*

Αποστολέας Θέμα: 28χρονη δινει για 10η φορα λοουερ-βοηθεια και συμβουλες  (Αναγνώστηκε 23135 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
λοιπον εχω μια φιλη η οποια ειναι 28 χρονων και με τις γλωσσες δεν το εχει.ουτε καν με την ελληνικη.με το ζορι τελειωσε το σχολειο και περασε σε τει στη λαρισα.στην α λυκειου εδωσε το fce και κοπηκε.την επομενη χρονια εδωσε ecce και κοπηκε.απο το πρωτο ετος στα τει εκανε ιδιαιτερα και εδωσε αλλες 6 φορες.απετυχε.περυσι και αφου πηρε το πτυχιο των τει επεστρεψε και μου ζητησε να της κανω μαθηματα.καναμε κορσμπουκ του γριβα για ecce και γραμματικη της χιλσαιντ που ηταν κυριως για fce.αυτη τη στιγμη εχω κολλησει και δεν θυμαμαι τιτλους.οσον αφορα την γραμματικη εκανε μεγαλη προοδο.επιανε κατα μεσο ορο 30-32 στα 35.βελτιωθηκε και στο λεξιλογιο περιπου 28 στα 35.σε ολα τα αλλα σκουρα τα πραγματα.στην εκθεση επιανε με το ζορι τη βαση.στο λιστενινγκ 8 στις 10 φορες πολυ χαλια.και το κορυφαιο απ'ολα στο ριντινγκ δεν επιανε σχεδον τιποτα.δεν ειναι οτι δεν διαβαζει ισα ισα που αφιερωνε πολλες ωρες.αυτο που καταλαβα ειναι οτι δεν εχει καθολου αντιληψη και κριτικη σκεψη.μαθαινει μηχανικα.εχει κανει ολα τα βιβλια με πρακτις τεστς απο ολους τους εκδοτικους οικους και πλεον ουτε βιβλιογραφια δεν εχω να της προτεινω.πολλες φορες την εβαζα να ξανακανει τα ριντινγκ αφου πρωτα  ειχε μαθει ολες τις αγνωστες λεξεις.ε αποτελεσμα κανενα.σε κειμενα με καμια αγνωστη λεξη και επιανε λιγοτερο απο 50 %.. κοπηκε ξανα βεβαιως βεβαιωςδεν ξερω τι να κανω.της προτεινα να δωσει καποιο αλλο πτυχιο αλλα ουτε να ακουσει.θελει ecce ή fce.τις εδωσα τεστ απο τοικ,κρατικο,εντεξελ κτλ.και δεν της αρεσε κανενα σαν τροπος εξετασης.ειναι καθετη δεν θελει να παρει οτι ναναι.για λογους υπεροψιας καθαρα πιστευω.δεν μπορει η κορη του .....( εξεχουσα προσωπικοτητα της περιοχης) να παρει οτι λοουερ ναναι.τωρα θελει να τη δηλωσω για μισιγκαν το δεκεμβρη.δουλευει και δεν μπορουμε να κανουμε συχνα μαθημα αλλα θελει να της δωσω βιβλια με τεστ και να τα διορθωνουμε στα ρεπο της.που να τα βρω τα ρημαδια?στερεψαν .πως να της πω να μην μπει στον κοπο να ξαναδωσει?και πες οτι συνεχιζει.τι να κανω για να την βοηθησω?αυτη θα ειναι η 10η φορα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος drew

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: 28χρονη δινει για 10η φορα λοουερ-βοηθεια και συμβουλες
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 26, 2009, 06:31:39 μμ »
Καλά τέτοιοι μαθητές δεν πρέπει να δίνουν με την καμία του cambridge γιατί το δίπλωμα αυτό εμβαθύνει πάρα πολύ στη γλώσσα. κανονικά τώρα που συμψηφίζονται στο ecce μηπως αν τα πάει καλά στο speaking και gvr τα καταφέρει. Εγώ θα σου έλεγα να δώσει το ΚΠγ που είναι αξιόλογο και αναγνωρίζεται και στο εξωτερικό. Τα κωλύματα με τα διπλώματα αυτά που έχει είναι επειδή εκείνη την εποχή που έδινε ίσχυαν μόνο αυτά. προσπάθησε να την μεταπείσεις ότι τώρα έχει αλλάξει η κατάσταση. Πάντως έχω να παρατηρήσω ότι τώρα τελευταία όσα παιδά έχω έχουν πρόβλημα με το reading και αυτό από ότι έχω καταλάβει λόγω του περιορισμένου λεξιλογίου που τους μαθαίνουν στα φροντιστήρια. Δοκίμασε πάντως και τα καινούργια του grivas για speaking, listening, writing και μετά να κάνει tests!!!!

