*

Ψηφοφορία

Πιστευετε  ότι θα βοηθουσε στον περιορισμο της νεας γριπης το να καθυστερησει η εναρξη της σχολικης χρονιας????

ναι
37 (34.3%)
οχι
71 (65.7%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 107

Αποστολέας Θέμα: Σχολική Χρονιά ...κ γριπη των χοιρων...  (Αναγνώστηκε 10546 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Σχολική Χρονιά ...κ γριπη των χοιρων...
« στις: Ιούλιος 29, 2009, 09:56:55 μμ »
Προσωπικα ψηφιζω υπερ.... εχω φοβηθει με τα νεα που ασχολουνται με το ζητημα καθημερινα....
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχολική Χρονιά ...κ γριπη των χοιρων...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:59:32 »

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Σχολική Χρονιά ...κ γριπη των χοιρων...
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 29, 2009, 10:02:53 μμ »
Ψηφίζω να μην κλείσουν. Δηλαδή δε θα πηγαίνουν σχολείο, αλλά το απόγευμα θα πηγαίνουν κανονικά φροντιστήριο;Γιατί δε νομίζω ότι κάποια ιδιωτική επιχείρηση θα κλείσει το φροντιστήριο..

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχολική Χρονιά ...κ γριπη των χοιρων...
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 29, 2009, 10:07:02 μμ »
ναι βρε παιδι μου αλλα μην μου πεις ότι ειναι το ιδιο να ειναι στο σχολειο 5- 6 ωρες με αλλα 100 παιδια κ να ειναι στο φροντιστηριο 2-3 ωρες με 10-20 παιδια
αλλα εστω κ περιορισμος και στο φροντηστηριο, δεν θα ελεγα οχι...
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Σχολική Χρονιά ...κ γριπη των χοιρων...
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 29, 2009, 10:45:17 μμ »
Εγώ που την περνάω τώρα τη γρίπη την κόλλησα μάλλον στο αεροδρόμιο, υπολογίζοντας τισ μέρες που έκανε για να εκδηλωθεί. Δεν ήρθα σε επαφή με κανέναν, δεν υπήρξε στιγμή που να μην απολυμάνω τα χέρια μου και με ντετόλ και με αλκοολούχο διάλυμμα, δεν έβαλα τα χέρια μου στο στόμα ούτε στα μάτια.....και όμως κόλλησα. Τι θέλω να πω; Δεν σημαίνει ότι αν δεν είσαι με πολύ κόσμο δεν θα κολλήσεις! Μία βόλτα στην αγορά και την έπαθες!!!
Απλά, και θέλω να το τονίσω αυτό, δεν είναι η χειρότερη γρίπη που έχω περάσει!!! Πρόπερσι πέρασα πολύ πιο βαριά γρίπη, με πολύ υψηλότερο πυρετό, με πολύ χειρότερο αίσθημα κόπωσης και πολύ περισσότερο βήχα και συνάχι και ακόμα περισσότερη διάρκεια....Αυτή κρατά 4-5 μέρες και τα συμπτώματα είναι ήπια, αρκεί φυσικά να προσέχεις λίγο (όχι ρεύματα κλπ).
Μην πανικοβάλεστε! Και για μένα; Καλύτερα τώρα παρά μετά!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχολική Χρονιά ...κ γριπη των χοιρων...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:59:32 »

Αποσυνδεδεμένος tama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 739
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολική Χρονιά ...κ γριπη των χοιρων...
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 29, 2009, 11:00:35 μμ »
Εγώ που την περνάω τώρα τη γρίπη την κόλλησα μάλλον στο αεροδρόμιο, υπολογίζοντας τισ μέρες που έκανε για να εκδηλωθεί. Δεν ήρθα σε επαφή με κανέναν, δεν υπήρξε στιγμή που να μην απολυμάνω τα χέρια μου και με ντετόλ και με αλκοολούχο διάλυμμα, δεν έβαλα τα χέρια μου στο στόμα ούτε στα μάτια.....και όμως κόλλησα. Τι θέλω να πω; Δεν σημαίνει ότι αν δεν είσαι με πολύ κόσμο δεν θα κολλήσεις! Μία βόλτα στην αγορά και την έπαθες!!!
Απλά, και θέλω να το τονίσω αυτό, δεν είναι η χειρότερη γρίπη που έχω περάσει!!! Πρόπερσι πέρασα πολύ πιο βαριά γρίπη, με πολύ υψηλότερο πυρετό, με πολύ χειρότερο αίσθημα κόπωσης και πολύ περισσότερο βήχα και συνάχι και ακόμα περισσότερη διάρκεια....Αυτή κρατά 4-5 μέρες και τα συμπτώματα είναι ήπια, αρκεί φυσικά να προσέχεις λίγο (όχι ρεύματα κλπ).
Μην πανικοβάλεστε! Και για μένα; Καλύτερα τώρα παρά μετά!
Περαστικά.....Να είσαι πάντα δυνατή....

