*

Αποστολέας Θέμα: Πίνακες διορισμού ???  (Αναγνώστηκε 3370 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stelli09

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Πίνακες διορισμού ???
« στις: Αύγουστος 28, 2009, 02:47:21 πμ »
Γεια σας και καλως σας βρήκα! Είμαι καινούρια στην παρέα σας και γενικά τώρα αρχίζω και μαθαίνω τον τρόπο διορισμού των εκπαιδευτικών. Θα είχε την καλοσύνη κάποιος να με δαφωτίσει σε ορισμένα θέματα?
Καταρχήν αν κάποιος διοριστεί μέσω ΑΣΕΠ γίνεται κατευθείαν μόνιμος ή γίνεται πρώτα αναπληρωτής ή ωρομίσθιος? (νομίζω μόνιμος αλλά με μπέρδεψαν κάτι πίνακες που είδα). Αλήθεια ρε παιδιά τι ακριβώς δείχνει καθένας απ'αυτούς τους πίνακες και πότε μπαίνεις στον καθένα? Διαφωτίστε το νέοπα σας παρακαλώ!   ::)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες διορισμού ???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:40:32 »

Αποσυνδεδεμένος gvardal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες διορισμού ???
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 28, 2009, 10:14:33 πμ »
Καλως όρισες stelli09 στην παρέα μας.

Ένας θαυμαστός κόσμος γεμάτος πινακες, μόρια, επάρκειες, ανεπάρκειες ανοίγεται μπροστά σου!
Το σύστημα διορισμών είναι αρκετά πολύπλοκο και αρκετά δύσκολο να το κατανοήσεις πλήρως. Το συγκεκριμένο forum όντως μας βοηθάει πολύ.

Για την ερώτηση που κάνεις τώρα, οι διοριστέοι από ΑΣΕΠ γίνονται αμέσως μόνιμοι. Οι επιτυχόντες αλλά ΜΗ διοριστέοι(αυτοί δλδ που γράψανε πάνω από τη βάση παίρνουν μόρια για τους πίνακες αναπληρωτών.

Κάπιοια στιγμή που θα έχω περισσότερο χρόνο θα προσπαθήσω να δώσω μια πιο ολοκληρωμένη απάντηση

Αποσυνδεδεμένος stelli09

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες διορισμού ???
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 29, 2009, 08:33:29 μμ »
Σ'ευχαριστώ πολύ!  :)
Κι εγώ κάτι τέτοιο είχα καταλάβει. Εχω ψιλοβγάλει μια άκρη τώρα που τα μελέτησα κάπως τα πράγματα.
Άλλα λύστε μου και μια άλλη απορία ρε παιδιά:
Έστω ότι κάποιος έχει την πολυπόθητη παιδαγωγική επάρκεια και μετά από επιτυχία στον ΑΣΕΠ διορίζεται,
πόσα χρόνια πρέπει να γυρνάει στα νησάκια και να μαζεύει μόρια μέχρι να πάει στον τόπο του?
Μπορώ να βρω κάπου πόσα μόρια απαιτούνται για να πας πχ στο Βόλο?
Και πόσα μόρια δίνει κάθε χρόνος υπηρεσίας σε κάθε μέρος?
Αν ας πούμε κάποιος διοριστεί στα 30 με 32, μετά από πόσα χρόνια στο περίπου πάει Βόλο?
Αν κάνεις κανα παιδί πόσα μόρια παίρνεις?
(Βρε μήπως να αρχίσω να κάνω παιδιά τώρα και μέχρι τα 32 να έχω 4 και να διοριστώ και κατευθείαν δίπλα στο σπίτι μου? Μου χαχαχα ;D)

