*

Αποστολέας Θέμα: Ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 10510 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 04:51:11 μμ »
παρανομα τα ιδιαιτερα αλλα πως θα ζησεις?εσεις οι διορισμενοι εχετε εναν ικανοποιητικο μισθο οποτε μπορειτε να τα αποφυγετε αν φοβαστε μη γινει καμια στραβη.προσωπικα δεν εχει τυχει ποτε να ακουσω οτι καποιος πιαστηκε να κανει ιδιαιτερα.πως μπορουν να ελεγξουν οταν εισαι στο σπιτι του ταδε τι ακριβως κανεις?το καλο με τους διορισμενους ειναι οτι εχεις μεγαλυτερη ανεση να δεχτεις καλους μαθητες και οχι οποιον ναναι για να συγκεντρωσεις ωρες

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:11:53 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 04:58:09 μμ »
E όχι και ικανοποιητικό μισθό. Ο νεοδιόριστος παίρνει καθαρά κάτι λιγότερο από 1000 ευρώ! Για αυτό εξάλλου έθεσα το ερώτημα αν οι μόνιμοι κάνετε ιδιαίτερα ή αν τα κόψατε μαχαίρι μόλις διοριστήκατε.


Όσοι κάνουν ιδιαίτερα αντιθέτως σίγουρα οι απολαβές τους είναι πολύ περισσότερες. Είναι πολύ συνάδελφοι που σκέφτονται ότι αν διοριστούν οι απολαβές τους θα μειωθούν κατακόρυφα. όταν διορίστικα γνωρισα φροντιστή ο οποίος καθάριζε 4000ευρώ τον μήνα και αναγκάστηκε να βάλει λουκέτο προκειμένου να αποδεχθεί τον διορισμό. Η απόφαση ήταν πολύ δύσκολη λόγω του οικονομικού χάσματος που υπάρχει. Στην αρχή μάλιστα ήθελε να παραιτηθεί από το δημόσιο και να ξανανοίξει το φροντιστήριο.

Ο διορισμένος βέβαια, έχει τα καλά του ότι έχει την σιγουριά του μισθού, της σύνταξης, δεν έχει άγχος, έχει πολλές διακοπές, κλπ κλπ. Αλλά οικονομικά δεν είναι καθόλου ικανοποιητικά τα πράγματα. Υπάρχουν και πολλοί που ούτε να ακούνε για διορισμό σε δημόσιο σχολείο δεν θέλουν λόγω των χαμηλών οικονομικών απολαβών.

Τα ζυγίζεις και βλέπεις..
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2009, 05:22:57 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 06:07:30 μμ »
χρησιμοποιησα τη λεξη "ικανοποιητικο" και οχι "καλο" μισθο γιατι σιγουρα καλος δεν ειναι αλλα ειναι καλυτερος απο το μισθο καποιου που εργαζεται σε φροντιστηριο και για 18 ωρες που του δινουν το ανωτερο παιρνει 600 κατι ευρω.τωρα τα ιδιαιτερα ειναι αλλη κατηγορια.εξαρταται που μενεις και ποσα παιρνεις την ωρα .εγω πχ εχω μονο 2 ιδιαιτερα γιατι εδω που μενω δεν υπαρχει ζητηση.παιρνω στο ενα παιδι 10 και στο αλλο 11 οποτε ζητημα ειναι αν φροντιστηριο και ιδιαιτερα φτανουν το ποσο του μισθου ενοσ νεοδιοριστου.παντως αν εβγαλα 4000 δεν θα αποδεχομουν διορισμο.για να εβγαζε τοσα παει να πει οτι ειχε κοσμο που τον επελεγε αρα εκτιμουσαν τη δουλεια του οποτε παντα θα ειχε δουλεια με περισσοτερες απολαβες.βεβαια δεν συγκρινονται οι ωρες δουλειας στο δημοδσο με αυτες στον ιδιωτικο τομεα.

Αποσυνδεδεμένος Vera_Sp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 08:06:25 μμ »
Την πρώτη χρονιά που δίδασκα είχα 2 ιδιαίτερα. Το ένα από αγγελία και το άλλο μέσω μιας εταιρείας που ειδικεύεται στα ιδιαίτερα (η οποία πλήρωνε ψίχουλα, αλλά ήθελα σιγά σιγά να δικτυωθώ). ....
εταιρεια που ειδικεύεται σε ιδιαίτερα??το ακουσαμε και αυτο!

Καλά και να ήταν μόνο μία! Πέντε-έξι έχω σταμπάρει μέχρι τώρα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:11:53 »

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 09:45:30 μμ »
αυτες οι εταιριες ποσο σε πληρωνουν την ωρα?αν ειναι να κανεις ιδιαιτερα μ........... εισαι να δουλευεις μεσω εταιρειας?

