*

Αποστολέας Θέμα: Από το 2010 μισθοί ιδιωτικού τομέα  (Αναγνώστηκε 92031 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Από το 2010 μισθοί ιδιωτικού τομέα
« Απάντηση #490 στις: Φεβρουάριος 03, 2010, 11:19:00 πμ »
Επίσης δεν ξέρω αν το άκουσες, αλλά το κόμμα του ("Δράση") κατέθεσε μήνυση ενάντια στις αγροτικές κινητοποιήσεις.

στα οικονομικα εχεις δικιο..αλλα σε αυτο δεν συμφωνω..οι τρακτεραδες εχουν ξεπερασει προ πολλου τα ορια και οι μηνυσεις επρεπε να εχουν γινει εδω και καιρο....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Από το 2010 μισθοί ιδιωτικού τομέα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:16:30 »

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Από το 2010 μισθοί ιδιωτικού τομέα
« Απάντηση #491 στις: Φεβρουάριος 03, 2010, 12:36:32 μμ »
Συνάδελφοι το ξέρω ότι οι περισσότεροι δε θέλετε να με διαβάζετε γιατί είμαι "τεχνοκράτης ρεαλιστής"  (ειλικρινά δε φταίω εγώ η παιδεία του Μηχανικού με έχει κάνει) αλλά μπροστά μας υπάρχουν 3 σενάρια:
1ον: παίρνουμε αυτά τα ψιλόεπώδυνα μέτρα και μετά το Μάρτιο αρχίζουμε να ορθοποδούμε
2ον: παίρνουμε τα μέτρα αλλά λόγω υποτροπής της παγκόσμιας κρίσης δε σηκώνουμε κεφάλι για τα επόμενα 15 χρόνια
3ον: παίρνουμε μέτρα η παγκόσμια οικονομία δεν υποτροπιάζει και περνάμε 2-3 χρόνια ύφεσης

όποιος βλέπει άλλο ρεαλιστικό σενάριο και όχι εκθέσεις ιδεών ας το δημοσιοποιήσει θα χει ενδιαφέρον

απορια: που πάντα την είχα..εφόσον ο ελληνικός λαός πιστεύει ότι υπάρχει κι άλλος δρόμος με πολλά λεφτά που ευαγγελίζονται ο Αλέκος και η Αλέκα, γιατί το ΣΥΡΙΖΑ και το κουκουε παίρνουν αθροιστικά 8%? Κάποιο λάκκο έχει η φάβα...ή το 90% του ελληνικού λαού είναι ηλίθιο και φαύλο ή ξέρει ότι άλλη λύση δεν υπάρχει...κάνω κάπου λάθος με το φτωχό μου το μυαλό?

έναν οικονομολόγο ψάχνω που να χει βγάλει ντόπιο ΑΕΙ...ακούει κανείς?

Να κι ένα τέταρτο, πιο ρεαλιστικό. Παίρνουμε τα πιο επώδυνα μέτρα και πηγαίνουν χαμένα γιατί τα τρώνε όλα τα λαμόγια, μ' αυτούς που μας κυβερνάνε, και μετά μας λένε να παρουμε κι άλλα...
Βρεεε, ο Μάνος μπήκε στο pde φαίνεται..
Πιστέυω ότι είναι το μόνο ρεαλιστικό σενάριο αυτή τη στιγμή στη χώρα που ζούμε. όσα χρήματα και να περικόψεις από τους μισθούς των δημοσίων υπαλλήλων, αν πηγαίνουν σε ένα βαρέλι δίχως πάτο είναι δώρο άδωρο.
Μόνο στο νομό Μαγνησίας τα μηνιαία έξοδα από παράνομες συνταγογραφήσεις του ΟΓΑ είναι 2 εκατ. ευρώ μηνιαίως παρακαλώ. Ακούσατε να γίνει κάτι ή πιστεύετε ότι θα γίνει ;D ;D
Επίσης ένα ακόμη σενάριο είναι να υπάρξουν έντονες κοινωνικές αντιδράσεις. Ο κύριος Παπανδρέου χθες ζήτησε από τους πολίτες να είναι κοντά στο κράτος γιατί τους χρειάζεται σε αυτή την κρίσιμη στιγμή. η αποψή μου είναι ότι οι πολίτες ενός κράτους που ποτέ δεν ήταν στο πλευρό τους δεν υπάρχει περίπτωση να δεχτούν να θυσιαστούν αναίμακτα γι αυτό. Μην κοιτάμε την Ιρλανδία, γιατί εκεί το κράτος ήταν δίπλα τους τον καιρό της ακμής και της ανάπτυξης.
Οι σχέσεις πολίτη και κράτους είναι αμφίδρομες: έδωσες, θα πάρεις

