*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές σε νέο καθηγητή κατ'οίκον (Μαθηματικά/Αγγλικά)  (Αναγνώστηκε 42300 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vera_Sp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές σε νέο καθηγητή κατ'οίκον (Μαθηματικά/Αγγλικά)
« Απάντηση #56 στις: Αύγουστος 23, 2009, 12:12:43 μμ »
Vera το θεωρω τιμή μου να μη με θεωρείς συνάδελφό σου.Αυτό που θα με κάνει πολύ καλύτερο εκπαιδευτικό από σένα είναι η διάθεσή, η δημιουργικότητα και η μεταδοτικότητά μου.Αυτά χρειάζεται ένα παιδί για να μάθει τα βασικά και όχι τη μιζέρια , τον επαγγελματισμό, την ξύλινη γλώσσα, τα πτυχία και τον εκφοβισμό που μας έχεις δείξει ότι διαθέτεις μεσα σε λίγες μόνο γραμμές.
I rest my case

Δεν θα μπω στη διαδικασία να απαντήσω γιατί εγώ δεν σου απέδωσα κανέναν χαρακτηρισμό. Νοήμονες άνθρωποι είναι όλοι μες στο forum, οπότε μπορούν να κρίνουν από μόνοι τους. Κι εξάλλου, το μόνο που σου είπα από την αρχή ήταν να κάνεις κάποιο σεμινάριο για να δεις πώς θα σου φανεί η διδασκαλία Αγγλικών. Η δική σου απάντηση θυμάσαι ποια ήταν? Ότι τα Αγγλικά είναι μια τραγικά εύκολη γλώσσα κι ότι τη γνωρίζεις καλύτερα από κάποιους "δασκάλους" Αγγλικών. Δεν έχεις ξεκινήσει καν ακόμα και υποτιμάς όλους όσους έχουμε σπουδάσει και ασχοληθεί χρονια μ'αυτό που αγαπάμε. Η αλαζονεία δεν σε κάνει καθηγητή και απορώ γιατί μπήκες να ζητήσεις συμβουλές αφού δεν τις δέχεσαι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος PanosMath

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές σε νέο καθηγητή κατ'οίκον (Μαθηματικά/Αγγλικά)
« Απάντηση #57 στις: Αύγουστος 23, 2009, 01:30:36 μμ »
ΤΕΜ
Ευχαριστώ πολύ , όντως στον τόπο μου θα δουλέψω, εξ'άλλου Γιάννενα πάω για πολύ λίγες μέρες μόνο στην εξεταστική.

Vera
Ησουν προκλιτική και το επιβεβαιώνει και το παιδί που σου απάντησε όπως και η τροπή που πήρε το discussion.Όπως είδες εγώ δε διαφώνησα με κανέναν άλλον εκτός απο εσένα.Εσύ πάλι διαφώνησες με αρκετούς.Πολλά πράγματα είμαι ,αλλαζόνας όμως όχι...Διάβασε το 1ο post μου και το 1ο δικό σου και θα δείς.Η απάντηση που έλαβες αρμοζε στη φράση σου "με πραγματικούς συναδέλφους".Όλοι απο κάπου ξεκινήσανε.Πάνε βγάλε αλλού τα κόμπλεξ σου λοιπόν και δίδαξε κάνα Shakespeare στα 10χρονα.Take care now bye bye then
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2009, 01:45:55 μμ από PanosMath »
"Errors are not in the art but in the artificers."

-Isaac Newton-

Αποσυνδεδεμένος Vera_Sp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές σε νέο καθηγητή κατ'οίκον (Μαθηματικά/Αγγλικά)
« Απάντηση #58 στις: Αύγουστος 23, 2009, 01:39:08 μμ »
Δεν έχω κανένα κόμπλεξ και δεν διαφώνησα με πολλούς (εκτός αν θεωρούνται πολλοί εσύ και ο άλλος ο μαθηματικός). Επειδή κουράστηκα όμως,  στο μόνο που θα συμφωνήσω είναι ότι αρκετά τράβηξε το θέμα. Καλή τύχη!