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Πίνακες διορισμού ???
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 31, 2009, 02:32:22 μμ »
Σ'ευχαριστώ πολύ!  :)
Κι εγώ κάτι τέτοιο είχα καταλάβει. Εχω ψιλοβγάλει μια άκρη τώρα που τα μελέτησα κάπως τα πράγματα.
Άλλα λύστε μου και μια άλλη απορία ρε παιδιά:
Έστω ότι κάποιος έχει την πολυπόθητη παιδαγωγική επάρκεια και μετά από επιτυχία στον ΑΣΕΠ διορίζεται,
πόσα χρόνια πρέπει να γυρνάει στα νησάκια και να μαζεύει μόρια μέχρι να πάει στον τόπο του?
Μπορώ να βρω κάπου πόσα μόρια απαιτούνται για να πας πχ στο Βόλο?
Και πόσα μόρια δίνει κάθε χρόνος υπηρεσίας σε κάθε μέρος?
Αν ας πούμε κάποιος διοριστεί στα 30 με 32, μετά από πόσα χρόνια στο περίπου πάει Βόλο?
Αν κάνεις κανα παιδί πόσα μόρια παίρνεις?
(Βρε μήπως να αρχίσω να κάνω παιδιά τώρα και μέχρι τα 32 να έχω 4 και να διοριστώ και κατευθείαν δίπλα στο σπίτι μου? Μου χαχαχα ;D)



Καλημέρα συναδέλφισσα και καλώς όρισες στο PDE.

Το ερώτημά σου δεν έχει στανταρ απάντηση διότι εξαρτάται από απρόβλεπτους παράγοντες.
Δηλαδή από αν θα ανοίξουν κενές οργανικές θέσεις στο Βόλο και αν ανοίξουν πόσοι Οικονομολόγοι θα βρεθούν για τις διεκδικήσουν.
Π.χ. έστω ότι ανοίγουν στο Βόλο 2 κενές οργανικές θέσεις και βρίσκονται 5 συνάδελφοι που τις διεκδηκούν. Σε αυτές θα πάνε οι 2 πρώτοι σε μόρια και οι υπόλοιποι 3 δεν θα πάρουν μετάθεση εκτός και αν έχουν δηλώσει και άλλες περιοχές οπότε θα κριθούν και γι αυτές.
Βέβαια με τους μαζικούς διορισμούς κυρίως πολυτέκνων πολλές είναι οι περιοχές που δεν δίνουν κενές οργανικές θέσεις με αποτελέσμα συνάδελφοι με πολλά μόρια (π.χ. 70 και 80) να μην μπορούνε να πάνε με μετάθεση στον τόπο τους και να παρακαλάνε κάθε χρόνο για αποσπάσεις.
π.χ. η Α Αχαίας έχει να δώσει κενα 5 χρόνια με αποτέλεσμα συνάδελφοι από εκεί να μην μπορούνε να πάνε στο τόπο τους.
Άρα όπως θα κατάλαβες για το εάν θα πάρεις μια θέση εξαρτάται αφενός από τη προσφορά και τη ζήτηση και αφετέρου από τα μόριά σου.
Τίποτα σίγουρο για τη θέση δεν υπάρχει στην εκπαίδευση έστω και αν έχεις μόρια.
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες διορισμού ???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:40:32 »

Αποσυνδεδεμένος stelli09

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες διορισμού ???
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 31, 2009, 03:18:54 μμ »
Ρε παιδιά τι απαράδεκτο είναι αυτό με τους πολύτεκνους?
Δεν λέω να τους βοηθήσει το κράτος, αλλά ας βάλει ένα ποσοστό για τους πολύτεκνους επί των συνολικών διοριζόμενων.  >:(
Δηλαδή αν εγώ διοριστώ στα 32 πώς θα ξεκινήσω να κάνω οικογένεια αν μέχρι τα 36-37 τουλάχιστον είμαι σε διάφορα μέρη ανά την Ελλάδα?
Θα πρέπει να γεράσω για να κάνω παιδιά?
knaison σ'ευχαριστώ πολύ για την κατατοπιστική απάντησή σου. Μήπως ξέρεις και πόσα μόρια παίρνεις για κάθε παιδί?
Και επίσης που μπορώ να μάθω πόσες οργανικές θέσεις έχει φέτος στο Βόλο και πόσοι τις διεκδικούν έτσι για να έχω δείγμα?
Αν πάρω στη δευτεροβάθμια Μαγνησίας θα μου πούνε?

Αποσυνδεδεμένος stelli09

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες διορισμού ???
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 31, 2009, 03:23:55 μμ »
Επίσης όταν λες ότι συνάδελφοι με 70-80 μόρια δεν μπορούν να διοριστούν, αυτά τα μόρια τα μάζεψαν από τη βαθμολογία τους στις εξετάσεις του ΑΣΕΠ ή από τις περιοχές στις οποίες υπηρέτησαν?  ???

