*

Αποστολέας Θέμα: Ιταλικά και κρατικό πιστοποιητικό γλωσσομάθειας  (Αναγνώστηκε 4387 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zoug100

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Ιταλικά και κρατικό πιστοποιητικό γλωσσομάθειας
« στις: Αύγουστος 04, 2009, 08:58:43 μμ »
καλησπερα.θα ηθελα να σας ρωτησω το εξης.ειχα κανει ιταλικα πριν 15 χρονια στο λυκειο για 3 χρονια.αν ελεγα να δωσω τον νοεμβριο το ΚΠΓ επιπεδο Β2 τι πιστευετε?αξιζει τον κοπο να παω σε καποιο φροντιστηριο να ρωτησω?η μεσα σε 3μηνες δεν προλαβαινω να κανω τιποτα και αδικα θα πληρωσω λεφτα?θα θελα να μου πουν ατομα που διδασκουν ιταλικα και ξερουν.απλα χρειαζομαι το χαρτι για καποιο λογο και δεν προλαβαινω για τις εξετασεις του Μαη 2010 και ειπα να το ρισκαρα για Νοεμβριο.τι λετε?παλευεται η ουτε να πλησιασω?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2009, 02:52:14 μμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΙΤΑΛΙΚΑ ΚΑΙ ΚΡΑΤΙΚΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΓΛΩΣΣΟΜΑΘΕΙΑΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:55:38 »

Αποσυνδεδεμένος joanna_it

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΤΑΛΙΚΑ ΚΑΙ ΚΡΑΤΙΚΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΓΛΩΣΣΟΜΑΘΕΙΑΣ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 05, 2009, 05:16:17 μμ »
Έχεις ακριβώς 3 μήνες για τις εξετάσεις. Αν τα ιταλικά σου βρίσκονται σε καλό επίπεδο και είσαι διατεθειμένη να διαβάζεις αρκετές ώρες δοκίμασέ το. Θα πρότεινα να κάνεις ιδιαίτερα και αρκετές ώρες. Με εντατικό και αρκετό διάβασμα θα τα καταφέρεις! :) Καλή επιτυχία!

Αποσυνδεδεμένος tsikoman

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΙΤΑΛΙΚΑ ΚΑΙ ΚΡΑΤΙΚΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΓΛΩΣΣΟΜΑΘΕΙΑΣ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 21, 2009, 12:01:08 πμ »
δεν θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα δυστυχώς.
όσο εντατικά κι αν κάνεις μαθήματα δε θα προλάβεις να εμπεδώσεις πολλά πράγματα μεσα σε τρείς μήνες. καλήτερα δώσε μαιο αν δε σε επείγει τόσο. είμαι στην ίδια θέση με εσένα πάντως, όλη μέρα ιταλικά διαβάζω

Αποσυνδεδεμένος joanna_it

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΤΑΛΙΚΑ ΚΑΙ ΚΡΑΤΙΚΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΓΛΩΣΣΟΜΑΘΕΙΑΣ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 21, 2009, 06:04:04 μμ »
δεν θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα δυστυχώς.
όσο εντατικά κι αν κάνεις μαθήματα δε θα προλάβεις να εμπεδώσεις πολλά πράγματα μεσα σε τρείς μήνες. καλήτερα δώσε μαιο αν δε σε επείγει τόσο. είμαι στην ίδια θέση με εσένα πάντως, όλη μέρα ιταλικά διαβάζω
΄
Η zoug100 είχε κάνει ήδη 3 χρόνια ιταλικά. Εγώ ανέφερα να το τολμήσει εφόσον ήταν καλό το επίπεδό της, θυμόταν κάποια πράγματα και διάβαζε σε καθημερινή βάση (ουσιαστικό διάβασμα). Μαθήτριά μου πήρε το Β2 στο Κ.Π.Γ. με 1,5 χρόνο περίπου μάθημα και πρακτικά με 150 ώρες μάθημα συνολικά! Εννοείται ότι αν δεν το έχεις πάρεις απόφαση ούτε ο Μάης δε σου φτάνει...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΙΤΑΛΙΚΑ ΚΑΙ ΚΡΑΤΙΚΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΓΛΩΣΣΟΜΑΘΕΙΑΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:55:38 »

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: ΙΤΑΛΙΚΑ ΚΑΙ ΚΡΑΤΙΚΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΓΛΩΣΣΟΜΑΘΕΙΑΣ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 02:32:58 μμ »
παιδια να ρωτησω και γω αν ξεκινησω τωρα και με τον όρο ότι ξέρω λατινικά που ίσως βοηθάνε με τι ρυθμούς θα δώσω Μαιο το β2;για φροντιστηριο ενδιαφερομαι μαλλον

