*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για μαθητή C  (Αναγνώστηκε 5302 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Βιβλία για μαθητή C
« στις: Αύγουστος 22, 2009, 09:46:53 πμ »
Ξεκινάω καινούριο θέμα γιατί ψάχνοντας στα υπόλοιπα πελάγωσα!

Μαθητής που τέλειωσε την προηγούμενη χρονιά τα Heroes 2 της Oxford.
Δεν έχει πάντα όρεξη, αλλά είναι έξυπνος.
Θέλω να ξεφύγω από τα heroes γιατί δε θα πάει προς FCE και μου είπαν από τις εκδόσεις ότι είναι κυρίως για αυτές τις εξετάσεις.
Έχει ακόμα κάποια κενά, θέλει συχνή επανάληψη, και με το λεξιλόγιο δεν τα πάει πολύ καλά.
Θα ήθελα επίσης να κάνω κάποια επανάληψη στην αρχή για καμιά-δυο εβδομάδες και να συνεχίσουμε σε καινούριο βιβλίο.

Τι προτείνετε;

Ζητάω συγνώμη αν το έχουμε συζητήσει κι αλλού, αλλά δεν μπορώ να το βρω!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για μαθητή C
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:15:50 »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για μαθητή C
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 22, 2009, 01:44:38 μμ »
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=12448.0

ειρηνη μηπως ειναι στο παραπανω θεμα που ειχεςανοιξει η β' περιπτωση?

εγω παντως στην c κανω το here we go απο burlington δεν ειναι ιδιαιτερα απαιτητικο (κατα την γνωμη μου)
και εχει ασκησεις ολων των τυπων (εννοω για ολα τα πτυχια).
εκτος απο ta heroes δεν εχω δουλεψει με αλλο βιβλιο για αυτο το επιπεδο (αα εκτος απο ενα καλοκαιρι εκανα αναγκαστικα τα adventures απο μπουκουβαλα - χαλια βιβλια)

Αποσυνδεδεμένος Vera_Sp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για μαθητή C
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 22, 2009, 01:56:39 μμ »
Δεν καταλαβαίνω τη λογική ότι τα Heroes κατευθύνουν προς το FCE. Σύμφωνοι, ωστόσο, μιλάμε για C' ταξη!!! Από την D και μετά θ'αρχίσουν να δοκιμάζονται στα διάφορα πτυχία. Το Here We Go το έχω κάνει κι εγώ και είναι υπερβολικά εύκολο, κατά την άποψή μου. Τί εννοώ εύκολο? Έχει εύκολο λεξιλόγιο και είναι δύσκολη η μετάβαση μετά στην D τάξη, αφού ο ίδιος ο εκδοτικός οίκος κυκλοφόρησε ένα έξτρα βιβλίο για να χρησιμοποιηθεί μεταξύ C και D τάξης. Το θέμα είναι, Ειρήνη μου, τι ακριβώς θέλεις εσύ. Ένα εύκολο βιβλίο για να περάσει απλά την τάξη ή κάποιο με ενισχυμένο λεξιλόγιο, κι ό,τι συγκρατήσει, καλώς το συγκράτησε?

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για μαθητή C
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 22, 2009, 02:06:05 μμ »
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

Ειναι καινουριος ο μαθητης, γι'αυτο και δεν ξερω τι κενα ακριβως εχει, αλλα με μια ματια νομιζω πως εχει!
Τελικε vera_sp νομιζω θα κανω τα heroes. Ειναι απαιτητικα, αλλα πραγματι, εχει καιρο να κατευθυνθει προς καποιο πτυχιο. Δε θελω να περασει απλα την ταξη.

Τωρα για την περιπτωση β απο το αλλο θεμα, ακομα προβληματιζομαι... Μπορει να κανω το here we go, αν και δε μου αρεσε το γεγονος οτι εβγαλαν οι ιδιοι "ενδιαμεσο" βιβλιο. Αλλα κολπα κι αυτα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για μαθητή C
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:15:50 »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για μαθητή C
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 22, 2009, 02:22:13 μμ »


Τωρα για την περιπτωση β απο το αλλο θεμα, ακομα προβληματιζομαι... Μπορει να κανω το here we go, αν και δε μου αρεσε το γεγονος οτι εβγαλαν οι ιδιοι "ενδιαμεσο" βιβλιο. Αλλα κολπα κι αυτα!

το ενδιαμεσο ειναι 3 κεφαλαια που λεει ο εκδοτικος οικος οτι μπορεις να τα κανεις είτε το καλοκαιρι ειτε στην αρχή της d. και εγω δεν το εχω δει, περιμενω στην εκθεση την επομενη κυριακη να το δω αν το εχουν και να δω αν οντως προσφερει κατι.
το πιο καλο ειναι να πας σε ενα βιλιοπωλειο να δεις το here we go και να κρινεις αν σου κανει. 
εγω ολους τους ξεκινώ με το here we go στην a, αν δω οτι το παιδι τραβαει τοτε συνεχιζω με heroes διαφορετικα κανω το here we go.

