*

Αποστολέας Θέμα: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ  (Αναγνώστηκε 166738 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος its me :-)

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 102
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 24, 2009, 05:52:48 μμ »
Δηλαδή εντάσσεται το καινούριο τμήμα στους ΠΕ19 με παιδαγωγική επάρκεια και εγω που είμαι ήδη εκεί (ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ) δεν έχω??????

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:08:18 »

Αποσυνδεδεμένος cookie2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 273
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 24, 2009, 05:58:15 μμ »
Σε ποιο πανεπιστημιακό τμήμα απουδάζει η κ. Μαρία Άννα Λυκουρέντζου θυγατέρα του υφυπουργού Παιδείας?


Αν δεν εκφράζεις απορία και είναι ρητορικό το ερώτημα μπορώ να μαντέψω...
 Ψηφιακών Συστημάτων  ;D

Ορθόν!!

να μη το αφησουμε να περασει ετσι αυτο, να διεκδικησουμε και εμεις

Αποσυνδεδεμένος lg

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 24, 2009, 06:05:09 μμ »
Σύμφωνα με την εγκύκλιο αναπληρωτών κανένα τμήμα ΠΕ19 δεν είναι καθηγητική σχολή σύμφωνα με απόφαση ΣΤΕ (3325 και 3326/2003)...
Η νέα τροπολογία μήπως αναιρεί το ΣΤΕ??? Οπότε μπορούμε να στηριχτούμε εκεί και τα υπόλοιπα τμήματα ΑΕΙ για παιδαγωγική επάρκεια?????

Αποσυνδεδεμένος its me :-)

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 102
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 24, 2009, 06:13:21 μμ »
θα κοιταξω τι μαθηματα κανει το τμημα δε γίνεται αλλιως!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:08:18 »

Αποσυνδεδεμένος its me :-)

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 102
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 24, 2009, 06:16:47 μμ »
ελεος μόνο 2 μαθημα είναι σε στυλ παιδαγωγικό και αν!!!!και γω εκανα 3!!!!!ενας τίτλος του τμήματος μόνο το κανει καθηγητική σχολή????????Δε ξέρω κάτι να κάνουμε!!!!!πως να κινητοποιηθούμε???

Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 24, 2009, 07:27:47 μμ »
Είναι σίγουρο ότι η κόρη του Λυκουρέντζου σπουδάζει εκεί;
Και τι θα κάνουμε συνάδελφοι για αυτό;Θα το αφήσουμε έτσι να περάσει;

Αποσυνδεδεμένος Giannakas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 24, 2009, 07:39:51 μμ »
Είναι σίγουρο ότι η κόρη του Λυκουρέντζου σπουδάζει εκεί;
Και τι θα κάνουμε συνάδελφοι για αυτό;Θα το αφήσουμε έτσι να περάσει;

Άμα ισχύουν αυτά και θέλουν να διορίσουν την εν λόγω Κυρία, τότε γιατί δεν έβγαλαν
μια πιο καλή, πετυχημένη τροπολογία, π.χ.
"Όσοι έχουν όνομα που αρχίζει από "Λυ" και τελειώνει σε "ντζου" προηγούνται έναντι όλων",
να τελειώνουμε!!!!!!!

Ντροπή και Αίσχος για τους Συναδέλφους που αγωνιούν, για το χρόνο της Τροπολογίας λίγο
πριν την κατάρτηση Οριστικών Πινάκων Διορισμού, για το Περιεχόμενο και την Ουσία
του Πράγματος.
Καλά δεν ντρέπονται λίγο? Λίγο?

 

Αποσυνδεδεμένος CHRISTOS_200

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 24, 2009, 07:46:33 μμ »
   