Αποσυνδεδεμένος bianca

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: ΙΤΑΛΙΚΑ ΚΑΙ ΚΡΑΤΙΚΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΓΛΩΣΣΟΜΑΘΕΙΑΣ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 02:41:44 μμ »
Ciao,stroumfita.Mallon tha diskolefteis arketa na petixeis to stoxo sou.Gia ton epomeno Noemvrio tha'xes kapoies pithanotites.Xreiazesai toulaxiston 4-6ores/evdomada kai entatiko diavasma gia na'xeis kapoies elpides gia na doseis ton Iounio.Scusami,an se apogoitefsa.

Αποσυνδεδεμένος Lenazagor

  • Συλλέκτης Παραστάσεων
  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 858
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Lenazagor
Απ: Ιταλικά και κρατικό πιστοποιητικό γλωσσομάθειας
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 02:53:25 μμ »
bianca καλωσήρθες στο PDE.
Θα σε παρακαλούσα να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες και όχι με greeklish.

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος vecchiarella

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero
    • Προφίλ
Απ: Ιταλικά και κρατικό πιστοποιητικό γλωσσομάθειας
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 11:04:56 πμ »
καλησπερα.θα ηθελα να σας ρωτησω το εξης.ειχα κανει ιταλικα πριν 15 χρονια στο λυκειο για 3 χρονια.αν ελεγα να δωσω τον νοεμβριο το ΚΠΓ επιπεδο Β2 τι πιστευετε?αξιζει τον κοπο να παω σε καποιο φροντιστηριο να ρωτησω?η μεσα σε 3μηνες δεν προλαβαινω να κανω τιποτα και αδικα θα πληρωσω λεφτα?θα θελα να μου πουν ατομα που διδασκουν ιταλικα και ξερουν.απλα χρειαζομαι το χαρτι για καποιο λογο και δεν προλαβαινω για τις εξετασεις του Μαη 2010 και ειπα να το ρισκαρα για Νοεμβριο.τι λετε?παλευεται η ουτε να πλησιασω?

Buongiorna zoog100.Πιστεύω ότι είναι αρκετα δύσκολο αυτο που΄θέλεις να κάνεις δεδομένου ότι πέρασε πολύ μεγάλο χρονικό διαστημα απο τότε που τα διδάχτηκες.Μέσα σε 3 χρόνια υποθέτω ότι θα έχεις τελειώσει όλη την γραμματική και θα ξέρεις να χειρίζεσαι αρκετα και τον προφορικό λόγο. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να μπείς εδώ και να κάνεις το past paper του 2009 που σου έχω και αν δεις ότι τα καταφέρνεις ,που δεν νομίζω ,τότε ναι αξίζει τον κόπο , αλλά και πάλι σου λέω ότι θεωρώ ότι είναι  δύσκολο.Οτι και να αποφασίσεις σου εύχομαικαλή επιτυχία!
http://http://www.kpg.ypepth.gr/Ιταλικά/ΘέματαΕξετάσεων/tabid/141/Default.aspx
Οσο αναφορά την stroumfita , τα λατινικά είναι μια γλώσσα η οποία θα σε βοηθήσει όσο θα βοηθήσει κάποιον που ξέρει αρχαία ελληνικά να μάθει την νεοελληνική γλώσσα.Τα ιταλικά "δημιουργήθηκαν" να το πώ έτσι μέσω της λατινικής γλώσσας αλλά μόνο άναφορικά με την γραμματική , εκεί βασίστηκαν κατα κάποιο τρόπο ,αρα σίγουρα όταν θα ακούσεις "γερούνδιο"   ή όταν θα κάνεις τον αόριστο (passato remoto) και δεις ότι το είδα είναι "vidi" τότε ναι θα σου θυμήσει πολλά αλλά ως εκεί.Αυτό που λές είναι κάτι που το ακούω απο πολλούς μαθητές μου.Ξεκίνα ιταλικά όπως και να έχει!!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2009, 11:06:29 πμ από vecchiarella »

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Ιταλικά και κρατικό πιστοποιητικό γλωσσομάθειας
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 11:47:49 πμ »
ωραία σ ευχαριστώ για την πληροφόρηση!μια χαρά μου ακούγονται όλα αυτά!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162245
  • Σύνολο θεμάτων: 19245
  • Σε σύνδεση σήμερα: 584
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 518
Σύνολο: 539

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.