*

Αποστολέας Θέμα: Φιλόλογοι και ΠΔΣ  (Αναγνώστηκε 40685 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Φιλόλογοι και ΠΔΣ
« στις: Αύγουστος 28, 2009, 03:42:59 μμ »
Παιδιά ακούγεται έντονα ότι η ΠΔΣ θα μπει στους πίνακες δεν είναι οριστικό αλλά κοπέλα που μίλησε με την υπεύθυνη της ειπε ότι αν ..Αν μπει στους πίνακες θα καλούν για ΠΔΣ όπως καλούν και ωρομίσθιους....


Αυτό είναι το καλό


Παμε στα κακά νέα

Θα καλούν απο τον πίνακα που κάναμε τα χαρτια μας ωρομίσθιοι......

1 πρόβλημα όταν κάναμε τα χαρτιά για ωρομίσθιοι δεν είχαμε στο μυαλό μας την ΠΔΣ αλλά την πρωινή ωρομισθία που είναι πιο σίγουρη έχει μεγαλύτερη διάρκεια καιδε φοβάσαι να σου κόψουν το τμήμα.....αν πάρει ΠΔΣ απο τους πίνακες αυτομάτως αυξάνεται και ο αριθμός των ωρομισθίων που θα καλούνται σε κάποια περιφέρεια

2. αυξάνεται ο αριθμός αυτών που καλούν σε κάθε περιφέρεια όταν όμως κάναμε τα χαρτιά μας δεν το ξέραμε αυτό και κάποιοι δηλώσαμε μακρια για πρωινή ωρομισθία ενώ με τα νέα δεδομένα αν ισχύσουν θα είμασταν ωρομίσθιοι στο σπίτι μας...

3. Κάποιοι μπορεί να μην έκαναν τα χαρτιά τους για ωρομίσθιοι γιατί δεν είχαν ελπίδες ή μπορεί να δήλωσαν μόνο μια περιοχή αφού είχαν λίγα μόρια - μόνο στο σπίτι τους - αφου ούτως ή άλλως δεν είχαν ελπίδες για ωρομισθία και ετσί να είχαν ελπίδες να πάνε μακρια ωρομίσθιοι και να χάσουν την ευκαιρία

4. Κάποιοι τελείωσαν τον Ιούλιο ή τον Αύγουστο αυτοί χάνουν το δικαίωμα να κάνουν τα χαρτιά τους....

Δεν πρέπει κανονικά να μας καλέσουν να κάνουμε ξανά χαρτιά???? ΤΙ ΛΕΤΕ????

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φιλόλογοι και ΠΔΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:23:30 »

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 28, 2009, 11:17:33 μμ »
Εχουν βαση τα οσα υποστηριζεις.Αν και μαλλον θα ημουν ευνοημενη με μια τετοια ρυθμιση,λογω σειρας,δεν ειναι εντιμο να μην εχεις δηλωσει ξεκαθαρα τι θελεις να κανεις και πού.
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος ankas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 29, 2009, 02:54:02 μμ »
Κανονικά πρέπει να μας καλέσουν να ξανακάνουμε αιτήσεις.Γιατί πολλοί δήλωσαν μακριά για ωρομισθία,ενώ για ΠΔΣ αλλάζουν τα πράγματα.Εγώ π.χ έβαλα μακριά ωρομισθία απο εκεί που ζω και αν με έπαιρναν εκεί ΠΔΣ,δεν μπορώ να πάω(ούτε αφήνεις το σπίτι σου κ τη δουλειά σου για 4-5 ώρες πρόσθετης)!Με άλλα κριτήρια δηλώνεις ωρομισθία, με άλλα ΠΔΣ.