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Από το 2010 μισθοί ιδιωτικού τομέα
« Απάντηση #492 στις: Φεβρουάριος 03, 2010, 01:15:26 μμ »
Πιστέυω ότι είναι το μόνο ρεαλιστικό σενάριο αυτή τη στιγμή στη χώρα που ζούμε. όσα χρήματα και να περικόψεις από τους μισθούς των δημοσίων υπαλλήλων, αν πηγαίνουν σε ένα βαρέλι δίχως πάτο είναι δώρο άδωρο.
Μόνο στο νομό Μαγνησίας τα μηνιαία έξοδα από παράνομες συνταγογραφήσεις του ΟΓΑ είναι 2 εκατ. ευρώ μηνιαίως παρακαλώ. Ακούσατε να γίνει κάτι ή πιστεύετε ότι θα γίνει ;D ;D
Επίσης ένα ακόμη σενάριο είναι να υπάρξουν έντονες κοινωνικές αντιδράσεις. Ο κύριος Παπανδρέου χθες ζήτησε από τους πολίτες να είναι κοντά στο κράτος γιατί τους χρειάζεται σε αυτή την κρίσιμη στιγμή. η αποψή μου είναι ότι οι πολίτες ενός κράτους που ποτέ δεν ήταν στο πλευρό τους δεν υπάρχει περίπτωση να δεχτούν να θυσιαστούν αναίμακτα γι αυτό. Μην κοιτάμε την Ιρλανδία, γιατί εκεί το κράτος ήταν δίπλα τους τον καιρό της ακμής και της ανάπτυξης.
Οι σχέσεις πολίτη και κράτους είναι αμφίδρομες: έδωσες, θα πάρεις
[/quote]

Πραγματικά, πότε αυτό το κράτος ήταν δίπλα στον πολίτη; Πότε αξιοποίησε αυτά που του του πρόσφερε ο πολίτης; Πιο παλιά ήταν η στενωπος, που μόλις την περνούσαμε θα ερχόταν η ευημερία. Μετά τη στενωπό ήρθε το τούνελ. Μετά το τούνελ ήρθε η ανάπτυξη κι ο εκσυγχρονισμός- και στην ανάπτυξη βέβαια πάλι κάναμε υπομονή και η λιτότητα συνεχιζόταν. Μετά την "ανάπτυξη" ήρθε η κρίση και πρέπει πάλι να πληρώσει ο κοσμάκης. Μας ζητάτε λοιπόν να πληρώσουμε; Ε, όχι, αν θέλετε πληρώστε εσείς! Και οι 100 οικογένειες που εξυπηρετείτε. Αλήθεια ξεχάστηκαν οι δηλώσεις της Παπανδρέου -πριν 2 χρόνια- ότι κάποιοι πλούτισαν από όλα αυτά τα χρόνια της διακυβέρνησης του ΠΑΣΟΚ; Ξεχάστηκαν τα εκατομμύρια ευρώ που χαρίζονταν με διατάξεις και νομοθετήματα σε επιχειρηματίες και εφοπλιστές; Ξεχάστηκαν οι εισφορές των εργαζόμενων που δεν έφταναν ποτέ στα ασφαλιστικά ταμεία; Το τζογάρισμα των αποθεματικών των ασφαλιστικών ταμείων στο χρηματιστήριο; Ξεχάστηκαν τα γελάκια των ξεπουλημένων της ΓΣΕΕ με τους μεγαλοβιομήχανους; Επειδή εγώ δεν ξεχνάω,κι επειδή δεν νιώθω ότι έχω υποχρέωση να πληρώσω για τις λαμογιές του Καραμανλή, του Παπανδρέου και των Μητσοτάκη-Σημίτη, δε δέχομαι να πληρώσω την κρίση τους! Ας πληρώσουν όλοι αυτοί που τόσα χρόνια έτρωγαν, κι έτρωγαν κι έτρωγαν και ξανάτρωγαν εις βάρος του ελληνικού λαού. Έλεος με το δούλεμα, ας πάνε να τα πούνε πουθενά αλλού αυτά τα παραμύθια για το έλλειμα που απειλεί να εξαφανίσει τη χώρα. Το πραγματικά δίλημμα είναι ένα: Ή εμείς θα εξαφανίσουμε αυτούς ή αυτοί θα εξαφανίσουν εμάς. Διαλέγουμε και παίρνουμε.