Αποσυνδεδεμένος AlexandeR

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 09:52:25 μμ »
Μία γνωστή μου έχει βρει ιδιαίτερα μέσω εταιρείας. Συνήθως, παίρνουν ένα ποσό γύρω στο 10-15% επί της τιμής που καθορίζει εκείνη για την ώρα (πχ. αν πάρει 20 ευρώ, πρέπει να δώσει στην εταιρεία 2-3 ευρώ). Σίγουρα δεν είναι ό,τι καλύτερο, αλλά εάν κάποιος δεν είναι δικτυωμένος πρέπει από κάπου να κάνει την αρχή.
Another Brick In The Wall

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 09:55:45 μμ »
παρανομα τα ιδιαιτερα αλλα πως θα ζησεις?εσεις οι διορισμενοι εχετε εναν ικανοποιητικο μισθο οποτε μπορειτε να τα αποφυγετε αν φοβαστε μη γινει καμια στραβη.προσωπικα δεν εχει τυχει ποτε να ακουσω οτι καποιος πιαστηκε να κανει ιδιαιτερα.πως μπορουν να ελεγξουν οταν εισαι στο σπιτι του ταδε τι ακριβως κανεις?το καλο με τους διορισμενους ειναι οτι εχεις μεγαλυτερη ανεση να δεχτεις καλους μαθητες και οχι οποιον ναναι για να συγκεντρωσεις ωρες

bettina είναι πολύ έυκολο να ΄πιαστεί κάποιος να κάνει ιδιαίτερα. Φτάνει μία καταγγελία στο ΣΔΟΕ (ή όπως αλλιώς λέγεται τώρα), η παρακολούθηση σπυ για μερικές μέρες ώστε να δουν το π΄ρογραμμα σου και με την παρουσία εισαγγελέα μπορούν να μπουν στο σπίτι όπου είσαι και να σε πιάσουν με τα βιβλία στο τραπέζι!!!! Τι θα τους πεις τότε; Ήρθα για βόλτα και είπα δεν ρίχνω και έναν έλεγχο στο παιδί αν έχει διαβάσει;;;;
Οι καταγγελίες συνήθως γίνονται από τους φροντηστές που βλέπουν να χάνεται η πελατεία τους...
Ξέρω παραδείγματα εκπαιδευτικών (διορισμένω) που αν και δεν τους έπιασαν να κάνουν μάθημα, γιατί κάποιος γνωστός τους είχε ειδοποιήσει, 'ηταν όμως μέσα στο σπίτι πίνοντας ουΐσκι (!!!), τους ταλαιπώρησαν πολύ με δίκες και ΕΔΕ. Τελικά δικαιώθηκαν αλλά από τότε δεν ξανακάνουν μαθήματα. Σε άλλον αδιόριστο συνάδελφο απλά επέβαλε η εφορία πρόστιμο (γερό) γιατί δεν έκοβε αποδείξεις...
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος stratosmath

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 10:04:18 μμ »
bettina είναι πολύ έυκολο να ΄πιαστεί κάποιος να κάνει ιδιαίτερα. Φτάνει μία καταγγελία στο ΣΔΟΕ (ή όπως αλλιώς λέγεται τώρα), η παρακολούθηση σπυ για μερικές μέρες ώστε να δουν το π΄ρογραμμα σου και με την παρουσία εισαγγελέα μπορούν να μπουν στο σπίτι όπου είσαι και να σε πιάσουν με τα βιβλία στο τραπέζι!!!! Τι θα τους πεις τότε; Ήρθα για βόλτα και είπα δεν ρίχνω και έναν έλεγχο στο παιδί αν έχει διαβάσει;;;;
Οι καταγγελίες συνήθως γίνονται από τους φροντηστές που βλέπουν να χάνεται η πελατεία τους...
Ξέρω παραδείγματα εκπαιδευτικών (διορισμένω) που αν και δεν τους έπιασαν να κάνουν μάθημα, γιατί κάποιος γνωστός τους είχε ειδοποιήσει, 'ηταν όμως μέσα στο σπίτι πίνοντας ουΐσκι (!!!), τους ταλαιπώρησαν πολύ με δίκες και ΕΔΕ. Τελικά δικαιώθηκαν αλλά από τότε δεν ξανακάνουν μαθήματα. Σε άλλον αδιόριστο συνάδελφο απλά επέβαλε η εφορία πρόστιμο (γερό) γιατί δεν έκοβε αποδείξεις...
Θα διαφωνίσω κάθετα. Για να σε πιάσουν πρέπει να χρηματίζεσαι και όχι να κάνεις απλά μάθημα. Δηλαδή μόνο με σημαδεμένα χαρτονομίσματα. Αλλίως μπορείς να επικαλεστείς προσωπική φιλία και προσωπικό ενδιαφέρον και τίποτα παραπάνω. Δεν είναι τόσο εύκολο να σε πιάσουν.