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΔΑΜΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΡΟΣΧΕΔΙΑΣΜΕΝΟ ΧΤΥΠΗΜΑ ΣΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΜΑΣ!!!
ΙΔΟΥ ΤΑ ΚΑΤΟΡΘΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ:
1)ΤΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΥΣΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΜΑΖΙΚΟΥΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΙΧΑΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ ΟΙ ΘΕΣΕΙΣ ΜΑΣ.
2)ΤΟ ΚΟΛΠΟ ΤΗΣ ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΤΥΧΙΟ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗΣ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ ΜΕ ΜΟΛΙΣ ΜΙΑ ΩΡΑ ΝΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΠΙΝΑΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΗΓΟΥΝΤΑΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ ΜΕ ΠΟΛΛΑΠΛΑ ΜΟΡΙΑ!
3)ΤΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΜΕ 2000 € ΟΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΕΝΤΑΧΘΟΥΝ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ Β.
4)ΤΟΣΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΗΓΗΤΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΦΡΟΝΤΙΣΕ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΥΣΚΟΛΟΥΣ ΚΑΙΡΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΜΑΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ ΜΟΝΟ!
ΔΥΣΤΗΧΩΣ Ο ΚΛΑΔΟΣ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΣΕΙ! ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΝΤΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΑΝΟΙΓΕΙ ΠΟΡΤΕΣ ΣΗΜΕΡΑ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ!!!!
ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΝΤΡΟΠΗ! ΤΙ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΤΕΧΝΑΣΜΑΤΑ; ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΒΟΛΕΥΟΝΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΙ.ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΝΑ ΕΜΠΑΙΖΕΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΤΟΥΣ ΞΗΜΕΡΩΝΕΙ. ΤΟΥΣ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΤΑΝ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟΥΣ ΛΕΕΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΧΩ ΑΝΑΓΚΗ, ΘΑ ΠΑΙΡΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΘΗΓΗΤΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ!!!!
ΕΜΕΝΑ Η ΓΜΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΙΣΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. ΣΚΕΦΤΕΙTE ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΥΝΕΔΕΛΦΟΙ ΜΑΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΓΙΑ 10 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ ΤΑ ΤΕΧΝΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΕΙΝΑΙ 500 ΣΕΙΡΑ ΣΤΟΝ Β ΠΙΝΑΚΑ. ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ, ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΑΝΑΚΑΤΕΥΕΙ ΤΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ.NA ΜΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ;;;;;;;;;;;;;
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΝΩΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΦΩΝΑΞΟΥΜΕ!
ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ!

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΙΝΗΘΟΥΜΕ ΔΙΚΑΣΤΙΚΑ ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!



Αποσυνδεδεμένος si@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 24, 2009, 07:59:44 μμ »
Παιδιά χαλαρώστε λιγάκι...Δεν εχω τελειώσει αυτό το τμήμα αλλά απόφοιτους που ξέρω από εκεί στο προπτυχιακό έκαναν κάργα παδαγωγικά μαθήματα!Το ίδιο ισχύει και στο μεταπτυχιακό στο οποίο είμαι εκεί. Κακώς βέβαια τα τμήματα πληροφορικής δεν αναγνωρίζονται καθηγητικά (για ΑΕΙ φυσικά) αλλά αυτό είναι στο χέρι μας να κινητοποιηθούμε. Και από τη στιγμή που αναγνωρίστηκε το προπτυχιακό κατά 99% αναγνωρίζεται και το μεταπτυχιακό. Έγκυρη πηγή. Αυτό βέβαια δεν συμφέρει αυτούς που ήδη έχουν επάρκεια, γιατί πολύ απλά ο πίνακας θα γεμίσει...

Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 24, 2009, 08:09:31 μμ »

Παιδιά χαλαρώστε λιγάκι...Δεν εχω τελειώσει αυτό το τμήμα αλλά απόφοιτους που ξέρω από εκεί στο προπτυχιακό έκαναν κάργα παδαγωγικά μαθήματα!Το ίδιο ισχύει και στο μεταπτυχιακό στο οποίο είμαι εκεί. Κακώς βέβαια τα τμήματα πληροφορικής δεν αναγνωρίζονται καθηγητικά (για ΑΕΙ φυσικά) αλλά αυτό είναι στο χέρι μας να κινητοποιηθούμε. Και από τη στιγμή που αναγνωρίστηκε το προπτυχιακό κατά 99% αναγνωρίζεται και το μεταπτυχιακό. Έγκυρη πηγή. Αυτό βέβαια δεν συμφέρει αυτούς που ήδη έχουν επάρκεια, γιατί πολύ απλά ο πίνακας θα γεμίσει...

Τι εννοείς έγκυρη πηγή;  ??? Δε νομίζω ότι αναγνωρίζεται και το μεταπτυχιακό. Απ΄ό,τι κοίταξα και μου το επιβεβαίωσε και μια συναδερφος πριν, αν κάνει κάποιος μεταπτυχιακό σε καθηγητική σχολή δεν αναγνωρίζεται, οπότε γιατί να αναγνωριστεί αυτό; Εξάλλου αν διαβάσεις προσεκτικά τη νέα τροπολογία και το ΦΕΚ για την παιδαγωγική επάρκεια στην 3π, λέει για πτυχίο. Σε όσες περιπτώσεις περιλαμβάνεται και μεταπτυχιακό το λέει ξεκάθαρα.

