*

Αποστολέας Θέμα: Ξανα ΑΣΕΠ;  (Αναγνώστηκε 13947 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Ξανα ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #42 στις: Μάρτιος 24, 2007, 11:54:32 πμ »
Ε πως να μην λαμβάνουμε υπόψη τους γονείς μας αφού μας κοιτάζουν τα παιδιά όλη μέρα για να διαβάζουμε; Πως δεν οφείλουμε στον σύντροφό μας αφού δουλεύει, πηγαινοφέρνει, φροντίζει τα παιδιά και μας υποφέρει για όλο αυτό το λούκι που περνάμε. Αν είσαι μόνος στη ζωή και δουλεύεις εντάξει, δεν δίνεις λογαριασμό σε κανέναν και εγώ αν δεν είχα οικογένεια με μικρά παιδιά έτσι θα έκανα. Και όχι ότι επειδή μας βοηθάνε είμαστε υπόλογοι με την έννοια ενός μαθητή σχολείου, αλλά απλά χωρίς αυτούς δεν θα μπορούσαμε να διαβάσουμε. Αυτή είναι η 'σωστή διάσταση' που λες, δεν μπορείς να λειτουργείς μόνος σου όταν έχεις κάνει οικογένεια.Όσο για τα παιδιά σίγουρα δεν θα σε κατηγορήσουν αν αποφάσισες να δώσεις εξετάσεις και τους αφιέρωσες λιγότερο χρόνο, αρκεί ο χρόνος αυτός να είναι ουσιαστική ενασχόληση και ουσιαστική προσφορά αγάπης.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ξανα ΑΣΕΠ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:33:25 »

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ξανα ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #43 στις: Μάρτιος 24, 2007, 12:34:44 μμ »
Σίγουρα το να έχει κανείς οικογένεια και να δώσει ασεπ είναι κατόρθωμα. Όμως πέρα από αυτό η αξιοπρεπής συμμετοχή στις εξετάσεις είναι κατόρθωμα από μόνη της. Γνωρίζουμε όλοι τι θυσίες απαιτούνται: ατελείωτες ώρες διαβάσματος, χρήματα για αγορά βιβλίων, απομόνωση. Στη συνέχεια συσσωρρεύονται τα προβλήματα που προκύπτουν από τις συνθήκες της προσωπικής ζωής του καθενός μας: οικογένεια ή μη, εργασία ή μη, προσωπική ψυχολογία, τόπος διαμονής, ηλικία και ό,τι άλλο. Όλα τα παραπάνω κάνουν τη συμμετοχή στις εξετάσεις μια διαδικασία επίπονη, και σε μερικές περιπτώσεις μπορούμε να μιλάμε για δικαίωμα συμμετοχής.

Και άλλοτε έχω γράψει πως οι εξετάσεις με τον τρόπο που διενεργούνται αποκλείουν ένα μεγάλο αριθμό υποψηφίων που αδυνατούν λόγω προσωπικών συνθηκών ζωής να διαθέσουν χρόνο και χρήμα για μία επαρκή προετοιμασία. Η αύξηση και διαφοροποίηση της ύλης σε βαθμό που να την καθιστά ασαφή, η μη έγκαιρη ανακοίνωση της ημερομηνίας εξέτασης, η συνήθης διενέργεια των εξετάσεων μέσα στο εκάστοτε σχολικό ή ακαδημαϊκό έτος, όλα αυτά κάνουν τη συμμετοχή ακόμη δυσκολότερη, και για μερικούς αδύνατη. Είναι προφανές πως ο ασεπ προσπαθεί να αποκλείει όσο γίνεται περισσότερο κόσμο από το να κάνει αίτηση και να προσέλθει στις εξετάσεις. Στη συνέχεια, κατά τη διενέργεια των εξετάσεων, ο αποκλεισμός διευρύνεται με θέματα που βγάζουν από το παιχνίδι μια μεγάλη πλειοψηφία.
Δυστυχώς, η όλη διαδικασία είναι άδικη, και χρειάζεται άμεση αλλαγή στο σύστημα προσλήψεων. Θα μπορούσαμε να διεκδικήσουμε κάτι τέτοιο, όμως η διάσπαση που επικρατεί στο χώρο μας το κάνει πολύ δύσκολο.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ξανα ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #44 στις: Μάρτιος 24, 2007, 03:02:31 μμ »
Τελικά το ερώτημα θα έπρεπε να είναι: Θα μπορέσω να ξαναδώσω ΑΣΕΠ?
Ή ακόμη καλύτερα: έχω ή θα έχω τις ίδιες/ίσες ευκαιρίες με τους υπόλοιπους για να δώσω εξετάσεις στο ΑΣΕΠ?
Έχεις δίκιο xr15gr για όσα γράφεις και η διάσπαση στην οποία αναφέρεσαι αφορά όλους τους κλάδους. Αντί λοιπόν να φωνάζουμε για το αν ήταν εύκολα ή δύσκολα τα θέματα, αν τηρούνται ή όχι τα ποσοστά 60-40 κτλ θα έπρεπε να διεκδικούμαι ίσες ευκαιρίες (πράγμα για το οποίο τόσο μας ζαλίζουν τα αυτιά οι πολιτικάντηδες) και ένα πραγματικά αξιοκρατικό σύστημα επιλογής όσων διεκδικούν μια θέση στο δημόσιο εκπαιδευτικό σύστημα.

