*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ60 Χρήσιμες συμβουλές για τη διδασκαλία και όχι μόνο....  (Αναγνώστηκε 4928 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Melina04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
 
     Τι να αποφύγουν και τι να προσέξουν οι νεοδιόριστοι;
Γενικά ποιες συμβουλές θα έδιναν οι πιο έμπειροι συνάδελφοι; Τι δυσκολίες μπορεί να αντιμετωπίσει κάποιος; (με παιδιά,συναδέλφους,συμβούλους...κτλπ)
   Μετά από κάποια χρόνια διδασκαλίας τι θα θέλατε να μεταφέρετε στους νεότερους; (ο,τιδήποτε θεωρείτε σημαντικό) Νομίζω ότι θα είχε ενδιαφέρον να ακουστούν διαφορετικές απόψεις ακόμα και σε πολύ πρακτικά θέματα όπως π.χ μέθοδος αντιμετώπισης παιδιών που δεν πειθαρχούν στους ομαδικούς κανόνες.(π.χ δαγκώνουν). Όταν είσαι ο μοναδικός ενήλικας στην τάξη πώς μπορείς να βοηθήσεις με σωστό τρόπο χωρίς ταυτόχρονα να παραμελείς την υπόλοιπη ομάδα; Ποιά είναι τα σημεία-κλειδιά στη διδασκαλία σας; Πόσο χρόνο αφιερώνετε και σε τι είδους δραστηριότητες;(γωνιές,θεματική,σχ.εργασίας..)
Ακόμα και για τους έμπειρους εκπαιδευτικούς που προσπαθούν να βρουν λύση σε προβλήματα που αντιμετωπίζουν η ανταλλαγή απόψεων ίσως δώσει ιδέες...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 Χρήσιμες συμβουλές για τη διδασκαλία και όχι μόνο....
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 28, 2009, 01:09:10 μμ »
δε χρειαζεσαι συμβουλες απο κανεναν ...εισαι τοσο σωστα τοποθετημενη και προβληματισμενη που μονη σου θα βρεις και θα αποκωδικοποιησεις τις απαντησεις που ζητας...!ακου γνωμες των αλλων αλλα εσυ εισαι εσυ! μην υιοθετησεις αλλων λογια και τακτικες...σου ευχομαι να εισαι δυνατη, ελευθερη,ανετη και παντα με κριτικο πνευμα...προς ολες τις κατευθυνσεις      παιδια,γονεις συναδελφους διοικηση!                                                                                                   

                                           ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος zouki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Γυναίκα
  • χαλαραααα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 Χρήσιμες συμβουλές για τη διδασκαλία και όχι μόνο....
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 28, 2009, 01:38:04 μμ »
καλη αρχη σε ολες τις νεοδιοριστες αλλα κ τισ αναπληρωτριες φυσικα. εγω ειμαι διοριστεα β'φουρνιας με πρωτη φορα ασεπ κ ελπιζς κ για αναπληρωτρια φετος. μακαρι να μπαιναμε στην ταξη κ να ξεραμε τι να καναμε, μακαρι να μας ειχαν προετοιμασει καπως στα πανεπιστημια. αλλα δουλευοντας 1 χρονο σε ιδιωτικο καταλαβα οτι ολα ερχονται εμπειρικα κ με πολυ ψαξιμο(βιβλια δραστηριοτητων, ξενα εκπ/κα site στο ιντερνετ). εκανα τοσα λαθη που τα καταλαβα εκ των υστερων στο ιδιωτικο που στην αρχη απογοητευτηκα πολυ. τουλαχιστον στο δημοσιο αμα εισαι υπευθυνη κανεισ απο την αρχη τις δικεσ σου επιλογες οσον αφορα την διαχειρηση της ταξης σου. ορεξη να εχουμε κοριτσια κ να συμβουλευομαστε η μια την αλλη οποτε χρειαζεται. καλο κουραγια σε ολες μας.
πε60

Αποσυνδεδεμένος Melina04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 Χρήσιμες συμβουλές για τη διδασκαλία και όχι μόνο....
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 28, 2009, 03:01:05 μμ »
δε χρειαζεσαι συμβουλες απο κανεναν ...εισαι τοσο σωστα τοποθετημενη και προβληματισμενη που μονη σου θα βρεις και θα αποκωδικοποιησεις τις απαντησεις που ζητας...!ακου γνωμες των αλλων αλλα εσυ εισαι εσυ! μην υιοθετησεις αλλων λογια και τακτικες...σου ευχομαι να εισαι δυνατη, ελευθερη,ανετη και παντα με κριτικο πνευμα...προς ολες τις κατευθυνσεις      παιδια,γονεις συναδελφους διοικηση!                                                                                                   