Αποσυνδεδεμένος PanosMath

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές σε νέο καθηγητή κατ'οίκον (Μαθηματικά/Αγγλικά)
« Απάντηση #59 στις: Αύγουστος 23, 2009, 01:43:52 μμ »
Θενκ γιου! (Σφραγιδούλα και αστεράκι)
"Errors are not in the art but in the artificers."

-Isaac Newton-

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος drew

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές σε νέο καθηγητή κατ'οίκον (Μαθηματικά/Αγγλικά)
« Απάντηση #60 στις: Αύγουστος 23, 2009, 04:21:16 μμ »
Δεν έχω κανένα κόμπλεξ και δεν διαφώνησα με πολλούς (εκτός αν θεωρούνται πολλοί εσύ και ο άλλος ο μαθηματικός). Επειδή κουράστηκα όμως,  στο μόνο που θα συμφωνήσω είναι ότι αρκετά τράβηξε το θέμα. Καλή τύχη!

Vera άσε καλύτερα δεν πρέπει να συζητάμε με ανθρώπους που εθελοτυφλούν. Ασε τους 2 παραπάνω μαθηματικούς να προσβάλουν και να λένε ότι τραγικά εύκολα τα αγγλικά. Και για μας τα μαθηματικά είναι τραγικά εύκολα, λοιπόν!!!

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές σε νέο καθηγητή κατ'οίκον (Μαθηματικά/Αγγλικά)
« Απάντηση #61 στις: Αύγουστος 23, 2009, 04:27:09 μμ »
Μην γελιόμαστε, καμία γλώσσα δεν είναι εύκολη.Όλες έχουν δυσκολίες. Εδώ δεν μιλάμε καλά-καλά τα ελληνικά σωστά και κάνουμε ορθογραφικά, εκφραστικά, συντακτικά λάθη...

Αποσυνδεδεμένος drew

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές σε νέο καθηγητή κατ'οίκον (Μαθηματικά/Αγγλικά)
« Απάντηση #62 στις: Αύγουστος 23, 2009, 04:28:33 μμ »
Μην γελιόμαστε, καμία γλώσσα δεν είναι εύκολη.Όλες έχουν δυσκολίες. Εδώ δεν μιλάμε καλά-καλά τα ελληνικά σωστά και κάνουμε ορθογραφικά, εκφραστικά, συντακτικά λάθη...

Συμφωνώ μαζί σου semeli ΠΕ02!

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές σε νέο καθηγητή κατ'οίκον (Μαθηματικά/Αγγλικά)
« Απάντηση #63 στις: Αύγουστος 23, 2009, 04:40:33 μμ »
Εγώ θεωρώ ότι τα αγγλικά είναι υπερβολικά δύσκολη γλώσσα. Είναι πολύ εύκολο να μάθεις να συννενοείσαι, αλλά για να φτάσεις σε υψηλό επίπεδο, είναι αδιανόητα δύσκολο. Πρώτον, γιατί είναι μια εξαιρετικά ιδιωματική γλώσσα (για όποιον έχει αμφιβολίες, ας θυμηθεί τα phrasal verbs ή τη σύνταξη των προθέσεων...) , δεύτερον, γιατί είναι η μητρική γλώσσα πολλών διαφορετικών πληθυσμιακών ομάδων, άρα υπάρχει μεγάλη πληθώρα διαλέκτων και προφορών, τρίτον, γιατί η ίδια λέξη μπορεί να είναι ταυτόχρονα ουσιαστικό, επίθετο, ρήμα και επίρρημα και τέταρτον, γιατί έχει καταπληκτική ικανότητα απορρόφησης νέων όρων και δημιουργίας νέων -ιδιωματικών συνήθως- εκφράσεων, με αποτέλεσμα να αλλάζει και να επεκτείνει το λεξιλόγιο της υπερβολικά γρήγορα. Βασικά, είναι μια υπέροχη γλώσσα με τεράστιες δυνατότητες, οι περισσότεροι έχουμε την τάση να την υποτιμούμε και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το γιατί...