Αποσυνδεδεμένος mitman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 28χρονη δινει για 10η φορα λοουερ-βοηθεια και συμβουλες
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 26, 2009, 06:37:23 μμ »
Να πάει να πάρει το TOEIC.

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 28χρονη δινει για 10η φορα λοουερ-βοηθεια και συμβουλες
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 26, 2009, 06:42:28 μμ »
την εχω πρηξει.τιποτα αλλο δεν θελει.και το πιο σπαστικο απ'ολα ειναι οτι για μενα ειναι χαμενες ωρες γιατι δεν πληρωνομαι αφενος και αφετερου παντα με ρωταει τι φταιει αφου διαβαζει.οταν δε ακουω οτι ειναι θεμα τυχης να περασεις και οτι αυτη ειναι ατυχη θελω να την πνιξω.απο ποτε η ανικανοτητα ειναι ατυχια?τελοσπαντων δεν μπορω να το αποφυγω αλλα δεν ξερω και τι αλλο να κανω.στα προφορικα με το ζορι πιανει τη βαση και στο gvr οτι κανει απο gv  μονο. ειναι περιπτωση η κοπελα τι να λεμε τωρα.εχω απελπιστει

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 28χρονη δινει για 10η φορα λοουερ-βοηθεια και συμβουλες
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 26, 2009, 08:33:47 μμ »
Γιατί πολύ απλά δεν της λες ότι προέκυψε ένα άλλο ιδιαίτερο που δεν θες να χάσεις, ή ακόμα καλύτερα ότι κάποιο παιδί από τους μαθητές σου χρειάζεται περισσότερες ώρες επειδή αποφάσισε να δώσει νωρίτερα και δεν έχεις ώρες?Χαμένη υπόθεση ακούγεται η κόρη του τάδε...
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 28χρονη δινει για 10η φορα λοουερ-βοηθεια και συμβουλες
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 26, 2009, 08:49:23 μμ »
1) ειναι φιλη μου εδω και πολλα χρονια( no comments)
2) ξερει οτι μαθηματα αρχιζω απο τις 2 και μετα και η ιδια με θελει για πρωινα ή και σαββατοκυριακα.ξερεις ποσες κυριακες περασα 11-4 στο δωματιο της να καμουμε μαθημα?ασε και μονο που το σκεφτομαι ψυχοπλακωνομαι.

το ιδανικο θα ηταν να της πω οτι πρεπει να τα παρατησει αλλα το κανει αυτο σε φιλη?αν θες να'σαι σωστος θα μου πεις ναι πρεπει να ειμαστε ειλικρινης με τους φιλους μας αλλα ξερω πως αν ξεστομησω κατι τετοιο μια φιλια διαλυεται.αυτο ομως που με προβληματιζει περισσοτερο ειναι το γεγονος οτι μενω σε μια πολυ κλειστη κοινωνια που οι επιτυχιες ανηκουν μονο στους μαθητες επειδη διαβαζαν ενω οι αποτυχιες στους καθηγητες που δεν κανουν καλα τη δουλεια τους.το δικο μου ονομα στιγματιζεται

Αποσυνδεδεμένος eleniCH06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 28χρονη δινει για 10η φορα λοουερ-βοηθεια και συμβουλες
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 26, 2009, 10:36:32 μμ »
Γιατι δεν της λες να δωσει ECCE και κρατικο ετσι για την εμπειρια βρε αδερφε?
δευτερη ζωη δεν εχει

