*

Αποστολέας Θέμα: ΥΠΕΠΘ: Αποστολή ειδικών οδηγιών προς τους εκπαιδευτικούς για τον ιό της γρίπης  (Αναγνώστηκε 6484 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Η γρίπη στο σχολείο!!
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 11:41:35 πμ »
Εγώ αυτό που θα έκανα, αν ήμουν στη θέση σας, το πρωί θα θερμομετρούσα τα παιδιά παρουσία των γονέων και αν κάποιο είχε πυρετο δεν θα το δεχόμουν. Αν πάλι έβλεπα ότι κάποιο παιδάκι έχει λείμωξη του ανωτέρου αναπνευστικού, επιτόπου θα έπαιρνα τηλέφωνο στη μαμά να έρθει να το πάρει. Και αν ήθελα να είμαι και πολύ αυστηρή (μάλλον και αυτό θα το έκανα) για να ξαναδεχτώ παιδί που έχει αρρωστήσει, θα ζητούσα χαρτί από γιατρό ότι έιναι πλέον υγιές και μπορεί να παρακολουθήσει το σχολέιο (όπως πρότειναν για τους παιδικούς σταθμούς).
Βέβαια, για να είμαι ξεκάθαρη με τους γονείς και για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις, αυτά θα τα εξηγούσα από την πρώτη μέρα του σχολέιου στον αγιασμό....Και για να είμαι και εγώ καλύμμένη θα τα έστελνα τώρα γραπτά στον προϊστάμενο και θα ζητούσα και τη δική του στ΄ληριξη ή αποδοκιμασία επίσης γραπτώς, για να ξέρω πού βαδίζω....
Μην γελιόμαστε, το νηπιαγωγείο δεν έχει παιδιά τέτοιας ηλικίας που να μην βάζουν χέρια στο στόμα, να πλένουν συνέχεια τα χέρια τους, να μην φτερνίζονται κλπ. αυτό σημαίνει ότι σίγουρα θα υπάρξουν κρούσματα (όχι πως στα δημοτικά ή στη β/βάθμια δεν θα υπάρξουν)...
Και στην τελική οι γονείς έχουν συμφέρον να μην αρρωστήσουν πολλά παιδιά ή η ίδια η δασκάλα, γιατί μετά το σχολέιο θα κλείσει τουλάχιστον για 7 μέρες. Και αν αρρωστήσει η δασκάλα μπορεί και για πιο πολύ (7 μερές κολλά ο ιός και μετά άλλες 2-3 για να συνέλθει).
Συμπέρασμα;;;; Μιλήστε με τους γονείς και δώστε τους να καταλάβουν, αλλά έχετε και τη στήριξη του προϊστμένου, μην βρεθείτε προ εκπλήξεως!!!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος stris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Σκεφτείτε και τη στάση των παιδιών (με τη συνδρομή και των γονιών) απέναντι στο παιδάκι που θα έχει γρίπη!! Θα είναι δακτυλοδεικτούμενο - κυρίως στις μικρές ηλικίες -.Και ειδικά σε μικρά μέρη, δηλαδή σε κλειστές κοινωνίες, όπου έχω την τιμή να κυκλοφορώ, ακόμη και οι γονείς θα ντρέπονται για το παιδί τους. Μην σας φαίνονται υπορβολές όσα λέω!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Stris,
μην μεγαλοποιούμε τα πράγματα!!! Και εγώ είμαι από μικρό μέρος και όταν εκδηλώθηκε η γρίπη "μου" ήμουν σε ακόμα πιο μικρό μέρος. Κανένας, εκτός από τους γιατρούς και τις νοσοκόμες στο πανεπιστημιακό νοσοκομείο όπου πήγα για εξέταση, δεν φοβόταν να με πλησιάσει και να μου μιλήσει! Αντίθετα μου φέρθηκα φυσιολογικότατα!!! Βέβαια, το 7ήμερο που έπρεπε να μείνω μέσα το πέρασα κλεισμένη στο σπίτι, αλλά οι γονείς μου κυκλοφορούσαν κανονικά, πήγαιναν στις δουλειές τους κλπ.
Δεν νομίζω ότι ένα παιδάκι που έχει νοσήσει θα είναι δακτυλοδεικτούμενο, εκτός αν εμείς ως ενήλικες και νοήμονες (λέμε τώρα) το επιτρέψουμε να γίνει!!!! Τώρα αν κάποιοι γονείς φοβούνται τόσο πολύ πια και δεν θέλουν το παιδιί τους να συναναστρέφεται με κάποιο άλλο παιδάκι που αρρώστησε και έχει αναρρώσει...ε, τι να πω. Ας πάρουν μια γυάλα και ας το κλείσουν εκεί, να μπουν και οι ίδιοι μέσα να ησυχάσουμε όλοι!
Η πληροφόρηση και η συζήτηση μπορόυν να πετύχουν πολλά, αλλά πρέπει πορώτα εμέις να τηρούμε αυτά που λέμε στους γονείς.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Υπάρχει και όλη αυτή η καθημερινή τρομοκρατία, που συντηρείται τόσους μήνες από τα ΜΜΕ, με αποτέλεσμα όλοι μας να είμαστε κάπως επιφυλακτικοί ακούγοντας ότι κάποιος νόσησε από τον νέο ιό, πόσο μάλλον οι γονείς, που είναι υπερβολικά προστατευτικοί απέναντι στα παιδιά τους, κάτι απόλυτα φυσικό. Ωστόσο, νομίζω κι εγώ ότι ο πανικός σίγουρα δεν επιφέρει λύσεις, παρά δημιουργεί περισσότερα προβλήματα.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος stris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
emmaki,

