*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως  (Αναγνώστηκε 258022 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3669
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #238 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 12:29:25 μμ »
Καλά Αγγλία είναι πανάκριβα, δεν έχω εντοπίσει κάτι φθηνό και ενδιαφέρον.
Εγώ που τους πήρα τηλ. για το ΠΜΣ της Κύπρου μου είπαν πως είναι 5900 συνολο. Λες αλλά να λένε και άλλα να είναι;
χαχα όλα είναι να τα περιμένεις πια!
Τι εννοείς φθηνό; Υπάρχουν με περίπου 7000 ευρώ όλο το πρόγραμμα.

Στην Αγγλία φέτος έχουν αυξηθεί πάρα πολύ τα δίδακτρα. Σε καλά πανεπιστήμια (γιατί να κάνεις κάτι έχει αξία να το κάνεις καλά) τα δίακτρά φτάνουν τις 9000 λίρες το χρόνο. Υπάρχουν και πανεπιστήμια με 4.500 λίρες (ίσως και λιγότερα) αλλά τα περισσότερα είναι πάνω από 6000
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:06:26 »

Αποσυνδεδεμένος museum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #239 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 01:17:26 μμ »
Ναι, έχετε δίκιο πως έχεις και τα έξοδα διαμονής. Βέβαια νομίζω πως πάνω κάτω τα ιδια περίπου έρχονται με το εξ αποστάσεως στην Κύπρο αν είναι 5900 το semester.
Αν εξαιρέσεις το Institute of Education, emmaki, ποια άλλα για full time/one year έχουν κοντά ή πάντα από 6000 λίρες;

Αποσυνδεδεμένος pe71

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #240 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 01:20:48 μμ »
σιγουρα αναγνωριζεται το μεταπτυχιακο του πανεπιστημιου της λευκωσιας;  στο σαιτ του δοαταπ αναφερονται οι προυποθεσεις για αναγνωριση σπουδων εξ αποστασεως. http://www.doatap.gr/gr/distant.php

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #241 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 01:27:31 μμ »
Προσωπικα δε πιστευω να υπαρχει και κανενα που να μην αναγνωριζεται, τουλαχιστον απο αυτα που μας ειναι πιο γνωστα. Το θεμα ειναι πως αν καποιος δεν ειναι μαθηματικος καλυτερα να μην επιχειρησει καποιο. Το πιθανοτερο ειναι να χασει τα λεφτα του (αν ενδιαφερεται για δημοσιο παντα).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:06:26 »

Αποσυνδεδεμένος Marilou!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #242 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 01:30:11 μμ »
Mε τον ΔΟΑΤΑΠ που μίλησα είπανε αναγνωρίζεται της Λευκωσιας ... γιατι το προγραμμα είναι αντιστοιχο του ανοιχτου ελληνικου πανεπιστημιου

Αποσυνδεδεμένος pe71

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #243 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 01:34:45 μμ »
περιμενουμε εντυπωσεις απο οσους ξεκινησετε, καλη αρχη!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3669
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #244 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 01:57:41 μμ »
Ναι, έχετε δίκιο πως έχεις και τα έξοδα διαμονής. Βέβαια νομίζω πως πάνω κάτω τα ιδια περίπου έρχονται με το εξ αποστάσεως στην Κύπρο αν είναι 5900 το semester.
Αν εξαιρέσεις το Institute of Education, emmaki, ποια άλλα για full time/one year έχουν κοντά ή πάντα από 6000 λίρες;

πχ στα γρήγορα τώρα είδα του Nottingham...

Γενικά φέτος σταμάτησε η επιχορ'ήγηση και έχουν αυξηθεί απίστευτα τα δίδακτρα
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #245 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 02:31:56 μμ »
Εγώ θα πρότεινα αν κάποιος θέλει το εν λόγω μεταπτυχιακό για να δουλέψει ως αναπληρωτής στην ειδική αγωγή, να περιμένει να δει πρώτα τι θα γίνει με την νέα μοριοδότηση των προσόντων στους πίνακες ειδικής, με τις συγχωνεύσεις των σχολείων και τις υποχρεωτικές μεταθέσεις των πλεονάζοντων μονίμων οπουδήποτε υπάρχει κενό στην Ελλάδα.

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #246 στις: Νοέμβριος 02, 2012, 01:17:35 πμ »
Παιδιά επικοινώνησα μαζί τους όπως και άλλοι συνάδελφοι και είπαν πως είναι 5900 στο σύνολο και τα 3 τετράμηνα (δεν είναι εξάμηνα). Όσοι γράφετε πως είναι 5900 ανά semester δεν ισχύει (και σε περίπτωση που ισχύει, πριν το ποστάρετε εδώ πάρτε ένα τηλ στη γραμματεία τους να το επιβεβαιώσετε).

Αποσυνδεδεμένος museum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #247 στις: Νοέμβριος 03, 2012, 02:02:55 μμ »
Παιδιά επικοινώνησα μαζί τους όπως και άλλοι συνάδελφοι και είπαν πως είναι 5900 στο σύνολο και τα 3 τετράμηνα (δεν είναι εξάμηνα). Όσοι γράφετε πως είναι 5900 ανά semester δεν ισχύει (και σε περίπτωση που ισχύει, πριν το ποστάρετε εδώ πάρτε ένα τηλ στη γραμματεία τους να το επιβεβαιώσετε).