Αποσυνδεδεμένος Stavroula.V.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 28χρονη δινει για 10η φορα λοουερ-βοηθεια και συμβουλες
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 26, 2009, 10:54:55 μμ »
Προσωπικά θα ακολουθούσα μια εναλακτική στρατηγική:
βιβλια και εφημεριδες στα αγγλικά. Να κάτσει να ξαναδιαβασει μηχανικα τεστ και λοιπα αηδιαστικα-μηχανικά βιβλια για εξετασεις, το εχει κανει ηδη πολλες φορες. Αφου το προβλημα ειναι στο γραπτο λογο στα προφορικα και στο οτι δεν μπορει να γραψει εκθεση, οση γραμματική και να της κανεις και τετοιου ειδους μαθημα δεν θα δεις προκοπη. Δωσε τις readers του επιπεδου της και αρθρα απο εφημεριδες που πιθανον να την ενδιαφερουν και συζητηστε τα κλπ.
Μου θυμιζει μια περιπτωση αριστης μαθητριας που ειχα στο παρελθον. Κοπηκε γιατι δεν ειχε Τι να γραψει στην εκθεση...αν ειναι δυνατον να μην εχεις αποψη, κι αν εχεις να μην ξερεις πως να τη βαλεις σε μια σειρα....
ΔΙΑΒΑΣΜΑ αλλά οχι αλα φροντηστηριο. Ειναι κοπιαστικο και θελει αλλα κολπα αλλα εχει αποτελεσμα σε αυτες τις περιπτωσεις κατα τη γνωμη μου
Noise is relative to the silence preceding it. The more absolute the hush, the more shocking the thunderclap.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: 28χρονη δινει για 10η φορα λοουερ-βοηθεια και συμβουλες
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 26, 2009, 11:56:36 μμ »
Εγώ από αυτά που γράφει η bettina κατάλαβα ότι το πρόβλημα στο reading είναι ότι δεν καταλαβαίνει "τι θέλει να πει ο ποιητής", όχι πως έχει άγνωστες λέξεις κτλ. Εάν αυτό είναι το πρόβλημα, τότε bettina θα σου πρότεινα να κάνεις το εξής: μετέφρασε ένα κείμενο άσκησης στα ελληνικά. όλα. και το κείμενο και τις ερωτήσεις. και δώσε της να απαντήσει. εάν δεν τα καταφέρει, τότε στείλε την σε έναν φιλόλογο να την κάνει άνθρωπο (καλά, μην το πεις έτσι ακριβώς).
Και όσο για το listening, πολλές αγγλικές και αμερικάνικες ταινίες, με αγγλικούς υπότιτλους.

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 28χρονη δινει για 10η φορα λοουερ-βοηθεια και συμβουλες
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 27, 2009, 02:03:24 πμ »
καταρχην σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις-  συμβουλες σας.νομιζω οτι για να λυθει ενα προβλημα πρεπει να συνηδειτοποιησεις οτι οντως υπαρχει.η ιδια θεωρει οτι ειναι ατυχη οσον αφορα την εκπαιδευση γενικοτερα.σε σχεση με τα αγγλικα  πιστευει οτι το μονο προβλημα ειναι το λισενινγκ.αναγκαστηκα να της κανω κορσμπουκ και γραμματικη απο την αρχη γιατι ηξερε παπαγαλια ολα τα γραμματικα φαινομενα αλλα δεν μπορουσε να τα χρησιμοποιησει.ασε δε το λεξιλογιο.να μην εχει κατι αγνωστο και να μην ξερει που θα μπει η σωστη λεξη.οταν στην μητρικη σου γλωσσα δεν ξερεις να ξεχωριζεις τα μερη του λογου και μπερδευεις το επιθετο με το επιρρημα τι προκοπη να δεις?επειδη την γνωριζω απο τα μαθητικα χρονια ξερω απο πρωτο χερι την επιδοση της στα θεωρητικα μαθηματα.επαιρνε σε ολα 12-13 και στα θετικα 14-15.και διαβαζε απο το πρωι μεχρι το βραδυ και εκανε του κοσμου τα ιδιαιτερα και φροντιστηρια.ειχε αξιωσεις να μπει στο πολυτεχνειο αλλα οταν περασε στο τει ειπε πως ηταν ατυχη  και οχι οτι δεν της εκοβε.τερλοσπαντων για να μη λεω πολλα.της ειχα πει καποια στιγμη να ακουει πιο συχνα ξενη μουσικη και να προσπαθει να μην βλεπει τους υποτιτλους αλλα να ακουει τους διαλογους.η απαντηση της ηταν " εισαι τρελη ? σιγα μην μπω σε αυτη τη διαδικασια"οσο για τα ριντερσ θα δω τι μπορω να βρω γιατι ειμαι σιγουρη οτι για να μπορει να το καταλαβει θα πρεπει να ειναι σε επιπεδο ελεμενταρι.οταν τις δινονται 5 διαφημισεις απο ξενοδοχεια και περιγραφουν εγκαταστασεις, που βρισκονται,τιμες δωματιων κτλ και η ερωτηση ειναι ποιο ξενοδοχειο δεν προσφερει εκπτωσεις και δεν μπορεις να καταλαβεις ουτε αυτο πως να διαβασεις και να κατανοησεις ενα λογοτεχνικο κειμενο ή ενα αρθρο εφημεριδας? οσο για την εκθεση εχει μαθει προλογο επιλογο και καποιες στανταρ εκφρασεις αλλα απο ιδεες τιποτα.ακομα και σε πολυ απλα θεματα που της εβαλα.στα προφορικα δε χρειαστηκαν 2 ωρες για να καταλαβει τον τροπο εξετασης.