Ο καθένας κρίνει με βάση τις εικόνες που έχει από την κοινωνία του! Δεν ισχυρίζομαι ότι θα συμβαίνει σε κάθε κοινωνία - κι εγώ εύχομαι να μην συμβαίνει ποτέ -. Έχεις προσωπική εμπειρία, απ' ό,τι μου λές, από κάτι τέτοιο και εύχομαι πάντα όλοι όσοι βρεθούν στη ζωή σου να είναι τόσο συνειδητοποιημένοι, ψύχραιμοι και επαγγελματίες όσο περιγράφεις. Απλά το έθεσα το όλο θέμα ως ένα ζητούμενο προβληματισμού, ειδικά για εμάς που λόγω της δουλειάς γινόμαστε μέτοχοι των οποιονδήποτε ανησυχιών των γονιών και των παιδιών τους. Είμαι υπέρ της ψύχραιμης αντιμετώπισης του θέματος. Άλλωστε ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις δικές του πράξεις και τα δικά του λόγια και όχι για όσα πράττουν και λένε οι άλλοι!

Αποσυνδεδεμένος RETA.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Stris,
μην μεγαλοποιούμε τα πράγματα!!! Και εγώ είμαι από μικρό μέρος και όταν εκδηλώθηκε η γρίπη "μου" ήμουν σε ακόμα πιο μικρό μέρος. Κανένας, εκτός από τους γιατρούς και τις νοσοκόμες στο πανεπιστημιακό νοσοκομείο όπου πήγα για εξέταση, δεν φοβόταν να με πλησιάσει και να μου μιλήσει! Αντίθετα μου φέρθηκα φυσιολογικότατα!!! Βέβαια, το 7ήμερο που έπρεπε να μείνω μέσα το πέρασα κλεισμένη στο σπίτι, αλλά οι γονείς μου κυκλοφορούσαν κανονικά, πήγαιναν στις δουλειές τους κλπ.
Δεν νομίζω ότι ένα παιδάκι που έχει νοσήσει θα είναι δακτυλοδεικτούμενο, εκτός αν εμείς ως ενήλικες και νοήμονες (λέμε τώρα) το επιτρέψουμε να γίνει!!!! Τώρα αν κάποιοι γονείς φοβούνται τόσο πολύ πια και δεν θέλουν το παιδιί τους να συναναστρέφεται με κάποιο άλλο παιδάκι που αρρώστησε και έχει αναρρώσει...ε, τι να πω. Ας πάρουν μια γυάλα και ας το κλείσουν εκεί, να μπουν και οι ίδιοι μέσα να ησυχάσουμε όλοι!
Η πληροφόρηση και η συζήτηση μπορόυν να πετύχουν πολλά, αλλά πρέπει πορώτα εμέις να τηρούμε αυτά που λέμε στους γονείς.