Εγώ το είπα αυτό γιατί είδα πως για το μάστερ θέλει 90 credits. Προφανώς είναι λάθος στην ιστοσελίδα τους. Προφανώς και με κάνει να αμφισβητώ πολλά. Εύχομαι να είναι όντως 5900 το μεταπτυχιακό και να αναγνωρίζεται παντού, όχι μόνο στην Ελλάδα. Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί αλλού δίνει 30 κρέντιτς και αλλού (για το ίδιο πρόγραμμα) 90. Μακάρι το λάθος να είναι δικό μου!

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #248 στις: Νοέμβριος 03, 2012, 03:59:15 μμ »
Γειά σας!!! Είμαι νέα στο φορουμ κ ενδιαφέρομαι κ εγω για το μεταπτυχιακό στη Λευκωσία (στηνΕδική Αγωγή)
Ο λόγος είναι γιατι δίνει και την  εκαιδευτική επάρκεια κ ήθελα έτσι κ αλλιώς να κάνω κάποιο μεταπτυχιακό πάνω στις επιστήμες της αγωγής μιας κ με ενδιαφέρει η ειδική αγωγή και φυσικά γιατί είναι εξ αποστάσεως.(δεν θα μπορούσα να παρακολουθήσω κάτι άλλο). Αλλά κάποια πραγματάκια δεν τα καταλαβαίνω οπωσ τι ακριβώς σημαίνουν τα credits ποσο διάρκεια έχει κ πόσα μαθήματα έχει το κάθε τετράμηνο. όποιοσ μπορεί να με διαφωτίσει θα το εκτιμούσα πολυ. ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #249 στις: Νοέμβριος 04, 2012, 12:23:34 πμ »
Καλύτερα να τους πάρεις τηλέφωνο. Ποιος θα μπορούσε να σε διαφωτίσει καλύτερα από τους ίδιους; Καλό θα είναι να τους ρωτήσεις κ για αυτό που λέει ο συνάδλεφος παραπάνω..μη σου βγει 5900+++  ::)

Αποσυνδεδεμένος eleniko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #250 στις: Νοέμβριος 04, 2012, 04:24:13 μμ »
Εγώ μόλις γράφτηκα σε αυτό το μεταπτυχιακό της Κύπρου... Μίλησα και απευθείας με Κύπρο και κραταει ενα χρονο αν το ξεκινήσεις τωρα του χρόνου τέτοιο καιρό τελειώνει ..ειναι 5900 Κυπρο δε πηγαινεις ποτε παρα μόνο Αθήνα η Θεσνικη για εξετασεις που γίνονται κάθε 3μηνο περιπου ... Πήρα τηλ και στον ΔΟΑΤΑΠ και μου είπανε οτι είναι σίγουρα αναγνωρισμένο  είδα και την Πράξη και ειναι το μόνο ανανγνωρισμένο εξ αποστάσεως

Αγαπητή φίλη,

Είναι εύκολο να έχω με ένα email την πράξη αναγνώρισης του ΔΟΑΤΑΠ του συγκεκριμένου μεταπτυχιακού(εξ αποστάσεως). Το email μου είναι   ekoliodimou@gmail.com  .
Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων...
Αν ενδεχομένως την έχει και κάποιος άλλος, ας μου την στείλει στο email που αναφέρω...

Αποσυνδεδεμένος andreas18.02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #251 στις: Νοέμβριος 05, 2012, 01:05:42 πμ »
Τηλεφώνησα και εγω για να ρωτησω καποια πραγματα και με ενημέρωσαν πως το συνολικο κοστος θα ειναι 5900ευρω και πως οι εξετασεις για καθε μαθημα θα γινονται στο τελος καθε τετραμηνου στην Αθηνα.Ειλικρινα ειναι αρκετα καλες οι συνθηκες αν σκεφτει κανεις πως θα ειναι distance και πως δεν θα χρειαστει να πας Κυπρο για εξετασεις. Παντως εαν ηθελε το πανεπιστημιο να γινει ακομη πιο ανταγωνιστικο θα μπορουσε να προσφερει ακομη πιο ανταγωνιστικη τιμη στην αγορα και ετσι να προσλεκυσει ακομη περισσοτερους φοιτητες.Δεν ειναι και λιγα χρηματα τα 5900ευρω συμφωνα παντα με τα σημερινα οικονομικα δεδομενα της χωρας μας.Εγω επειδη εχω ηδη ενα μεταπτυχιακο και σε εντελως διαφορετικο κλαδο θα εκανα το συγκεκριμενο μεταπτυχιακο μονο για προσωπικη μου χρηση και οχι επαγγελματικη...Το σκέφτομαι σοβαρα παντως..Οπότε οποιος.α ξεκινήσει το χειμερινο εξαμηνο ας μας γράψει εντυπωσεις για να γνωριζουμε..Καλη επιτυχια σε ολους οσους συμμετασχουν!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160910
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 642
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 637
Σύνολο: 640

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.