                                           ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ

Σ'ευχαριστώ πολύ!!!! και για τα καλά σου λόγια και για τις όμορφες ευχές σου... :) :) :)


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 Χρήσιμες συμβουλές για τη διδασκαλία και όχι μόνο....
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 28, 2009, 03:54:22 μμ »
ωραιο το θεμα που ανοιξες. πιστευω οτι μπορουμε να δινουμε παραδειγματα απο τεχνικες που χρησιμοποιησαμε κα ειχαν επιτυχια η οχι

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 Χρήσιμες συμβουλές για τη διδασκαλία και όχι μόνο....
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 29, 2009, 05:37:51 μμ »
Καλή αρχή σε όλους. Το πιο σημαντικό πράγμα είναι η αυτοαξιολόγηση ή για να το πω λίγο πιο trendy η στοχαστική κριτική ανάλυση της διδασκαλίας. Τι έκανα, γιατί ; πώς, τι αποτέλεσμα είχε, γιατί είχε αυτό το αποτέλεσμα; κ.λ.π.

Επίσης τα κρίσιμα ερωτήματα: Πώς θα την παλέψω αύριο, γιατί θεούλη μου σ' εμένα αυτά τα παιδιά (αυτοί οι γονείς), από που κλείνει ο θόρυβος, πώς κρατιέσαι 4 ώρες χωρίς τουαλέτα, πότε είναι 23 Ιουνίου κ.λ.π.  ;D ;D ;D ;D

Πιο σοβαρή απάντηση από αύριο.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος atherina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 Χρήσιμες συμβουλές για τη διδασκαλία και όχι μόνο....
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 29, 2009, 06:25:59 μμ »
χαχα πραγματικα πολυ καλο!!

Αποσυνδεδεμένος sophia_pap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 Χρήσιμες συμβουλές για τη διδασκαλία και όχι μόνο....
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 30, 2009, 09:40:30 μμ »
Ritalamp  μας ελειψες!!!!!!  ;) θέλουμε να σε διαβάζουμε συχνότερα!!!! ;)
 
μπραβο στην Melina04  για το θέμα. πολύ καλό και χρήσιμο για ολες μας. :)

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 Χρήσιμες συμβουλές για τη διδασκαλία και όχι μόνο....
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 30, 2009, 10:18:29 μμ »
Κι εμένα μου λείπει η παρέα, αλλά προς το παρόν τρέχω για άλλα. Θα τα λέμε. Καλό φθινόπωρο σε όλους και όλες!!  :-* :-* :-* :-* :-*
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2009, 11:13:33 μμ από Ritalamp »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος vgianna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 Χρήσιμες συμβουλές για τη διδασκαλία και όχι μόνο....
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 30, 2009, 10:31:21 μμ »
Καλή αρχή σε όλους. Το πιο σημαντικό πράγμα είναι η αυτοαξιολόγηση ή για να το πω λίγο πιο trendy η στοχαστική κριτική ανάλυση της διδασκαλίας. Τι έκανα, γιατί ; πώς, τι αποτέλεσμα είχε, γιατί είχε αυτό το αποτέλεσμα; κ.λ.π.

Επίσης τα κρίσιμα ερωτήματα: Πώς θα την παλέψω αύριο, γιατί θεούλη μου σ' εμένα αυτά τα παιδιά (αυτοί οι γονείς), από που κλείνει ο θόρυβος, πώς κρατιέσαι 4 ώρες χωρίς τουαλέτα, πότε είναι 23 Ιουνίου κ.λ.π.  ;D ;D ;D ;D

Πιο σοβαρή απάντηση από αύριο.




Αχ!!!!!!!  Καλά τα είχαμε ξεχάσει όλα αυτά 2 μήνες τώρα. Γιατί μας τα θυμίζεις:

Αποσυνδεδεμένος Melina04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 Χρήσιμες συμβουλές για τη διδασκαλία και όχι μόνο....
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 03, 2009, 06:26:26 μμ »
Καλή αρχή σε όλους. Το πιο σημαντικό πράγμα είναι η αυτοαξιολόγηση ή για να το πω λίγο πιο trendy η στοχαστική κριτική ανάλυση της διδασκαλίας. Τι έκανα, γιατί ; πώς, τι αποτέλεσμα είχε, γιατί είχε αυτό το αποτέλεσμα; κ.λ.π.