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές σε νέο καθηγητή κατ'οίκον (Μαθηματικά/Αγγλικά)
« Απάντηση #64 στις: Αύγουστος 23, 2009, 04:51:06 μμ »
Ρε παιδιά,άλλος μαθαίνει εύκολα ξένες γλώσσες,άλλος μαθαίνει εύκολα μαθηματικά,άλλος και τα 2.
Άμα σας φάνηκαν εύκολα τα μαθηματικά να γινόσασταν μαθηματικοί.
Το παιδί κανα 2 ιδιαίτερα είπε να βρει σε μικρή τάξη μπας και βγάλει κανένα χαρτζιλίκι.
Δεν είναι λίγοι οι μαθητές και οι γονείς που δεν έχουν παράπονο από αυτούς που τους κάνουν αγγλικά και ας έχουν μόνο ένα προφίσιενσι.
Και επίσης να σας θυμίσω τα υπέρογκα ποσά που ζητάτε για ιδιαίτερο εσείς των ξένων γλωσσών.
Όσα ζητάει ένας φιλόλογος για τη β λυκείου εσείς τα ζητάτε για να ξεκινήσει μαζί σας ένα παιδάκι αγγλικά.
Μήπως,λέω μήπως καμιά φορά φταίτε κι εσείς που οι γονείς στρέφονται σε μη πτυχιούχους?
Έχω ακούσει για τουλάχιστον 20-25 ευρώ την ώρα.
Ξέρω κοπέλα με επάρκεια που έχει λιώσει στα σεμινάρια για μαθησιακές δυσκολίες και είναι όλοι πολύ ευχαριστημένοι από αυτήν.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2009, 05:09:09 μμ από TEM »

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές σε νέο καθηγητή κατ'οίκον (Μαθηματικά/Αγγλικά)
« Απάντηση #65 στις: Αύγουστος 23, 2009, 05:22:52 μμ »
Βρε TEM μου, αν και συνήθως συμφωνούμε, θα σου πω το εξής. Όταν ο απλός κάτοχος proficiency ζητάει 20ευρώ, ο καθηγητής αγγλικών τι θα ζητήσει ;;; Στην περιοχή μου πάντως ξέρω καθηγητές αγγλικών ( με πτυχίο πανεπ.) που αναλαμβάνουν με 17-18ευρώ την ώρα ιδιαίτερο Proficiency. Λογικό δηλαδή. Όταν όμως ο κάτοχος Prof. ζητάει 15-20 ευρώ, ε, αυτό πάει πολύ...Επίσης και τα μαθηματικά τα θεωρώ δύσκολα και τα αγγλικά...Γενικά, με ό,τι και αν καταπιαστεί κανείς, έχει τη δυσκολία του.

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές σε νέο καθηγητή κατ'οίκον (Μαθηματικά/Αγγλικά)
« Απάντηση #66 στις: Αύγουστος 23, 2009, 05:25:30 μμ »
Πάλι συμφωνούμε,από την ανάποδη όμως.
Αν ο πτυχιούχος ζητάει 20 και ο άλλος 15 γιατί να μην πάρουν το 15?
Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να το έστελνα βέβαια σε φροντιστήριο που να κάνουν μάθημα πτυχιούχοι,παρά ιδιαίτερο με μη πτυχιούχο,αλλά αυτά είναι γου΄στα.

Αποσυνδεδεμένος solil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές σε νέο καθηγητή κατ'οίκον (Μαθηματικά/Αγγλικά)
« Απάντηση #67 στις: Αύγουστος 23, 2009, 05:48:40 μμ »
Ας μη γελιόμαστε! Όλοι έχουμε δει πτυχιούχους Αγγλικής φιλολογίας να μη μπορούν καν να μιλήσουν Αγγλικά με άνεση και να κομπιάζουν και, αντίστοιχα, πτυχιούχους μαθηματικούς να θεωρούνται άσχετοι από τους συναδέλφους τους. Για τα μαθηματικά δεν ξέρω, αλλά τα Αγγλικά όλοι ξέρουμε ότι ΔΕΝ είναι απλώς η σωστή χρήση της γραμματικής, του συντακτικού, των προθέσεων κτλ. Και σίγουρα, καλός καθηγητής ΔΕ θεωρείται αυτός που ξέρει απέξω -και μπορεί να διδάξει- όλα τα phrasal verbs με το take και το get. Όλα αυτά δεν είναι τίποτα άλλο παρά ένα μέσο, ένα εργαλείο απαραίτητο, ώστε να επικοινωνήσουμε ικανοποιητικά.

