*

Αποστολέας Θέμα: Το lobby των φιλολόγων κτύπησε στο ΕΑΠ  (Αναγνώστηκε 109914 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LIONKING

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Το lobby των φιλολόγων κτύπησε στο ΕΑΠ
« Απάντηση #140 στις: Ιούλιος 23, 2009, 10:40:32 πμ »
Να μπω και γω στη συζήτηση αν και άσχετη με το αντικέιμενο της φιλολογίας;
Μία ερώτηση μονο θέλω να κάνω. Ας υποθέσουμε ότι οι του ΕΑΠ έχουν δικάιωμα συμμετοχής στον ΑΣΕΠ και ότι διορίζονται για να διδάξουν φιλοσοφία και ιστορία τέχνης. Πόσες ώρες την εβδομάδα είναι αυτά τα μαθήμετα; Δεν θα πρέπει να τρέχουν σε 3 σχολέια τουλάχιστον για συμπληρώσουν ωράριο; Είναι διατεθειμένοι να το κάνουν αυτό;

Αυτό που προέχει, είναι η κατοχύρωση των επαγγελματικών δικαιωμάτων. Εφόσον αυτό επιτευχθεί και με την προϋπόθεση ότι τα συντεχνιακά συμφέροντα άλλων κλάδων, που δεν φαίνεται να διέκεινται και τόσο ευνοϊκά απέναντί μας, δεν εμποδίσουν τον δρόμο προς τα 3 σχολεία με οδοφράγματα, μπουλντόζες και παντός είδους εμπόδια, ακόμα και με το κορμί τους, σαφώς και είμαστε διατεθειμένοι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το lobby των φιλολόγων κτύπησε στο ΕΑΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:51:16 »

Αποσυνδεδεμένος LIONKING

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Το lobby των φιλολόγων κτύπησε στο ΕΑΠ
« Απάντηση #141 στις: Ιούλιος 23, 2009, 10:44:42 πμ »

Αγαπητή ioanna89,

στο πρώτο που λες δεν έχεις άδικο. Η μόνη σκέψη που κάνω είναι "Το μη χείρον βέλτιστον". Δεν τους βγήκαν όλα δηλαδή. Υπάρχουν και άλλες ομάδες πίεσης προφανώς.

Στο δεύτερο "φταίχτης" σίγουρα υπάρχει. Μόνο τυχαία δεν είναι η εξαίρεση των νέγρων του Ελληνικού Πολιτισμού.

Αυτό με τη διοίκηση του ΕΑΠ πως το εννοείς; Βόηθα με λίγο.

Σ' ευχαριστώ



Τον οικειοποιείσαι ωστόσο και τον επαναλαμβάνεις! Αυτό σαφώς δεν προάγει τη συζήτηση και αποτελεί ασέβεια.  Όλοι κρινόμαστε όμως, δεν νομίζεις;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 23, 2009, 10:47:51 πμ από LIONKING »

Αποσυνδεδεμένος Stavroula.V.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το lobby των φιλολόγων κτύπησε στο ΕΑΠ
« Απάντηση #142 στις: Ιούλιος 23, 2009, 10:45:22 πμ »

Δηλαδή, σύμφωνα με τη διοίκηση της Σχολής Ανθρωπιστικών Σπουδών του ΕΑΠ, οι απόφοιτοι του "Ελληνικού Πολιτισμού" έχουν επάρκεια να διδάξουν 3 μαθήματα επιλογής. Κινητοποιήθηκε ολόκληρο (υποτιθέμενο) λόμπυ φιλολόγων γι' αυτά τα 3 μαθήματα  (που επίσης τα επιλέγουν ελάχιστοι μαθητές και -το κυριότερο- δεν τα έχουν ως μαθήματα α΄ανάθεσης οι φιλόλογοι); Πού είναι η "επικάλυψη";

Υ.Γ. Οι ώρες αρχαίων που προστέθηκαν δεν είναι αποτέλεσμα της πίεσης κανενός λόμπυ φιλολόγων (δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα), αλλά της συζύγου του πρώην γ.γ. ΥΠΕΠΘ, στην οποία "οφείλεται" επίσης και η ίδρυση δύο νέων τμημάτων στο Παν/μιο Πελοποννήσου.