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 10:09:04 μμ »
παρακολουθηση?τι ειμαστε τρομοκρατες ή εμποροι ναρκωτικων να μας παρακολουθουν?και αν εγω ισχυριστω οτι ειμαι φιλη της οικογενειας και βοηθαω το παιδι που το ξερουν?

Αποσυνδεδεμένος ιουλια

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 18, 2009, 11:53:09 πμ »
δεν μπορω να δικτυωθω με τπτ.5 χρονια ιδιαιτερα και φετος τπτ!! :'( :'(.μενω καλλιθεα.υπαρχει καποιος μαθηματικος που θελει να συνεργαστει μαζι μου?εννοειται οτι αναλαμβανω και μαθητες που δινουν πανελληνιες.υποτιθεται οτι θα συνεργαζομουν με εναν μαθηματικο και αυτος ενω ειπε σε μια θεια μου που του το προτεινω,να με συστηνει δλδ,εκανε ακριβως το αντιθετο.ελεγε οτι ειμαι 25 χρονων και ειμαι απειρη.και αυτο σε παιδακι α γυμνασιου.ελεος!!!στην θεια μου βεβαια ειπε ναι επειδη της εχει υποχρεωση,διοτι τον εχε συστησει σε πολλα παιδια.συγνωμη για την φλυαρια αλλα κοντευω να σκασω.

Αποσυνδεδεμένος Eleni_volos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λογιστικη & Χρηματοοικονομικη
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 18, 2009, 04:25:05 μμ »
δεν μπορω να δικτυωθω με τπτ.5 χρονια ιδιαιτερα και φετος τπτ!! :'( :'(.μενω καλλιθεα.υπαρχει καποιος μαθηματικος που θελει να συνεργαστει μαζι μου?εννοειται οτι αναλαμβανω και μαθητες που δινουν πανελληνιες.υποτιθεται οτι θα συνεργαζομουν με εναν μαθηματικο και αυτος ενω ειπε σε μια θεια μου που του το προτεινω,να με συστηνει δλδ,εκανε ακριβως το αντιθετο.ελεγε οτι ειμαι 25 χρονων και ειμαι απειρη.και αυτο σε παιδακι α γυμνασιου.ελεος!!!στην θεια μου βεβαια ειπε ναι επειδη της εχει υποχρεωση,διοτι τον εχε συστησει σε πολλα παιδια.συγνωμη για την φλυαρια αλλα κοντευω να σκασω.
...μια απο τα ιδια ιουλια.....περυσι δεν ειχαμε χρονο για κλ@σιμο και φετος κοιταμε τα ντουβαρια στο σπιτι.....τι πραγμα ειναι αυτο φετος?

 :'( :'( :'(
μακαρι να βρεις.....οσο για τον βλακα που σου φερθηκε ετσι,κανε το ιδιο ,του χρειαζεται....
Οικονομολογος σε ανεργια

Αποσυνδεδεμένος ιουλια

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 18, 2009, 05:51:43 μμ »
θελει τυχη.εγω ειχα παντα ιδιαιτερα αλλα οι γονεις αυτων των παιδιων δεν ειχαν κυκλο,ωστε να με συστησουν.τι να κανουμε?ας ελπισουμε,οτι του του χρονου θα ειναι καλυτερα.ας μην το κυνηγαμε μηπως και ερθουν απο εκει που δεν το περιμενουμε.

Αποσυνδεδεμένος El_Pikpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • ■Δόξα και τιμή σε αυτούς που χάθηκαν χωρίς ίχνη...
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 18, 2009, 06:06:22 μμ »

 Για να σε πιάσουν πρέπει να χρηματίζεσαι και όχι να κάνεις απλά μάθημα. Δηλαδή μόνο με σημαδεμένα χαρτονομίσματα. Αλλίως μπορείς να επικαλεστείς προσωπική φιλία και προσωπικό ενδιαφέρον και τίποτα παραπάνω. Δεν είναι τόσο εύκολο να σε πιάσουν.


Μα γι αυτό γίνεσαι Δημόσιος Υπάλληλος (στο Ελλαδιστάν). Επειδή δεν είναι εύκολο να σε πιάσουν...
Nulla in mundo pax sincera... 

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 18, 2009, 08:06:45 μμ »
Καλά! Εγώ πάντως μίλησα για άτομα που έπιασαν και σας είπα και τον τρόπο που τα έπιασαν.
Μιλάω με στοιχεία και αυτά που λέω δεν είναι ράδιο αρβύλα.
Από εκέι και πέρα ο καθένας κάνει τις επιλογές του και πρέπει να είναι προετοιμασμένος να δεχτεί και τις συνέπειες των πράξεων του...
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 404
Σύνολο: 406

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.