Εν ολίγοις, η πραγματική γλώσσα δεν είναι -ή έστω, δεν είναι μόνο- αυτή που διδάσκεται στα διδακτικά βιβλία, πράγμα που μπορεί αμέσως να καταλάβει όποιος έχει κάποια στιγμή διαβάσει αμερικανικά ή βρετανικά περιοδικά ή βιβλία ή έχει ίσως συναναστραφεί με Αμερικανούς, Άγγλους, Αυστραλούς κτλ.

Δέχομαι τις προτάσεις τύπου "έκαστος στο είδος του" και ναι, ο δάσκαλος δεν μπορεί να εξομοιωθεί με το μαθητή του επειδή απλώς πήρε ένα πτυχίο που του δίνει το δικαίωμα να κάνει τη δουλειά του δασκάλου του, αλλά, προσωπικά, θα ήμουν πολύ περήφανη και για το μαθητή μου και για μένα, αν αυτός είχε μυηθεί τόσο καλά στη γλώσσα, τον πολιτισμό και την κουλτούρα των χωρών όπου μιλιέται η γλώσσα, ώστε να είναι ικανός και να τη διδάξει.

Αυτό δε σημαίνει, βέβαια, σε καμιά περίπτωση ότι συμφωνώ να διδάσκουν όλοι όσοι έχουν Proficiency. Αν όμως η κατάσταση έχει όπως προείπα, τότε αυτός ο μαθητής μου (και ο αντίστοιχος μαθητής του οποιουδήποτε) ας παίρνει τα διπλάσια απ' ό,τι εγώ - το αξίζει.

Εν τέλει, θλίβομαι και εκνευρίζομαι το ίδιο όταν βλέπω από τη μια κατόχους τέτοιων διπλωμάτων κι από την άλλη πτυχιούχους πανεπιστημίου, που είναι άσχετοι ως προς τη χρήση και τη λειτουργία της γλώσσας και αμφότεροι αυτοαποκαλούνται "καθηγητές Αγγλικών".

Υ.Γ. Για να προλάβω τυχόν παρεξηγήσεις, ΟΧΙ, δεν αναφέρομαι σε κανέναν (αφού δε γνωρίζω κανέναν προσωπικά) και κατηγορηματικά ΟΧΙ, δε θεωρώ ότι είμαι η καλύτερη καθηγήτρια του κόσμου (κάθε άλλο).


   

Αποσυνδεδεμένος PanosMath

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές σε νέο καθηγητή κατ'οίκον (Μαθηματικά/Αγγλικά)
« Απάντηση #68 στις: Αύγουστος 23, 2009, 06:23:24 μμ »
Drew τα Μαθηματικά είναι επιστήμη...Και αν μιλήσουμε για ανώτερα Μαθηματικά , άστο καλύτερα...Δεν μπορείς να διανοηθείς για τι μιλάμε γιατί έχεις μάθει αλλιώς...Αν δε στροφάρεις όσο και να διαβάζεις, δε τα μαθαίνεις.Αντίθετα το να πάρεις ένα βιβλίο και να το παπαγαλίσεις όπως κάνεις τόσα χρόνια είναι ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ και δεν ακούω και κουβέντα...Από εκεί και περα είναι τι σου αρέσει...
Και συμφωνώ με τον solil στο ότι πολλοί δεν μπορούν καν να τα μιλήσουν.Όσο και να έχεις διαβάσει αν δεν τη χρησιμοποιείς τη γλώσσα πάντα θα είσαι μέτριος.Συνεχίστε λίγο το flaming πλάκα έχει...
"Errors are not in the art but in the artificers."

-Isaac Newton-

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές σε νέο καθηγητή κατ'οίκον (Μαθηματικά/Αγγλικά)
« Απάντηση #69 στις: Αύγουστος 23, 2009, 06:25:29 μμ »
Πάνο,σαν να τη ψώνισες λιγάκι μου φαίνεται,πάρε το πτυχίο σου με το καλό και μετά μιλάς έτσι σε πτυχιούχους.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 731
Σύνολο: 739

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.