*

Αποστολέας Θέμα: Εγκύκλιος Διορισμού  (Αναγνώστηκε 93036 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος praeceptor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 191
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02 & ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος Διορισμού
« Απάντηση #56 στις: Ιούλιος 27, 2009, 08:08:56 μμ »
Εαν έχουμε παρακολουθήσει ΠΕΚ ως αναπληρωτές, χρειάζεται να το παρακολουθήσουμε εκ νέου ως μόνιμοι;
vanitas vanitatis
omnia vanitas

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εγκύκλιος Διορισμού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:39:47 »

Αποσυνδεδεμένος dirty diana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος Διορισμού
« Απάντηση #57 στις: Ιούλιος 27, 2009, 08:15:36 μμ »
εμένα θα μου πει ένα ευγενικο παιδι τι είναι το ΠΕΚ;;;

Αποσυνδεδεμένος anemovroxis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος Διορισμού
« Απάντηση #58 στις: Ιούλιος 27, 2009, 08:17:12 μμ »
εγώ πέρσι παρακολούθησα την α φάση των πεκ ως αναπληρώτρια  :)
μου είχαν πει ότι δεν χρειάζεται να την ξαναπαρακολουθήσω ως μόνιμη( την α φάση)
από κει και πέρα δεν ξέρω .....
όταν δίνουμε τον καλύτερο ευατό μας ,μπορούμε να εμπιστευόμαστε αυτό που συμβαίνει....

Αποσυνδεδεμένος Tarzan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος Διορισμού
« Απάντηση #59 στις: Ιούλιος 27, 2009, 08:42:11 μμ »
.. και γω περασα ως αναπληρωτης πεκ περσι.. λογικα δεν θα χρειαστει ξανα. Εχω στειλει email στο πεκ Πειραια οτι πρεπει να βγαλουν καποια ανακοινωση για αυτο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εγκύκλιος Διορισμού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:39:47 »

Αποσυνδεδεμένος dirty diana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος Διορισμού
« Απάντηση #60 στις: Ιούλιος 27, 2009, 08:54:39 μμ »
σας ευχαριστώ για τις διαφωτιστικές σας απαντήσεις!!!
ήσασταν πολύ κατατοπιστικοί...
 ::)

Αποσυνδεδεμένος tennessee

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ4
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος Διορισμού
« Απάντηση #61 στις: Ιούλιος 27, 2009, 08:57:56 μμ »
εμένα θα μου πει ένα ευγενικο παιδι τι είναι το ΠΕΚ;;;
Προγραμμα Επιμόρφωσης Καθηγητών
Σαν σεμιναριο διδακτικής! Η α φάση των νεοδιόριστων είναι 2 εβδομάδες. Εμείς ως αναπληρωτές κάναμε μόνο 1 εβδομάδα ΠΕΚ, άρα θα κάνουμε 1 εβδομάδα μόνο. Ίσως...
Έρχεται κάποια ώρα που πρέπει να φύγεις, ακόμα κι αν δεν έχεις σίγουρο μέρος να πας.

Αποσυνδεδεμένος dirty diana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος Διορισμού
« Απάντηση #62 στις: Ιούλιος 27, 2009, 08:59:36 μμ »
τζαμ..
ευχαριστώ!
τι μας διδασκουν εκει;;;;
τι θα μαθουμε πάλι;;;;

Αποσυνδεδεμένος tennessee

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ4
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος Διορισμού
« Απάντηση #63 στις: Ιούλιος 27, 2009, 09:03:40 μμ »
Βασικά κοιτας το ρολοι να περάσει η ώρα. Είναι απίστευτα βαρετά και τα περισσότερα πολύ πολύ θεωρητικά χωρις να γίνεται συζήτηση για τα ουσιαστικά προβλήματα της εκπαιδευσης. Φωτεινή ελπίδα κάποιοι ελάχιστοι συνειδητοποιημενοι εκπαιδευτές που αξίζει να τους παακολουθήσεις. Το πιο καλό ΠΕΚ είναι η διαχείριση σχολικής τάξης που εντάχθηκε τα τελευταία χρόνια.
Έρχεται κάποια ώρα που πρέπει να φύγεις, ακόμα κι αν δεν έχεις σίγουρο μέρος να πας.