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 29, 2009, 08:18:25 μμ »
μωρε ας ισχυσει ο νεος νομος και οπως και να χει θα ευνοηθουμε...αλλα μεχρι να βγει θα μας βγαλουν τον καρκινο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φιλόλογοι και ΠΔΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:23:30 »

Αποσυνδεδεμένος mellie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν θέλω να πικραίνεσαι τις κυριακές τα βράδια...
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 30, 2009, 03:04:21 μμ »
Δηλαδή άστα να πάνε!!!!!! Με ευνοεί θεωρητικά αυτό το μέτρο γιατί έχω σχετικά καλή σειρά για ωρομισθία αλλά είναι πολύ μακριά από το σπίτι μου οπότε μου δένει τα χέρια τελείως! Άλλο να ξεσπιτωθώ για ωρομισθία κι άλλο για 4 ώρες ΠΔΣ!!! Ένα καλό πάνε να κάνουνε κι αυτό στραβά...!!!
Αν και εδώ που τα λέμε μου φαίνεται πολύ ουτοπικό να καλούνε μόνο από τους πίνακες!!! Και στο κάτω κάτω, με ποιο κριτήριο κάποιος θα πάρει 2 ώρες ΠΔΣ και με ποιο 11ωρο ωρομισθίας;;;
Δεν θέλω να πικραίνεσαι τις κυριακές τα βράδια
χωρίς αυτή τη στοτεινιά τα χρόνια μένουν άδεια

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 30, 2009, 03:20:23 μμ »
Το ένα μας ξυνίζει το άλλο μας βρωμάει.
Τόσο καιρό φωνάζουμε να παίρνουν από πίνακες και τώρα που κάτι πάει να γίνει,λέμε ότι δε μας αρέσει γιατί θα πάμε μακρυά.
Ε θέλει και θυσίες βρε παιδιά,έτοιμο τίποτα δεν έρχεται.

Αποσυνδεδεμένος blethalassa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • ...κύριε Κλεό, θα μας κάνεις τον ρέφερι ?
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 30, 2009, 03:34:17 μμ »
φαντάζομαι πως αν γίνει αυτό που λέτε θα ναι κάπως έτσι:
θα ενημερώνουν τον ενδιαφερόμενο πως υπάρχει κενό για πδς , πως είναι η σειρά του και αν επιθυμεί να απαντήσει θετικά, αν όχι πάνε στον επόμενο. Αν κάποιος ξέρει πως είναι κοντά για ωρομίσθιος στην περιοχή του φαντάζομαι θα αρνηθεί για πδς ή ίσως να μπορεί να παραιτηθεί αν έρθει σειρά για ωρομ. Λίγο πολύ σαν αυτό που γίνεται με ωρομ. και αναπληρωτες.
Αυτή η περίπτωση βέβαια δεν συμφέρει πολύ το υπεπθ γιατί θα υπάρχει πολλή καθυστέρηση δηλ. παραιτήσεις , ξανά ψάξιμο κτλ

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 30, 2009, 03:50:54 μμ »
Αν μπει στους πίνακες θα καλούν για ΠΔΣ όπως καλούν και ωρομίσθιους....

1 πρόβλημα όταν κάναμε τα χαρτιά για ωρομίσθιοι δεν είχαμε στο μυαλό μας την ΠΔΣ αλλά την πρωινή ωρομισθία που είναι πιο σίγουρη έχει μεγαλύτερη διάρκεια καιδε φοβάσαι να σου κόψουν το τμήμα.....αν πάρει ΠΔΣ απο τους πίνακες αυτομάτως αυξάνεται και ο αριθμός των ωρομισθίων που θα καλούνται σε κάποια περιφέρεια
Άλλο θα καλούν με τον ίδιο τρόπο και άλλο θα καλούν με την ίδια αίτηση!
Αν ίσχυε κάτι τέτοιο δε θα ήταν διαφορετική και η αίτηση αναπληρωτών και ωρομίσθιων...απλά θα κάναμε μια και ενιαία αίτηση για αναπληρωτές-ωρομίσθιους-πδς


