*

Αποστολέας Θέμα: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10  (Αναγνώστηκε 132218 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« στις: Αύγουστος 08, 2009, 01:13:36 μμ »
ΠΡΟΣ : αξιότ. Υπουργό ΥΠΕΠΘ, κ. Άρη Σπηλιωτόπουλο,
ΘΕΜΑ : ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΕΣ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΣΤΗ ΠΔΣ ΑΠΟ 2009-10

Κύριε Υπουργέ ,
Είναι επιτακτικό πλέον το αίτημα της Κοινωνίας , και της Εκπαιδευτικής μας Κοινότητας οι Προσλήψεις στη ΠΔΣ στα Δημόσια Λύκεια να γίνονται με:
Διαφανή – Αντικειμενικά – και Ενιαία  Πανελλαδικά Κριτήρια.

Τέτοια κριτήρια μπορεί να είναι οι επιτυχίες σε διαγωνισμούς ΑΣΕΠ, η και η σειρά κατάταξης στον πίνακα Αναπληρωτών- Ωρομισθίων σε κάθε Περιφέρεια. ( σε αντιστοιχία π.χ με τα ποσοστά για τους μόνιμους Διορισμούς 60% -40%).
Έτσι θα εξασφαλίζεται σε όλη την Επικράτεια η Αυτονόητη για Ευνομούμενες Πολιτείες Ισονομία στη Διαδικασία των Προσλήψεων αλλά και στις αντίστοιχες μοριοδοτήσεις για τους μόνιμους διορισμούς των χιλιάδων αδιορίστων Εκπαιδευτικών όπου τα μόρια τους προσδιορίζονται μέχρι και το χιλιοστό της μονάδος.. !!!!

Παράλληλα είναι και Διακηρυγμένη Προεκλογική Δέσμευση της Κυβέρνησης της ΝΔ  η  Αξιοκρατία  και η  Διαφάνεια στη Δημόσια Διοίκηση και στην Εκπαίδευση.
Ενδεικτικά σας παραθέτω τα ακόλουθα σχετικά , με το θέμα μας, από το site  της  ΝΔ. (Κυβερνητικό Πρόγραμμα )  :

΄΄΄ H αξιοκρατία σε όλες τις δραστηριότητες της κοινωνίας αλλά κατεξοχήν στην εκπαίδευση είναι το ζητούμενο.΄΄
΄΄  Μερικά χαρακτηριστικά της σημερινής κατάστασης που τραυματίζουν την εκπαίδευση είναι:
΄΄ • Tα αδιαφανή κριτήρια και οι κομματικές επιλογές των στελεχών της εκπαίδευσης.....
΄΄..... H αξιοκρατία, επίσης, σε επίπεδο διαδικασιών (όπου υπάρχει) πλήττεται καίρια από τον κομματισμό και τη συντεχνιακή αντίληψη.΄΄

Κύριε Υπουργέ ,
είναι πλέον μονόδρομος για όλους, επί τέλους , να θεσπισθούν οι προβλεπόμενες Αξιοκρατικές ρυθμίσεις στη νέα σχετική εγκύκλιο για τη ΠΔΣ σε αντικατάσταση εκείνης του προκατόχου σας που δεν προέβλεπε κανένα κριτήριο προσλήψεων στη ΠΔΣ. ….. , με όλες τις αρνητικές συνέπειες που σας έχουν κοινοποιηθεί με προηγούμενες επιστολές,  συλλογικές ,  προσωπικές ,   και άλλες σχετικές  στο  διαδίκτυο,  αλλά  και  στο  σχετικό  site του  Υπουργείου σας  www.meafora.gr

Με εκτίμηση,
Άγγελος Αντωνέλλης, Λυκειάρχης

http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank7_8_9_01146.php
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:19:39 »

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 08, 2009, 01:17:37 μμ »
Το ίδιο θέμα συζητείται κι εδώ: http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=13159.0
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 08, 2009, 01:19:06 μμ »
Αυτό το "όλης της επικράτειας" πολύ μου άρεσε.
Από που είναι ο κύριος ?
Ας πάει μέχρι την Ορεστειάδα,μέχρι τη Κω,να μου πει αν θα είναι εφικτό το 40-60.