Καμιά αντίρρηση δεν έχω στα όσα λες Syllas. Απλά θέλω να πω ότι δεν χρειάζεται να έχουμε ενοχές απέναντι στους δικούς μας ανθρώπους. Γιατί δεν μπορώ να πιστέψω ότι το μόνο που κάνετε-κάνουμε στη ζωή σας-μας είναι να προετοιμάζεστε για τις εξετάσεις.
Μόνο κάποιος που βρίσκει ως δικαιολογία τις εξετάσεις και δεν κάνει τίποτε άλλο ολοχρονίς θα όφειλε να λογοδοτήσει απέναντι σε αυτούς που ζει πράγματι σε βάρος τους. (Αλλά συνήθως αυτοί είναι οι τύποι που δεν τους απασχολούν τα "ψιλά γράμματα" πχ όπως οι ενοχές).
Στους δικούς μας ανθρώπους οι οποίοι μας προσφέρουν αυτή την «πολυτέλεια» να μας συνδράμουν δηλαδή στις όποιες προσπάθειες μας οφείλουμε να τους λέμε και να τους δείχνουμε το ευχαριστώ μας. ΔΕΝ μας ενδιαφέρουν οι υπόλοιποι.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος mavoglou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τι σκέψεις θα μας θυμούνται οι μαθητές μας;
    • Προφίλ
Απ: Ξανα ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #45 στις: Μάρτιος 24, 2007, 04:40:03 μμ »
Εγώ από όσα διαβάζω στο pde και από όσα βίωσα καταλαβαίνω ότι:

Η πορεία προς τις εξετάσεις του ΑΣΕΠ είναι μια ευκαιρία για μια διαδρομή αυτογνωσίας.

Ποτέ δεν φανταζόμουν ότι θα έβλεπα τον ΑΣΕΠ με αυτή τη ματιά.

Όσοι έχουμε δώσει ΑΣΕΠ βγαίνουμε από αυτή τη δοκιμασία λίγο πιο ώριμοι, λίγο πιο συνειδητοποιημένοι, λίγο πιο υπεύθυνοι.
Ο πολύς ιδρώτας δε σημαίνει ότι και το σπίτι που χτίστηκε είναι γερό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ξανα ΑΣΕΠ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:33:25 »

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Ξανα ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #46 στις: Μάρτιος 30, 2007, 12:42:14 πμ »
Γνωστή μου σήμερα τηλεφώνησε στο ασεπ για να ρωτήσει αν θα γίνει ξανά διαγωνισμός και την παραπέμψανε στον υπεύθυνο για τους γραπτούς διαγωνισμούς και αυτός την διαβεβαίωσε ότι θα γίνει σίγουρα γραπτός διαγωνισμός ασεπ σε δύο χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος myrtopanos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ξανα ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #47 στις: Απρίλιος 18, 2007, 01:18:43 μμ »
Άρα μιλάμε για τέλη του 2008 ή για αρχές του 2009 για τον επόμενο ΑΣΕΠ? Επειδή είμαι νέα φιλόλογος και δεν έχω ξαναδώσει ΑΣΕΠ, πόσος καιρός διαβάσματος χρειάζεται για να μπορέσει κανείς να προετοιμαστεί επαρκώς για τις εξετάσεις?

