*

Αποστολέας Θέμα: απορία σχετικά με τα ιδιωτικά  (Αναγνώστηκε 10600 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mata87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
απορία σχετικά με τα ιδιωτικά
« στις: Ιούλιος 29, 2009, 02:01:44 μμ »
Γεια σε όλους! Μου έχει γεννηθεί μία απορία και θα ήθελα τα φώτα σας! Μόλις τελείωσα το τμήμα Νηπιαγωγών, αλλά ακόμα δεν έχω ορκιστεί. Σύμφωνα με τη γραμματεία αυτό θα γίνει μέσα Νοέμβρη για μας που τελειώσαμε Ιούλη. Συνεπώς, χωρίς να έχω τυπικά το πτυχίο στα χέρια μου, δε μπορώ να είμαι σε ιδιωτικό με σύμβαση στο Υπουργείο Παιδείας. Έτσι, βρήκα σε ιδιωτικό, 8ωρο με σύμβαση στο Υπουργείο Πρόνοιας, τουλάχιστον για φέτος. Και η απορία είναι η εξής: Μόρια προυπηρεσίας δεν παίρνω για ΑΣΕΠ. Μετράει όμως στα συντάξιμα χρόνια και μισθολογικά ύστερα από διορισμό στο δημόσιο ή είναι σα να δουλεύω οπουδήποτε αλλού; ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: απορία σχετικά με τα ιδιωτικά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:54:10 »

Αποσυνδεδεμένος mata87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: απορία σχετικά με τα ιδιωτικά
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 03, 2009, 09:58:18 πμ »
Δεν υπάρχει κανείς που να ξέρει?  :'(

Αποσυνδεδεμένος lykaugi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: απορία σχετικά με τα ιδιωτικά
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 03, 2009, 10:41:56 πμ »
Γεια σε όλους! Μου έχει γεννηθεί μία απορία και θα ήθελα τα φώτα σας! Μόλις τελείωσα το τμήμα Νηπιαγωγών, αλλά ακόμα δεν έχω ορκιστεί. Σύμφωνα με τη γραμματεία αυτό θα γίνει μέσα Νοέμβρη για μας που τελειώσαμε Ιούλη. Συνεπώς, χωρίς να έχω τυπικά το πτυχίο στα χέρια μου, δε μπορώ να είμαι σε ιδιωτικό με σύμβαση στο Υπουργείο Παιδείας. Έτσι, βρήκα σε ιδιωτικό, 8ωρο με σύμβαση στο Υπουργείο Πρόνοιας, τουλάχιστον για φέτος. Και η απορία είναι η εξής: Μόρια προυπηρεσίας δεν παίρνω για ΑΣΕΠ. Μετράει όμως στα συντάξιμα χρόνια και μισθολογικά ύστερα από διορισμό στο δημόσιο ή είναι σα να δουλεύω οπουδήποτε αλλού; ???
  Καλημέρα,
       επειδή και εγώ εψαξα σε ιδιωτικά είναι θέμα της διεύθυνσης του ιδιωτικού σταθμού εαν θα σου βάζει προϋπηρεσία.Νομίζω μετράει μόνο στα συντάξιμα και όχι σε ΑΣΕΠ. Μετράει τα μόρια στον ΑΣΕπ μόνο αν ανήκει στο Υπουργείο Παιδείας!Πρέπει βέβαια να σε βάλει σε τμήμα νηπ/γειου όχι παιδικού.Μπορείς να ρωτήσεις στη Α/θμια της περιοχής σου όμως!!!!

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: απορία σχετικά με τα ιδιωτικά
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 03, 2009, 12:17:40 μμ »
Γεια σε όλους! Μου έχει γεννηθεί μία απορία και θα ήθελα τα φώτα σας! Μόλις τελείωσα το τμήμα Νηπιαγωγών, αλλά ακόμα δεν έχω ορκιστεί. Σύμφωνα με τη γραμματεία αυτό θα γίνει μέσα Νοέμβρη για μας που τελειώσαμε Ιούλη. Συνεπώς, χωρίς να έχω τυπικά το πτυχίο στα χέρια μου, δε μπορώ να είμαι σε ιδιωτικό με σύμβαση στο Υπουργείο Παιδείας. Έτσι, βρήκα σε ιδιωτικό, 8ωρο με σύμβαση στο Υπουργείο Πρόνοιας, τουλάχιστον για φέτος. Και η απορία είναι η εξής: Μόρια προυπηρεσίας δεν παίρνω για ΑΣΕΠ. Μετράει όμως στα συντάξιμα χρόνια και μισθολογικά ύστερα από διορισμό στο δημόσιο ή είναι σα να δουλεύω οπουδήποτε αλλού; ???

