
Οκ! πάντως δεν είναι κακό να ρίχνεις και μια ματιά στο φαγητό!!

  :)

Μπορεί κακό να μην είναι για εμας αλλά δεν είναι επιτρεπτό
Μπορει το παιδι να μην πει τίποτα εκείνη την στιγμή αλλά δεν θα του κάνει και την καλύτερη εντύπωση

Γενικά μιλάω επειδή ολα μεταφέρονται στους γονείς καλό είναι να είμαστε πολύ προσεχτικοί στο τι κάνουμε και λέμε

Αποσυνδεδεμένος ALEXAN

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Μαθηματικών
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 03, 2009, 12:11:54 πμ »
stratosmath ευχαριστώ για την απάντηση σου.


Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Μαθηματικών
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 03, 2009, 05:35:41 μμ »
Οκ! πάντως δεν είναι κακό να ρίχνεις και μια ματιά στο φαγητό!!

  :)

Μπορεί κακό να μην είναι για εμας αλλά δεν είναι επιτρεπτό
Μπορει το παιδι να μην πει τίποτα εκείνη την στιγμή αλλά δεν θα του κάνει και την καλύτερη εντύπωση

Γενικά μιλάω επειδή ολα μεταφέρονται στους γονείς καλό είναι να είμαστε πολύ προσεχτικοί στο τι κάνουμε και λέμε

Αναφερόμουν για την ώρα που γράφει το διαγώνισμα. Όχι να κάνεις μάθημα και να διακόπτεις για μαγείρεμα. Αλλά αν τον βάλεις να γράφει εσύ τι θα κάνεις; θα είσαι από πάνω του όλη την ώρα; Εντάξει να διορθώνεις γραπτά αλλά και να πας στην κουζίνα για 2 δευτερόλεπτα δεν νομίζω οτι θα δημιουργήσει κακή εντύπωση. Τι δηλαδή; θα πει στους γονείς του έγραφα διαγώνισμα και η καθηγήτριά μου επέβλεπε το φαί  παράλληλα με μένα; Εντάξει διαγώνισμα γράφει

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Μαθηματικών
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 05:49:50 μμ »
Μήπως δώσαμε μεγάλη έκταση στο μαγέιρεμα και όχι στο διαγώνισμα?

Θα ξαναπώ το ίδιο , κακό δεν είναι αλλά εγω προσωπικά οταν έιχα μαθητή να γράφει στο σπίτι διαγώνισμα ήμουνα στον ίδιο χώρο για να τον επιβλέπω.
Τα παιδιά  είναι απρόβλεπτα .και επινοούν πολλά. Κάποτε έπιασα σκονάκι σε μήνυμα κινητού
Οποτε επειδή ήθελα να είμαι σίγουρη οτι δεν θα αντιγράψει  ήμουνα μαζί του
Εξάλλου δεν είχα κάθε Σάββατο διαγώνισμα.Διάλεγα ημερομηνίες  έτσι ώστε κάτι να έχω να κάνω και εγω ταυτόχρονα


Αποσυνδεδεμένος gaze

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Μαθηματικών
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 05, 2009, 04:48:07 μμ »
πέρυσι έκανα σε ένα παιδί μαθηματικά Α λυκείου. θέλει και φέτος. πως είναι τα μαθηματικά β λυκείου γενικής παιδείας  σε σχέση με αυτά της α λυκείου;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162176
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 787
Σύνολο: 799

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.