Αποσυνδεδεμένος mentoras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
    • Προφίλ
Απ: Από το 2010 μισθοί ιδιωτικού τομέα
« Απάντηση #493 στις: Φεβρουάριος 03, 2010, 01:23:31 μμ »
jimy100 μας κυβερνουν αυτοι που μας κυβερνουν, και φτιαχνουν το κλιμα στην αγορα.
Οταν στο δημοσιο δεν διοριζει, οι μισθοι μειωνονται, και ο ιδιωτικος τομεας της ελλαδα ειναι για κλαματα, για ποια αντιδραση μιλας?
Ολα ειναι σικε και στημενα. Ας ειναι καλα ο λαος, η λαικη κυριαρχια, να βγαζει μια τους μεν, μια τους δε, και εσυ λαε 'σφιξε παλι το ζωναρι', οπως το σφιγγεις μια ζωη αλλωστε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Από το 2010 μισθοί ιδιωτικού τομέα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:16:30 »

Αποσυνδεδεμένος δασκαλίτσα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Από το 2010 μισθοί ιδιωτικού τομέα
« Απάντηση #494 στις: Φεβρουάριος 03, 2010, 05:22:16 μμ »
Συμφωνώ πάρα πολύ, jimy100!Με αγώνα εκ μέρους όλων μας,μπορεί να γίνει κάτι.Αλλά όταν, όπως λες και εσύ, τρώνε μόνο οι 100 οικογένειες,αλλά ο λαός ξαναπάει εκεί που τον φτύσανε,δε γίνεται κάτι.
Δυστυχώς, ο κόσμος σήμερα έχει την ψευδαίσθηση ότι ίσως θα πιάσει μια δουλειά στο δημόσιο,ίσως θα καταφέρει να σπουδάσει τα παιδιά του,ίσως θα καταφέρει να προλάβει τη  σύνταξη  κλπ κλπ κλπ.Αυτή είναι η στρατευμένη πολιτική του καπιταλισμού:ψευδαιπίγραφες υποσχέσεις.Από την άλλη, μαλ*κας και ο λαός που τα "τρώει" χωρίς να τα μασάει.

Αχ, βρε μέντορα..Μην είσαι τόσο απαισιόδοξος.Δεν έχεις άδικο για την ανοχή..Εξάλλου αυτή μας έφτασε εδώ που μας έφτασε(μαζί και η μαλα*ια βέβαια ε;).Αλλά αν εγώ, εσύ, ο άλλος, κάθενας ξεχωριστά ως μονάδα δεν επαναστατήσει, τότε δεν πρόκειται να δούμε ποτέ μα ποτέ άσπρη μέρα.
Εμένα ξέρετε τί μου κάνει εντύπωση;Πώς ακόμα και άνθρωποι μορφωμένοι,που μπορούν να ξεχωρίσουν τη λαμογιά, επιλέγουν πάλι να χάνουν τη ζωή τους για να τρώει η μειοψηφία. Και σκεφτείτε εμάς εδώ μέσα.Πόσες φορές έχουμε μαλώσει επειδή διεκδικούμε ο ένας του αλλουνού;Μας ρίχνουν να φαγωνόμαστε σα σκυλιά και μετά ξαναπάμε εκεί (εγώ προσωπικά,όχι).Ε τα θέλουμε ή δε τα θέλουμε, βρε συνάδελφοι;