 Εμάς πάλι φοβόταν η παιδίατρος στο νοσοκομείο και μας αντιμετώπισαν σαν να είχαμε χολέρα...Έριξε ένα τρέξιμο, που δεν μπορούσαμε να καταλάβουμε προς τα πού πήγε....Ανήκουστα πράγματα...!Και είπε μπροστά στο παιδί μου ότι "πεθαίνουν άνθρωποι από αυτή την αρρώστεια, κυρία μου!!!!
Τώρα πια εδώ που ήρθα μπορώ να μιλήσω επιτέλους άφοβα, γιατί διέρρευσε η πληροφορία στον τύπο  >:( και το παιδί μου φωτογραφιζόταν
άνετα στη μικρή κοινωνία που είχαμε πάει..Ναι, αρρώστησε η κόρη μου και είμαι σε θέση πλέον να πω, ότι πέρα από τον πανικό , που μου προκάλεσε το τηλεφώνημα της επιβεβαίωσης της γρίπης, εκείνο το Σάββατο,τώρα βλέπω ΄΄οτι είναι μία απλή γρίπη...Μέτρα προφύλαξης δεν πήραμε, ούτε μάσκες, ούτε τίποτα και κανένας μας δεν κόλλησε, ούτε καν η μικρή μου, που έπαιζαν μαζί όλη την ώρα..
Αύριο κιόλας θα ενημερώσω την Προϊσταμένη του γραφείου μου και θα της ζητήσω, όπως ακριβώς αναφέρθηκε παραπάνω, τη στήριξή της στην απόφασή μας να μην δεχόμαστε κανένα παιδί που να έχει δέκατα, μέχρι να γίνει εντελώς καλά..Γιατί αυτή η γρίπη, χτυπάει με δέκατα και την τρίτη μέρα, ανεβαίνει στους 39...τουλάχιστον όπως το έζησα εγώ και η οικογένειά μου,...
Αυτά είχα να πω και δηλώνω έτοιμη να αντιμετωπίσω οποιαδήποτε κατάσταση και δυσαρέσκεια των γονέων.. :)





« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 02, 2009, 09:52:18 μμ από RETA. »
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ

 Εμάς πάλι φοβόταν η παιδίατρος στο νοσοκομείο και μας αντιμετώπισαν σαν να είχαμε χολέρα...Έριξε ένα τρέξιμο, που δεν μπορούσαμε να καταλάβουμε προς τα πού πήγε....Ανήκουστα πράγματα...!Και είπε μπροστά στο παιδί μου ότι "πεθαίνουν άνθρωποι από αυτή την αρρώστεια, κυρία μου!!!!


Απαράδεκτη η "παιδίατρος"! Της σκίζεις το πτυχίο και την στέλνεις για άλλη δουλειά, γιατί για γιατρός δεν κάνει! Είναι και άσχετη εντελώς φαίνεται (κλασική κυράτσα που πήρε όπως όπως πτυχίο και ειδικότητα κάποτε..)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος RETA.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Πρώτη φορά κι εγώ στη ζωή μου έγινα λέαινα και της τά' χωσα..Από τον τρόμο της, έχασε το δείγμα ::) και όταν πήραμε να ρωτήσουμε το αποτέλεσμα, τα μάσαγαν και μας κάλεσαν για δεύτερο γύρο ταλαιπωρίας, αλλά ευτυχώς με άλλη καλύτερη και ευαισθητοποιημένη παιδίατρο..
Τι να το κάνεις όμως? Το κορίτσι μου είχε ήδη υποστεί ψυχολογικό τραύμα..
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Reta σε νιώθω απόλυτα!!!! Παράλογα πράγματα συνέβησαν και όταν πήγα και εγώ στο νοσοκομέιο (πανεπιστημιακό, το επαναλαμβάνω). Δεν ήθελαν να εξετάσουν το αίμα που μου πήραν γιατί φοβόταν, ο πατέρας μου πήγε το αίμα στο αιματολογικό, δεν ήθελαν να μου κάνουν ακτινογραφία και όταν μία χειρ΄λιστρια του μηχανληματος δέχτηκε με τοποθετο΄λυσε στο μηχάνημα αγγίζοντας με μόνο με το δάχτυλο της!!!! Το πιο γελοίο ήταν μία νοσοκόμα, η υπέυθυνη εκέι πέρα, η οποία ερχόταν κάθε 10 λεπτά (από τις 5μιση ώρες που έμεινα στο νοσοκομέιο γιατί μετά σηκώθηκα και έφυγα) και μου έλεγε "μην φοβάσαι! μην πανικοβάλεσαι!!!! όλα θα πάνε καλά" η πλάκα είναι ότι εγώ δεν φοβόμουν καθόλου, αφού ό,τι ήταννα γίνει θα γινόταν....
Α!!!!! Στο τέλος, όταν έφευγα με απείλησαν ότι θα φώναζαν την αστυνομία να με γυρίσει πίσω γιατί ήμουν λέει δημόσιος κίνδυνος!!!!
Φυσικά ούτε αντιγριπικά ούτε τίποτα. Μόνο αντιπυρετικά και μετά από ιδιώτη γιατρό ένα αντιβηχικό!!!