Αγαπητή Ioanna89 σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες που έδωσες.

Κατα την ταπεινή μου άποψη, οι άνθρωποι του lobby σκέφτηκαν ότι αν βάλουν πόδι στην εκπαίδευση αυτά τα "σκουλήκια" τότε πολλά μπορούν να συμβούν. Και σωστά το σκέφτηκαν. Κάτι οι δεύτερες αναθέσεις, κάτι οι συμπληρώσεις ωραρίου. Να ανοίξουνε τους ασκούς του Αιόλου;;

Όσο για την κυρία που αναφέρεις  η οποία ήταν (στην περίοδο της μεγάλης ακμής της) καθηγήτρια της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών, Πρόεδρος του Τμήματος Ιστορίας Αρχαιολογίας και Πολιτισμικής Διαχείρισης της Σχολής Ανθρωπιστικών Επιστημών και Πολιτισμικών Αγαθών του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου, Πρόεδρος της Εταιρείας Ελλήνων Φιλολόγων και Αντιπρόεδρος του Πολιτιστικού Σωματείου «Ελληνική Γλωσσική Κληρονομιά» έκανε καλή δουλειά.

Ως αυθεντικός εκπρόσωπος του lobby.

Υ.Γ. Αν αυτό δεν είναι lobby τότε ποιό είναι; Ή μήπως δεν ξέρετε τον σημερινό "ηγέτη" του lobby;;;;




Noise is relative to the silence preceding it. The more absolute the hush, the more shocking the thunderclap.

Αποσυνδεδεμένος Stavroula.V.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το lobby των φιλολόγων κτύπησε στο ΕΑΠ
« Απάντηση #143 στις: Ιούλιος 23, 2009, 10:49:36 πμ »
Δεν τον οικειοποιούμαι. Θέλω απλώς να σου υπενθυμίσω ότι  ο fair play χρησιμοποιησε αυτες τις εκφράσεις και κανείς άλλος. Τώρα για το αν δικαι ή αδικα νιώθει έτσι, το εξηγεί στις 9 σελίδες του θέματος. Όμως κανείς άλλος δεν χρησιμοποίησε αυτες τις εκφράσεις
Noise is relative to the silence preceding it. The more absolute the hush, the more shocking the thunderclap.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το lobby των φιλολόγων κτύπησε στο ΕΑΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:51:16 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Το lobby των φιλολόγων κτύπησε στο ΕΑΠ
« Απάντηση #144 στις: Ιούλιος 23, 2009, 11:02:30 πμ »
ΟΚ, ατυχως ειπωθηκαν καποιοι χαρακτηρισμοι εκατεροθεν. Ας μη τους συνεχισουμε τωρα. Δεν οδηγει πουθενα.

και δεν νομιζω οτι αν πολιτεια και πανεπειστημιακη κοινοτητα συμφωνησουν οτι καλως να συμμετεχουν σε εξετασεις ασεπ μας δημιουργει κανενα απολυτως προβλημα.
Αλήθεια, ας με πεισει καποιος γιατι να μη δινουν ασεπ και οι του ΕΑΠ, αν οι εμπλεκομενοι φορεις το αποφασισουν. αλλα θελω πειστικα επιχειρηματα, οχι του τυπου...."ξερετε ειμαστε ηδη πολλοι" και "τα μαθηματα δεν ειανι τετοια "  κλπ κλπ.
γιατι 1) οσο αφορα τα μαθηματα δεν ειμαστε εμεις που θα το κρινουμε
και 2) το αν ειμαστε πολλοι,δεν λεει και κατι. ανεκαθεν ειμαστε πολλοι.και ιδου ο διαγωνισμος ολοι με ισους ορους.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος LIONKING

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Το lobby των φιλολόγων κτύπησε στο ΕΑΠ
« Απάντηση #145 στις: Ιούλιος 23, 2009, 11:02:51 πμ »

