*

Αποστολέας Θέμα: κριτήρια διορισμού  (Αναγνώστηκε 6262 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος 86teacher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
κριτήρια διορισμού
« στις: Ιούλιος 23, 2009, 12:31:17 πμ »
ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος πως γίνεται η τοποθέτηση ενός πρωτοδιόριστου σε κάποια περιοχή. Για παράδειγμα ένας νομός έχει βγάλει 150 οργανικά κενά. Προσλαμβάνονται σε αυτό το νομό όσοι τον έχουν δηλώσει ανεξάρτητα από τη σειρά προτίμησης; Ή γίνεται με κάποιο άλλο τρόπο η πρόσληψη; Επίσης είχε ανακοινωθεί οτι θα διοριστούν 1700 περίπου δάσκαλοι και στον ενιαίο πίνακα διορισμών υπάρχουν περίπου 3000 άτομα. Γνωρίζει κάποιος κάτι γι' αυτό; Θα διοριστούν όλοι;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κριτήρια διορισμού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:51:24 »

Αποσυνδεδεμένος teacherakos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Π.Ε. 70
    • Προφίλ
Απ: κριτήρια διορισμού
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 23, 2009, 12:40:06 πμ »
Προφανώς δεν θα διοριστούν όλοι ως μόνιμοι. Παρ' όλα αυτά έχουν πιθανότητες όλοι για αναπληρωτές. Γύρω στους 800 με 900 από τους 1700 είναι μέσω ασεπ.
Αν με μία περιοχή έχει χ κενά, τότε θα διοριστούν οι χ δάσκαλοι/ες με τα περισσότερα μόρια που έχουν δηλώσει την περιοχή αυτή.
Γηράσκω αεί διδάσκοντας

Αποσυνδεδεμένος elena maria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 252
    • Προφίλ
Απ: κριτήρια διορισμού
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 23, 2009, 03:58:44 μμ »
ΞΕΡΕΤΕ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΕΝΑΣ ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΜΕ 2 ΕΤΗ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ ΜΟΝΙΜΟΣ ΣΤΟ ΝΟΜΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ?

Αποσυνδεδεμένος Marakismou

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: κριτήρια διορισμού
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 23, 2009, 04:07:43 μμ »
εξαρτάται από τα οργανικά κενά και την ζήτηση. πέρυσι η Κέρκυρα έδωσε 81 οργανικά κενά! σεβαστό ποσό. δεν ξέρουμε όμως τι θα ζητήσει φέτος..  :-X

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κριτήρια διορισμού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:51:24 »

Αποσυνδεδεμένος stavroula23

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ειμαστε μια ωραια ατμοσφαιρα..ειμαστε..
    • Προφίλ
Απ: κριτήρια διορισμού
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 23, 2009, 06:13:06 μμ »
καλησπέρα , να ρωτησω και γω κατι. Μηπως γνωριζει κανεις τι διαφορα εχει ο ενιαιος πινακας διορισμων απο τον ενιαιο πινακα αναπληρωτων? γιατι και οι δυο πινακες εχουν τα ιδια ατομα? ακομη, γιατι στον ενα πινακα εχω αλλη θεση και στον αλλο διαφορετικη? στον πινακα αναπληρωτων η θεση ειναι εννιακοσια περιπου και στον πινακα διορισμων δυο χιλιαδες τριακοσια.. μεγαλη διαφορα! υπαρχει περιπτωση διορισμου φετος?

Αποσυνδεδεμένος fotnu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: κριτήρια διορισμού
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 23, 2009, 06:42:47 μμ »
καλησπέρα , να ρωτησω και γω κατι. Μηπως γνωριζει κανεις τι διαφορα εχει ο ενιαιος πινακας διορισμων απο τον ενιαιο πινακα αναπληρωτων? γιατι και οι δυο πινακες εχουν τα ιδια ατομα? ακομη, γιατι στον ενα πινακα εχω αλλη θεση και στον αλλο διαφορετικη? στον πινακα αναπληρωτων η θεση ειναι εννιακοσια περιπου και στον πινακα διορισμων δυο χιλιαδες τριακοσια.. μεγαλη διαφορα! υπαρχει περιπτωση διορισμου φετος?
αν διαβασεισ τα θέματα που αφορούν τους αναπληρωτές θα λύσεισ όλεσ τις απορίες σου.