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 08, 2009, 02:46:42 μμ »
μόνο το "παράθυρο" της ΠΔΣ ενδιαφέρεται να κλείσει ο κ. Λυκειάρχης? Τα υπόλοιπα "παράθυρα" δεν τα γνωρίζει ή δεν τον ενδιαφέρουν? Σε κάφρους απευθύνεται ο κ. Λυκειάρχης?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:19:39 »

Αποσυνδεδεμένος parmos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 08, 2009, 03:04:11 μμ »
Καλησπέρα  ;)
Τώρα που το ελληνικό κράτος έφτασε σε σημείο να αναγνωρίσει την προϋπηρεσία των ΟΑΕΔΙΤΩΝ, καιρός δεν είναι να αναγνωρισει την προϋπηρεσία των καθηγητών που έχουν εργαστεί στην  ιδιωτική μέση εκπαίδευση κι έχουν αποδειχθεί οι καλύτεροι δάσκαλοι κατά τη γνώμη των μαθητών και των γονέων;
Σας παραθέτω μια αξιόλογη άποψη ενός δασκάλου την οποία επικροτώ. Το ελληνικό κράτος ας λάβει υπόψη και μια αλήθεια σε ό,τι νομοσχέδιο ψηφίζει για την δημόσια Παιδεία.
Επειδή διαβάζω ότι αν αναγνωριστεί η προϋπηρεσία από τον ιδιωτικό τομέα, τότε ο καθένας θα έκανε ψευδή αυτασφάλιση, θα μπορούσαν να αναγνώριζαν την προϋπηρεσία μέχρι μια καταλυτική ημερομηνία, όπως μέχρι 30/06/2008. Σας θυμίζει κάτι η συγκεκριμένη ημερομηνία; Για τη δημόσια προϋπηρεσία βρίσκουν λύσεις, για την ιδιωτική βρίσκουν δικαιολογίες.



ΑΘΗΝΑ 15/7/2009


 ΘΕΜΑ : Αξιοκρατικές και Διαφανείς οι Προσλήψεις των Εκπαιδευτικών στη ΠΔΣ;

 

 

Φίλοι ,επισκέπτες της alfavita.gr,

 

Έχω την ίδια άποψη με τον κ Αντωνέλλη πώς η επιλογή των διδασκόντων στην ΠΔΣ ήταν και είναι (κυρίως 2000-2004) αδιαφανής. Αφού βολεύτηκαν "οι δικοί μας" αρχίσαμε (ως ΟΛΜΕ) να ζητάμε διαφάνεια και ενιαίο πίνακα! Μέχρι το 2004 δεν διαμαρτυρόταν κανείς …! Μιλώντας προσωπικά δεν έχω ούτε 1 ώρα προϋπηρεσίας! αν και είχα φροντιστήριο (1993-2007) και εργάστηκα άλλα 10 χρόνια σε διάφορα φροντιστήρια της Αθήνας, όμως αν και έκανα αιτήσεις (ΟΑΕΔ_ΠΔΣ_Σιβιτανίδειος κλπ) καμία δεν έγινε δεκτή ποτέ και πουθενά...

 

Με τη μικρή μου πείρα νομίζω πώς, αν θέλουμε η ΠΔΣ να ανταγωνιστεί τα φροντιστήρια η επιλογή δεν πρέπει να γίνει από τον ενιαίο πίνακα, γιατί θα στείλει ακόμα πιο πολλούς μαθητές σ αυτά.