Δηλαδή, σύμφωνα με τη διοίκηση της Σχολής Ανθρωπιστικών Σπουδών του ΕΑΠ, οι απόφοιτοι του "Ελληνικού Πολιτισμού" έχουν επάρκεια να διδάξουν 3 μαθήματα επιλογής[/b]. Κινητοποιήθηκε ολόκληρο (υποτιθέμενο) λόμπυ φιλολόγων γι' αυτά τα 3 μαθήματα  (που επίσης τα επιλέγουν ελάχιστοι μαθητές και -το κυριότερο- δεν τα έχουν ως μαθήματα α΄ανάθεσης οι φιλόλογοι); Πού είναι η "επικάλυψη";

Υ.Γ. Οι ώρες αρχαίων που προστέθηκαν δεν είναι αποτέλεσμα της πίεσης κανενός λόμπυ φιλολόγων (δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα), αλλά της συζύγου του πρώην γ.γ. ΥΠΕΠΘ, στην οποία "οφείλεται" επίσης και η ίδρυση δύο νέων τμημάτων στο Παν/μιο Πελοποννήσου.



Κατα την ταπεινή μου άποψη, οι άνθρωποι του lobby σκέφτηκαν ότι αν βάλουν πόδι στην εκπαίδευση αυτά τα "σκουλήκια" τότε πολλά μπορούν να συμβούν. Και σωστά το σκέφτηκαν. Κάτι οι δεύτερες αναθέσεις, κάτι οι συμπληρώσεις ωραρίου. Να ανοίξουνε τους ασκούς του Αιόλου;;

Όσο για την κυρία που αναφέρεις  η οποία ήταν (στην περίοδο της μεγάλης ακμής της) καθηγήτρια της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών, Πρόεδρος του Τμήματος Ιστορίας Αρχαιολογίας και Πολιτισμικής Διαχείρισης της Σχολής Ανθρωπιστικών Επιστημών και Πολιτισμικών Αγαθών του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου, Πρόεδρος της Εταιρείας Ελλήνων Φιλολόγων και Αντιπρόεδρος του Πολιτιστικού Σωματείου «Ελληνική Γλωσσική Κληρονομιά» έκανε καλή δουλειά.

Ως αυθεντικός εκπρόσωπος του lobby.

Υ.Γ. Αν αυτό δεν είναι lobby τότε ποιό είναι; Ή μήπως δεν ξέρετε τον σημερινό "ηγέτη" του lobby;;;;




Τα διδασκόμενα μαθήματα είναι σαφώς περισσότερα από τρία και γι αυτό γίνεται όλη αυτή η φασαρία, εφόσον θίγονται συμφέροντα. Ο αποκλεισμός αυτό καταδεικνύει. Όσο για το lobby, ούτε λόγος, μας υπεραγαπά και το απέδειξε....

Αποσυνδεδεμένος LIONKING

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Το lobby των φιλολόγων κτύπησε στο ΕΑΠ
« Απάντηση #146 στις: Ιούλιος 23, 2009, 11:18:38 πμ »
Δεν τον οικειοποιούμαι. Θέλω απλώς να σου υπενθυμίσω ότι  ο fair play χρησιμοποιησε αυτες τις εκφράσεις και κανείς άλλος. Τώρα για το αν δικαι ή αδικα νιώθει έτσι, το εξηγεί στις 9 σελίδες του θέματος. Όμως κανείς άλλος δεν χρησιμοποίησε αυτες τις εκφράσεις
Ο fairplay χρησιμοποίησε αυτούς τους όρους προκειμένου να καταδείξει το υφιστάμενο κλίμα, την προκατάληψη, τις διαθέσεις που καταγράφονται, όπως επίσης και τις τόσες ανακρίβειες από ανθρώπους που δεν έχουν καμία, μα καμία γνώση για το πρόγραμμα σπουδών, το περιεχόμενο και τη διαδικασία εκπαίδευσης στον ελληνικό πολιτισμό του ΕΑΠ. Δέχομαι την κριτική αλλά την καλόπιστη κριτική και αυτή που απορρέει από τη βαθειά γνώση του αντικειμένου που συζητάμε. Μόνο τότε νομίζω πως μπορεί να γίνει μια γόνιμη ανταλλαγή απόψεων.