Αποσυνδεδεμένος fibi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: κριτήρια διορισμού
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 23, 2009, 06:59:43 μμ »
καλησπέρα , να ρωτησω και γω κατι. Μηπως γνωριζει κανεις τι διαφορα εχει ο ενιαιος πινακας διορισμων απο τον ενιαιο πινακα αναπληρωτων? γιατι και οι δυο πινακες εχουν τα ιδια ατομα? ακομη, γιατι στον ενα πινακα εχω αλλη θεση και στον αλλο διαφορετικη? στον πινακα αναπληρωτων η θεση ειναι εννιακοσια περιπου και στον πινακα διορισμων δυο χιλιαδες τριακοσια.. μεγαλη διαφορα! υπαρχει περιπτωση διορισμου φετος?

Στον πίνακα διορισμών προσμετράται μόνο η προυπηρεσία. Στον πίνακα αναπληρωτών προυπηρεσία+Ασεπ. Για διορισμό κοιτάς μόνο τον πίνακα διορισμών και με τη θέση που έχεις δε θα διοριστείς φέτος.Βέβαια η διαφορά ανάμεσα στους πίνακες είναι πολύ μεγάλη.. Δούλευες σε δυσπρόσιτο; Ασεπ έχεις δώσει;
"Είναι τα βλέφαρα μου διάφανες αυλαίες... Όταν τ' ανοίγω βλέπω εμπρός μου ότι κι αν τύχει.. όταν τα κλείνω βλέπω εμπρός μου ότι ποθώ..."  Ανδρέας Εμπειρίκος

Βάλτε σκοπό της ζωής σας το ξύπνημα και το φώτισμα του παιδιού!!

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: κριτήρια διορισμού
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 23, 2009, 11:31:49 μμ »
ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος πως γίνεται η τοποθέτηση ενός πρωτοδιόριστου σε κάποια περιοχή. Για παράδειγμα ένας νομός έχει βγάλει 150 οργανικά κενά. Προσλαμβάνονται σε αυτό το νομό όσοι τον έχουν δηλώσει ανεξάρτητα από τη σειρά προτίμησης; Ή γίνεται με κάποιο άλλο τρόπο η πρόσληψη; Επίσης είχε ανακοινωθεί οτι θα διοριστούν 1700 περίπου δάσκαλοι και στον ενιαίο πίνακα διορισμών υπάρχουν περίπου 3000 άτομα. Γνωρίζει κάποιος κάτι γι' αυτό; Θα διοριστούν όλοι;

Αν και έχω την εντύπωση ότι ή ότι ρωτάς λάθος πράγματα ή ρωτάς σε λάθος τμήμα του φόρουμ.  :-[
Η τοποθέτηση κάποιου πρωτοδιόριστου σε κάποια περιοχή γίνεται αναλογα με την προϋπηρεσία του, αν έχει εντοπιότητα, οικογενειακούς λόγους, τυχόν συνυπηρέτηση (πολύ συχνά αν έχει και μπάρμπα στην Κορώνη  ;)) Αλλά μάλλον δεν ψάχνεις αυτό.

Αν κάποιος νομός βγάλεις 150 κενά θα διοριστούν σε αυτόν οι 150 πρώτοι δάσκαλοι που θα τον δηλώσουν  (είτε είναι πρώτη επιλογή τους, είτε απλά έχουν βάλει την επιλογή αποδέχομαι διορισμό οπουδήποτε).

Για την διετία 2009-2011 είχε ανακοινωθεί ότι θα διοριστούν μόνιμοι περίπου 1400 δάσκαλοι από τον ενιαίο πίνακα και οι υπόλοιποι θα είναι από το διαγωνισμό του ΑΣΕΠ. Προφανώς και δεν θα διοριστούν και οι 3000 αυτή τη διετία.
Ύπο Κ.Σ. οι 1600 θα περίμεναν την επόμενη διετία. Επειδή όμως στον κλάδος μας ο ανταγωνισμός είναι σχεδόν ανύπαρκτος και η συμμετοχή στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ για τους περισσότερους τυπική περισσεύουν κάτι παραπάνω από 1000 θέσεις, που φαντάζομαι ότι όπως πέρσι θα δοθούν στους αναπληρωτές. Άρα και πάλι καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι δεν θα μονιμοποιηθούν και οι 3000.
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος fotnu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: κριτήρια διορισμού
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 24, 2009, 01:31:27 πμ »
δηλαδή αν κάποιος έχει βάλει τη Βοιωτία στην 6η επιλογή κ η Βοιωτία πάρει 30 ατομα θα τον πάρουν ή θα κοιτάξουν μήπως κάποιοσ από τουσ 30 πρώτουσ την έχει 1η επιλογή?