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Πίνακες διορισμού ???
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 31, 2009, 09:37:21 μμ »
Επίσης όταν λες ότι συνάδελφοι με 70-80 μόρια δεν μπορούν να διοριστούν, αυτά τα μόρια τα μάζεψαν από τη βαθμολογία τους στις εξετάσεις του ΑΣΕΠ ή από τις περιοχές στις οποίες υπηρέτησαν?  ???

Αν διαβάσεις προσεκτικότερα την απάντησή μου πιο πάνω δεν γράφω να διοριστούν αλλά να πάρουν οργανική θέση σε περιοχή δηλ. μετάθεση και μετά τοποθέτηση σε σχολείο εντός ΠΥΣΔΕ.
Τα μόρια του ΑΣΕΠ δεν έχουν καμιά σχέση με τις μεταθέσεις.
Όλοι οι μόνιμοι εκπαιδευτικοί από τη στιγμή απου θα διοριστούμε επιδιδόμαστε σε ένα άλλο κηνύγι μορίων. Δηλαδή ξεκινάς με 0 μόρια εκτός αν έχεις δουλέψει αναπληρώτρια ή ωρομίσθια. Η μοριοδότηση έχει ως εξής :

2 μόρια μόνο για την πρώτη προτίμηση (δεν ισχύει στις άλλες προτιμήσεις.
2 μόρια για την περιοχή εντοπιότητας (που έισαι δημότης άνω διετίας)
2 μόρια για κάθε έτος εκπαιδευτικής υπηρεσίας
4 μόρια αν είσαι έγγαμος
4 μόρια για τα 2 πρώτα παιδιά και 6 για κάθε παιδί πέραν του δεύτερου
** μόρια ανάλογα με την περιοχή τοποθέτησης. Αυτά μπορείς να τα βρείς εδώ : http://moriade.comli.com

Παρακάτω σου έχω και ένα συνημμένο αρχείο με τις περιοχές που έβγαλαν φέτος κενά και τα μόρια των ΠΕ09 που πήραν μετάθεση. Ελπίζω να βοήθησα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2009, 09:51:31 μμ από knaison »
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Πίνακες διορισμού ???
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 31, 2009, 09:54:06 μμ »
Ρε παιδιά τι απαράδεκτο είναι αυτό με τους πολύτεκνους?
Δεν λέω να τους βοηθήσει το κράτος, αλλά ας βάλει ένα ποσοστό για τους πολύτεκνους επί των συνολικών διοριζόμενων.  >:(
Δηλαδή αν εγώ διοριστώ στα 32 πώς θα ξεκινήσω να κάνω οικογένεια αν μέχρι τα 36-37 τουλάχιστον είμαι σε διάφορα μέρη ανά την Ελλάδα?
Θα πρέπει να γεράσω για να κάνω παιδιά?
knaison σ'ευχαριστώ πολύ για την κατατοπιστική απάντησή σου. Μήπως ξέρεις και πόσα μόρια παίρνεις για κάθε παιδί?
Και επίσης που μπορώ να μάθω πόσες οργανικές θέσεις έχει φέτος στο Βόλο και πόσοι τις διεκδικούν έτσι για να έχω δείγμα?
Αν πάρω στη δευτεροβάθμια Μαγνησίας θα μου πούνε?

Δεν μπορείς να μάθεις από πουθενά τα κενά γιατί αυτό σου είπα δεν είναι στανταρ. Τα βγάζουν κάθε χρόνο τα ΠΥΣΔΕ. Κανείς μόνιμος δεν τα μαθαίνει. Αυτό ήταν και θα παραμένει πάντα ένα μυστήριο... οι πιο παλιοί θα με καταλάβατε  ;) ;)

Φυσικά και αν πάρεις στη Δευτεροβάθμια Μαγνησίας δεν θα σου πούνε όπως και σε καμία Δευτεροβάθμια.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2009, 09:56:46 μμ από knaison »
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος stelli09

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες διορισμού ???
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 31, 2009, 11:26:28 μμ »
knaison σε υπερευχαριστώ!!!  :)
Ευτυχώς υπάρχουν πρόθυμοι παλιοί για να μαθαίνουμε κι εμείς τα ψάρια!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159811
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 507
Σύνολο: 516

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.