Αποσυνδεδεμένος rodos5

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το lobby των φιλολόγων κτύπησε στο ΕΑΠ
« Απάντηση #147 στις: Ιούλιος 23, 2009, 11:32:26 πμ »
Εντάξει τώρα η κρίση ότι η χρήση σκονακίων ή αντιγραφή εργασιών αποτελεί προνόμιο συγκεκριμένων σχολών ή παν/μιων νομίζω ότι παραείναι απλοϊκή και μάλλον αληθοφανής παρά αποτελεί
πραγματικότητα.

Ολοι γνωρίζουμε άτομα που αντέγραφαν συστηματικά στο  παν/μιο. Αποτελεί κοινή τακτική πολλών φοιτητών αλλά αυτό δεν είναι ο κανόνας. Ειδικότερα για τις εργασίες είναι γνωστό ότι πολλά παν/κα φροντιστήρια αναλαμβάνουν εργασίες για τα περισσότερα Παν/μια και το ΕΑΠ.

 Εχω όμως να σημειώσω το εξής: Οι εργασίες αυτές είναι υποτυπώδεις, πολύ φτωχές σε βιβλιογραφία και ίσα - ίσα που πιάνουν τη βάση, ενώ αρκετές δεν πιάνουν καν τη βάση διότι είναι εκτός θέματος και ζητουμένων. Ακόμα και ενας μέτριος φοιτητής δεν μπορεί να στηριχθεί σε συμπιλήματα τέτοιου είδους που γράφονται συχνά από πτυχιούχους που δεν έχουν άμεση σχέση με το εκάστοτε αντικέιμενο και βέβαια δεν είναι διδάκτορες. Με απλά λόγια οι εργασίες αυτές κάνουν μπαμ στα μάτια των καθηγητών και όχι με την καλή εννοιά...

Επίσης, θα ήθελα να τονίσω ότι οι εργασίες στα περισσότερα παν/μια είναι επικουρικές και ακόμα και εκεί που είναι υποχρεωτικές (πχ ΕΑΠ, ΕΜΠ κλπ) δεν μπορεί κάποιος να περάσει μαθήματα με αυτές αλλά απλώς συνδιαμορφώνουν τον τελικό βαθμό κατά κάποιο ποσοστό.

Αποσυνδεδεμένος Stavroula.V.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το lobby των φιλολόγων κτύπησε στο ΕΑΠ
« Απάντηση #148 στις: Ιούλιος 23, 2009, 11:33:52 πμ »
Δεν τον οικειοποιούμαι. Θέλω απλώς να σου υπενθυμίσω ότι  ο fair play χρησιμοποιησε αυτες τις εκφράσεις και κανείς άλλος. Τώρα για το αν δικαι ή αδικα νιώθει έτσι, το εξηγεί στις 9 σελίδες του θέματος. Όμως κανείς άλλος δεν χρησιμοποίησε αυτες τις εκφράσεις
Ο fairplay χρησιμοποίησε αυτούς τους όρους προκειμένου να καταδείξει το υφιστάμενο κλίμα, την προκατάληψη, τις διαθέσεις που καταγράφονται, όπως επίσης και τις τόσες ανακρίβειες από ανθρώπους που δεν έχουν καμία, μα καμία γνώση για το πρόγραμμα σπουδών, το περιεχόμενο και τη διαδικασία εκπαίδευσης στον ελληνικό πολιτισμό του ΕΑΠ. Δέχομαι την κριτική αλλά την καλόπιστη κριτική και αυτή που απορρέει από τη βαθειά γνώση του αντικειμένου που συζητάμε. Μόνο τότε νομίζω πως μπορεί να γίνει μια γόνιμη ανταλλαγή απόψεων.
Συμφωνώ με τα περί καλόπιστης κριτικής, αλλά θα τονίσω οτι πρέπει να διέπει και τις δυο πλευρες
Noise is relative to the silence preceding it. The more absolute the hush, the more shocking the thunderclap.