Αποσυνδεδεμένος Marakismou

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: κριτήρια διορισμού
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 24, 2009, 01:48:21 πμ »
εξαρτάται τι έχουν δηλώσει όσοι προηγούνται! δεν μπορείς να το ξέρεις αυτό! το σύστημα παίρνει τον πίνακα με την σειρά και όταν φτάσει σε εσένα παίρνει τισ επιλογές σου με την σειρά. Στην πρώτη επιλογή σου που θα βρει κενό σε στέλνει! επομένως, όλα είναι θέμα τύχης!

Αποσυνδεδεμένος fotnu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: κριτήρια διορισμού
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 24, 2009, 11:18:02 πμ »
αρα δεν το βλέπω να πηγαίνω εκεί που θέλω!

Αποσυνδεδεμένος stavroula23

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ειμαστε μια ωραια ατμοσφαιρα..ειμαστε..
    • Προφίλ
Απ: κριτήρια διορισμού
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 25, 2009, 05:32:38 μμ »
καλησπέρα , να ρωτησω και γω κατι. Μηπως γνωριζει κανεις τι διαφορα εχει ο ενιαιος πινακας διορισμων απο τον ενιαιο πινακα αναπληρωτων? γιατι και οι δυο πινακες εχουν τα ιδια ατομα? ακομη, γιατι στον ενα πινακα εχω αλλη θεση και στον αλλο διαφορετικη? στον πινακα αναπληρωτων η θεση ειναι εννιακοσια περιπου και στον πινακα διορισμων δυο χιλιαδες τριακοσια.. μεγαλη διαφορα! υπαρχει περιπτωση διορισμου φετος?

Στον πίνακα διορισμών προσμετράται μόνο η προυπηρεσία. Στον πίνακα αναπληρωτών προυπηρεσία+Ασεπ. Για διορισμό κοιτάς μόνο τον πίνακα διορισμών και με τη θέση που έχεις δε θα διοριστείς φέτος.Βέβαια η διαφορά ανάμεσα στους πίνακες είναι πολύ μεγάλη.. Δούλευες σε δυσπρόσιτο; Ασεπ έχεις δώσει;


ναι σε δυσπροσιτο δουλευα μια χρονια.δεν εδωσα ασεπ .. δεν υπαρχει καμια περιπτωση λες για διορσμο ε? με τη θεση που εχω.. αν βαλω στη δηλωση δυσπροσιτο παλι σχολειο, νομιζω για αυτα γινεται ξεχωριστη δηλωση και γενικα δεν εχουν ζητηση πια. καποιος πλεον προτιμα να παει αλλο ενα χρονο αναπληρωτης αφου τον επομενο ειναι σχεδον σιγουρος ο διορισμος απο το να παει 2 χρονια σε δυσπροσιτο.. 

Αποσυνδεδεμένος fibi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: κριτήρια διορισμού
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 25, 2009, 07:04:20 μμ »
Επειδή ήσουν σε δυσπρόσιτο, τα μόρια σου στον πίνακα αναπληρωτών διπλασιάζονται. Όχι όμως και στον διορισμών. Πραγματικά δεν ξέρω να σου πω... Νομίζω οτι έχεις λίγες πιθανότητες.. Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει στον κλάδο μας. Δεν γίνεται ξεχωριστή δήλωση για τα δυσπρόσιτα. Στην ίδια δήλωση δηλώνουμε περιοχές και δυσπρόσιτα. Όλα θα εξαρτηθούν από τη βάση διορισμού.
"Είναι τα βλέφαρα μου διάφανες αυλαίες... Όταν τ' ανοίγω βλέπω εμπρός μου ότι κι αν τύχει.. όταν τα κλείνω βλέπω εμπρός μου ότι ποθώ..."  Ανδρέας Εμπειρίκος

Βάλτε σκοπό της ζωής σας το ξύπνημα και το φώτισμα του παιδιού!!

Αποσυνδεδεμένος stavroula23

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ειμαστε μια ωραια ατμοσφαιρα..ειμαστε..
    • Προφίλ
Απ: κριτήρια διορισμού
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 27, 2009, 01:11:43 μμ »
ποια πιστευετε θα ειναι η βαση διορισμου φετος? περισυ νομιζω ηταν κοντα στο 8.5. σε μια πρωτοβαθμια της περιοχης μου που ρωτησα πιστευουν οτι φετος θα ειναι υψηλοτερη. κανεις δεν ξερει βεβαια, θα δειξει ???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162190
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 712
Σύνολο: 724

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.