 

Υπάρχουν άξιοι Δάσκαλοι (κάποιας ηλικίας ίσως) που εργάζονται σε φροντιστήρια – ιδιαίτερα μαθήματα οι οποίοι θεωρώ πως είναι πολύ καλύτεροι και εμπειρότεροι από πολλούς επιτυχόντες του ΑΣΕΠ και δεν έχουν δώσει ποτέ στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ για τον οποίο έχω να πω, πως διορίζει όχι τους καλύτερους δάσκαλους αλλά τους παπαγάλους (Οι περισσότεροι Φιλόλογοι με καταλαβαίνουν απόλυτα). Αντίθετα πιστεύω πώς θα πρέπει να συζητήσουμε και να βρούμε κάποιο τρόπο να αναβαθμιστεί και ενισχυθεί ο ρόλος του Σχεδιαστή - Αξιολογητή σε κάθε σχολείο έτσι ώστε να είναι περισσότερο ουσιαστικός και αποτελεσματικός.

 

 

Ευχαριστώ για την τιμή

 

Πέτρος Αρμάος

ΠΕ 03  ΓΕΛ Μούδρου Λήμνου

Υ.Γ. Είμαι 49 ετών και διορίστηκα με ΑΣΕΠ το 2007 με 97/100 στο γνωστικό, όμως ομολογώ ότι αυτό δεν σημαίνει ότι είμαι και καλός δάσκαλος…

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 08, 2009, 03:15:54 μμ »
Βασικά την περίοδο 2000-2004,η συντριπτική πλειοψηφία των διδασκόντων της πδσ ήταν ήδη μόνιμοι.
Μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο πιο αναλυτικά αν έχεις χρόνο,τι εννοείς
Με τη μικρή μου πείρα νομίζω πώς, αν θέλουμε η ΠΔΣ να ανταγωνιστεί τα φροντιστήρια η επιλογή δεν πρέπει να γίνει από τον ενιαίο πίνακα, γιατί θα στείλει ακόμα πιο πολλούς μαθητές σ αυτά.

Αποσυνδεδεμένος parmos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 08, 2009, 03:33:45 μμ »
 Αποκλειστικά από την ΠΔΣ κατά περίοδο 2000 - 2004, είναι πολλοί διορισμένοι σήμερα. Προσωπικά τους γνωρίζω.

Είναι ξεκάθαρα τα λόγια μου. Μαθητές που δηλώνουν και παρακολουθούν αρχικά ΠΔΣ, εγκαταλείπουν και στρέφονται στα ιδιαίτερα και στα φροντιστήρια,κοινώς την παραπαιδεία. Το άδειο τμήμα ΠΔΣ συνεχίζει να υφίσταται και οι ανύπαρκτες διδακτικές ώρες γράφονται κανονικά στην πραγματική προϋπηρεσία.

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 08, 2009, 03:39:17 μμ »
Είναι γεγονός ότι στην πδσ γράφονται και καλοί μαθητές που προσπαθούν να αποφύγουν το έξοδο του φροντιστηρίου.
Εμένα μου έφυγε παιδί στη μέση της χρονιάς γιατί ήταν γάτα και στο μάθημα βαριόταν απίστευτα,αφού οι υπόλοιποι μαθητές ήταν του 13.
Πέρα από αυτό το περιστατικό,εμένα δε μου έφυγε κανένα άλλο παιδί για να πάει φροντιστήριο.
Για να το λες όμως,προφανώς το έχεις δει. Μήπως γνωρίζεις αν ο συγκεκριμένος καθηγητής είχε τόσο μεγάλο βύσμα ώστε να είναι σίγουρος για την προυπηρεσία που θα πάρει?
Σκέφτομαι,δηλαδή,μήπως ο ίδιος επεδίωξε να διώξει τα παιδιά από τμήμα,ώστε να πάρει ώρες τζάμπα,δεδομένοι ότι ο συντονιστής δε θα τολμούσε να μην του περάσει τις ώρες.

Αποσυνδεδεμένος parmos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 08, 2009, 03:45:21 μμ »
Κατόπιν εορτής, ο καθένας  ό,τι δηλώνει είναι.
Τα τμήματα ΠΔΣ που αδειάζουν και οι ώρες μετρούν κανονικά είναι ένα κακό που έχει πλέον παγιωθεί και όλοι το γνωρίζουν, όμως κατόπιν εορτής ό,τι θέλει ισχυρίζεται ο καθένας για να φυλάξει τις ώρες του από ΠΔΣ.

