*

Αποστολέας Θέμα: 28χρονη δινει για 10η φορα λοουερ-βοηθεια και συμβουλες  (Αναγνώστηκε 22971 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Λίγες λέξεις,πολλές σκέψεις
    • Προφίλ
Απ: 28χρονη δινει για 10η φορα λοουερ-βοηθεια και συμβουλες
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 01:15:54 πμ »
Κατ' αρχάς να διευκρινίσω paraxenos, ότι δεν γνωρίζω προσωπικά την bettina, και επομένως δεν έχω λόγο ούτε να τη δικαιολογήσω, αλλά ούτε και να την υπερασπιστώ.Η ειρωνία σου δεν πιστεύω ότι βοηθάει σε κάτι.Όσον αφορά το θέμα της φιλίας, έχω μια φίλη, που τολμάει να έχει βγάλει κάρτα επαγγελματική, ως ''καθηγήτρια Αγγλικών-Γαλλικών''.Η κοπέλα αυτή δεν έχει καν επάρκεια σε μία από τις δύο γλώσσες, μόνο πιστοποιητικό επιπέδου Β2 στη μία από αυτές, και στην άλλη είναι φοιτήτρια, έχοντας περάσει 7 μαθήματα από τα 40 τα τελευταία 8 χρόνια...Σε πληροφορώ ότι παραδίδει ιδιαίτερα μαθήματα και στις δύο γλώσσες, σε παιδιά οικογενειακών της φίλων, που φυσικά δεν γνωρίζουν την πλήρη αλήθεια, και χρεώνει μέχρι 18 ευρώ την ώρα!Έχει τύχει να μην έχω χρόνο για κάποιο παιδί, και να το συστήσω σε άλλη καθηγήτρια.Όταν έγινε αυτό, παρεξηγήθηκε, που δεν το ''έδωσα'' σε εκείνη.Οι ισορροπίες στις φιλίες είναι πολύ λεπτές.Μπορεί να βρίσκω τραγικό αυτό που κάνει, αλλά σαν φίλη είναι μια χαρά, κάνουμε καλή παρέα όταν βρισκόμαστε, από την πλευρά του χαβαλέ πάντα.Από όσα έχει πει η bettina, καταλαβαίνεις άλλωστε, ότι δεν πρόκειται κι εκείνης για αδερφική φίλη, αλλά από εκείνες τις συναναστροφές που για διάφορους λόγους δεν μπορείς να κάνεις διαφορετικά, ειδικά στις κλειστές κοινωνίες.Δεν βρίσκω λόγο να πάει στον ψυχίατρο, απ' τη στιγμή ειδικά που σε ένα από τα μηνύματά της έγραψε ''είναι φίλη μου, ασχολίαστο''.Αν δεν είχα δει αυτό, δε σου κρύβω πως και σε 'μένα θα είχε φανεί κάπως το όλο ''θάψιμο''.Απ' την άλλη, βοήθεια ζήτησε, μπα και κάνει το θαύμα και βοηθήσει κι εκείνη κατ' επέκταση, την άλλη κοπέλα.Το παραπάνω μήνυμα περί δυσλεξίας, πραγματικά πιστεύω πως ήταν χρήσιμο, αλλά άντε να γυρίσει να το πει σ' αυτό το άτομο στα 28 του...
Ότι έγραψα στο ΥΓ για την φίλη σου ισχύει και γα σένα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Χαρά

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 615
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (ΠΕ 06)
    • Προφίλ
Απ: 28χρονη δινει για 10η φορα λοουερ-βοηθεια και συμβουλες
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 01:23:50 πμ »
γιατί δεν δοκιμάζετε το TOEIC?