Και στο κάτω κάτω, με ποιο κριτήριο κάποιος θα πάρει 2 ώρες ΠΔΣ και με ποιο 11ωρο ωρομισθίας;;;
Και τώρα με ποιο κριτήριο δίνουν 4ωρα και βάλε σε άτομα που μόλις πήραν πτυχίο ενώ προηγούνται χιλιάδες άλλα άτομα?
Η επιλογή θα γίνεται με βάση την ιεραρχία.Όπως διαχωρίζουν αναπληρωτές και ωρομίσθιους πρωινού θα διαχωρίζουν και τους ωρομίσθιους του πρωινού με τους της πδς...
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος mellie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν θέλω να πικραίνεσαι τις κυριακές τα βράδια...
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 31, 2009, 11:22:58 πμ »
Ένα καλό πάνε να κάνουν κι αυτό θα μας το βγάλουν από τη μύτη!!!
Το θέμα δεν είναι ότι το ένα μας ξινίζει το άλλο μας βρωμάει. Ασφαλώς και όλοι θέλουμε να γίνεται η επιλογή αξιοκρατικά στην ΠΔΣ κι όχι να βρίσκονται άτομα με ένα σωρό ώρες και προϋπηρεσία και άλλοι να τρέχουνε πανικόβλητοι για ένα δίωρο.
Μόνο που το ξεκινάνε με λάθος βάση, αν κι εφόσον η επιλογή γίνει από τους πίνακες των ωρομίσθιων. Κι αυτό γιατί όταν δηλώναμε περιοχές για ωρομισθία είχαμε εντελώς διαφορετικά πράγματα στο μυαλό μας κι όχι το δίωρο ή άντε το τετράωρο της ΠΔΣ. Άλλο να ξενιτευτείς για 11ωρο κι άλλο για 2ωρο!! Πώς θα αφήσεις πίσω δουλειά, θα νοικιάσεις σπίτι, θα κάνεις ένα σωρό έξοδα για 0,5 μόρια;
Και μια απορία, τα ονόματα θα ανακοινώνονται; Θα μπορεί να γίνει ένας έλεγχος στοιχειώδης ή πάλι στο φλου θα είμαστε;
Δεν θέλω να πικραίνεσαι τις κυριακές τα βράδια
χωρίς αυτή τη στοτεινιά τα χρόνια μένουν άδεια

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 31, 2009, 11:56:29 πμ »
Αν καλούν για ΠΔΣ από τους πίνακες ωρομισθίων, το πιθανότερο είναι ότι θα δίνουν περισσότερες ώρες στον καθένα, όχι 2ωρα και 4ωρα. Ή θα κάνουν συνδυασμό ωρών στο πρωινό και ωρών ΠΔΣ (π.χ. 8 ώρες πρωινό και 2 ΠΔΣ).

Αποσυνδεδεμένος psira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 31, 2009, 12:11:10 μμ »
Ένα καλό πάνε να κάνουν κι αυτό θα μας το βγάλουν από τη μύτη!!!
Το θέμα δεν είναι ότι το ένα μας ξινίζει το άλλο μας βρωμάει. Ασφαλώς και όλοι θέλουμε να γίνεται η επιλογή αξιοκρατικά στην ΠΔΣ κι όχι να βρίσκονται άτομα με ένα σωρό ώρες και προϋπηρεσία και άλλοι να τρέχουνε πανικόβλητοι για ένα δίωρο.
Μόνο που το ξεκινάνε με λάθος βάση, αν κι εφόσον η επιλογή γίνει από τους πίνακες των ωρομίσθιων. Κι αυτό γιατί όταν δηλώναμε περιοχές για ωρομισθία είχαμε εντελώς διαφορετικά πράγματα στο μυαλό μας κι όχι το δίωρο ή άντε το τετράωρο της ΠΔΣ. Άλλο να ξενιτευτείς για 11ωρο κι άλλο για 2ωρο!! Πώς θα αφήσεις πίσω δουλειά, θα νοικιάσεις σπίτι, θα κάνεις ένα σωρό έξοδα για 0,5 μόρια;
Και μια απορία, τα ονόματα θα ανακοινώνονται; Θα μπορεί να γίνει ένας έλεγχος στοιχειώδης ή πάλι στο φλου θα είμαστε;