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 08, 2009, 04:19:12 μμ »
Σε εμένα αναφέρεσαι?

Αποσυνδεδεμένος DOG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 480
  • Φύλο: Άντρας
  • Νυχτα ξελογιαστρα,νυχτα ομορφη.......
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 08, 2009, 05:05:54 μμ »
μόνο το "παράθυρο" της ΠΔΣ ενδιαφέρεται να κλείσει ο κ. Λυκειάρχης? Τα υπόλοιπα "παράθυρα" δεν τα γνωρίζει ή δεν τον ενδιαφέρουν? Σε κάφρους απευθύνεται ο κ. Λυκειάρχης?

ενταξει ρε παιδια χαλαρωστε....κ γω διαφωνω σε πολλα με αυτα που λεει,αλλα το βασικο που λεει να αλλαξει το συστημα γιατι ειναι αδιαφανες ειναι σωστο...ενας λυκειαρχης ειναι,δεν ειναι υπουργος παιδειας!!κ που ασχολειται αντι να ξυνετε μπραβο να του πουμε του ανθρωπου!
τωρα αυτο με την προεκλογικη δεσμευση της Ν.Δ. που την αναφερει,τι να πω...τοσο πολυ τους ειχε πιστεψει ρε παιδι μου?????? ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 08, 2009, 05:25:58 μμ »
δεν πρόκειται να εξηγήσω αναλυτικότερα την τοποθέτηση μου, σε όποιον δεν καταλαβαίνει το πνεύμα της

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 08, 2009, 05:29:01 μμ από dimstella »

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 08, 2009, 06:46:57 μμ »
συναδελφοι να με συμπαθατε δλδ αλλα παμε καλα?????με τιποτε δεν ειμαστε ευχαριστημενοι ή μου φαινεται????γκρινιαζετε γ το υπαρχον συστημα...γκρινιαζετε γ τις νεες μεταρυθμισεις...τελικα τι σας ικανοποιει????η αλλαγη της πδσ ,αν τελικα πρωτα ο θεος γινει,κλεινει ενα κενο.σιγουρα υπαρχουν κι αλλα κενα.δεν αντιλεγω αλλα σημασια εχει το οτι κατι αλλαζει προς το καλυτερο παρα το τιποτε δλδ κατι ειναιν κι αυτο...οσο γ τον κο λυκειαρχη μπραβο στον ανθρωπο...εχει την θεσουλα του αλλα προσπαθει γ κατι καλυτερο γ το συνολο κι οχι γ την παρτη του..και εσεις μιλατε???κανονικα ολοι εμεις θ πρεπε να βγουμε στους δρομους και να απαιτουμε τα οσα ανηκουν στον καθενα αλλα δεν το κανουμε,κ υπαρχει ενας στους λιγους και ειρωνευεστε???οτι μπορει κανεις και μπραβο σ αυτους που κανουν κατι...οσο γ την πδσ επανερχομαι και λεω πως ναι στο παρελθον διοριστηκαν ατομα ετσι εεε και τι σχεση εχει αυτο τωρα????τωρα ισα ισα αυτο προσπαθουμε να εκλειψουμε...τιποτε δεν ειναι τελειο και το συστημα δεν ειναι...και γω τωρα αν ισχυει να διοροζουν μοναχα απο ασεπ θα μουν διορισνενη οντας στην 1η χιλιαδα επιτυχοντων αλλα ετσι ειναι τα πραγματα τωρα...τωρα το μπαχαλο εχει ηδη γινει...απλα προσπαθουμε να το συμμαζεψουμε κι ας επλιζουμε οτι κατι θα γινει μ ολο αυτο το χαλι χωρις να  ειμαστε μιζεροι.

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 08, 2009, 06:54:49 μμ »
Σύμφωνοι. Καλά έκανε και πρότεινε κάποια μέτρα.
Αφού όμως τα προτείνει,δε θα ήταν σωστό να είναι σίγουρος ότι μπορούν να ισχύσουν σε όλη την επικράτεια?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 538
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 527
Σύνολο: 534

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.