*

Αποστολέας Θέμα: ΥΠΕΠΘ: Αποστολή ειδικών οδηγιών προς τους εκπαιδευτικούς για τον ιό της γρίπης  (Αναγνώστηκε 6486 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pe70-va

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
'Αν δε διαθέτετε χαρτομάντιλο φτερνιστείτε στον αγκώνα σας και όχι στην παλάμη σας' ;D ;D ;D ;D

'Σε κάθε σχολείο πρέπει να συσταθεί ομάδα γρίπης με έναν υπεύθυνο «Συντονιστή γρίπης» ' ;D ;D ;D ;D

'Σε κάθε σχολείο πρέπει να καθοριστεί ένας χώρος στον οποίο θα παραμένουν παιδιά που εμφανίζουν συμπτώματα γρίπης μέχρι να απομακρυνθούν από το χώρο του σχολείου΄.' ;D ;D ;D ;D


Αυτός ο «Συντονιστή γρίπης»- Αστυνόμος Σαίνης πολύ μου άρεσε!!!! 'Οπως κανονίζαμε τις εφημερίες τώρα θα κοιτάμε και ποιος θα είναι συντονιστής γρίπης!! ;D ;D
Επίσης, όποιος εντοπιστεί με τον ιό θα απομονώνεται αμέσως σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους με κλίβανο(δίπλα από τις αίθουσες υπολογιστών και τη βιβλιοθήκη που όοοολα τα σχολεία διαθέτουν) και θα φοράει την ειδική στολή με μάσκα. ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2009, 04:28:04 μμ από pe70-va »
Τη στρουμφίσαμε!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Καλά γιατί δεν τα βάζουν απλά στο αναρρωτήριο να τα προσέχει η νοσοκόμα του σχολείου; Και για να μη νιώθουν άσχημα μπορεί να περνάει κάθε τόσο και η ψυχολόγος του σχολείου για κουβεντούλα.  ;D ;D ;D

Εντάξει πέρα από την πλάκα, καλό είναι να υπάρχει ένας γενικός μπούσουλας. Καλύτερο βέβαια θα ήταν να μην τα στέλνουν άρρωστα ούτως ή άλλως. (Πόσες φορές σας έχουν έρθει παιδιά με δέκατα; Πλείστες όσες
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος evi_poly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
μήπως πρεπει να κάνουν έξτρα διορισμούς για τους συντονιστές γρίπης?? και δε μας είπαν τι εκπαίδευση πρέπει να έχουν περάσει αυτοί!!  :)
I've learned that everyone wants to reach the top of the mountain, but all the happiness and growth occurs while you are climbing it..

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Αυτοί οι συντονιστές θα παίρνουν και κάνα εξτρα επιδοματάκι;
 ;D
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αυτοί οι συντονιστές θα παίρνουν και κάνα εξτρα επιδοματάκι;
 ;D
To πολύ πολύ απαλλαγή από άλλα καθήκοντα.
Μην ξεχνάμε ότι είμαστε σε περίοδο κρίσης ! ;)

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Δηλαδή περισσότερους ωρομίσθιους?

Αποσυνδεδεμένος Νάκης Ιωάννης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Με κάτι τέτοιες αποφάσεις φαίνεται πως κανείς από τους εγκεφάλους αυτούς δεν έχει περάσει έστω κι έξω από την αυλή ενός σχολείου. Από το γραφείο τους στέλνουν μια εντολή και άσε τους άλλους να τρέχουν. Στο σχολείο μου χρησιμοποιούμε για γραφείο δασκάλων μια αίθουσα 8 τμ με 2 μεταλλικές βιβλιοθήκες, φωτοτυπικό και ένα γραφείο. Ξέχασα να αναφέρω πως το σχολείο είναι 8/θέσιο δηλ. 8 δάσκαλοι + 3 ειδικότητες + Δ/ντής. Θέλουν και αίθουσα για απομόνωση μαθητών. Αν φυτέψουμε μια τώρα το Σεπτέμβρη, την άνοιξη ίσως θα έχει γίνει.
35 χρόνια στην εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ο χωρος για τα παιδια που νοσουν μου  θυμιζει τον...ησυχο χωρο που πρεπει να ειναι η γωνια χαλαρωσης για το νηπιαγωγειο!! ;D ;D. αντε να την βρεις!! ;D