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για μαθητή C
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 22, 2009, 02:23:31 μμ »
Ευχαριστω evi06, αυτο θα κανω.

Αποσυνδεδεμένος Vera_Sp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για μαθητή C
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 22, 2009, 03:28:58 μμ »
Πάντως, εμένα γενικώς μου αρέσουν τα βιβλία της Burlington, απλώς δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το συγκεκριμένο βιβλίο έχει τόσο λίγο λεξιλόγιο. Το προηγούμενο τους, το Cool English, ήταν λίγο πιο απαιτητικό.
Πάντως, μαζί με το Here We Go έκανα επιπλέον readers για να μάθει και καμιά λέξη/φράση παραπάνω. Οπότε μπορείς να το κάνεις κι έτσι, αν θέλεις. Ή αν όχι readers, πολύ καλά είναι τα Mary Glasgow magazines που είναι και πολύ ενδιαφέροντα.  ;)

Αποσυνδεδεμένος xrysaki_pe06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για μαθητή C
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 26, 2009, 09:17:32 πμ »
Εγώ δουλεύω τα Αccess της Εxpress Publishing γιατί τα θεωρώ ανεβασμένα και ως προς το λεξιλόγιο και ως προς τη γραμματική και αρκετά καλοδουλεμένα. Γενικώς μου αρέσουν περισσότερο τα βιβλία της Express. Έχετε να προτείνετε βιβλίo έκθεσης για τη C ?

Αποσυνδεδεμένος eleni t

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για μαθητή C
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 26, 2009, 09:46:28 πμ »
Καλημέρα και από μένα. Και γω Α' και Β΄ class κάνω μόνο τα Heroes αλλά στη C' -ανάλογα την ηλικία του μαθητή- κάνω και τα Team Up. Είναι πιο απαιτητικά, αλλά βγαίνουν εύκολα και δεν έχουν καθόλου περιττό υλικό, με τα 4 βιβλία καλύπτεσαι πλήρως. Γενικότερα, μέχρι pre-FCE κάνω μόνο Oxford γιατί θεωρώ πως είναι πλήρη βιβλία και μοντέρνα. Xrysaki έψαχνα πρόπερσυ καλά βιβλία έκθεσης για intermediate επίπεδα και είχα αγοράσει μία σειρά του Griva- μην τα πάρεις! Δυστυχώς από τότε δεν έχω βρει κάτι άλλο και μόνη μου δίνω υλικό στους μαθητές μου. Πάντως, με τα βιβλία που είπα συνήθως δε χρειάζομαι κάτι extra.

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για μαθητή C
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 26, 2009, 09:49:37 πμ »
Τα team up τι εκδοσεις ειναι;

Αποσυνδεδεμένος eleni t

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για μαθητή C
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 26, 2009, 09:56:46 πμ »
Oxford και αυτά. Είναι ίδια επίπεδα με τα Heroes αλλά απευθύνονται σε λίγο μεγαλύτερους μαθητές.

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για μαθητή C
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 26, 2009, 10:14:43 πμ »
Αν εννοεις ηλικιακα, μαλλον με βολευει, γιατι ειναι Α γυμνασιου το παιδι...

Αποσυνδεδεμένος xrysaki_pe06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για μαθητή C
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 26, 2009, 10:34:48 πμ »
Εleni τα Team up έχουν υλικό για writing? Γιατί τα Access δεν με ικανοποιούν ως προς αυτό και γι'αυτό ψάχνω βιβλίο αποκλειστικά για έκθεση. Σκέφτηκα κι εγώ να ξεκινήσω Oxford αλλά βλέπω ότι και τα Heroes και τα Team up δεν συνοδεύονται απο Companion και Grammar book, ενώ η σειρά Access είναι ολοκληρωμένη. Και κάτι άλλο..Πόσες ώρες προτείνετε γι'αυτό το επίπεδο?Τί μπέρδεμα...αυτή η εποχή της επιλογής βιβλίων είναι η χειρότερή μου....... :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 26, 2009, 10:36:41 πμ από xrysaki_pe06 »

Αποσυνδεδεμένος eleni t

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για μαθητή C
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 26, 2009, 11:05:26 πμ »
Έχουν και Companion και Grammar book! Τα εχω εδώ μπροστά μου! Από έκτη δημοτικού και πάνω κάνω τα Team Up. Τα παιδιά γενικά βαριούνται τα καρτούν μετά τα 12-13. Από άποψη writing, έχουν το τελευταίο 2σέλιδο σε κάθε unit αφιερωμένο σε αυτό οπότε νομίζω ότι με νορμάλ μαθητές καλύπτεσαι. Εγώ πάντως δε χρειάστηκα ούτε 1 φορά πέρισυ extra υλικό. Είναι όμως σίγουρα και θέμα μαθητή.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 518
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 583
Σύνολο: 599

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.