Επίσης τα κρίσιμα ερωτήματα: Πώς θα την παλέψω αύριο, γιατί θεούλη μου σ' εμένα αυτά τα παιδιά (αυτοί οι γονείς), από που κλείνει ο θόρυβος, πώς κρατιέσαι 4 ώρες χωρίς τουαλέτα, πότε είναι 23 Ιουνίου κ.λ.π.  ;D ;D ;D ;D

Πιο σοβαρή απάντηση από αύριο.

Πράγματι η αξιολόγηση είναι πολύ σημαντική και επειδή με ενδιαφέρει πολύ σαν θέμα θα'θελα να σε ρωτήσω το εξής:
Μήπως έχεις συγκεκριμένα ερωτήματα για την αξιολόγηση και τη δική μας αλλά και των παιδιών; Δηλαδή ερωτήματα που θα με καθοδηγούν καθώς θα παρατηρώ τον εαυτό μου και τα παιδιά στη διάρκεια της χρονιάς, στο να εντοπίσω αλλαγές..που θα με βοηθούν να εστιάσω σε πιο συγκεκριμένους τομείς...
Ευχαριστώ!  :)

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 Χρήσιμες συμβουλές για τη διδασκαλία και όχι μόνο....
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 03, 2009, 07:49:42 μμ »
Μια ομάδα ερωτημάτων αφορά τους στόχους και την επιλογή τους (καταλληλότητα ως προς την ανάπτυξη των παιδιών, την ώρα της ημέρας, τον αριθμό των παιδιών κ.τ.λ.).
Μια δεύτερη ομάδα αφορά το υλικό που χρησιμοποιήθηκε (επάρκεια, καταλληλότητα κ.λ.π.) και το χώρο
Μια τρίτη αφορά τη μέθοδο (μικρές ομάδες ολομέλεια κ.λ.π.)
Την προετοιμασία, τη θεωρητική τεκμηρίωση όλων των παραπάνω (το γιατί δηλαδή κάνεις ό,τι κάνεις σε ποια θεωρία βασίζεσαι για να αποφασίσεις την καταλληλότητα ή μη των παραπάνω), τα ζητήματα πειθαρχίας, το κλίμα της τάξης,, τη συνοχή της ομάδας κ.λ.π.

Αυτά σε ό,τι αφορά εμάς,
Σε ό,τι αφορά τα παιδιά κοιτάς τη συμμετοχή, τον ενθουσιασμό ή την απουσία του, την παρώθηση, το άμεσο αποτέλεσμα, τις έμμεσες αποδείξεις (από άλλες δραστηριότητες) ότι όντως κατανόησαν κ.λ..π.

Μετά Χριστόν πρόφήτης είμαι βέβαια, δείτε τα γραπτά της Κουτσουβάνου για πληρέστερη εικόνα.
Σίγουρα έχω ξεχάσει πολλά.

Θυμηθείτε να βάζετε μικρούς στόχους στην αρχή και για τα παιδιά και για εσάς ειδικά αν έχετε δύσκολα τμήματα. Θυμηθείτε να δίνετε και να παίρνετε ανατροφοδότηση από όλες τις πιθανές πηγές και να επιβραβεύετε τους πάντες (και τον εαυτό σας) για την προσπάθεια περισσότερο παρά για το αποτέλεσμα. Θυμηθείτε να μου τα πείτε αυτά όταν θα ξαναμπώ σε τάξη και θα φρικάρω. :P :P
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2009, 07:52:50 μμ από Ritalamp »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Melina04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 Χρήσιμες συμβουλές για τη διδασκαλία και όχι μόνο....
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 03, 2009, 10:15:54 μμ »
Μια ομάδα ερωτημάτων αφορά τους στόχους και την επιλογή τους (καταλληλότητα ως προς την ανάπτυξη των παιδιών, την ώρα της ημέρας, τον αριθμό των παιδιών κ.τ.λ.).
Μια δεύτερη ομάδα αφορά το υλικό που χρησιμοποιήθηκε (επάρκεια, καταλληλότητα κ.λ.π.) και το χώρο
Μια τρίτη αφορά τη μέθοδο (μικρές ομάδες ολομέλεια κ.λ.π.)
Την προετοιμασία, τη θεωρητική τεκμηρίωση όλων των παραπάνω (το γιατί δηλαδή κάνεις ό,τι κάνεις σε ποια θεωρία βασίζεσαι για να αποφασίσεις την καταλληλότητα ή μη των παραπάνω), τα ζητήματα πειθαρχίας, το κλίμα της τάξης,, τη συνοχή της ομάδας κ.λ.π.