Αποσυνδεδεμένος ovidius

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
    • Ασεπάδικο2
Απ: Ξανα ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #48 στις: Απρίλιος 18, 2007, 01:54:06 μμ »
Νομίζω γύρω στους 6 μήνες είναι καλά. Όρεξη και χρόνος να υπάρχει και φυσικά αρκετή τύχη!
CARPE DIEM

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Ξανα ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #49 στις: Απρίλιος 18, 2007, 02:22:08 μμ »
Πειράζει που 6 μήνες τους θεωρώ λίγο;;; Δεν ξέρω πάλι, υποκειμενικά είναι αυτά. Αν θέλεις να βγάλεις 2 γερές επαναλήψεις την ύλη για να έχεις αν μη τι άλλο καλύτερη ψυχολογία όταν πας να δώσεις, πιστεύω ότι θα το φας το χρονάκι σου. :-\

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Ξανα ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #50 στις: Απρίλιος 18, 2007, 02:40:28 μμ »
Πιστεύω ότι από τώρα μπορείς να διαβάσεις τα μυθιστορήματα και την ποίηση στα νέα που δεν έχεις διαβάσει και τα πιο γνωστά αρχαία κείμενα από μετάφραση, γιατί είναι κάτι που δεν διαβάζεται τελευταία και είναι σημαντικά για να μάθεις μετά καλά τη γραμματολογία και να γνωρίζεις τις υποθέσεις των έργων, και είναι και κάτι ευχάριστο. Στους 8-9 μήνες να αρχίσεις να διαβάζεις καλά την παλιά ύλη του 2007 και 6 μήνες πριν αφού δοθεί η ύλη να διαβάσεις πάρα πολύ καλά τα καινούργια που θα αλλάξουν και όλα τα υπόλοιπα. Πιστεύω ότι πριν τους 6 μήνες είναι απλά καλή διεύρυνση των φιλολογικών μας γνώσεων και ότι το σκληρό διάβασμα μπορεί κανείς να το κάνει για όχι πάνω από 6 με 8 μήνες.   

Αποσυνδεδεμένος BOEMISSA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ξανα ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #51 στις: Απρίλιος 18, 2007, 02:57:11 μμ »
Παιδιά εγώ πάλι νομίζω πως όλα είναι σχετικά. Εμείς που θεωρούμαστε παλιοί στον Ασέπ ξέρουμε καλά πως ο όγκος της ύλης είναι τεράστιος, και ο ίδιος ο διαγωνισμός παράλογος. Για σκεφτείτε πόσο μας πήρε για να διαβάσουμε τα 154 ποιήματα του Καβάφη (εγώ προσωπικά τα διάβασα όλα, μια και θα επέλεγα διδακτική Νέων) και τελικά κληθήκαμε να απαντήσουμε σε μια ερώτηση ανούσια και στη Διδακτική να είναι καλά η εμπειρία μου (το είχα διδάξει παλιότερα και το βιβλίο του καθηγητή). Εγώ πάντως θεωρώ ότι πρέπει κανείς να έχει μία καλή γνώση των αντικειμένων και μέχρι να μπει στη φιλοσοφία του Ασέπ θα πάρει χρόνος. Εμένα μου πήρε ήδη δύο αποτυχημένες χρονιές και για πρώτη φορά υπήρξα επιτυχούσα στον προηγούμενο, ήλπιζα σε καλύτερα αποτελέσματα σε αυτόν αλλά πάλι δεν το βλέπω. Δε θέλω να απογοητεύσω τον/τη συνάδελφο που θέλει να δώσει για πρώτη φορά. Θα πρότεινα φυσικά να δώσει και να έχει την τύχη μαζί του/της. Είναι αναμφίβολα μια μεγάλη εμπειρία η όλη δοκιμασία αλλά ταυτόχρονα και μια μεγάλη ψυχική φθορά.   
Η μάθηση για όσους ευτυχούν είναι στολίδι και και για όσους ατυχούν καταφύγιο

Αποσυνδεδεμένος VICA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 401
  • "...κάθε αναπνοή είναι νοσταλγία..."
    • Προφίλ
Απ: Ξανα ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #52 στις: Απρίλιος 18, 2007, 08:43:15 μμ »
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Μια και είμαστε "παλιοί" σ' αυτήν την ιστορία ας πούμε στην κοπέλα μια αλήθεια: αυτή η "επαρκής προετοιμασία" για τον ΑΣΕΠ είναι κάτι που,κατά τη γνώμη μου, δεν είναι εφικτό. Απλώς διαβάζεις από τα "άπαντα" ό,τι προλάβεις, παίρνεις βαθιά ανάσα, ελπίζεις η τύχη να 'ναι καλή μαζί σου και βουτάς με θάρρος και θράσος στο...κενό.Βέβαια καλό είναι να αφιερώσεις στη μελέτη το μέγιστο δυνατό χρόνο.Αλλά με ύλη σαν κι αυτή του ΑΣΕΠ των φιλολόγων του 2007,ποια ψυχολογία έχει όποιος πίστευε ότι την πέτυχε την "επαρκή προετοιμασία" και όσο πλησιάζει η στιγμή συνειδητοποιεί ότι δεν υπάρχει τέλος σ'αυτό το διάβασμα;Ή πώς νιώθει όποιος αφιερώνει κάθε διετία ένα χρόνο από τη ζωή του, πιστεύει κάθε φορά ότι τα κάλυψε σχεδόν όλα και αυτό αποδεικνύεται ανεπαρκές; Δεν είναι, λοιπόν,πιο αποτελεσματικό να συνηθίσει κανείς από την αρχή στην αίσθηση του χάους, μήπως και καταφέρει ψύχραιμα να διαβάσει πιο έξυπνα,πιο ποιοτικά και πιο γρήγορα, χωρίς το διάβασμα να του κλέβει τη ζωή;
Να πληρώνεσαι μόνος σου
Χωρίς έξωθεν αναμονές
Και
Με την πληρότητά σου
Πορεύσου
Μαζί τους

