*

Αποστολέας Θέμα: EDEXCEL vs ECCE  (Αναγνώστηκε 6383 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xrysaki_pe06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
    • Προφίλ
EDEXCEL vs ECCE
« στις: Αύγουστος 06, 2009, 12:50:29 πμ »
Ποιές οι διαφορές αυτών των 2 πτυχίων? Είναι και τα δύο εξίσου αναγνωρισμένα και έχουν την ίδια ισχύ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: EDEXCEL vs ECCE
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:50:44 »

Αποσυνδεδεμένος drew

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: EDEXCEL vs ECCE
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 06, 2009, 07:31:22 μμ »
Οι διαφορές τους είναι στον τρόπο εξέτασης και την αναγνώρισή τους σε χώρες του εξωτερικού (π.χ. στην Αγγλία δεν δέχονται το ECCE).
Ως προς την ισχύ τους στην Ελλάδα, έχουν την ίδια ισχύ, και από τους μαθητές το level 3 του edexcel θεωρείται πιο εύκολο από το ECCE (τουλάχιστον οι δικοί μου σε αυτή την εξεταστική)!

Αποσυνδεδεμένος smarw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1060
    • Προφίλ
Απ: EDEXCEL vs ECCE
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 06, 2009, 07:36:21 μμ »
έγω πάντως το edexcel το συμπαθώ πάρα πολύ. Η αλήθεια είναι ότι όταν το πρωτοδουλεύεις, σε ξενίζει λίγο σαν πτυχίο αλλά σε σχέση με το ecce πια το προτιμώ...

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: EDEXCEL vs ECCE
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 06, 2009, 11:33:48 μμ »
έγω πάντως το edexcel το συμπαθώ πάρα πολύ. Η αλήθεια είναι ότι όταν το πρωτοδουλεύεις, σε ξενίζει λίγο σαν πτυχίο αλλά σε σχέση με το ecce πια το προτιμώ...

smarw θα μπορούσες να μου πεις, σε γενικές γραμμές, ποιές είνια οι διαφορές του απο το ecce? δεν το έχω δουλεψει ποτε. να πω την αληθεια έχω βολευτεί με το ecce και δεν έχω ψαξει αλλα πτυχία εκτος απο το fce ή το κρατικό(που δεν μ'αρεσε ;D).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: EDEXCEL vs ECCE
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:50:44 »

Αποσυνδεδεμένος Vera_Sp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: EDEXCEL vs ECCE
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 10, 2009, 07:21:52 μμ »
έγω πάντως το edexcel το συμπαθώ πάρα πολύ. Η αλήθεια είναι ότι όταν το πρωτοδουλεύεις, σε ξενίζει λίγο σαν πτυχίο αλλά σε σχέση με το ecce πια το προτιμώ...

smarw θα μπορούσες να μου πεις, σε γενικές γραμμές, ποιές είνια οι διαφορές του απο το ecce? δεν το έχω δουλεψει ποτε. να πω την αληθεια έχω βολευτεί με το ecce και δεν έχω ψαξει αλλα πτυχία εκτος απο το fce ή το κρατικό(που δεν μ'αρεσε ;D).
Δεν είμαι η Smarw, αλλά μπορώ να σου πω κι εγώ πολύ λίγα πράγματα και μόλις δει η Smarw την ερώτηση να σου δώσει περαιτέρω πληροφορίες. Κατ'αρχάς, το Edexcel βασίζεται σε μια θεματική ενότητα. Τί σημαίνει αυτό? Όλη η εξέταση της συγκεκριμένης ημερομηνίας (π.χ. Μάιος 2009) βασίζεται πάνω στο θέμα, φερ'ειπείν, hobbies. Οπότε και το listening και το reading/writing, κτλ έχουν αυτή τη θεματολογία. Δεν εξετάζει Γραμματική σε ξεχωριστή ενότητα. Είναι πιο πολύ επικοινωνιακό πτυχίο. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να πας εδώ http://www.palso.gr/tests_subjects.asp να δεις και θέματα προηγούμενων εξετάσεων. ;)

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: EDEXCEL vs ECCE
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 15, 2009, 09:48:05 μμ »
το edexcel ειναι οντως πολυ πιο ευκολο απο το ecce.αν δεν εχετε και πολυ καλους μαθητες μπορειτε να δοκιμασετε και το edi.ειναι καινουργιο και ευκολο. η βαση κυμαινεται απο 50 μεχρι 59 και μετα περνας στο επομενο επιπεδο.μαθητες στο φροντιστηριο που δουλευα και με το ζορι επιανα 45 στο ecce το περασαν και ετσι ειναι ικανοποιημενοι και οι μαθητες και οι γονεις.και μην κοροιδευομαστε κανεις ιδιωτης δεν προσλαμβανει υπαλληλο με λοουερ αλλα ζηταει προφισιενσι.το λοουερ πλεον ειναι για καμια προκηρυξη του δημοσιου οποτε γιατι να χασει καποιος τα μορια?ειτε κειμπριτζ εχει  ειτε εντεξελ ειτε οτιδηποτε αλλο αναγνωριζει ο ασεπ τα ιδια μορια παιρνεις.βεβαια αν ο μαθητης τραβαει ειμαι υπερ του κειμμπριτζ.αυτο δουλευω κατα κυριο λογο και παντοτε βαζω τους μαθητες να δωσουν εντεξελ β1 τελειωνοντας την d class γιατι τους εξασφαλιζει 10 μοριακια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162181
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 670
Σύνολο: 681

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.133 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.