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Σχολική Χρονιά ...κ γριπη των χοιρων...
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 29, 2009, 11:38:58 μμ »
Επιστήμονες γιατροί θεωρούν πως δεν είναι σκόπιμο ένα τέτοιο μέτρο, με τα υπάρχοντα δεδομένα, και καλούμαστε εμείς, με ποια ιδιότητα αλήθεια, να ψηφίσουμε;
Σοβαρευτείτε ...
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Σχολική Χρονιά ...κ γριπη των χοιρων...
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 29, 2009, 11:46:49 μμ »
Προσωπικα ψηφιζω υπερ.... εχω φοβηθει με τα νεα που ασχολουνται με το ζητημα καθημερινα....

που νομιζω οτι υπερβαλλουν και μας πανικοβαλλουν χωρις λογο. εχω αμεσα συγγενικα προσωπα που ζουν σε ευρωπη και αμερικη και αυτος ο πανικος απο τα ΜΜΕ δεν υπαρχει.
και εγω ταξιδεψα στην ευρωπη πριν ενα μηνα εμεινα και καπου 10 μερες και δεν ειδα τπτ ιδιαιτερο. εκανα και εγω τα βασικα που εκανε και η emmaki.

ούτε και εγω νομίζω οτι θα βοηθήσει πουθενά να κλείσουν.

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: Σχολική Χρονιά ...κ γριπη των χοιρων...
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 29, 2009, 11:50:13 μμ »
emmaki περαστικα!!
πραγματικα δν βοηθα να πανικοβαλλομαστε
σιγουρα καποιοι απο μας θα την περασουν ! τι να κανουμε δν μπορουμε να προδικασουμε καταστασεις !
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος epapan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έρχονται και καλύτερα. Don't panic!!!!
    • Προφίλ
Απ: Σχολική Χρονιά ...κ γριπη των χοιρων...
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 31, 2009, 09:00:31 πμ »
Εγώ που την περνάω τώρα τη γρίπη την κόλλησα μάλλον στο αεροδρόμιο, υπολογίζοντας τισ μέρες που έκανε για να εκδηλωθεί. Δεν ήρθα σε επαφή με κανέναν, δεν υπήρξε στιγμή που να μην απολυμάνω τα χέρια μου και με ντετόλ και με αλκοολούχο διάλυμμα, δεν έβαλα τα χέρια μου στο στόμα ούτε στα μάτια.....και όμως κόλλησα. Τι θέλω να πω; Δεν σημαίνει ότι αν δεν είσαι με πολύ κόσμο δεν θα κολλήσεις! Μία βόλτα στην αγορά και την έπαθες!!!
Απλά, και θέλω να το τονίσω αυτό, δεν είναι η χειρότερη γρίπη που έχω περάσει!!! Πρόπερσι πέρασα πολύ πιο βαριά γρίπη, με πολύ υψηλότερο πυρετό, με πολύ χειρότερο αίσθημα κόπωσης και πολύ περισσότερο βήχα και συνάχι και ακόμα περισσότερη διάρκεια....Αυτή κρατά 4-5 μέρες και τα συμπτώματα είναι ήπια, αρκεί φυσικά να προσέχεις λίγο (όχι ρεύματα κλπ).
Μην πανικοβάλεστε! Και για μένα; Καλύτερα τώρα παρά μετά!
Εύχομαι περαστικά!! Πάντως έχεις απόλυτο δίκιο. Δεν μπορείς να ζεις σε ένα περιβάλλον αποστειρωμένο και να συμπεριφέρεσαι σαν ερημίτης. Από την γρίπη που είχες περάσει πρόπερσι, έχασα τον πατέρα μου (ήταν φοβερό).

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Σχολική Χρονιά ...κ γριπη των χοιρων...
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 31, 2009, 09:10:48 πμ »
Τι ηλικία είχε?
Είχε άλλα προβλήματα υγείας?

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Σχολική Χρονιά ...κ γριπη των χοιρων...
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 31, 2009, 09:24:11 πμ »
Ο ιός χτυπάει το κουδούνι στα σχολεία
Ανησυχία στην εκπαιδευτική κοινότητα τη στιγμή που οι περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες έχουν ήδη εξαγγείλει συγκεκριμένα μέτρα
 
Περίπου ενάμιση μήνα πριν χτυπήσει το κουδούνι, εκπαιδευτικοί και αντιπολίτευση καταγγέλλουν το υπουργείο Παιδείας για ολιγωρία στην λήψη μέτρων προστασίας έναντι της νέας γρίπης. Την ίδια ώρα, σε Αγγλία, Γαλλία και Αμερική τα αντίστοιχα υπουργεία έχουν αναρτήσει ενημερωτικά φυλλάδια, σποτ, αλλά και οδηγίες προφύλαξης ακόμη και στις επίσημες ιστοσελίδες τους!