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 28χρονη δινει για 10η φορα λοουερ-βοηθεια και συμβουλες
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 02:31:55 πμ »
Ευχαριστώ paraxenos!Αν εννοείς τη φίλη μου, σήμερα είχε έρθει απ' το σπίτι, και τη ρώτησε ο αδερφός μου αν τέλειωσε την Αγγλική ή ακόμα κι αν αισθάνεται ευθύνη απέναντι στους γονείς, αν μάθουν την αλήθεια..Η απάντησή της ήταν ότι με τα χρήματα που βγάζει από τα ιδιαίτερα, θα πάει σε δραματική σχολή, πριν τα παιδιά φτάσουν σε μεγάλο επίπεδο, κι ότι στα Γαλλικά που έχει τις παλιές ενότητες απλά τα βοηθάει για τα μαθήματα του σχολείου, οπότε κανένα πρόβλημα, κι ότι γνωρίζει άλλες δύο παρόμοιες περιπτώσεις, που τελικά οι γονείς το έμαθαν και απλά άλλαξαν καθηγήτρια.Λες να με νοιάζει πολύ αν θα εκτεθώ?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2009, 02:43:51 πμ από tinkerbel! »
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος xenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Λίγες λέξεις,πολλές σκέψεις
    • Προφίλ
Απ: 28χρονη δινει για 10η φορα λοουερ-βοηθεια και συμβουλες
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 02:43:07 πμ »
καλημερα κοριτσια και να ακουσετε την συμβουλη μου, δεν θα χασετε

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 28χρονη δινει για 10η φορα λοουερ-βοηθεια και συμβουλες
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 02:48:49 πμ »
paraxenos ονομα και πραγμα.τα οσα εχεις αναφερει θα τα εκλαβω ως  χιουμορακι.δεν μ'αρεσει να επαναλαμβανομαι.
1)αν ηθελα να την ξεφωνισω θα το εκανα εδω που μενω και οχι σε ενα φορουμ εκπαιδευτικων.
2)μπορει να τη φωτογραφιζω την κοπελα με τα οσα λεω αλλα η ιδια δεν ειναι εξοικιωμενη με τους υπολογιστες οποτε δεν υπαρχει περιπτωση να το δει και κανεις γνωστος δεν ξερει την περιπτωση της.( εκτος απο την κολλητη μου)
3)κανεις δεν ξερει οτι ειμαι μελος του συγκεκιμενου φοουμ και δεν ξερει και το ψευδωνυμο μου.
τα πιο πανω μου δινουν την  ελευθερια να αναφερω αναλυτικα την περιπτωση και να λαβω καποιες συμβουλες επι του θεματος που θα με βοηθησουν να βελτιωσω την κατασταση.
σε περιπτωση που δεν κανεις χιουμο και θελεις οντως να ασχοληθεις με μενα προσωπικα πες το μου να ξεκινησω νεο θεμα με τιτλο " ποσο ασπονδη φιλη με θεωρειτε?" θα ανεβασω και κουιζ

Αποσυνδεδεμένος xenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Λίγες λέξεις,πολλές σκέψεις
    • Προφίλ
Απ: 28χρονη δινει για 10η φορα λοουερ-βοηθεια και συμβουλες
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 02:50:56 πμ »
Ευχαριστώ paraxenos!Αν εννοείς τη φίλη μου, σήμερα είχε έρθει απ' το σπίτι, και τη ρώτησε ο αδερφός μου αν τέλειωσε την Αγγλική ή ακόμα κι αν αισθάνεται ευθύνη απέναντι στους γονείς, αν μάθουν την αλήθεια..Η απάντησή της ήταν ότι με τα χρήματα που βγάζει από τα ιδιαίτερα, θα πάει σε δραματική σχολή, πριν τα παιδιά φτάσουν σε μεγάλο επίπεδο, κι ότι στα Γαλλικά που έχει τις παλιές ενότητες απλά τα βοηθάει για τα μαθήματα του σχολείου, οπότε κανένα πρόβλημα, κι ότι γνωρίζει άλλες δύο παρόμοιες περιπτώσεις, που τελικά οι γονείς το έμαθαν και απλά άλλαξαν καθηγήτρια.Λες να με νοιάζει πολύ αν θα εκτεθώ?
φίλη σου εννοούσα την bettina