συνεχώς αναφέρεις πως αν γνώριζες πως η επιλογή θα γινόταν αξιοκρατικά θα δήλωνες για ωρομισθία στην περιφέρειά σου. Σου διασφάλισε όμως κανένας ότι εκεί που θα σε καλέσουν γα ωρομίσθια θα σου δώσουν 11 ώρες; Μπορεί να έπαιρνες 5, 6 ...αφού ο προηγούμενος από σενα θα συμολήρωνε το 11ωρο και εσύ τις υπόλοιπες ώρες. Τότε πώς θα κουβαλιόσουν τόσα χιλιόμετρα από το σπίτι σου; Ποιο θα ήταβ το τόσο διαφορετικό; Σου τα λέω αυτά γιατί εγώ πέρσι κλήθηκα για 7 ώρες και μέχρι τό τέλος της χρονιάς δεν σ\αυξήθηκαν σε 11 :-\ :-\

Αποσυνδεδεμένος ankas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 31, 2009, 02:16:52 μμ »
Ένα καλό πάνε να κάνουν κι αυτό θα μας το βγάλουν από τη μύτη!!!
Το θέμα δεν είναι ότι το ένα μας ξινίζει το άλλο μας βρωμάει. Ασφαλώς και όλοι θέλουμε να γίνεται η επιλογή αξιοκρατικά στην ΠΔΣ κι όχι να βρίσκονται άτομα με ένα σωρό ώρες και προϋπηρεσία και άλλοι να τρέχουνε πανικόβλητοι για ένα δίωρο.
Μόνο που το ξεκινάνε με λάθος βάση, αν κι εφόσον η επιλογή γίνει από τους πίνακες των ωρομίσθιων. Κι αυτό γιατί όταν δηλώναμε περιοχές για ωρομισθία είχαμε εντελώς διαφορετικά πράγματα στο μυαλό μας κι όχι το δίωρο ή άντε το τετράωρο της ΠΔΣ. Άλλο να ξενιτευτείς για 11ωρο κι άλλο για 2ωρο!! Πώς θα αφήσεις πίσω δουλειά, θα νοικιάσεις σπίτι, θα κάνεις ένα σωρό έξοδα για 0,5 μόρια;
Και μια απορία, τα ονόματα θα ανακοινώνονται; Θα μπορεί να γίνει ένας έλεγχος στοιχειώδης ή πάλι στο φλου θα είμαστε;

συνεχώς αναφέρεις πως αν γνώριζες πως η επιλογή θα γινόταν αξιοκρατικά θα δήλωνες για ωρομισθία στην περιφέρειά σου. Σου διασφάλισε όμως κανένας ότι εκεί που θα σε καλέσουν γα ωρομίσθια θα σου δώσουν 11 ώρες; Μπορεί να έπαιρνες 5, 6 ...αφού ο προηγούμενος από σενα θα συμολήρωνε το 11ωρο και εσύ τις υπόλοιπες ώρες. Τότε πώς θα κουβαλιόσουν τόσα χιλιόμετρα από το σπίτι σου; Ποιο θα ήταβ το τόσο διαφορετικό; Σου τα λέω αυτά γιατί εγώ πέρσι κλήθηκα για 7 ώρες και μέχρι τό τέλος της χρονιάς δεν σ\αυξήθηκαν σε 11 :-\ :-\

Ναι,αλλά οι ώρες της ΠΔΣ δεν είναι πάντα σίγουρες!Μπορεί μετά από λίγο καιρό το τμήμα να διαλυθεί,οπότε πάνε οι 8,6 ώρες κ μπορεί να βρεθείς με 4 ή 2!Στην ωρομισθία όμως έχεις σίγουρες τις ώρες σου και σίγουρα είναι τουλάχιστον οι διπλάσιες από της ΠΔΣ.Μην τα μπερδεύετε παιδιά!

