*

Αποστολέας Θέμα: Υπολογισμός μορίων  (Αναγνώστηκε 11612 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fever

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Υπολογισμός μορίων
« στις: Αύγουστος 08, 2009, 12:01:45 πμ »
Ξέρετε καμια καλή σελίδα για υπολογισμους μορίων μετάθεσης;;;;;

Βρήκα κάποιες αλλα δεν έβγαλα άκρη

ΜΙα σχετική ερωτηση
ΑΝ πχ με διορίσουν σε δυσπρόσιτο που δίνει 12 μόρια στο τέλος της δεύτερης χρονιά θα έχω μόνο από το σχολείο 24 ή θα είναι λιγότερα ;
Πολλαπλασίαζεται το 12 με 10 μήνες δουλειάς δηλαδή και έτσι βγαίνει λιγότερο ή κανονικά παίρνω 12 τη μία χρονιά και 12 την άλλη;
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπολογισμός μορίων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:55:30 »

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός μορίων
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 08, 2009, 01:27:25 πμ »
αν το σχολειο δινει 12 μορια ,τοτε θα παρεις στα δυο χρονια 12+12=24 μορια δυσμενων συνθηκων και 2+2 της καθε χρονιας ,δηλ συνολικα 28 μορια στα δυο χρονια.Σ αυτα προσθετεις του γαμου(4) ,των παιδιων (4 το ενα,14 για τρια παιδια),εντοπιοτητας (2) και πρωτης προτιμησης (2).Ο πολλαπλασιασμος μοριων επι μηνες γινεται σε αναπληρωτες

Αποσυνδεδεμένος fever

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός μορίων
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 08, 2009, 03:06:45 μμ »
 Σε ευχαριστω πολυ τώρα κατάλαβα

Αποσυνδεδεμένος chania2005

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 439
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ολα καλα!
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός μορίων
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 21, 2009, 08:10:31 μμ »
αν το σχολειο δινει 12 μορια ,τοτε θα παρεις στα δυο χρονια 12+12=24 μορια δυσμενων συνθηκων και 2+2 της καθε χρονιας ,δηλ συνολικα 28 μορια στα δυο χρονια.Σ αυτα προσθετεις του γαμου(4) ,των παιδιων (4 το ενα,14 για τρια παιδια),εντοπιοτητας (2) και πρωτης προτιμησης (2).Ο πολλαπλασιασμος μοριων επι μηνες γινεται σε αναπληρωτες

Tα 2 μορια της χρονιας τα παιρνουν κι οι αναπληρωτες? Εννοω παντα στο ποσοστο επι της προυπηρεσιας τους.. πχ ενας αναπληρωτης σε 1 σχολικη χρονιά υπηρετωντας σε σχολειο με 10 μορια για 9 μηνες, παιρνει 9/12*10 + 9/12*2? Ή μονο 9/12*10?  Ρωταω γιατι εχω ακουσσει οτι τα 2 μορια της χρονιας δεν τα παιρνεις παντα..ισχυει?
worrying does not take away tomorrow's troubles, it takes away today's peace

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπολογισμός μορίων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:55:30 »

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός μορίων
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 21, 2009, 08:19:14 μμ »
Οχι δεν ισχυει, τα μορια αυτα αναγνωριζονται. Παραθετω post μου απο αλλο νημα:

Οταν ο αναπληρωτης διοριστει ως μονιμος, θα εισπραξει αναδρομικα τα εν λογω μορια, σε συναρτηση ομως με τους μηνες προυπηρεσιας πχ αν κατεγραψε προυπηρεσια ακριβως 24 μηνων θα πιστωθει 4 μορια και φυσικα υπαρχουν υποδιαιρεσεις της κλιμακας αναλογα με τους μηνες προυπηρεσιας πχ 11 μηνες αντιστοιχουν σε 1.83 εκ των λεγομενων και 'σταθερων' μοριων.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος chania2005

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 439
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ολα καλα!
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός μορίων
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 21, 2009, 11:14:37 μμ »
Οχι δεν ισχυει, τα μορια αυτα αναγνωριζονται. Παραθετω post μου απο αλλο νημα:

Οταν ο αναπληρωτης διοριστει ως μονιμος, θα εισπραξει αναδρομικα τα εν λογω μορια, σε συναρτηση ομως με τους μηνες προυπηρεσιας πχ αν κατεγραψε προυπηρεσια ακριβως 24 μηνων θα πιστωθει 4 μορια και φυσικα υπαρχουν υποδιαιρεσεις της κλιμακας αναλογα με τους μηνες προυπηρεσιας πχ 11 μηνες αντιστοιχουν σε 1.83 εκ των λεγομενων και 'σταθερων' μοριων.


Οκ, ευχαριστω! Και για να ξεμπερδευτω τελειως και να καταλαβω πώς υπολογιζονται τα μορια μεταθεσεων, να κανω ενα παραδειγμα και να μου πειτε αν θελετε, αν τα λεω σωστα:
Ειμαι ακομα αναπληρωτρια. Εχω 48 μορια απο αναπληρωση, εστω σε σχολεια που δινουν παντα τα ιδια μορια (για να το απλουστευσω λιγο) δηλαδη 3. Κι ειμαι παντρεμενη με 2 παιδια. Τα μορια που θα εχω για μεταθεση, οταν με το καλο διοριστω, θα ειναι: 48/12*3 (μορια που δινει το σχολειο) + 48/12*2 (μορια προυπηρεσιας) + 4 (μορια γαμου) + 8 (μορια 2 παιδιων). Συνολο 32 μορια. Ειναι οντως τοσα, ή μηπως δεν πρεπει να προσθεσω τα μορια γαμου και παιδιων?

Και συνεχιζοντας το προηγουμενο παραδειγμα, αν μετα το διορισμο παω σε σχολειο για 2 χρονια με 8 μορια, τα νεα μου μορια -για μεταθεση παντα- θα ειναι το αθροισμα των μοριων ως διορισμενη και ως αναπληρωτρια? Δηλαδη: 32 (που μαζευτηκαν οντας αναπληρωτρια) + 2*8 + 2*2 (που μαζευτηκαν οντας διορισμενη). Σωστα??
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2009, 11:31:42 μμ από chania2005 »
worrying does not take away tomorrow's troubles, it takes away today's peace

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός μορίων
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 04:48:36 μμ »
Απολυτως ορθον...
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός μορίων
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 09:11:47 μμ »
Σχετικά με τις βάσεις μετάθεσης:
Έχω βρει διάφορους πίνακες με βάσεις προηγούμενων ετών αλλά....δε βγάζουν νόημα! Δεν μπορεί δηλ. να χρειάζονται ελάχιστα μόρια για μετάθεση στην Αθήνα και πάνω από 100 για Δωδεκάνησα!!!
Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πώς διαβάζονται αυτοί οι πίνακες , γιατί προφανώς κάτι δεν έχω καταλάβει σωστά...???

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός μορίων
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 04:44:05 μμ »
Οι πινακες ειναι σωστοι, οι ανακολουθες και παραδοξες διακυμανσεις οφειλονται στην ελλειψη προγραμματισμου του Υπουργειου και των κατα τοπους Διευθυνσεων, στις πολιτικες πιεσεις, στην... τυχαιοτητα και σε αλλους ασταθμητους παραγοντες που ακυρωνουν ουσιαστικα ή φαινομενικα το νομο της προσφορας και της ζητησης βασει του οποιου διεξαγονται οι μεταθεσεις.