Αποσυνδεδεμένος dirty diana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος Διορισμού
« Απάντηση #64 στις: Ιούλιος 27, 2009, 09:05:09 μμ »
κατάλαβα..
θα βάλω μαυρο γυαλι ....
και ....ΥΠΝΕ που παιρνεις τα παιδια!!!

Αποσυνδεδεμένος Mixanikos_HY

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος Διορισμού
« Απάντηση #65 στις: Ιούλιος 27, 2009, 11:30:12 μμ »
ΕΡΩΤΗΣΗ ΥΠΟΘΕΤΙΚΗ 1: Αν ο Καραμανλης αποφασίσει (λέμε ΑΝ) να προκηρύξει εκλογές τον Σεπτέμβιο και μέχρι τότε δεν έχει βγει η εγκύκλιος υπάρχει κάποιο νομικό κόλλημα με τους διορισμούς κανονικά εκτελούνται και με υπηρεσιακή κυβερνηση και με διαλυμένη βουλή?
ΕΡΩΤΗΣΗ 2
: Η εγκύκλιος διορισμων εκτελείται ολόκληρη για τους κλάδους που έδωσαν κάτω από την ίδια προκύρηξη π.χ 2Π ή μπορεί και τμηματικά?
Παράδειγμα: Οι φιλόλογοι και οι πληροφορικοί έδωσαν ΑΣΕΠ με την 2π προκυρηξη..για τους Πληροφορικους δεν εχουν καν διορθωθει τα γραπτα και ενδεχεται να βγουν το αποτελεσματα τελη αυγουστου-αρχες σεπτεμβρη! Δεσμεύει και τους Φιλόλογους? Και αν σκάσουν και εκλογες τι γινεται? Ειναι νομιμο να βγει εγκυκλιος διορισμού για τις μισες ειδικοτητες της 2Π προκηρυξης και να εκκρεμει για τις υπολοιπες?
"Ουδεις μωρότερος των ιατρών αν δεν υπήρχαν οι δάσκαλοι" Μια είναι η λύση: Μηχανικοί στην Εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος Marelex

