*

Αποστολέας Θέμα: ΥΠΕΠΘ : Σχετικά με το ωράριο των εκπαιδευτικών τη νέα σχολική χρονιά 2009/10  (Αναγνώστηκε 4508 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Σύμφωνα με την Εγκύκλιο του ΥΠΕΠΘ - Διεύθυνση Σπουδών Π.Ε. (Φ12/725/66545/Γ1) «Προγραμματισμός εκπαιδευτικού έργου σχολικού έτους 2009-2010» για το σχολικό έτος 2009-2010, σχετικά με το ωράριο των εκπαιδευτικών ισχύουν τα παρακάτω:

Ωράριο εκπαιδευτικών
Όλοι οι εκπαιδευτικοί, διευθυντές και υποδιευθυντές, εξαντλούν υποχρεωτικά το προβλεπόμενο από το νόμο διδακτικό τους ωράριο. Οι Δ/ντές Εκπαίδευσης και οι Προϊστάμενοι Γραφείων είναι υπεύθυνοι για την πιστή τήρηση του ωραρίου όλων των εκπαιδευτικών.

Επισημαίνεται ότι σε καμία περίπτωση δεν παραβιάζεται η σχετική διάταξη του νόμου 1566 / 85, άρθρο 13, παρ.8, σύμφωνα με την οποία ο εκπαιδευτικός δεν υποχρεούται να παραμείνει στο σχολείο πέραν των 6 ωρών.

Οι Διευθυντές δεν μπορούν να αναλάβουν προγράμματα ενισχυτικής διδασκαλίας, Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, Αγωγής Υγείας. Μπορούν να αναλάβουν την πρωινή Ζώνη του Ολοήμερου Προγράμματος, μόνον εφόσον δεν υπάρχει επιθυμία από άλλο εκπαιδευτικό και δε δημιουργείται πρόβλημα στη διεύθυνση του Σχολείου.

Στις περιπτώσεις που πλεονάζουν διδακτικές ώρες δασκάλων, αυτές διατίθενται πρωτίστως για την κάλυψη αναγκών του Ολοήμερου προγράμματος και στη συνέχεια για την κάλυψη αναγκών συστεγαζόμενου ή όμορου σχολείου ή την εφαρμογή προγραμμάτων ενισχυτικής διδασκαλίας. Επισημαίνεται ότι οι Δ/ντές των σχολικών μονάδων φροντίζουν ώστε όλοι οι εκπαιδευτικοί να καλύπτουν πλήρως το διδακτικό τους ωράριο εντός του προβλεπόμενου 6ώρου (08:00-14:00 / 10:15-16:15). Συμπλήρωση ωραρίου σε προγράμματα ολοήμερου σχολείου και ενισχυτικής διδασκαλίας γίνεται και από τους εκπαιδευτικούς ειδικοτήτων.

Η εφημερία-επιτήρηση των μαθητών πραγματοποιείται σύμφωνα με το άρθρο 13, παρ. 2 του Π.Δ. 201/98, τη Φ.12/773/77094/Γ1/28-7-2006 (ΦΕΚ 1139, τ. Β΄) Υπουργική Απόφαση και τη με αρ. Πρωτ.Φ.350/12/59201/Δ1/7-5-2008 Εγκύκλιο του ΥΠΕΠΘ.

http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank9_8_9_0616.php
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος agatha14

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Καλησπέρα,

θα ήθελα να ζητήσω τα φώτα των παλαιότερων συναδέλφων σχετικά με το ωράριο των μόνιμων εκπαιδευτικών, με βάση και την παραπάνω ανακοίνωση που ξέθαψα. Συγκεκριμένα, αναφέρομαι στα εξής δύο σημεία:

Επισημαίνεται ότι σε καμία περίπτωση δεν παραβιάζεται η σχετική διάταξη του νόμου 1566 / 85, άρθρο 13, παρ.8, σύμφωνα με την οποία ο εκπαιδευτικός δεν υποχρεούται να παραμείνει στο σχολείο πέραν των 6 ωρών.

Επισημαίνεται ότι οι Δ/ντές των σχολικών μονάδων φροντίζουν ώστε όλοι οι εκπαιδευτικοί να καλύπτουν πλήρως το διδακτικό τους ωράριο εντός του προβλεπόμενου 6ώρου (08:00-14:00 / 10:15-16:15). Συμπλήρωση ωραρίου σε προγράμματα ολοήμερου σχολείου και ενισχυτικής διδασκαλίας γίνεται και από τους εκπαιδευτικούς ειδικοτήτων.

Οι απορίες μου είναι οι εξής:
1) Οι 6 ώρες παραμονής στο σχολείο εννοείται ότι είναι συνεχόμενες; Δηλαδή, το ωράριό μου πρέπει να είναι πχ. 8-2 ή 10-4 ή 11-5 αλλά όχι πχ. 11-2 και 4-7 που και πάλι είναι 6 ώρες αλλά όχι συνεχόμενες;

2) Αν ισχύει ότι το ωράριο πρέπει να είναι συνεχόμενο, αυτό καλύπτει οποιαδήποτε εργασία εκτελεί ο εκπαιδευτικός στο σχολείο, πχ. ΠΔΣ και βιβλιοθήκη; Δηλαδή, αν οι ώρες διδασκαλίας μου είναι 11-2 και πρέπει να αναλάβω ώρες στην ΠΔΣ και στη βιβλιοθήκη ως υπεύθυνη, αυτές οι επιπλέον ώρες πρέπει να μπουν στο διάστημα 2-5 ωστε να έχω συνεχόμενο ωράριο 6 ωρών ή επιτρέπεται να μου ανατεθούν και αργότερα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!

