*

Αποστολέας Θέμα: proficiency cambridge  (Αναγνώστηκε 3330 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος drew

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
proficiency cambridge
« στις: Ιούλιος 30, 2009, 10:24:28 μμ »
Έχω την εξής περίπτωση: φοιτητής που θέλει να πάρει το δίπλωμα για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό. Μου είπε ότι θέλει να δώσει το εν λόγω δίπλωμα τον Μάϊο... Είχε πάρει το FCE με C. Είμαι σε αδιέξοδο. Τι βιβλία θα κάνατε εσείς; Σκέφτομαι το upstream... Εν τω μεταξύ μου είπε πως καταλαβαίνει πως είναι δύσκολο το δίπλωμα και δεν έχει αντίρρηση να δώσει ταυτόχρονα και το Michigan! Τι να κάνω ως προς αυτό;; Να προετοιμάσω μόνο για το ένα δίπλωμα και να κάνω tests για το άλλο;;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: proficiency cambridge
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:27:52 »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: proficiency cambridge
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 30, 2009, 11:40:50 μμ »
είναι σίγουρος οτι δέχονται το proficiency στο μεταπτυχιακό? γιατί έχω την εντύπωση οτι το δέχονται πολύ λίγα πανεπιστήμια και παλι απο B και πάνω. προτιμάνε το άλλα πτυχία IELTS, TOEFL κτλπ. ::)


Αποσυνδεδεμένος Vera_Sp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: proficiency cambridge
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 31, 2009, 11:39:43 πμ »
Το Proficiency του Cambridge το δέχονται για μεταπτυχιακό σε αγγλικά πανεπιστήμια, αλλά, όπως πολύ σωστά είπε η Evi, θέλουν βαθμό από B και πάνω. Ας το ψάξει καλύτερα ο μαθητής σου, γιατί μάλλον στο IELTS θα καταλήξετε.

Αποσυνδεδεμένος drew

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: proficiency cambridge
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 31, 2009, 01:00:47 μμ »
Παιδιά του το πρότεινα και εγώ αλλά δεν θέλει το IELTS! Tον ρώτησα αν είναι αποδεκτό το πιστοποιητικό αυτό από το πανεπιστημίο και με διαβεβαίωσε ότι είναι... Το προβλημά μου είναι τι βιβλία να του κάνω σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα. Σκέφτομαι έντονα το upstream, αλλά θα προλάβω να το τελειώσω; Και το άλλο μου πρόβλημα είναι ποιό άλλο βιβλίο να κάνω με το upstream για test και γενικά ποιό άλλο βιβλίο χρειάζεται... 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: proficiency cambridge
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:27:52 »

Αποσυνδεδεμένος Vera_Sp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: proficiency cambridge
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 23, 2009, 01:50:56 μμ »
Drew, μη σε πειράζει αν δεν προλάβεις να το τελειώσεις. Εξάλλου, ο μαθητής σου δεν σου δίνει και μεγάλο χρονικό περιθώριο. Παράλληλα, μπορείς να κάνεις Use of English (Express, Grivas - είναι πάρα πολύ καλά και περιλαμβάνουν και λεξιλόγιο) και practice tests που κυκλοφορούν από διάφορους εκδ. οίκους. Τώρα για το Proficiency του Michigan, αποκλείεται να το δέχονται σε Βρετανικό Πανεπιστήμιο! Δεν έχεις χρόνο να προετοιμαστείς και γι'αυτό. Ρώτησε τόν τί πραγματικά θέλει να κάνει. Εξήγησέ του ότι δεν θέλεις να κάνετε "πασαλείμματα"!

Αποσυνδεδεμένος drew

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: proficiency cambridge
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 23, 2009, 04:27:28 μμ »
Drew, μη σε πειράζει αν δεν προλάβεις να το τελειώσεις. Εξάλλου, ο μαθητής σου δεν σου δίνει και μεγάλο χρονικό περιθώριο. Παράλληλα, μπορείς να κάνεις Use of English (Express, Grivas - είναι πάρα πολύ καλά και περιλαμβάνουν και λεξιλόγιο) και practice tests που κυκλοφορούν από διάφορους εκδ. οίκους. Τώρα για το Proficiency του Michigan, αποκλείεται να το δέχονται σε Βρετανικό Πανεπιστήμιο! Δεν έχεις χρόνο να προετοιμαστείς και γι'αυτό. Ρώτησε τόν τί πραγματικά θέλει να κάνει. Εξήγησέ του ότι δεν θέλεις να κάνετε "πασαλείμματα"!

Thanks Vera! Τελικά ξεκίνησα το upstream. Στο reading  & speaking τον φοβάμαι περισσότερο ως τώρα. To ECPE το θέλει λέει για δική του χρήση όχι για πανεπιστήμιο. Του είπα να τελειώσουμε την ύλη μέχρι μάρτη και μετά αν είναι να κάνουμε κανένα practice test και για αυτό...

Αποσυνδεδεμένος Vera_Sp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: proficiency cambridge
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 23, 2009, 08:31:33 μμ »
Δεν καταλαβαίνει τί διαβάζει δηλαδή? Δώς του έξτρα δουλειά. Να πάρει περιοδικά, βιβλία, ό,τι βρει τελοσπάντων. Ή κατέβαζε κειμενάκια από το Internet και να τα συζητάτε μετά. Και μη μιλάτε καθόλου Ελληνικά (μόνο αν χρειαστεί να του εξηγήσεις κανένα γραμματικό φαινόμενο) κι άστον να λέει "αρλούμπες" ( ;D). Κάποια στιγμή θα λυθεί η γλώσσα του και θα συνηθίσει!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162183
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 714
Σύνολο: 725

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.