Αποσυνδεδεμένος xenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Λίγες λέξεις,πολλές σκέψεις
    • Προφίλ
Απ: 28χρονη δινει για 10η φορα λοουερ-βοηθεια και συμβουλες
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 02:58:15 πμ »
paraxenos ονομα και πραγμα.τα οσα εχεις αναφερει θα τα εκλαβω ως  χιουμορακι.δεν μ'αρεσει να επαναλαμβανομαι.
1)αν ηθελα να την ξεφωνισω θα το εκανα εδω που μενω και οχι σε ενα φορουμ εκπαιδευτικων.
2)μπορει να τη φωτογραφιζω την κοπελα με τα οσα λεω αλλα η ιδια δεν ειναι εξοικιωμενη με τους υπολογιστες οποτε δεν υπαρχει περιπτωση να το δει και κανεις γνωστος δεν ξερει την περιπτωση της.( εκτος απο την κολλητη μου)
3)κανεις δεν ξερει οτι ειμαι μελος του συγκεκιμενου φοουμ και δεν ξερει και το ψευδωνυμο μου.
τα πιο πανω μου δινουν την  ελευθερια να αναφερω αναλυτικα την περιπτωση και να λαβω καποιες συμβουλες επι του θεματος που θα με βοηθησουν να βελτιωσω την κατασταση.
σε περιπτωση που δεν κανεις χιουμο και θελεις οντως να ασχοληθεις με μενα προσωπικα πες το μου να ξεκινησω νεο θεμα με τιτλο " ποσο ασπονδη φιλη με θεωρειτε?" θα ανεβασω και κουιζ
Επιμένεις να λες πολλά.
Δεν εννοώ τίποτε από αυτά που περνούν από το μυαλό σου….
Σε θεωρώ υπερβολική ,όπως ήμουν και εγώ  στο 1-ο μου μνμ προς εσένα
Αν θες να ακούσεις την συμβουλή έχει καλώς αν όχι……… εγω
 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2009, 12:24:44 πμ από paraxenos »

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 28χρονη δινει για 10η φορα λοουερ-βοηθεια και συμβουλες
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 03:01:38 πμ »
και εγω που νομιζα οτι εχεις χιουμορ.δεκτες οι συμβουλες επι του θεματος οχι επι της συμπεριφορας μου

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 28χρονη δινει για 10η φορα λοουερ-βοηθεια και συμβουλες
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 03:13:39 πμ »
Bettina sorry που ξέφυγα από το θέμα σου, μία ακόμα φορά θα το κάνω και τέλος.Η κοπέλα που αναφέρω, το θεωρεί μαγκιά αυτό που κάνει, και το διαλαλεί και στη σχολή..paraxenos, διαθέτουμε όλοι κριτική ικανότητα, και ευθύνη των πράξεών μας. Για να επανέλθω στο θέμα σου, δεν πιστεύω πως και να το τρενάρεις όπως είπες θα αλλάξει κάτι.Βάλ'τη να δώσει το συντομότερο, να την ξεφορτωθείς.(Εκτός κι αν βλέπεις εσύ περιθώρια προόδου, ή αν έχει με το μάθημά σου ήδη βελτιωθεί).Διαφορετικά, με το χρόνο, το μόνο που θα καταφέρεις θα είναι να σπάσεις περισσότερο τα νεύρα σου.Δεν συμφωνώ στο να ζητήσεις χρήματα.Εκεί θα φανείς κακιά, ή συμφεροντολόγα.Έχει δώσει τόσες φορές, δεν μπορεί κανείς να κατηγορήσει τη δουλειά σου, εκτός κι αν θεωρήσουν πως όλοι οι καθηγητές που είχε μέχρι τώρα είναι άχρηστοι, κι εκείνη αδικείται μονίμως από αυτούς, αλλά και από τους εξεταστικούς φορείς, πράγμα που έρχεται σε αντίθεση με την κοινή λογική.
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 28χρονη δινει για 10η φορα λοουερ-βοηθεια και συμβουλες
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 03:14:45 πμ »
paraxenos που πηγες?δεν ακουσες ακομα την προσφορα που εχω να σου κανω.σου δινω την κοπελα για ιδιαιτερο.και εισητηρια για τον θρυλο.δεχεσαι?

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 28χρονη δινει για 10η φορα λοουερ-βοηθεια και συμβουλες
« Απάντηση #52 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 03:22:06 πμ »
χρηματα δεν μπορω να της ζητησω.αν ηταν θα το ειχα κανει εξαρχης.οπως προανεφερα δεν ειναι ευρεως γνωστο οτι εχει δωσει τοσες φορες για λοουερ.πχ περυσι την ρωτησε μια κυρια αν το εχει παρει και της ειπε οτι τωρα κανω μαθηματα με την ....... και θα δωσω το μαιο.ειχα δωσει και οταν πηγαινα σχολειο αλλα δεν το ειχα παει.οποτε οπως καταλαβαινεις ο κοσμος δεν γνωριζει.τελοσπαντων της ζητησα σημερα να μου δωσει τα εξεταστρα για να τη δηλωσω και οτι γινει.