Αποσυνδεδεμένος Νάκης Ιωάννης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ο νόμος είναι σαφής. Μπορεί μια μέρα να έχεις 4 ώρες πχ διδακτικόωράριο και να έχεις άλλες δύο ώρες για άλλες εργασίες. Οι ώρες αυτές πρέπει να είναι συνεχόμενες, Ή μπορεί να έχεις 4 ώρες διδακτικό ωράριο και μία ώρα κάποια ανάθεση. Εδώ μπορεί να υπάρχει κενό ενδιάμεσα.
35 χρόνια στην εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ

Οι απορίες μου είναι οι εξής:
1) Οι 6 ώρες παραμονής στο σχολείο εννοείται ότι είναι συνεχόμενες; Δηλαδή, το ωράριό μου πρέπει να είναι πχ. 8-2 ή 10-4 ή 11-5 αλλά όχι πχ. 11-2 και 4-7 που και πάλι είναι 6 ώρες αλλά όχι συνεχόμενες;

2) Αν ισχύει ότι το ωράριο πρέπει να είναι συνεχόμενο, αυτό καλύπτει οποιαδήποτε εργασία εκτελεί ο εκπαιδευτικός στο σχολείο, πχ. ΠΔΣ και βιβλιοθήκη; Δηλαδή, αν οι ώρες διδασκαλίας μου είναι 11-2 και πρέπει να αναλάβω ώρες στην ΠΔΣ και στη βιβλιοθήκη ως υπεύθυνη, αυτές οι επιπλέον ώρες πρέπει να μπουν στο διάστημα 2-5 ωστε να έχω συνεχόμενο ωράριο 6 ωρών ή επιτρέπεται να μου ανατεθούν και αργότερα;
1) Συνεχόμενες
2) Νομίζω πως εδώ εξαρτάται. Εάν έχεις ΠΔΣ για συμπλήρωση ωραρίου, τότε μάλλον ισχύει το συνεχόμενο. Εάν όμως τις έχεις υπερωριακά, τότε υποθέτω πως δεν ισχύει. Για την βιβλιοθήκη πάλι δεν ξέρω. Όταν λες υπεύθυνη βιβλιοθήκης εννοείς ότι αυτή είναι η εξωδιδακτική εργασία που σου ανατέθηκε από τον σύλλογο; (όπως πχ η υπευθυνότητα τμήματος κτλ) Τότε πρέπει να είναι συνεχόμενες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος agatha14

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πολύ και τους δύο για τις απαντήσεις σας.

2) Νομίζω πως εδώ εξαρτάται. Εάν έχεις ΠΔΣ για συμπλήρωση ωραρίου, τότε μάλλον ισχύει το συνεχόμενο. Εάν όμως τις έχεις υπερωριακά, τότε υποθέτω πως δεν ισχύει. Για την βιβλιοθήκη πάλι δεν ξέρω. Όταν λες υπεύθυνη βιβλιοθήκης εννοείς ότι αυτή είναι η εξωδιδακτική εργασία που σου ανατέθηκε από τον σύλλογο; (όπως πχ η υπευθυνότητα τμήματος κτλ) Τότε πρέπει να είναι συνεχόμενες.

Στην ΠΔΣ έχω 2 ώρες για συμπλήρωση ωραρίου. Όσο για τη βιβλιοθήκη, η συνάδελφος που την κρατούσε με πλήρες ωράριο παίρνει σε λίγο καιρό άδεια και επειδή έχω τις λιγότερες ώρες θα την αναλάβω εγώ (μαζί με τις υπόλοιπες εξωδιδακτικές μου εργασίες, όπως η καταχώρηση απουσιών) για 10 ώρες (θα σταματήσω να συμπληρώνω στην πρωτοβάθμια και θα περισσέψουν και κάποιες ώρες για υπερωρία).

Οπότε, απ'οτι καταλαβαίνω από τα λεγόμενά σας, καλύπτομαι ώστε όλες αυτές οι εργασίες μου να γίνονται συνεχόμενα, μέσα σε διάστημα 6 ωρών τη μέρα, έτσι;

Ευχαριστώ και πάλι

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Ξεκινάω στις 3/2 πρώτη φορά ωρομίσθια σε πρωινό πρόγραμμα και θα ήθελα να ρωτήσω αν σε υποχρεώνουν να βρίσκεσαι στο σχολείο πέρα από τις ώρες που έχεις μάθημα καθημερινά, π.χ. πέρα από 1-2 ώρες που μπορεί να έχεις τη μέρα.
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος vag_fys

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 785
    • Προφίλ
ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ...
ΔΕΝ ΣΕ ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΚΑΘΗΣΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΩΡΑΡΙΟ ΣΟΥ...
ΚΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΣΟΥ ΑΝΑΘΕΣΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ....ΟΠΩΣ ΕΦΗΜΕΡΙΑ ΚΛΠ...
Το μερτικό μου απ'τη χαρά
μου το'χουν πάρει άλλοι
γιατί είχα χέρια καθαρά
και μια καρδιά μεγάλη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 515
Σύνολο: 527

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.