Αποσυνδεδεμένος alexis2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 31, 2009, 02:39:53 μμ »
Γεια σας.Εγώ νομίζω ότι ούτε οι ώρες της ωρομισθίας είναι σίγουρες, γιατί μπορεί να προσληφθεί αναπληρωτής ή να αντικαταστήσεις κάποιον για 1-2 μήνες.Από την δική μου εμπειρία σας λέω ότι δεν πρέπει να λέμε πάντα όχι.Εμένα με είχαν καλέσει ωρομίσθια πάνω στον Εβρο και καθώς διάβαζα για τον ΑΣΕΠ αρνήθηκα.Αποτελεσμα:έχασα τα μόρια με τα οποία θα μπορούσα να κάνω χαρτιά διορισμού και φυσικα στον διαγωνισμό δεν ήμουν στους διοριστέους.Σχετικά με την ΠΔΣ εγώ εκανα 2 ώρες πέρυσι παρα το γεγονός ότι είχα πλήρες ωράριο αναπληρωτή και 2 ώρες υπερωρία.Απλά δεν ήθελε να έρχεται κανένας συνάδελφος για 1 ώρα κάθε μέρα.Έτσι τις πήραμε τισ ώρες οι μόνιμοι και οι αναπληρωτές.Εγώ δεν είχα κανένα όφελος από αυτές τις ώρες σε μόρια και φυσικα ούτε σε χρήματα αφού δεν πληρώθηκα ακόμη.Κάποιος άλλος όμως γιατί δεν δέχτηκε για τα μόρια;Μην αφήνετε τις ευκαιρίες να πάνε χαμένες;Ακόμη και το ελάχιστο μόριο κάποια στιγμή θα έχει αξίά.

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 31, 2009, 03:31:48 μμ »
Κι εγώ αναρωτιέμαι γιατί είναι πιο σίγουρο να δουλέψει κανείς στην πρωινή ωρομισθία κι όχι στην ΠΔΣ.
Αφού τελικά απ'ότι διάβασα εδώ, και στην πρωινη μπορεί να μην έχεις 11ωρο και να σταματήσεις μετά από κάποιους μήνες! Στην ΠΔΣ που εργάστηκα τα τελευταία 2 χρόνια (με 4ωρο κάθε χρονιά), δεν είδα κανένα τμήμα να κόβεται αρκεί να υπήρχε έστω 1 μαθητής! Δούλευα σε τέτοιο τμήμα. Το δήλωσαν 8 μαθητές, έρχονταν 3 και στους 4 τελευταίους μήνες έμεινε ένας. Και δεν ήταν μόνο στο δικό μου έτσι. Μόνο στα αρχαία Α' Λυκείου λειτουργούσε το τμήμα με το νόμιμο αριθμό μαθητών.
   Αναρωτιέμαι κι εγώ τι να κάνω, έχω τα μόρια για να με καλέσουν σε πρωινή ωρομισθία και δεν ξέρω αν θα πρέπει νε κυνηγήσω και φέτος ξανά και την ΠΔΣ. αφού τελικά τα τμήματα δεν κόβονται, είσαι σίγουρα κοντά στο σπίτι σου ή έστω αρκετά κοντά και εργάζεσαι και πιο ξεκούραστα αφού στο τμήμα έχεις λίγους μαθητές κι όχι 20 άτομα!
Αλλά από τη στιγμή που δεν έχει βγει καμία εγκύκλιος για την ΠΔΣ κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει φέτος. Την προηγούμενη εβδομάδα είχα ρωτησει τον προϊστάμενο ενός γραφείου β/θμιας και δήλωσε πλήρη άγνοια για το θέμα, δεν έχουν λέει ακόμη την παραμικρή ενημέρωση πάνω στο θέμα. Θα πάω να ρωτήσω και στα κεντρικά αύριο, να δω αν υπάρχει κάποιο νέο. Για ό,τι μάθω θα σας ενημερώσω.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32326
  • Τελευταία: Maria Eirini
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161647
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 498
Σύνολο: 516

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.