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
ο χωρος για τα παιδια που νοσουν μου  θυμιζει τον...ησυχο χωρο που πρεπει να ειναι η γωνια χαλαρωσης για το νηπιαγωγειο!! ;D ;D. αντε να την βρεις!! ;D


Την έχουν κρύψει καλά για να μην τη βρίσκει όποιος κι όποιος και να παραμένει ήσυχη!
 ;D ;D ;D ;)
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Με κάτι τέτοιες αποφάσεις φαίνεται πως κανείς από τους εγκεφάλους αυτούς δεν έχει περάσει έστω κι έξω από την αυλή ενός σχολείου. Από το γραφείο τους στέλνουν μια εντολή και άσε τους άλλους να τρέχουν. Στο σχολείο μου χρησιμοποιούμε για γραφείο δασκάλων μια αίθουσα 8 τμ με 2 μεταλλικές βιβλιοθήκες, φωτοτυπικό και ένα γραφείο. Ξέχασα να αναφέρω πως το σχολείο είναι 8/θέσιο δηλ. 8 δάσκαλοι + 3 ειδικότητες + Δ/ντής. Θέλουν και αίθουσα για απομόνωση μαθητών. Αν φυτέψουμε μια τώρα το Σεπτέμβρη, την άνοιξη ίσως θα έχει γίνει.

8 ολοκληρα τετραγωνικα για γραφειο?θα κλεισετε την μια γωνια με γυψοσανιδα και θα εχετε 6 για σας και 2 για τα παιδια.αντε θα συσφιξετε και τις μεταξυ σας σχεσεις οι δασκαλοι.τυχερακια...... ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος stris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Η γρίπη στο σχολείο!!
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 02:35:06 πμ »
Είδατε τα όσα αναφέρει το Υπουργείο για την "πανδημία" γρίπης; Δεν ξέρω για σας, αλλά νομίζω ότι φέτος με την πρώτο κρούσμα φυσιολογικής γρίπης (γιατί κάτι τέτοιο είναι συχνό το Χειμώνα, τι να κάνουμε...) , τα πάντα θα παραλήσουν στα σχολεία. Τόση υστερία για μια γρίπη από την οποία όσοι προσβλήθηκαν είχαν βεβαρημένο ιστορικό, άρα ασθενή οργανισμό, άρα δεν είναι κάτι απρόβλεπτο γι' αυτούς! Πάλι θα χαθούν ώρες διδασκαλίας και πάλι δήθεν θα αναπληρωθούν. Ε, ρε γλέντια...! Πάλι τα παιδιά θα στηριχθούν στο φροντιστήριο ή στα ιδιαίτερα για να βγάλουν αξιοπρεπώς την ύλη των πανελλάδικών....

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Η γρίπη στο σχολείο!!
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 10:17:41 πμ »
Τόση υστερία για μια γρίπη από την οποία όσοι προσβλήθηκαν είχαν βεβαρημένο ιστορικό, άρα ασθενή οργανισμό, άρα δεν είναι κάτι απρόβλεπτο γι' αυτούς!