όντως ξεκινά με δέκατα και μετά ανεβαίνει ο πυρετός (ε΄γω μέχρι 38.5). Οπότε θερμομέτρηση των παιδιών, παρουσία των γονέων για να τα παίρνουν άμεσα!!!!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
θα τα παιρνουν ομως?φετος ειχα ενα κοριτσακι δευτερας δημοτικου στο φροντιστηριο που η μαμα του το εφερνε με 38-39 πυρετο για μαθημα.αν και της ειχα πει απειρες φορες οτι το παιδι σε αυτη την κατασταση δεν μπορει να παρακολουθησει μαθημα και πως θα κολλησουν τα αλλα παιδια αυτη το χαβα της.εφτασα σε σημειο να της λεω οτι θα παω σπιτι της να κανω στο παιδι τα οσα θαμ χασει για να μην μεινει πισω και αυτη τιποτα.το βιολι βιολακι.το αποτελεσμα αρρωστησαμε ολοι ο ενας μετα τον αλλο.εφτασα σε σημειο να κανω μαθημα με 3 ατομα.α η μαμα δεν δουλευε στο σπιτι ηταν ολη μερα.

Αποσυνδεδεμένος RETA.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Εμάκι μου καταλαβαίνεις λοιπόν τι πέρασα και προσπαθούσα να μην πανικοβάλλω και το παιδί μου που έκλαιγε..Κι εμάς ήθελαν να μας κρατ'ησουν αλλά είχα τηλ επικοινωνία με την Αθήνα, με τον άντρα μου, του οποίου είχαν ήδη νοσήσει 2 αθλήτριές του και γι' αυτό το λόγο πήγαμε στο νοσοκομείο για να το αναφέρουμε...Κι εμείς φύγαμε την ίδια στιγμή για το σπίτι γιατί τους τόνιζα ότι στην Αθήνα τους αφήνουν να πάνε σπίτι τους....Η άλλη παιδίατρος όμως , τη δεύτερη φορά που πήγαμε, το επισημαίνω, ήταν άψογη όπως ο νοσοκόμος και το ακτινολογικό, αφού βέβαια τους ενημέρωσε με δική μου προτροπή να φερθούν πολιτισμένα στο παιδί μου!
Να ε'ιμαστε καλά και να είμαστε ψύχραιμοι..Όλοι θα νοσήσουμε! ;)

ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος Ελένη_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Ωχ παιδιά αγχώθηκα τώρα... Τι εννοείτε όταν λέτε ότι ξεκινάει με δέκατα και μετά φτάνει 38-39? Ποια τα συμπτώματα που πρωτοεμφανισες εμμακι? Εγώ έχω βήχα και καταροή σκέτο νερό όπως στο συνάχι. Δεν έχω πυρετό, άντε κανένα 36,9 όχι τρομερά πράγματα. Εγώ για συνάχι σκέφτομαι, αλλά λέτε τελικά να έχω γρίπη???
Το ιστολόγιο της τάξης μου
http://e-taksi.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Τα συμπτώματα είναι τα ίδια με της "κανονικής" γρίπης. Πόνο στα κόκαλα, πυρετός, βήχας, συνάχι, μερικές φορές διάρροια και εμετός και κόπωση.

Δεν νομίζω ότι έχεις γρίπη Ελένη, αλλά και να την έχεις τι έγινε; Ακόμα καλύτερα. Θα ησυχάσεις!!!!!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος nellynelly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
reta μερικοί άνθρωοι είναι απλώς ηλίθιοι,αλλά στην χώρα μας έτσι αντιμετωπίζουν τις αρρώστιες,είναι γνωστό!!!εννοείται ότι θα κολλήσουμε πάρα πολλοί από την νόσο αλλά είναι ήπια όπως λένε...μια γνωστή μου νοσοκόμα απο νοσοκομείο με κρούσματα μου είπε το ίδιο με σένα...ότι τα μέλη της οικγένειας κρούσματος δεν νόσησαν και παρόλο που η αδερφή του παιδιου,που νόσησε, έκανε πυρετό βρέθηκε αρνητική.Επίσης για την κοπέα που φοβάται να ηρεμήσει..το καλοκαίρο πολύς κόσμος είχε ιώσεις αλλά δεν ήταν γρίπη...ας πάει σε ένα γιατρό να ηρεμήσει..ό,τι και αν είναι αντιμετωπίζεται...έτσι θέλω να πιστεύω!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 487
Σύνολο: 487

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.