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: 28χρονη δινει για 10η φορα λοουερ-βοηθεια και συμβουλες
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 27, 2009, 09:06:56 πμ »
Δε νομιζω οτι εσυ μπορεις να κανεις κατι παραπανω, αφου επιμενει οτι δε θελει αλλο πτυχιο...

Αν ειναι οντως τοσο καλη σου φιλη, μιλα της ανοιχτα αλλα οχι προσβλητικα. Αν δεν το καταλαβαινει, δεν ειναι καλη σου φιλη!!! Στη φιλια πρεπει να υπαρχει και ειλικρινεια. Ολα αυτα που λες σε εμας πες τα στην ιδια. Με πιο απλο τροπο να τα καταλαβει...

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 28χρονη δινει για 10η φορα λοουερ-βοηθεια και συμβουλες
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 28, 2009, 12:57:24 πμ »
σημερα μιλησα μαζι της για το φλεγον ζητημα καθως ο καιρος περναει.της προτεινα να δωσει το ecce  που τοσο πολυ θελει και να δωσει και το toeic που δεν κοβεσαι και αναλογως το ποσοστο επιτυχιας παιρνεις την ανλογη πιστοποιηση.της εξηγησα για εκατοστη φορα οτι το β1 παιρνει μορια απο τον ασεπ και απο το τιποτα κατι ειναι και αυτο.η απαντηση?ε οχι και να πεσω στο β1 μετα απο τοση δουλεια που εχω κανει.δεν μου αρεσει σου εχω πει ο τροπος εξετασης.τον θεωρω πολυ χαζο.λεω να δωσω fce kai ecce και οποιο παρω.ε δε βαριεσαι τοσα λεφτα εχω δωσει στα εξεταστρα λιγ;α ακομη.της λες η δεν της λες οτι με τοσα λεφτα θα ειχε παει ενα χρονο στην αγγλια να ξεστραβωθει? ε βεβαια αφου πληρωνει ο μπαμπας και οχι αυτη τι τη νοιαζει? πληρωνε 25 ευρω την ωρα και εκανε μαθημα 6 ωρες τη βδομαδα για 2 χρονια.μετα αλλαξε καθηγητρια και πληρωνε 34 ευρω την ωρα 4 ωρες τη βδομαδα για αλλα 2 χρονια.αν προσθεσουμε και τα εξεταστρα οχι μονο 1 αλλα 2 χρονια σπουδων πληρωνε.

αν μιλησω ειλικρινα καηκα.αλλη κοπλλητη μας φιλη της ειπε γιατι να δωσει ξανα τωρα και να το αφησει για οταν θα ειναι πραγματικα ετοιμη και τα οσα ακολουθησαν δεν μπορω να τα περιγραψω.ειχε γυρισει ολη η καφετερια να μας κοιταει

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 28χρονη δινει για 10η φορα λοουερ-βοηθεια και συμβουλες
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 28, 2009, 01:03:08 πμ »
Στο internet μήπως μπαίνει?Γιατί με τόσο λεπτομερή περιγραφή δε θα χρειαστεί να της εξηγήσεις κάτι παραπάνω..πόσο πια να 'ναι το πρόβλημα στο reading?  ;D
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 28χρονη δινει για 10η φορα λοουερ-βοηθεια και συμβουλες
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 28, 2009, 01:08:19 πμ »
Βρε μπα και κάνεις μάθημα στην ξαδέρφη μου?Σε νησί είσαι?Δεν παίζει..θα 'ναι κι άλλες..κάπως έτσι μου ήρθε η παραπάνω σκέψη..αντίστοιχη περίπτωση, και πραγματικά λυπάμαι την καθηγήτριά της-φίλη της.Δε σου κάνω πλάκα τώρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2009, 01:10:09 πμ από tinkerbel! »
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162170
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 805
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 782
Σύνολο: 797

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.