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Ξανα ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #53 στις: Απρίλιος 18, 2007, 11:06:50 μμ »
Τη μέρα που βγήκαν τα αποτελεσματα του προηγούμενου ΑΣΕΠ και είδα ότι ήμουν απλώς επιτυχούσα (ευτυχώς που μπόρεσα να γίνω έστω κι έτσι ωρομίσθια) άρχισα το διάβασμα. Διάβαζα δύο χρονια και.. Φυσικά στην αρχή διάβαζα τη γενική γραμματολογία και όταν βγήκε (περσινός Αύγουστος)  η ύλη τα συγκεκριμένα κομμάτια. Πραγματικά είχα ψοφήσει στο διάβασμα. Καλύτερα να διαβάζει από τώρα η κοπέλα..

Αποσυνδεδεμένος myrtopanos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ξανα ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #54 στις: Απρίλιος 19, 2007, 09:47:53 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές που μου δώσατε, αν και με όλα αυτά μάλλον άθλο θυμίζει ο διαγωνισμός του ΑΣΕΠ, παρά πραγματική αξιολόγηση των ικανοτήτων ενός καθηγητή με απώτερο σκοπό την καλύτερη και πιο δημιουργική μόρφωση των παιδιών. Θα κάνω μια προσπάθεια και ότι βγει λοιπόν... 

Αποσυνδεδεμένος BOEMISSA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ξανα ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #55 στις: Απρίλιος 19, 2007, 08:22:24 μμ »
Χαιρετώ την παρέα. Νομίζω πως η συνάδελφος VICA είπε όλη την αλήθεια. Πείτε μου πόσοι από εσάς που έχετε δώσει 2-3 φορές Ασέπ,είστε επιτυχόντες αλλά μη διοριστέοι ακόμη και αποτυχόντες (τίτλοι και αυτοί για να μας ανεβάζουν ή να μας ρίχνουν το ηθικό), κάθε φορά που τελειώνει ο διαγωνισμός και έχετε δώσει όλο σας το είναι δεν αισθάνεστε να καταρρέετε ψυχολογικά και να σας πάρει χρόνο για να συνέλθετε.Και όσοι έχετε μία σίγουρη δουλειά ρίχνετε ένα σιχτίρισμα και κλείνετε πίσω την πόρτα δυνατά. Όσοι όμως είστε στην αβεβαιότητα και εξαρτιέστε οικονομικά ακόμη από τους δικούς σας ανθρώπους τι κάνετε; Εγώ προσωπικά νιώθω εξευτελιστικά αυτή τη φορά,αισθάνομαι ιδιαίτερα ανασφαλής και κοιτώ το μέλλλον το επαγγελματικό μου με απαισιοδοξία. Και μετά λες ότι σπούδασα, διάβασα, διαβάζω, αγωνίζομαι έντιμα και ποιο το αποτέλεσμα!Να καθορίζει ο Ασέπ τη ζωή μου. Πώς το επιτρέπω, πώς το επιτρέπουμε; Γι' αυτό είναι καιρός να ενεργοποιηθούμε και να αντισταθούμε. Πρέπει να ενωθούμε.Ας κάνουμε την αρχή με τις συναντήσεις που κανονίζουμε σε Θεσ/νίκη και Αθήνα. Συνάδελφοι είμαστε πολλοί και αν θέλουμε μπορούμε να πετύχουμε πολλά.   
Η μάθηση για όσους ευτυχούν είναι στολίδι και και για όσους ατυχούν καταφύγιο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161205
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 596
Σύνολο: 611

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.