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος Διορισμού
« Απάντηση #66 στις: Ιούλιος 28, 2009, 12:27:54 πμ »
Να απαντήσω σχετικά με τα ΠΕΚ ως "Παλιά". Γελάω, γιατί κι εγώ πέρισυ τέτοια εποχή αισθανόμουν την Γη να φεύγει κάτω από τα πόδια μου με όλον αυτόν τον καταιγισμό πληροφοριών από την μιά και την άγνοιά μου από την άλλη. Κι εμένα, βέβαια, κάποιοι παλαιότεροι εδώ μέσα με βοήθησαν, οπότε φαντάζομαι ήρθε η σειρά μου να μοιραστώ την εμπειρία μου.
Λοιπόν, τα ΠΕΚ χωρίζονται σε τρεις φάσεις, εκ των οποίων η Α είναι  μεγαλύτερη και υποχρεωτική για όλους μας, ενώ συνήθως η Β και η Γ συγχωνεύονται σε μία, γίνονται αργότερα και δεν μας αφορούν όλους. Όσοι έχουν προυπηρεσία ως αναπληρωτές, ωρομίσθιοι κλπ. άνω των 8 μηνών απαλάσσονται από τις Β και Γ φάσεις. Κάνουν όμως την Α, η οποία αρχίζει τέλος Αυγούστου και πέρισυ τουλάχιστον είχε διάρκεια δύο εβδομάδων. Φέτος λόγω οικονομικής κρίσης μπορεί να είστε τυχερότεροι  ;). Στο διάστημα αυτό πραγματικά βαριέσαι πάρα πολύ. Για όλους εμάς που δώσαμε και ξαναδώσαμε ΑΣΕΠ, τα ΠΕΚ είναι τελείως ανούσια, γιατί επαναλαμβάνουν συνεχώς θεωρίες τρόπων διδασκαλίας και αξιολόγησης μαθητών, στοιχεία για μαθησιακές δυσκολίες και όλο το ΑΣΕΠοπακέτο. Αν πέσετε σε καλό ΠΕΚ, μπορεί και να κάνετε μαθήματα που αφορούν την ειδικότητά σας, όπως για παράδειγμα πειράματα. Τα μαθήματα είναι πρωινά, από τις 8 έως την 1 περίπου και γίνονται συνήθως στην πρωτεύουσα του νομού διορισμού σας (αν και αυτό δεν είναι απόλυτο).
Παρόλα αυτά, άσχημα δεν περάσαμε. Γνωρίζεσαι με πολύ κόσμο που βράζει στο ίδιο καζάνι με σένα, έχει τα ίδια άγχη και ανασφάλειες με σένα και πολλούς τους βρίσκεις μετά στο χωριό ή την κωμόπολη που θα διοριστείς και αποτελούν έναν πρώτο πυρήνα γνωριμιών για τον χειμώνα που έρχεται. Άσε που κάθε βράδυ φτιάχναμε παρεούλες και πηγαίναμε τουρισμό στην πόλη ή στα γύρω μέρη, άλλοτε για φαγητό και άλλοτε για ποτό. Το άλλο πρωί φυσικά μάθημα... Πλάκα είχε και να σας πω, εγώ και φίλους  έκανα και νοσταλγώ τις μέρες εκείνες.
Οι περισσότεροι δεν χρειάζεται να κάνουν τις Β και Γ φάσεις, αν όμως χρειαστεί να ξέρετε ότι θα γίνουν πιο αργά, ίσως τον Οκτώβριο,οπότε θα πάρετε σχετική άδεια από το σχολείο σας. Πάντως συνάδελφοί μου που πήγαν στις Β και Γ φάσεις ήταν κατενθουσιασμένοι, μου είπαν ότι δεν έχουν καμμία σχέση με την Α, ότι ήταν πολύ ενδιαφέρουσες και περιελάμβαναν κυρίως πραγματική διδασκαλία σε τάξεις κλπ. Οι υπόλοιποι αρκεστήκαμε σε μία βεβαίωση που έστειλε κάποια στιγμή το ΠΕΚ στο σχολέιο μας και την έβαλαν στο φάκελό μας.  Να τονίσω ότι η παρακολούθηση των ΠΕΚ είναι υποχρεωτική για να προχωρήσει η μονιμοποίησή μας μετά τη διετία κατά την οποία είμαστε δόκιμοι. Αν κάποιος έχει σοβαρή αιτία , πχ, εγκυμοσύνη ή κάτι άλλο, δικαιούται να τα παρακολουθήσει την επόμενη χρονιά με τους νεοδιόριστους εκείνης της χρονιάς, σίγουρα όμως εντός της διετίας από τον διορισμό του. Συνάδελφοι, όμως καλό είναι να ξεμπερδέψετε νωρίς.

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος Διορισμού
« Απάντηση #67 στις: Ιούλιος 28, 2009, 04:44:55 πμ »
Βασικά κοιτας το ρολοι να περάσει η ώρα. Είναι απίστευτα βαρετά και τα περισσότερα πολύ πολύ θεωρητικά χωρις να γίνεται συζήτηση για τα ουσιαστικά προβλήματα της εκπαιδευσης. Φωτεινή ελπίδα κάποιοι ελάχιστοι συνειδητοποιημενοι εκπαιδευτές που αξίζει να τους παακολουθήσεις. Το πιο καλό ΠΕΚ είναι η διαχείριση σχολικής τάξης που εντάχθηκε τα τελευταία χρόνια.

+++++++++++++++++++++++++  ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 28, 2009, 04:46:40 πμ από bikini »
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος Διορισμού
« Απάντηση #68 στις: Ιούλιος 28, 2009, 04:47:36 πμ »
Αυτό μου είπαν απο την Δευτποβάθμια, στο Υπουργείο μου είπαν την περιμένουμε τον Αυγουστο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αύγουστος είναι τη Δευτέρα.  :P
Λες αυτό να εννοούσαν;;;  ???
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος πε04.04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος Διορισμού
« Απάντηση #69 στις: Ιούλιος 28, 2009, 09:42:33 πμ »
Marelex ευχαριστούμε πολύ!!!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162176
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 777
Σύνολο: 787

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.