Αυτά σε ό,τι αφορά εμάς,
Σε ό,τι αφορά τα παιδιά κοιτάς τη συμμετοχή, τον ενθουσιασμό ή την απουσία του, την παρώθηση, το άμεσο αποτέλεσμα, τις έμμεσες αποδείξεις (από άλλες δραστηριότητες) ότι όντως κατανόησαν κ.λ..π.

Μετά Χριστόν πρόφήτης είμαι βέβαια, δείτε τα γραπτά της Κουτσουβάνου για πληρέστερη εικόνα.
Σίγουρα έχω ξεχάσει πολλά.


Σ' ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που αφιέρωσες. Για όλα όσα λες είναι που αναρωτιόμουν αν υπήρχε κάτι σε στυλ λίστας (σε ηλεκτρονική μορφή εννοείται να μην κάθεσαι να γράφεις! ;D) πιο συγκεκριμένη και αναλυτική.
Π.χ. για τα παιδιά:
1. Περιμένει τη σειρά του στις συζητήσεις
2.Φτιάχνει με ευκολία παζλ των 15 κομματιών
3.Σκαρφαλώνει καλά, κάνει βήματα προς τα πίσω γρήγορα, ή πηδάει και τρέχει με ευκινησία και ταχύτητα
4. Χαίρεται το συμβολικό παιχνίδι με άλλα παιδιά
5.Τρώει και ντύνεται με ελάχιστη επίβλεψη
6.Δείχνει δυσκολία να μοιράζεται πράγματα
.........κτλπ
Κάποτε είχε πέσει στα χέρια μου κάτι παρόμοιο αλλά δυστυχώς δεν το κράτησα. Δεν πειράζει κάπου θα  βρω κάτι αντίστοιχο που θα μου πάει! ;)

Θυμηθείτε να βάζετε μικρούς στόχους στην αρχή και για τα παιδιά και για εσάς ειδικά αν έχετε δύσκολα τμήματα. Θυμηθείτε να δίνετε και να παίρνετε ανατροφοδότηση από όλες τις πιθανές πηγές και να επιβραβεύετε τους πάντες (και τον εαυτό σας) για την προσπάθεια περισσότερο παρά για το αποτέλεσμα. Θυμηθείτε να μου τα πείτε αυτά όταν θα ξαναμπώ σε τάξη και θα φρικάρω. Tongue Tongue

 Πολύ καλό!!! ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος susan sarandon

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 170
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 Χρήσιμες συμβουλές για τη διδασκαλία και όχι μόνο....
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 01:11:19 πμ »
Διαβάζω με μεγάλο ενδιαφέρον όλα αυτά που γράφεται...Τις ίδιες απορίες έχω κι εγώ ως νεοδιόριστη.Προχθές στα ΠΕΚ Ηρακλείου μας μίλησε μια δασκάλα για την αξιολόγηση χρησιμοποιώντας παραδείγματα από την θητεία της στην εκπαίδευση και την ακούγαμε με ανοιχτό το στόμα!!!Δυστυχώς δεν μπορώ να αναφέρω τα όσα είπε απλά θα τονίσω τα εξής:

Σκοπός της αξιολόγησης εκπαιδευτικού έργου δεν είναι να αποδείξει κάτι σε κάποιον-ους αλλά να ΒΕΛΤΙΩΣΕΙ την επίδοση των εκπαιδευτικών, ώστε να γίνονται περισσότερο αποτελεσματικοί.

Στάδια αυτοαξιολόγησης εκπαιδευτικού: α. Προσδιορισμός του προβλήματος β. Συλλογή δεδομένων γ. Αμφισβήτηση και λήψη αποφάσεων δ. Εφαρμογή και αλλαγή.

Είναι πολλά τα όσα μας έδωσε σε σημειώσεις η συγκεκριμένη δασκάλα (με διδακτορικο πάνω στο θέμα της αξιολόγησης)...μια πολύ ωραία συμβουλή για να αξιολογήσετε τον εαυτό σας ως εκπαιδευτικό είναι να μαγνητοφωνήσετε μια διδασκαλία σας, 1 δραστηριότητα κλπ. και να εντοπίσετε τα λάθη.Οταν εντοπίσετε κάτι που θεωρήσετε ότι χρειάζεται άμεση διόρθωση τότε ακολουθείστε τα στάδια που αναφέρθηκαν παραπάνω!
Καλή επιτυχία σε όλες-ους μας!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2009, 01:14:09 πμ από susan sarandon »
A great teacher
takes a hand,
opens a mind,
and touches a heart.

ΠΕ60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159839
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 549
Σύνολο: 554

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.