Με τη βεβαίωση ολοκλήρωσης σπουδών που δίνουν οι γραμματείες των τμημάτων δεν γίνεται?
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: απορία σχετικά με τα ιδιωτικά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:54:10 »

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: απορία σχετικά με τα ιδιωτικά
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 30, 2017, 11:28:54 μμ »
Μια ερώτηση, παρακαλώ. Αν κλείσει ένα ιδιωτικό σχολείο, τα παιδιά εγγράφονται σε όποιο γυμνάσιο ή λύκειο θέλουν;

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: απορία σχετικά με τα ιδιωτικά
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 31, 2017, 08:52:46 πμ »
Μια ερώτηση, παρακαλώ. Αν κλείσει ένα ιδιωτικό σχολείο, τα παιδιά εγγράφονται σε όποιο γυμνάσιο ή λύκειο θέλουν;

Αν το σχολείο νέας εγγραφής είναι πάλι ιδιωτικό δεν υφίσταται κανένα πρόβλημα.
Πρόβλημα επίσης δεν υφίσταται αν πρόκειται για εγγραφή σε Γυμνάσιο & Λύκεια που είναι σε χωριά και γενικότερα σε μέρη στα οποία δεν υπάρχουν παραπάνω από ένα "ομοιότυπα" σχολεία Μέσης Εκπαίδευσης.
Αν όμως είναι δημόσιο Λύκειο ή Γυμνάσιο σε αστικό κέντρο τότε η διαβίβαση των τίτλων γίνεται στο σχολείο με βάση τη διεύθυνση κατοικίας του γονέα. Σε αυτή την περίπτωση ζητούνται στοιχεία στα οποία διαμένει η οικογένεια κλπ.

Οι Διευθύνσεις Εκπαίδευσης έχουν ¨μοιράσει¨τα σχολεία με τέτοιο τρόπο ώστε να εξυπηρετούνται τα παιδιά που διαμένουν στη ζώνη ευθύνης εκάστου σχολείου και η εγγραφή μαθητών από ζώνη ευθύνης άλλου σχολείου να μην ειναι δυνατή.

Είναι γνωστό ότι τα παιδιά εξυπηρετούνται όταν το σχολείο τους είναι κοντά στον τόπο κατοικίας τους, κάποιοι γονείς όμως επειδή πιθανόν έχουν κακή εικόνα για το σχολείο της περιοχής τους, θέλουν να στείλουν τα παιδιά τους σε άλλο εκτός της περιοχής τους.
Κάτι τέτοιο τυπικά δεν γίνεται δεκτό, επειδή δεν είναι ισχυρός λόγος το επιχείρημα  "έχω ακούσει ότι τι Χ σχολείο είναι χάλια και δεν θέλω το παιδί μου να πάει εκεί.."
Αν συνέβαινε αυτό, τότε σχολεία με λίγους μαθητές θα κινδύνευαν να κλείσουν και οι γονείς θα έστελναν τα παιδιά τους σε σχολεία στα οποία θα θεωρούσαν ότι ειναι καλα σχολεία.

Επειδή όμως εδώ είναι Ελλάδα, με ότι θετικό ή αρνητικό αυτό σημαίνει, αρκετοί γονείς έχουν παρουσιάσει ψευδή στοιχεία, ότι τάχα μου διαμένουν στην Α περιοχή και οχι στη Β, προκειμένου το παιδί να πάει σε σχολείο της Α περιοχής και όχι στη Β που ανήκουν, επειδή   θεωρούν ότι το σχολείο της δικης τους περιοχής τους δεν είναι τόσο καλό, αντάξιο του τεκνου τους κλπ κλπ.
Το παραπάνω μπορεί να δημιουργήσει θέματα όχι μόνο σε επίπεδο σχολείου αλλά και περιφέρειας στην περίπτωση που υπάρξουν καταγγελίες είτε από γονείς είτε από Διευθυντές σχολείων.

Ελπίζω να σου έδωσα τη συνολική εικόνα.