Σεόσα είπες συμφωνώ, εκτός από αυτό το σημείο. Έχοντας προσβληθεί από Η1Ν1 μπορώ να σου πω ότι ούτε βεβαρυμένο ιστορικό είχα, ούτε εξασθενημένο οργανισμό!!!! Μια χαρά ήμουν!!! Μάλιστα, στην Αγγλία όπου την κόλλησα, ακριβώς γιατί δεν ήθελα να κολλήσω καθώς κάτι τέτοιο θα με έβγαζε πολύ από το πρόγραμμα μου (κάνω διδακτορικό και είμαι αρκετά πιεσμένη αυτό το διάστημα) πρόσεχα πάρα πολύ και κυκλοφορούσα με τα detol τα μαντηλάκια και με απολυμαντικά διαλύμματα για τα χέρια!!!!!
Απλά, μάλλον και χωρίς να είμαι γαιτρός, νομίζω ότι αυτή η γρίπη μεταδίδεται πολύ πιο εύκολα από την κανονική (την εποχιακή) και όποιος έχει προβλήματα κάνει επιλοκές....(αν και γνωρίζω και άτομο που δεν είχε προβλήματα και του γύρισε σε πνευμονία)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Η γρίπη στο σχολείο!!
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 10:31:07 πμ »
Συμφωνώ με την συνάδελφο, όπως επίσης συμφωνώ με το ότι στην Ελλάδα το έχουμε λίγο παρακάνει. Μιλώντας με φίλη μου γιατρό στο Παίδων το καλοκαίρι μου έλεγε ότι έχουν περίπου 5 περιστατικά διαγνωσμένα σε κάθε εφημερία. Κοινώς, μια γρίπη είναι, που τα κρούσματα είναι πολύ περισσότερα από αυτά που ακούμε στις "ειδήσεις" και που μπορεί να κάνει επιπλοκές (όπως και κάθε γρίπη) υπό ορισμένες προϋποθέσεις.
Διαβάζοντας πάντως την εγκύκλιο για τα μέτρα στα σχολεία μου ήρθαν γέλια!!!!!! :P Με τα δεδομένα που επικρατούν στα σχολεία είναι α δ ύ ν α τ ο  να εφαρμοστού όλα αυτά. Ιδίως στις μικρές ηλικίες δεν μπορεί εύκολα να κατανοήσει το παιδί ότι πρέπει να "προλάβει" να βάλει χαρτομάντηλο πριν φταρνιστεί, να ανοίγει και να κλείνει τις βρύσες με χαρτομάντηλο πάλι κλπ. Επίσης θα πρέπει να είμαστε με ένα μπουκάλι χλωρίνη στο ένα χέρι κι ένα οινόπνευμα στο άλλο και να καθαρίζουμε ανά πάσα στιγμή, πόμολα, τραπέζια, καρέκλες κλπ.
Τα λεφτά ποιος θα τα δώσει ώστε τα παιδιά "να μη μοιράζονται μαρκαδόρους", το σχολείο να έχει χαρτοσέντονα κλπ?
Ποιος θα πείσει τους γονείς (που θέλουν κάπου να "βολέψουν" το παιδί τους) να μη φέρνουν τα παιδιά στο σχολείο αν διαπιστώσουν έστω και υποψία καταρροής (όταν μου ήρθε μαμά πέρισυ με το παιδί της με 39 πυρετό και μου 'λεγε "δεν πειράζει, της έδωσα αντιπυρετικό και θα της πέσει" ή η άλλη μου το έφερνε σέρνοντας και, μέχρι την είσοδο, το παιδί να έχει κάνει ήδη τρεις φορές εμετό και να μου λέει "δεν έχει τίποτα, ανακατώθηκε από το γάλα"... ::))
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος mona

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Η γρίπη στο σχολείο!!
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 11:12:30 πμ »
Με έχει αγχώσει πάρα πολύ και μένα αυτό το θέμα με την νέα γρίπη,γιατί όπως είπε και η συνάδελφος, και εγώ πέρυσι είχα 19 παιδάκια σε μια σχετικά μικρή τάξη,τα μισά που έρχονταν κάθε μέρα ήταν αδιάθετα εώς άρρωστα και οι εργαζόμενες μητέρες τους δεν μπορούσαν να τα παρουν τις περισσόττερες φορές. Πως θα τα καταφέρουμε φέτος με αυτό το αλαλούμ που θα επικρατήσει;;;;;;
ΠΕ60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 436
Σύνολο: 441

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.