Σύμφωνα με δημοσίευμα της βρετανικής εφημερίδας «Guardian», οι αρμόδιες αρχές της Αγγλίας ήδη έχουν προνοήσει να δώσουν οδηγίες στους μαθητές και στους γονείς τους για να αναχαιτίσουν κατά το δυνατόν την εξάπλωση του νέου ιού Α στις σχολικές αίθουσες και στα πανεπιστήμια.

Ειδικότερα, το βρετανικό υπουργείο Υγείας συμβουλεύει τους εκπαιδευτικούς να απομακρύνουν από τα νηπιαγωγεία τα χνουδωτά ζωάκια και συστήνουν να μη μοιράζονται τα παιδάκια κραγιόνια και μπογιές. Επιπλέον, αρκετά πανεπιστήμια εφοδιάζονται με γάντια μίας χρήσης και αντισηπτικά σαπούνια, ώστε να είναι προετοιμασμένα στην περίπτωση που ξεσπάσει πανδημία στις πανεπιστημιουπόλεις.

Στις ιστοσελίδες των αρμόδιων υπουργείων της Γαλλίας και της Ισπανίας έχουν αναρτήσει αμφότερα γενικές οδηγίες για την προστασία μικρών και μεγάλων από τη νέα γρίπη. Στη διάθεση των πολιτών υπάρχουν σποτ που εκπαιδεύουν τους μεγάλους πώς να μαθαίνουν στα παιδιά τους τους κανόνες υγιεινής (όπως για παράδειγμα να μην πιάνουν χρησιμοποιημένα χαρτομάντιλα και να μη βάζουν τα χέρια τους στη μύτη και το στόμα). Στόχος είναι να γνωρίζουν οι μαθητές πώς να συμπεριφερθούν, όταν θα βρεθούν μακριά από την επίβλεψη των γονέων τους στις αίθουσες του σχολείου.

Στην Αμερική πάλι, ήδη από τις 11 Ιουνίου, έχει αναρτηθεί στην επίσημη ιστοσελίδα της κυβέρνησης οδηγία που υπογράφουν ο υπουργός Παιδείας και η υπουργός Υγείας, βάσει της οποίας όλοι οι εκπαιδευτικοί οργανισμοί της χώρας οφείλουν να λάβουν μέτρα για την προστασία του μαθητικού πληθυσμού. Έτσι, μεταξύ άλλων, συμβουλεύουν τους διευθυντές να επικαιροποιήσουν τον τηλεφωνικό τους κατάλογο με τα επείγοντα τηλέφωνα και να βρίσκονται σε άμεση επικοινωνία με τις αρμόδιες αρχές.

Σύγχυση
Στη χώρα μας ωστόσο έχει προκληθεί σύγχυση μετά και τις πρόσφατες δηλώσεις του υπουργού Υγείας Άρη Σπηλιωτόπουλου, που άφησε για μία ακόμη φορά ανοιχτό το ενδεχόμενο να καθυστερήσει η έναρξη της σχολικής χρονιάς ανάλογα με τη διασπορά και την ένταση της νέας γρίπης στη χώρα μας, παρόλο που λοιμωξιολόγοι και επιδημιολόγοι οι οποίοι συνεργάζονται με το υπουργείο Υγείας υπογραμμίζουν πως το κλείσιμο των σχολείων δεν αποτελεί λύση, σύμφωνα με τη διεθνή εμπειρία.

Στο μεταξύ, η καθυστέρηση του υπουργείου Παιδείας να ενημερώσει τους εκπαιδευτικούς για τη νέα γρίπη και να ανακοινώσει τον σχεδιασμό του ή πιθανές οδηγίες σε μαθητές και γονείς ανάγκασε τους δασκάλους να ζητήσουν συνάντηση με τον υπουργό Παιδείας. Χθες η Διδασκαλική Ομοσπονδία Ελλάδος (ΔΟΕ) έστειλε επιστολή στον κ. Σπηλιωτόπουλο με την οποία του ζητάει να συναντηθούν το συντομότερο δυνατόν για να συζητήσουν το θέμα αντιμετώπισης της γρίπης στα σχολεία.