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Το lobby των φιλολόγων κτύπησε στο ΕΑΠ
« Απάντηση #149 στις: Ιούλιος 23, 2009, 11:41:56 πμ »
Πολλές σχολές έχουν παρόμοια προβλήματα, δεν είστε οι μόνοι (λέω "είστε" γιατί είμαι ΠΕ03  :) ). Ανάλογο πρόβλημα είχε προκύψει και με τους απόφοιτους της Σχολής Γεωγραφίας, οι οποίοι δεν είχαν επαγγελματικά διακιώματα για χρόνια (δεν ξέρω τελικά τι απέγινε, πάντως Γεωγράφο σε σχολείο δεν έχω πετύχει...). Ξέρω όμως ότι πίεζαν προς αυτή την κατεύθυνση οι ΠΕ04 με το επιχείρημα ότι αν τους διόριζαν, θα έκαναν βεβαίως τις λίγες ώρες γεωγραφίας που τους αντιστοιχούσαν, ως οι πλέον αρμόδιοι, θα συμπλήρωναν όμως ωράριο με β' αναθέσεις σε μαθήματα που "ανήκουν" στους "γνήσιους" ΠΕ04, άντε και στους ΠΕ03, τα οποία οι απόφοιτοι της Σχολής Γεωγραφίας δεν είχαν (;) διδαχτεί. Κι εδώ ακριβώς ήταν το πραγματικό πρόβλημα. Το αν είχαν ή όχι διδαχτεί φυσική και χημεία δεν το ξέρω, ξέρω όμως ότι σαφέστατα δεν ήθελαν οι ΠΕ04 και οι ΠΕ03 να χάσουν τις έστω και λίγες ώρες γεωγραφίας, γιατί συχνά αυτές είναι ικανές να τους συμπληρώσουν το ωράριο.

Νομίζω πως λύση υπάρχει.

Ας αφήσουν αυτούς του Ελληνικού Πολιτισμού να κάνουν αυτά και μόνο αυτά τα μαθήματα που μπορούν να κάνουν. Χωρίς β΄αναθέσεις. Κι αν θα χρειαστεί να τρέχουν σε 3 σχολεία για να συμπληρώσουν ωράριο, ας είναι κάτι που θα το σκεφτεί ατομικά ο καθένας τους. Στην τελική, αν δεν τους αρέσει, ας παραιτηθούν.

Πέρα από τα μικροσυμφέροντα όλων μας, νομίζω πως μεγάλος ωφελημένος από την τόση πληθώρα καθηγητών, μπορεί και πρέπει να είναι το Δημόσιο Σχολείο, που θα έχει την δυνατότητα να προσλαμβάνει τους πιο εξειδικευμένους από τους (δυστυχώς χιλιάδες) άνεργους καθηγητές που υπάρχουν.

Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Το lobby των φιλολόγων κτύπησε στο ΕΑΠ
« Απάντηση #150 στις: Ιούλιος 23, 2009, 11:58:50 πμ »
Τέλος, το αν το ΕΑΠ είναι η όχι αξιόπιστο, όπως πολύ σωστά προείπε κάποιος συνάδελφος, θα φανεί όταν γίνει η αξιολόγηση των Πανεπιστημίων...

Αν παίζει κάποιο ρόλο η δική μου γνώμη, έχω να καταθέσω ότι σπούδασα Μαθηματικά στην Αθήνα, με πανελλαδικές κλπ και Πληροφορική στο ΕΑΠ, με κλήρωση. Ζορίστηκα πολύ και για τα 2 πτυχία μου. Δε θεωρώ το ένα υποδεέστερο του άλλου. Στην πρόσφατη ορκωμοσία του ΕΑΠ μάλιστα, ήμασταν δεν ήμασταν 40 άτομα. Μπαίνουν 1000 κάθε χρόνο... και ναι, υπάρχουν τα φροντιστήρια, οι έτοιμες εργασίες κ.α. Μόνο που η παράδοση εργασιών που έχουν πιάσει την βάση, εξασφαλίζει απλά την συμμετοχή στις εξετάσεις. ΑΝ περάσει κάποιος στις εξετάσεις, τότε προσμετρώνται βαθμολογικά οι εργασίες σε ποσοστό 40%, αν όχι, απλά χρωστάει το μάθημα. Και βεβαίως οι εργασίες ελέγχονται και αν αποδειχτούν προιον αντιγραφής ο φοιτητής διαγράφεται από την Σχολή. Πέρυσι είχαμε 2 τέτοιες διαγραφές φοιτητριών στο 4ο έτος.