Αποσυνδεδεμένος Selanik

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: Από το 2010 μισθοί ιδιωτικού τομέα
« Απάντηση #495 στις: Φεβρουάριος 03, 2010, 05:34:34 μμ »
Δηλαδή αυτοί που δουλεύουν στον ιδιωτικό τομέα είναι παιδιά κατώτερων θεών έτσι?
Και γιατί παρακαλώ αυτοί που μπαίνουν στο δημόσιο να ζητάνε πάντα λαγούς και πετραχείλια?
Γιατί στον ιδωτικό τόσο καιρό αμοίβονται με 700 ευρώ και στο δημόσιο παίρνουν με την ίδια δουλειά 1500 ευρώ και βάλε?
Αμάν ποια με αυτό το δημόσιο. Εγώ σκίζομαι καθημερινά στην δουλειά και παίρνω 750 ευρώ. Τι πρέπει να βγω να πω?
Διαμρτύρεσαι ενώ:

Θα χεις μονιμότητα
Θα χεις καλύτερη ασφάλεια
Θα κάθεσαι 3 μήνες τον χρόνο και θα πληρώνεσαι.

Καλά κάνουν και κόβουν μισθούς στο δημόσιο. Και λίγο τα έκοψαν. Έλοεος γιατί να παίρνουν οι δημόσιοι υπάλληλοι υπερδιπλάσια? Για τα 3 πτυχία και τις 1532 διατριβές τους? Ας σας έλεγαν από την αρχή οτι δεν θα μπαίνατε στο δημόσιο να δούμε αν θα τα παίρνατε τα πτυχία σας.

Αυτά οι ιδιωτικοί υπάλληλοι δεν τα έχουν. Είμαι σίγουρος οτι αν έβγαινε ένας νόμος που καταργούσε την μονιμότητα στο δημόσιο κανένας δεν θα ήθελε να μπει σε ΑΕΙ........Όλως τυχαίος....

Έχω πνιγεί στο σκατό. Εκεί που περπατούσα με έσπρωξε ένας σε ένα βόθρο και είμαι τώρα μέσα. Στο σκατό. Αλλά όχι δε θέλω να βγω από τα σκατά. Δε θα παλέψω καθόλου να βγω από το βόθρο. Με ενδιαφέρει να ρίξω και τους άλλους εδω μέσα. Για να νιώθω και εγώ καλύτερα. Να μη νιώθω και μόνος και μ__λακας.
Ωραίος!
Στόχος μας δεν είναι να αυξηθεί ο κατώτατος μισθός, αλλά αυτοί που παίρνουν 1100 να πέσουν και αυτοί στο βόθρο των 750. Περαστικά.

Υ.Γ. Ναι το ομολογώ: έκανα διδακτορικό για να μπω στο δημόσιο. Με κατάλαβες μπαγασάκο...

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Από το 2010 μισθοί ιδιωτικού τομέα
« Απάντηση #496 στις: Φεβρουάριος 03, 2010, 05:55:53 μμ »
Το κακό δεν είναι ότι ο Πάνος λέει αυτά που λέει.
Το κακό είναι ότι άκουσα και πολιτικούς να τα υποστηρίζουν αυτά...
Ο Βορίδης σήμερα στο μέγκα υποστήριζε ακριβώς τα ίδια
Δηλαδή στοχοποιούνται και οι δ.υ. των 1100 ευρώ.
Γιατί;;;;

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Από το 2010 μισθοί ιδιωτικού τομέα
« Απάντηση #497 στις: Φεβρουάριος 03, 2010, 09:55:36 μμ »
Και ενώ εδώ παγώνουν και μειώνονται όλα.. στην ευρωβουλή θα αυξήσουν τους μισθούς τους, επειδή λέει κάνουν πολλές δουλειές τελευταία!!! (προσπαθώ να βρω την είδηση που άκουσα, αλλά δεν βρίσκω για την ώρα)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 458
Σύνολο: 460

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.