Ενα παραδειγμα τυχαιοτητας. Εκπαιδευτικος πχ μαθηματικος που πλεον της δεκαετιας υπηρετουσε στη Γ Κυκλαδων μετακομιζει στη Β Κυκλαδων για οικογενειακους λογους και ζητα μεταθεση. Αποτελεσμα: εφοσον ηταν ο μοναδικος της ειδικοτητας του που ζητησε και ελαβε μεταθεση για τη Β Κυκλαδων (μια ομολογουμενως 'ευκολη' ως προς τις μεταθεσεις περιοχη)  η βαση μεταθεσης των μαθηματικων για την εν λογω περιοχη διαμορφωνεται στα 130+ μορια...
Τι συμπερασμα θα συναγει κανεις βλεποντας των πινακα των βασεων? Εν πρωτοις οτι η Β Κυκλαδων ειναι απροσπελαστη περιοχη... (Το παραδειγμα ειναι πραγματικο αλλα με αλλους ορους).
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός μορίων
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 10:30:55 μμ »
Damien ευχαριστώ πολύ για το κατατοπιστικό παράδειγμα! Έτσι εξηγούνται λοιπόν τα απροσδόκητα υψηλά μόρια κάποιων περιοχών...
...το αντίστροφο όμως πώς εξηγείται??

Αποσυνδεδεμένος nevile

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • afterschool bar
Απ: Υπολογισμός μορίων
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 26, 2009, 11:54:46 πμ »
Με τον σντίστροφό τρόπο. Αν  δώσει πολλές θέσεις μετάθεσης μια χρονιά μια περιοχή της Άθήνας, έχουν παραπάνω πιθανότητα να  μετατεθούν περισσότεροι συνάδελφοι με λιγότερα μόρια , άρα ρίχνουν την βάση.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός μορίων
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 26, 2009, 01:00:55 μμ »
Ακριβως. Επισης συμβαινει περιοχη μεταθεσης που παρεμεινε απροσπελαστη επι σειρα ετων να ανοιξει ξαφνικα μια χρονια, απορροφωντας πολλους εκπαιδευτικους, με αποτελεσμα αφενος να πεσει η βαση μεταθεσης της, αφετερου να ξανακλεισει για αρκετα χρονια.

Και ενα παραδειγμα κομματικης αλωσης του αδιαβλητου των μεταθεσεων (ισως ομως και η μοναδικη δυνατοτητα αθεμιτης παρεμβασης επι των μεταθεσεων):

Εκπαιδευτικος που εχει διασυνδεση σε υψηλα ισταμενους της κομματικης ιεραρχιας της κυβερνωσης παραταξης μπορει να συμπιεσει τη βαση μεταθεσης στο υψος του αθροισματος των συνολικων μοριων του, ωστε να μετατεθει στην περιοχη της αρεσκειας του.  Σε αυτη την περιπτωση δεν παρακαμπτονται οι εκπαιδευτικοι οι οποιοι προηγουνται σε μοριοδοτηση του βυσματωμενου και ζητουν την ιδια περιοχη μεταθεσης, αλλα συμπαρασυρονται μαζι του και μετατιθενται και οι ιδιοι...

Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος greekfrixos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός μορίων
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 26, 2009, 11:06:31 μμ »
Να ρίξω τώρα λίγο βενζίνη στο topic;

Ως γνωστόν όσοι διορίζονται από τους πίνακες αναπληρωτών προηγούνται έναντι των διοριστέων μέσω ΑΣΕΠ, στην επιλογή των κενών (που πρακτικά σημαίνει οτι οι ΑΣΕΠίτες παίρνουν ότι περισσέψει). Στο topic αυτό όμως μαθαίνουμε οτι στο "ότι περισσέψει" θα μείνουν και λίγο παραπάνω γιατί πήγαν με μηδενικά μόρια, σε αντίθεση με τους πρώτους που έχουν ήδη μόρια από αναπληρωτηλίκια και  ωρομισθιλίκια.

Αποσυνδεδεμένος Katerina Kfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός μορίων
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 26, 2009, 11:24:01 μμ »
Να ρωτήσω κ εγώ κάτι άλλο;Τα μόρια εντοπιότητας πως ισχύουν;Αφορούν τον τόπο κατοικίας ή εκεί που είμαστε δημότες;π.χ.είμαι δημότης Λεβαδέων αλλά μένω μόνιμα Αθήνα.Που θα έχω εντοπιότητα;Κ επίσης;Η εντοπιότητα μετράει αν σε πάνε σε περιοχή όπου έχεις την εντοπιότητα;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161720
  • Σύνολο θεμάτων: 19233
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 412
Σύνολο: 412

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.