Για τον Ελληνικό Πολιτισμό δεν ξέρω πως λειτουργεί. Αλλά δεν έχω και την αρμοδιότητα να κρίνω. Υπομονή, η αξιολόγηση είναι κοντά.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 23, 2009, 12:32:02 μμ από marsa »
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος LIONKING

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Το lobby των φιλολόγων κτύπησε στο ΕΑΠ
« Απάντηση #151 στις: Ιούλιος 23, 2009, 12:18:12 μμ »
Δεν τον οικειοποιούμαι. Θέλω απλώς να σου υπενθυμίσω ότι  ο fair play χρησιμοποιησε αυτες τις εκφράσεις και κανείς άλλος. Τώρα για το αν δικαι ή αδικα νιώθει έτσι, το εξηγεί στις 9 σελίδες του θέματος. Όμως κανείς άλλος δεν χρησιμοποίησε αυτες τις εκφράσεις
Ο fairplay χρησιμοποίησε αυτούς τους όρους προκειμένου να καταδείξει το υφιστάμενο κλίμα, την προκατάληψη, τις διαθέσεις που καταγράφονται, όπως επίσης και τις τόσες ανακρίβειες από ανθρώπους που δεν έχουν καμία, μα καμία γνώση για το πρόγραμμα σπουδών, το περιεχόμενο και τη διαδικασία εκπαίδευσης στον ελληνικό πολιτισμό του ΕΑΠ. Δέχομαι την κριτική αλλά την καλόπιστη κριτική και αυτή που απορρέει από τη βαθειά γνώση του αντικειμένου που συζητάμε. Μόνο τότε νομίζω πως μπορεί να γίνει μια γόνιμη ανταλλαγή απόψεων.
Συμφωνώ με τα περί καλόπιστης κριτικής, αλλά θα τονίσω οτι πρέπει να διέπει και τις δυο πλευρες

Με βρίσκεις απολύτως σύμφωνη.

Αποσυνδεδεμένος unsettled

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το lobby των φιλολόγων κτύπησε στο ΕΑΠ
« Απάντηση #152 στις: Ιούλιος 23, 2009, 01:29:42 μμ »
Νομίζω ότι πρέπει να πάρω άλλη μια φορά το λόγο για να διευκρινίσω κάποια πράγματα.
Επειδή έχω φίλους που έχουν τελειώσει το τμήμα του Ελληνικού Πολιτισμού έχοντας δουλέψει πολύ σκληρά για το πτυχίο τους, ξαναγράφω: τα παιδιά αυτά είναι άξιοι μέγιστου σεβασμού. Δεν μπορεί να γίνεται λοιπόν λόγος για υποτίμηση του τμήματος και για φοιτητές δεύτερης κατηγορίας καθώς κανείς δεν είπε κάτι τέτοιο.
Το γεγονός ότι το τμήμα έχει συναφές αντικείμενο με τις φιλοσοφικές σχολές το βρίσκω θετικό και ευχάριστο επειδή με αυτόν τον τρόπο προάγονται οι ανθρωπιστικές επιστήμες που όλοι αγαπάμε.
Μακάρι όλο και περισσότεροι να σπούδαζαν φιλοσοφία, ιστορία, λογοτεχνία και ιστορία της τέχνης, ώστε να ξεφύγουμε από το ωφελιμιστικό, χρηματοκεντρικό και τεχνοκρατικό μοντέλο σκέψης που επικρατεί σήμερα.
Και φυσικά αυτοί οι άνθρωποι να μπορούν να διδάξουν τα συγκεκριμένα μαθήματα με τη δημιουργία ενός καινούριου κλάδου. Δε νομίζω να διαφωνεί κάποιος με αυτό. Όπως δε νομίζω να διαφωνεί κάποιος με το γεγονός ότι δεν μπορούν οι απόφοιτοι να διδάξουν αρχαία ελληνικά, λατινικά και έκθεση, μιας και δεν τα έχουν διδαχθεί οι ίδιοι. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν μπορούν να ονομαστούν φιλόλογοι και είναι αναγκαία η ένταξή τους σε έναν καινούριο κλάδο.
Όσο για τις έτοιμες εργασίες, όλοι παραδέχονται ότι αυτό ένα πραγματικό πρόβλημα και μία ανοιχτή πληγή για το ΕΑΠ, αλλά δεν είναι δουλειά των φοιτητών να το λύσει. Αυτό είναι δουλειά της πολιτείας. Πρέπει όμως κάτι να γίνει, γιατί θα οδηγηθούμε σε μεγαλύτερη υποβάθμιση του επιπέδου της εκπαίδευσης που παρέχεται στα παιδιά μας και νομίζω ότι κανείς δεν το θέλει αυτό.
Και για να μην εξωραΐζουμε τα πράγματα, είναι τελείως διαφορετικό να πηγαίνει κάποιος σε ένα πανεπιστημιακό φροντιστήριο και να παρακολουθεί μαθήματα από το να του δίνουν μία έτοιμη εργασία, να βάζει το όνομά του και να τη δίνει στον καθηγητή.
Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι οι συγκεκριμένες εταιρίες κάνουν χρυσές δουλειές, πράγμα που σημαίνει ότι είναι πολλοί αυτοί που καταφεύγουν σε τέτοιες λύσεις. Οι πρώτοι που πρέπει να διαμαρτυρηθούν γι αυτό είναι οι ίδιοι οι φοιτητές του ΕΑΠ, αφού θα τους βρουν μπροστά τους αύριο στην αγορά εργασίας.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 23, 2009, 01:32:19 μμ από unsettled »