«Δεν έχουμε χρόνο»
Μιλώντας στα «ΝΕΑ» ο πρόεδρος της Ομοσπονδίας Δημήτρης Μπράτης, τόνισε ότι οι εκπαιδευτικοί αναγκάστηκαν να πάρουν αυτή την πρωτοβουλία, αφού δεν την πήρε εγκαίρως το υπουργείο. «Θέλουμε να ενημερωθούμε από το υπουργείο για το τι σκοπεύει να κάνει για την αντιμετώπιση της γρίπης. Δεν μπορούν να γίνονται όλα την τελευταία στιγμή. Δεν έχουμε χρόνο, αφού τα σχολεία ανοίγουν σε περίπου έναν μήνα. Από τώρα θα πρέπει να υπάρξει ένας στοιχειώδης σχεδιασμός. Πρέπει να παίρνουμε μέτρα για το χειρότερο σενάριο, άσχετα πώς θα εξελιχθούν τα πράγματα και αντιμετωπίσουμε τελικά το καλύτερο σενάριο».

Όπως συμπλήρωσε, το πρώτο πράγμα που θα πρέπει να γίνει είναι να έχουν ενημερωθεί οι εκπαιδευτικοί μέσα στο πρώτο 10ήμερο του Σεπτεμβρίου.

ΑΝΗΣΥΧΟΥΝ ΟΙ ΔΑΣΚΑΛΟΙ
«Πρέπει να υπάρξει ένας στοιχειώδης σχεδιασμός», λέει ο πρόεδρος της ΔΟΕ

http://www.alfavita.gr/typos/t31_7_9_819.php
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος epapan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έρχονται και καλύτερα. Don't panic!!!!
    • Προφίλ
Απ: Σχολική Χρονιά ...κ γριπη των χοιρων...
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 31, 2009, 09:40:16 πμ »
Τι ηλικία είχε?
Είχε άλλα προβλήματα υγείας?
μι
Ήταν σχετικά μεγάλος. Ο οργανισμός του όμως ήταν επιβαρυμένος από μια πνευμονία που είχε περάσει.Άλλωστε πολλοί γιατροί αναφέρουν ότι αυτοί που έχουν αναπνευστικά προβλήματα πρέπει να εμβολιαστούν.Το νέο εμβόλιο δεν ξέρουν τι αποτελέσματα έχει ,αν προκαλεί παρενέργειες.....
Όλα αυτά φαίνονται μετάαπό δύο χρόνια δοκιμών.Πιστεύω ότι όλες οι απορίες να λυθούν σύντομα.
Άλλωστε η σωστή ενημέρωση καθησυχάζει, η παραπληροφόρηση όμως σε πηγαίνει αλλού.....

Αποσυνδεδεμένος RETA.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχολική Χρονιά ...κ γριπη των χοιρων...
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 31, 2009, 10:48:00 πμ »
Ούτε εγώ πιστεύω ότι πρέπει να καθυστερήσουν τα σχολεία.
Όλοι οι γιατροί πιστεύουν ότι όλοι θα νοσήσουμε μέχρι τον Σεπτέμβριο.Και δεν χρειάζεται πανικός..Καλύτερα τώρα παρά μετα..
Εμένα αρρώστησε πολύ συγγενικό μου άτομο, μικρής ηλικίας, (9 χρ) και ήταν πολύ ήπιας μορφής.Κρατάει 3 μέρες και απλά πρέπει να προσέχεις τις επιπλοκές για να μην χτυπήσει στο αναπνευστικό.Το ξέρετε ότι ένας αρρωσταίνει, 20 νοσούν χωρίς να το ξέρουν?
Τα ΜΜΕ έχουν "κάνει" πολύ καλά τη δουλειά τους και πανικοβάλλουν τον κόσμο, προκαλούν ανεπανόρθωτο ψυχολογικό τραύμα σε όποιον το πάθει, ιδίως αν είναι παιδί, και όταν μαθευτεί στους γύρω του ότι νόσησε, γίνεται αυτομάτως δακτυλοδεικτούμενο -όταν είναι σε μικρή κοινωνία-..
Έλεος πια!
Ας υπάρξει καλύτερη ενημέρωση και όχι να κλείσουν τα σχολεία!
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Σχολική Χρονιά ...κ γριπη των χοιρων...
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 31, 2009, 10:57:25 πμ »
Να αποφασίσουμε τι θέλουμε επιτέλους από την κυβέρνηση εντάξει?
Δε γίνεται από τη μια να λέμε ότι τα μεγαλοποιούν και ότι είναι υπερβολικοί και από την άλλη να λέμε ότι δεν παίρνουν τα κατάλληλα μέτρα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 583
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 521
Σύνολο: 530

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.153 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.