Αποσυνδεδεμένος hope_x

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: 28χρονη δινει για 10η φορα λοουερ-βοηθεια και συμβουλες
« Απάντηση #53 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 07:55:31 μμ »
bettina καλά κάνεις και ζητάς συμβουλες, για αυτο το λόγο υπάρχει το φόρουμ...ξεκαθαρα φαινεται πως θες να τη βοηθησεις και οχι να την ξεφωνησεις! ελεος!

προσωπικά πιστευω πως η κοπέλα δεν επιδεχεται βελτιωση και πως σιγουρα καποιο προβλημα εχει για να μην αντιλαμβανεται την κατασταση της στα 28 της...
απο εκει και περα εσυ μάλλον οτι ηταν δυνατον απο την πλευρα σου το εκανες...να εισαι ευγενική μαζι της αλλα μη παιρνεις προσωπικα ο,τι λεει, μη σκας για το αν απετυχει η οχι...
χρησιμο ισως θα ηταν να πεις στη μητερα η στον πατερα της σε τι γνωστικο επιπεδο βρισκεται και αν εσυ ως εμπειρη καθηγητρια πιστευεις πως εχει ελπιδες να το παρει. και αυτο για να μη βγουν μετα να σου πουν πως δε μιλησες εγκαιρως.

τη δουλεια σου ως καθηγητρια δε θα την υποτιμηση κανεις παρολο που δε ξερουν τις προηγουμενες 9 αποτυχιες τις κοπελας. θα κριθεις απο τη συνολικη σου δουλεια ειδικα αν η κοινωνια ειναι κλειστη αυτα μαθαινονται ευκολα. αν οι υπολοιποι μαθητες σου εχουν επιτυχιες εισαι ενταξει.
αν δωσει και αποτυχει -για να την ξεφορτωθεις- προτεινε της να ξανακανει μαθηματα με αλλη καθηγητρια "για να δει τι μπορει να της προσφερει και καποιος άλλος".

Αποσυνδεδεμένος xenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Λίγες λέξεις,πολλές σκέψεις
    • Προφίλ
Απ: 28χρονη δινει για 10η φορα λοουερ-βοηθεια και συμβουλες
« Απάντηση #54 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 09:14:11 μμ »
paraxenos που πηγες?δεν ακουσες ακομα την προσφορα που εχω να σου κανω.σου δινω την κοπελα για ιδιαιτερο.και εισητηρια για τον θρυλο.δεχεσαι?
Καλησπέρα
Ευχαριστώ για την ευγενική σου προσφορά αλλά
Δεν θα πάρω για 2 λόγους.
α) δεν κάνω ιδιαίτερα.
β) μια ζωή ΠΑΝΑΘΑ.

Και  σου προτείνω να κάνεις μια (εσωτερική βόλτα στην –Μουσική-).
Θα σου αφιερώσω  για απόψε αυτό   http://www.youtube.com/watch?v=bQtlrBziyzI
Και αν είσαι καλό παιδί , βλέπουμε.

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 28χρονη δινει για 10η φορα λοουερ-βοηθεια και συμβουλες
« Απάντηση #55 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 10:39:39 μμ »
paraxenos που πηγες?δεν ακουσες ακομα την προσφορα που εχω να σου κανω.σου δινω την κοπελα για ιδιαιτερο.και εισητηρια για τον θρυλο.δεχεσαι?
Καλησπέρα
Ευχαριστώ για την ευγενική σου προσφορά αλλά
Δεν θα πάρω για 2 λόγους.
α) δεν κάνω ιδιαίτερα.
β) μια ζωή ΠΑΝΑΘΑ.

Και  σου προτείνω να κάνεις μια (εσωτερική βόλτα στην –Μουσική-).
Θα σου αφιερώσω  για απόψε αυτό   http://www.youtube.com/watch?v=bQtlrBziyzI
Και αν είσαι καλό παιδί , βλέπουμε.

βαζελος?εμα τωρα εξηγουνται ολα

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160972
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 513
Σύνολο: 535

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.