Αποσυνδεδεμένος unsettled

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το lobby των φιλολόγων κτύπησε στο ΕΑΠ
« Απάντηση #153 στις: Ιούλιος 23, 2009, 02:03:57 μμ »
Συγγνώμη αλλά ξέχασα κάτι.
Κατά την ταπεινή μαυ άποψη οι φοιτητές του ΕΑΠ θα πρέπει να πιέσουν τους υπεύθυνους για τη διαμόρφωση του προγράμματος σπουδών ώστε να εισαχθούν μαθήματα παιδαγωγικών.
Τα παιδαγωγικά είναι κατά τη γνώμη μου απαραίτητα για κάποιον που θα διδάξει γιατί του δίνουν τις θεωρητικές και τις πρακτικές γνώσεις για να οργανώσει το μάθημα και να ανταπεξέλθει στις δυσκολίες που θα προκύψουν στην τάξη, όπως απειθαρχία και έλλειψη συγκέντρωσης από τους μαθητές. Επίσης θα του δώσουν τις γνώσεις να καταλάβει αν κάποιος μαθητής αντιμετωπίζει μαθησιακές δυσκολίες όπως δυσλεξία και πώς να τον χειριστεί. Είναι απαραίτητο να γνωρίζει ένας εκπαιδευτικός όρους όπως αφόρμηση και βιωματικότητα για να μπορέσει να φτίαξει ένα πλάνο μαθήματος. Αυτά είναι προαπαιτούμενα και στην ιδιωτική εκπαίδευση.
Ακόμα και οι θετικές σχολές όπως το μαθηματικό και το φυσικό έχουν μαθήματα παιδαγωγικών στο πρόγραμμα σπουδών τους. Η μη εισαγωγή τους στο πρόγραμμα του ΕΑΠ δίνει λαβές για τον αποκλεισμό των πτυχιούχων από την εκπαίδευση και αυτό σίγουρα το γνωρίζουν αυτοί που διαμορφώνουν τα προγράμματα σπουδών. Γιατί να μην βάλουν λοιπόν και παιδαγωγικά μαθήματα ώστε να είναι οι απόφοιτοι θεωρητικά οπλισμένοι με τα απαραίτητα εργαλεία για να μπουν σε μία τάξη και να διδάξουν;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162198
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 682
Σύνολο: 698

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.