Εξάλλου με αυτήν την επαίσχυντη φωτογραφική ρύθμιση (αν όντως ισχύει ότι η συγκεκριμένη σπουδάζει εκεί) ο σκοπός τους ήταν να κατοχυρώσουν τους πτυχιούχους του τμήματος αυτού...

Αποσυνδεδεμένος si@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 24, 2009, 08:15:40 μμ »
Το μεταπτυχιακό στο ΦΠΨ σε συνεργασία με ΑΣΠΑΙΤΕ (δε θυμάμαι τίτλο) αναγνωρίζεται με παιδαγωγική επάρκεια. Οπότε γιατί όχι και αυτό; Θα ρωτήσω όμως και θα μάθω για σίγουρα. Αυτό που νομίζω μας καίει είναι όοοοολα αυτά τα άτομα που τσουπ θα πάνε αποπάνω στον πίνακα. Και μόνο αυτοί θα διορίζονται και κανας ΑΣΠΑΙΤΕ. Τέλεια...

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 24, 2009, 08:21:05 μμ »
Απ' ό,τι έχω καταλάβει, το παλιό πρόγραμμα σπουδών του τμήματος αυτού ανταποκρινόταν στον τίτλο του, είχε, δηλ., αρκετά υποχρεωτικά παιδαγωγικά μαθήματα. Μετά, όμως, το πρόγραμμα σπουδών άλλαξε και πλέον έχει μόνο 2-3 μαθήματα σχετικά με την εκπαίδευση (όχι παιδαγωγικά) κι αυτά επιλογής.
Όσο είχε παιδαγωγικά μαθήματα δεν αναγνωριζόταν ως καθηγητική σχολή, και τώρα που δεν έχει σχεδόν καθόλου, αναγνωρίζεται...

Όσο για την παιδαγωγική επάρκεια, αν διαβάσει κανείς οποιαδήποτε εγκύκλιο διορισμών ή προκήρυξη ΑΣΕΠ, είναι ξεκάθαρο ότι τη δίνουν μόνο η ΑΣΠΑΙΤΕ, τα πτυχία παιδαγωγικών (δασκάλων, νηπιαγωγών, ΦΠΨ) και καθηγητικών σχολών, και τα μεταπτυχιακά στις Επιστήμες της Αγωγής. Δηλαδή το μεταπτυχιακό πρέπει να έχει άμεση σχέση με τα παιδαγωγικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2009, 08:23:57 μμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος si@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 24, 2009, 08:30:53 μμ »
Η αλήθεια είναι τώρα που κοίταξα ότι τώρα δεν έχει παιδαγωγικά μαθήματα, όπως ίσχυε παλιά. Μόνο ή μια κατεύθυνση έχει κάποια. Τότε γιατί να μην αναγνωρίζονται με επάρκεια μόνο οι απόφοιτοι οι οποίοι βγήκαν μέχρι αυτό το τμήμα να αλλάξει πρόγραμμα σπουδών; Τότε θα πρέπει και τα υπόλοιπα τμήματα ΑΕΙ Πληροφορικής που έχουν έστω 2 -3 παιδαγωγικά μαθήματα να ανακυρηχτούν καθηγητικά. Στο συγκεκριμένο οι απόφοιτοι το κυνήγησαν και το πέτυχαν.

Αποσυνδεδεμένος si@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 24, 2009, 08:47:09 μμ »
Το μεταπτυχιακό Νέες Τεχνολογίες στην Εκπαίδευση (αν λέγεται αλλιώς διορθώστε με) του ΦΠΨ αναγνωρίζεται με επάρκεια, μου το είχαν πει και στο υπουργείο, όπως και άτομα από εδω μέσα που είχαν πάρει χαρτί από εκεί με επάρκεια. Τότε στο υπουργείο είχα ρωτήσει και για το μεταπτυχιακό του τμήματος που μόλις αναγνωρίστηκε με επάρκεια. Τότε μου είχαν πει ότι από τη στιγμή που το προπτυχιακό τμήμα δεν είναι καθηγητικό, κατά συνέπεια δεν είναι και το μεταπτυχιακό. Τα πράγματα είναι πολύ μπερδεμένα. Τώρα αν έχει επάρκεια ή όχι και το μεταπτυχιακό δεν μπορώ να το ξέρω, θα πρέπει να ρωτήσω το υπουργείο. Το θέμα είναι πλέον τι θα γίνει με εμάς τους υπόλοιπους Πληροφορικούς από τα άλλα ΑΕΙ...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 759
Σύνολο: 772

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.