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: απορία σχετικά με τα ιδιωτικά
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 01, 2017, 01:38:54 πμ »
Ήσουν κατατοπιστικότατος. Σε ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος kattha

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: απορία σχετικά με τα ιδιωτικά
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 14, 2018, 02:55:11 μμ »

καλησπέρα! θα ήθελα τη συμβουλή και τη γνώμη σας ως πιο έμπειροι του κλάδου νηπιαγωγών. Μου ζητήθηκε από ένα ιδιωτικό νηπιαγωγείο να ετοιμάσω μια δραστηριότητα για προνήπια. Μου είπε να κάνω ό, τι θέμα θέλω και να προσεγγίζει όποια θεματική ενότητα επιθυμώ. Στο internet γνωρίζω ότι υπάρχουν άπειρες ιδέες αλλά θα ήθελα και τις δικές σας. Σίγουρα θέλω η δραστηριότητα να αφορά το καλοκαίρι λόγω εποχής. Έχετε να μου προτείνετε κάτι ιδιαίτερο; To μόνο θέμα είναι ότι δεν ρώτησα πόσο χρόνο θα έχω για την δραστηριότητα και πόσα παιδιά βρίσκονται στην τάξη(σημαντικές πληροφορίες) θα της τηλεφωνήσω αύριο ώστε να διαχειριστώ τον χρόνο μου. Ως πρώτη επαφή με τα παιδιά πρέπει να κάνω κάποιο παιχνίδι γνωριμίας;

Αποσυνδεδεμένος Μαρκέλλα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • ΠΕ05
    • Προφίλ
Απ: απορία σχετικά με τα ιδιωτικά
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 20, 2019, 09:33:21 μμ »
Ως εργαζόμενη πλέον και σε ιδιωτικό σχολείο,θα ήθελα να με διαφωτίσετε οι εμπειρότεροι σχετικά με την πρακτική του να σε διώχνουν στη διετία. Μου έχουν πει ότι αυτό ισχύει πχ σε δασκάλους που έχουν φουλ ωράριο και τα δύο χρόνια και πρέπει να διοριστούν. Ξέρετε τι συμβαίνει στην περίπτωση των ειδικοτήτων που δεν έχουμε ποτέ φουλ ωράριο; Συνήθως τους κρατάνε,κάνοντας συμβάσεις ορισμένου χρόνου καθε σχολική χρονιά ή τους διώχνουν κι αυτούς στη διετία;

Αποσυνδεδεμένος melinaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: απορία σχετικά με τα ιδιωτικά
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 08, 2020, 10:02:19 πμ »
Μια ερώτηση να κάνω κι εγώ. Αν κάποιος είναι ωρομίσθιος σε ιδιωτικό αυτή η προϋπηρεσία μετράει για πρόσληψη στο δημόσιο; Είναι 8 ώρες τη βδομάδα.

Συνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2242
    • Προφίλ
Απ: απορία σχετικά με τα ιδιωτικά
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 08, 2020, 10:13:05 πμ »
Δεν υπάρχει κανείς που να ξέρει?  :'(

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2020, 10:15:16 πμ από victor123 »

Συνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2242
    • Προφίλ
Απ: απορία σχετικά με τα ιδιωτικά
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 08, 2020, 10:15:30 πμ »
Μια ερώτηση να κάνω κι εγώ. Αν κάποιος είναι ωρομίσθιος σε ιδιωτικό αυτή η προϋπηρεσία μετράει για πρόσληψη στο δημόσιο; Είναι 8 ώρες τη βδομάδα.

Στα συντάξιμα μετράει κανονικά. Για να μετρήσει στον πινακα των αναπληρωτών όμως γράφει μέσα στην προκήρυξη
οτι πρέπει να έχεις συμπληρώσει προυπηρεσία 2 σχολικών χρόνων ή αλλιώς 24 μήνες (παίρνεις 10 μόρια για κάθε 12 μήνες στο ιδιωτικό). Εσύ λοιπόν με τις 8 ώρες και με την προυπόθεση οτι σε προσλάβανε 1/9/2020 και δεν σε απολύουν το καλοκαίρι θες τρια χρονια για να πιάσεις τους 24 μήνες. Αν όμως σε απολύουν το καλοκαίρι θες 4χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος melinaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: απορία σχετικά με τα ιδιωτικά
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 18, 2020, 12:47:36 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση

Αποσυνδεδεμένος Mack77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: απορία σχετικά με τα ιδιωτικά
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 18, 2020, 12:52:16 μμ »
Δεν πρέπει να είναι συνεχόμενα χωρίς ενδιάμεση απόλυση ;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159458
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 396
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 304
Σύνολο: 316

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.